17 ЛОКОМОТИВНЕ ГОСПОДАРСТВО

17.1Для поточного ремонту, технічного обслуговування і підготовки до експлуатації ло-комотивів і мотор-вагонного рухомого складу (електро- і дизель-поїздів), при проектуваннінових ліній, других колій, дільниць електрифікації, при застосуванні для тяги поїздів новихсерій локомотивів, необхідно передбачати будівництво, реконструкцію або технічне пере-оснащення об'єктів (пристроїв) локомотивного господарства:

  • депо, пунктів технічного обслуговування локомотивів і мотор-вагонного рухомогоскладу;
  • екіпірувальних пристроїв, пунктів відстою і екіпірування тягового рухомого складу настикових станціях;
  • баз запасу тягового рухомого складу, палива і нафтопродуктів.

17.2Об'єкти (устаткування) локомотивного господарства необхідно проектувати для по-їзних і маневрових локомотивів суміщеними, а для обслуговування локомотивів і мотор-ва-гонного рухомого складу - роздільними. Допускається проектувати об'єкти для локомотивіві мотор-вагонного рухомого складу суміщеними в разі невеликих обсягів роботи з обслугову-вання мотор-вагонного рухомого складу.

С. 78 ДБН В.2.3-19-2008

17.3За родом своєї діяльності депо поділяються на експлуатаційні та експлуатаційно-ре-монтні.

При цьому експлуатаційними вважаються депо магістральних локомотивів і мотор-ва-гонного рухомого складу, що виконують для приписаного до них парку технічні обслуговування ТО-2 і ТО-3, поточний ремонт ПР-1, ТО-4 (обточування колісних пар) і непланові ремонти (HP), тобто роботи з усунення наслідків відмов локомотивів (мотор-вагонного рухомого складу) в експлуатації.

В експлуатаційно-ремонтних депо з приписаним до них парком локомотивів (електро- чи дизель-поїздів) додатково до тих видів ТО і ПР, що виконуються в експлуатаційних депо, слід передбачати виконання поточних ремонтів ПР-2, ПР 3 і ПР-ЗП як для потреб самого депо, так і для інших депо залізниці. Спеціалізація конкретних експлуатаційно-ремонтних депо на визначеному виді поточного ремонту (ПР-2, ПР-3 або ПР-ЗП) чи на їх комбінації повинна призначатися на підставі техніко-економічних розрахунків. Ці депо повинні бути базою для задоволення потреб залізниці у виконанні поточних ремонтів ПР-2, ПР-3, ПР-ЗП.

Поточні ремонти ПР-3 та ПР-ЗП електровозів, тепловозів, та мотор-вагонного рухомого складу виконуються тільки у спеціалізованих атестованих депо для кожного виду тяги.

  1. Капітальний ремонт локомотивів і мотор-вагонного рухомого складу, капітальнийремонт і відновлення великих і складних вузлів і агрегатів (тягових двигунів, дизелів, генера-торів, допоміжних машин, тягових трансформаторів та ін.), а також ремонт із переформуван-ням колісних пар виконується на локомотиворемонтних і спеціалізованих заводах, вексплуатаційних депо або залізничних майстернях.
  2. Розташування депо в межах залізниці, номенклатура і програма технічного обслуго-вування і поточного ремонту депо, розташування пунктів обороту мотор-вагонного рухомо-го складу і локомотивів, пунктів технічного обслуговування (ПТО), пристроїв екіпірування іпунктів зміни бригад встановлюються проектом на основі техніко-економічних порівняньваріантів організацій тягового обслуговування, розроблених із урахуванням показників ро-боти усього комплексу залізничних пристроїв у районі, що розглядається.

При цьому загальний обсяг роботи депо при електричній тязі визначається із умови, що пробіг приписаних до депо локомотивів не повинен перевищувати 35 млн. локомотиво-км на рік, при тепловозній тязі - 25 млн. локомотиво-км на рік, для депо з приписаними електропоїздами - 35 млн. секція-км і для депо з дизель-поїздами - 25 млн. секція-км на рік.

  1. Розташування депо на станційній території повинно забезпечувати подачу локомо-тивів до составів із найменшою витратою часу і з найменшою кількістю пересічень з маршру-тами прямування організованих поїздів і маневрових переміщень.
  2. У депо і пунктах технічного обслуговування локомотивів (ПТОЛ) необхідно передба-чати пристрої для введення локомотивів і мотор-вагонного рухомого складу на ремонтні по-зиції. У випадку електричних пристроїв, що працюють на зниженій напрузі (до 65 В, а дореконструкції підприємств допускається до 250 В), а також при використанні для введенняелектровозів і електропоїздів контактної мережі, ці позиції повинні обладнуватися світловоюі звуковою сигналізацією про наявність чи відсутність напруги в контактній мережі та у ме-режі введення рухомого складу, необхідними блокувальними пристроями, а також достатнімштучним освітленням і припливною вентиляцією з кратністю обміну повітря не менше трьохоб'ємів за годину.
  3. У депо, де виконують поточний ремонт і технічне обслуговування ТО-3 тягового ру-хомого складу, повинні бути передбачені механізовані пристрої для зовнішнього очищення,обмивання і внутрішнього санітарного прибирання з наступним їх сушінням післяобмивання.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 79

17.9У всіх експлуатаційних і експлуатаційно-ремонтних депо необхідно передбачатиділянки з відповідним устаткуванням для виконання технічного обслуговування ТО-3, поточ-них ремонтів ПР-1 і непланових ремонтів тягового рухомого складу.

Ремонтні позиції, призначені для проведення ТО-3 і ПР-1 локомотивів, оснащуються пристроями для сушіння ізоляції тягових двигунів гарячим повітрям температурою 95-100°С. Ремонтні позиції ПР-1 тепловозних депо оснащуються пристроями для зливання і заправлення тепловозів охолодженою водою й мастилом (у зимовий час - з підігрівом); устаткуванням для промивання водяної і мастильної системи дизелів, у т.ч. холодильників миючими розчинами, для доливання дистильованої води в акумуляторні батареї; пристосуваннями для вивішування колісно-моторних блоків.

17.10Кількість ремонтних позицій, виробничих приміщень і устаткування визначаютьсярозрахунком, виходячи з прийнятого режиму роботи ремонтних підрозділів депо, установле-ного лінійного пробігу локомотивів, норм їх пробігу між ТО і ПР та простою на них.

При розрахунку кількості ремонтних позицій і основного устаткування, необхідного для виконання технічного обслуговування ТО-2, ТО-3 і поточних ремонтів ПР-1, враховується нерівномірне надходження локомотивів і мотор-вагонного рухомого складу на ремонт, різницю обсягів робіт на кожному ТО і ПР, потребу у виконанні робіт з ліквідації наслідків відмов локомотивів і мотор-вагонного рухомого складу при експлуатації і з підготовки рухомого складу до сезонної експлуатації.

  1. Для реостатних випробувань дизель-генераторів тепловозів із електричною переда-чею проектуються споруди, обладнані відповідними пристроями, які забезпечують охоронунавколишнього природного середовища (у т.ч. шумопоглинаючими і димопоглинаючими зурахуванням санітарних норм) і економію паливно-енергетичних ресурсів, що витрачаютьсяпри випробуваннях, включаючи повернення електроенергії в мережу.
  2. Технічне обслуговування ТО-2 локомотивів необхідно поєднувати з екіпіруванням івиконувати на закритих позиціях.
  3. Кількість окремих місць екіпірування і технічного обслуговування ТО-2 локомо-тивів визначається з урахуванням нерівномірності підведення локомотивів, норм часу наекіпірування і технічне обслуговування згідно з нормативно-технічними нормами Державноїадміністрації залізничного транспорту України.

Екіпірувальні пристрої повинні забезпечувати екіпірування одночасно не менше двох локомотивів, розміщених на суміжних коліях.

17.14Екіпірувальні пристрої, як правило, слід передбачати суміщеними для екіпіруванняпоїзних і маневрових локомотивів, що працюють на під'їзних коліях. В обґрунтованих випад-ках для обслуговування маневрових локомотивів на під'їзних коліях допускається передбача-ти самостійні екіпірувальні пристрої.

Пристрої для постачання локомотивів піском, паливом, мастильними й обтиральними матеріалами, для приготування і подачі води слід передбачати в пунктах екіпірування. Пристрої для добору піску і палива, при необхідності, слід передбачати і на приймально-відправних коліях.

17.15Подача піску на локомотиви повинна бути механізована. Зберігання запасів сухогопіску для роботи взимку необхідно передбачати в закритих складах місткістю, рівною6-місячній витраті піску локомотивами.

Потужність піскосушарок встановлюється з розрахунку споживання піску для поточної експлуатаційної роботи і створення зимового запасу сухого піску на складах на весь період припинення роботи кар'єрів - постачальників сирого піску.

У пристроях піскопостачання локомотивів і мотор-вагонного рухомого складу слід передбачати площадки для подачі піску в пісочниці обслуговуючим персоналом. Для електровозів

С. 80 ДБН В.2.3-19-2008

такі площадки необхідно розташовувати на рівні дахів і одночасно використовувати для огляду струмоприймачів і дахового устаткування. Ці площадки повинні мати пристрої для зняття і подачі напруги на секціоновані ділянки контактного проводу з необхідною сигналізацією і блокуванням.

  1. Екіпірувальні пристрої для тепловозів і електровозів проектуються з урахуваннямможливості повного екіпірування і технічного обслуговування локомотивів з однієї поста-новки.
  2. При розміщенні пристроїв для екіпірування електровозів на відкритих площадкахабо на приймально-відправних коліях станції живлення електроенергією електровозів не-обхідно передбачати від контактної мережі високої напруги; при цьому ділянка контактногопроводу над місцем екіпірування електровозів повинна бути секціонована і обладнана не-обхідним блокуванням і сигналізацією про зняття і подачу напруги.
  3. Для стоянки готових до роботи локомотивів і мотор-вагонного рухомого складунеобхідно передбачати відповідні колії на території експлуатаційних і експлуатаційно-ремон-тних депо і пунктів обороту. Колії для відстою тепловозів повинні бути обладнані стаціонар-ними пристроями для прогріву масляної і водяної систем у зимовий період, а колії відстоюлокомотивів - повітроводами з тиском 500 кПа і джерелами енергопостачання для підключен-ня до мереж управління електровозів. Колії для відстою мотор-вагонного рухомого складу по-винні бути обладнані пристроями водопостачання й енергопостачання. Відстані між осямисуміжних колій відстою мотор-вагонного рухомого складу повинні дозволяти застосування вміжколійях пересувних транспортних засобів для санітарного очищення мотор-вагонного ру-хомого складу.

Стрілочні переводи деповських колій повинні бути обладнані пристроями електричної централізації та автоматичного очищення їх від снігу. На деповських коліях необхідно передбачати застосування промислового телебачення.

У необхідних випадках на станціях, у межах яких розташоване депо, необхідно проектувати колії для стоянки локомотивів холодного запасу.

17.19Місткість резервуарів для зберігання дизельного палива й мастил слід визначати зрозрахунку зберігання встановленого запасу.

Для зливання дизельного палива і мастил слід проектувати необхідні пристрої і колії для зливу.

Для нафтопродуктів, які застигають при низьких температурах, повинні передбачатися пристрої для їх підігріву в цистернах, резервуарах і трубопроводах.

Склади дизельного палива повинні бути огороджені і мати необхідні пристрої для поже-жегасіння відповідно до вимог ВБН В.2.2-58.1.

  1. Для періодичного розвертання локомотивів і мотор-вагонного рухомого складу зметою забезпечення рівномірного зносу бандажів, а також для розвертання інших спеціаль-них рухомих одиниць проектуються поворотні пристрої.
  2. При проектуванні пристроїв локомотивного господарства необхідно передбачатиобслуговування вивізних маневрових локомотивів, електро- і дизель-поїздів тільки закріпле-ними бригадами, а електровозів і тепловозів вантажного і пасажирського руху - зміннимичи закріпленими бригадами.

Пункти зміни бригад слід розміщувати, виходячи з установленого часу перебування бригад на роботі з урахуванням розташування роздільних пунктів.

При роботі бригад з відпочинком у пункті обороту локомотивів чи зміни бригад у зазначених пунктах слід передбачати кімнати чи будинки відпочинку локомотивних бригад.

17.22Локомотивні господарства для під'їзних колій промислових підприємств слід про-ектувати відповідно до вимог СНиП 2.05.07.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 81

18 ВАГОННЕ ГОСПОДАРСТВО

18.1Для ремонту і технічного обслуговування вагонів, виходячи з вантажопотоків, забез-печеності об'єктами ремонту, трудовими ресурсами на мережі залізниць необхідно передба-чати:

  • вагонні депо, пункти технічного обслуговування вагонів, контрольні пости;
  • механізовані пункти технічного обслуговування вагонів із відчепленням, пунктивипробування автогальм, пункти технічної передачі, пункти перестановки, вагоно-колісні майстерні;
  • залізничні спеціалізовані дільниці і відділення з ремонту деталей вагонів;
  • депо і пункти екіпірування, ремонту і технічного обслуговування рефрижераторногорухомого складу;
  • промивально-пропарювальні станції і пункти очищення цистерн і вагонів для переве-зення бітуму.

Підприємства вагонного господарства повинні мати необхідний комплекс будівель, споруд, пристроїв, механізмів і устаткувань для виконання робіт, передбачених типовими технологічними процесами, вказівками, інструкціями і наказами.

18.2Депо для ремонту вантажних вагонів необхідно проектувати спеціалізованими на ре-монті одного-двох типів вагонів габариту Τ з перспективою розширення технічної бази.Програма ремонту обґрунтовується проектом.

Депо для ремонту рефрижераторних вагонів необхідно проектувати на програму деповського ремонту, обсяг якої встановлюється замовником.

18.3Технічне оснащення вагонних депо повинно забезпечувати агрегатно-потоковий ме-тод ремонту вагонів та їх вузлів із застосуванням перспективних засобів механізації, автома-тизації виробничих процесів і засобів діагностики.