9.2.13. Перед заміною касети зі зварювальним дротом та іншими допоміжними роботами електрозварник повинен з поста зварювальної головки відключити зварювальний випрямляч.

9.2.14. Щодня перед початком робочої зміни необхідно перевіряти справність електрозварювальних агрегатів, звертаючи особливу увагу на те, щоб не було напруги на корпусі й заземлення було справним.

9.2.15. З’єднання зварювальних проводів згідно з ГОСТ 12.2.007.8-75* слід виконувати гарячою пайкою, зваркою або за допомогою гільз з гвинтовими зажимами. Міцне з’єднання повинно мати надійну ізоляцію, гільзи із затискачами обов’язково замкнуті у колодку з матеріалу, що не б’ється, а головки затискних гвинтів утоплені в тіло колодки. З’єднання закруткою забороняється.

Під час підключення зварювальних проводів до агрегату живлення, все, включаючи пристрої, повинно бути відключене.

9.2.16. Для підведення струму до електродотримача потрібно застосовувати гнучкий провід із гумовою ізоляцією в гумовій шланговій оболонці. Допустимий переріз мідних зварювальних проводів приймають залежно від величини зварювального струму за даними таблиці 8.

Таблиця 8. Допустимі перерізи зварювальних проводів.

Переріз мідних зварювальних проводів залежно від зварювального струму

Сила зварювального струму, А

Переріз зварювальних проводів, мм2

100

16

200

25

240

25

300

35

400

50

600

70

З'єднання окремих елементів, що складають зворотний провід, повинно бути виконане ретельно за допомогою болтів, струбцин або затисків.

9.2.17. Як зворотний провід, що з'єднує виріб, що зварюється, з джерелом струму, можуть служити гнучкі проводи, а також (де це можливо) стальні шини будь-якого профілю достатнього перерізу

9.2.18. Під час виконання зварювальних робіт зварювальні проводи потрібно прокладати так, щоб машини і механізми під час проходу не пошкодили їх, а проводи не торкалися металевих предметів. Відстань від зварювальних проводів до гарячих трубопроводів та балонів з киснем згідно з ДНАОП 0.00-1.21-98 має бути не менше 0,5 м, до балонів та трубопроводів із пальними газами – не менше 1 м.

9.2.19. У кабінах для зварювання та на робочих місцях зварників повинні знаходитися пристосування (штативи тощо) для укладання на них електродотримачів при короткочасній перерві в роботі.

9.2.20. Метал у місцях зварювання повинен бути сухим, очищеним від бруду, масла, окалини, іржі та фарби.

9.2.21. Під час електрозварювальних робіт забороняється:

- проводити ремонт електрозварювальних установок, що знаходяться під напругою;

- підсобним працівникам під час електрозварювання працювати без захисних окулярів;

- після закінчення роботи або при тимчасовій відсутності електрозварника на робочому місці залишати ввімкнуту електрозварювальну установку;

- використовувати як зворотній провід труби, рейки, мережу заземлення, а також металеві будівельні комунікації і технологічне обладнання;

- використовувати проводи з пошкодженою ізоляцією.

9.2.22. Огляд та чищення зварювальної установки та ії пускової апаратури слід провадити згідно з ДНАОП 0.00-1.21-98 не рідше 1 разу на місяць. Під час огляду, чищення, змащування і ремонту обладнання трубозварювальної бази напругу потрібно відключити в шафі блоку живлення, а біля вимикача вивісити попереджувальний плакат: “Не включати! Працюють люди”.

Під час виконання робіт безпосередньо в шафі блока живлення напругу потрібно відключити на джерелі живлення, оскільки при відключеному автоматичному випрямлячі під напругою залишаються верхні контакти кола освітлення блоку живлення.

9.2.23. Гірлянди зварювальних проводів автоматичної зварювальної установки (головки) потрібно підвішувати на спеціальних повітряних розтяжках - стальних канатах згідно з вимогами ГОСТ 12.1.013-78.

9.2.24. Слюсарі - монтажники повинні перекочувати труби по стелажах накопичувача за допомогою спеціального ключа, знаходячись біля торця труби, що перекочується.

Щоб уникнути нещасних випадків, не дозволяється знаходитися на шляху труб, що перекочуються.

9.2.25. Під час центрування труб забороняється знаходитися у світловому просторі між торцями труб. Прохід людей між механізмом внутрішнього центратора і торцем труби, яка готується до зварювання – заборонений. Кінець направляючої штанги внутрішнього центратора необхідно обладнати роликовим візком, який повинен пересуватись по прийомному жолобу.

9.2.26. Перед початком робіт із внутрішнім центратором необхідно перевірити гідравлічний привід центруючих елементів і справність манометрів.

9.2.27. Внутрішні самохідні центратори повинні мати дистанційне управління й аварійний вимикач.

9.2.28. Внутрішній центратор дозволяється прибирати або переміщувати до другого стику тільки після того, як кореневим шаром зварено 3/4 периметру стику.

9.2.29. Під час виконання газокисневого різання й підігрівання стиків труб із застосуванням газових балонів згідно з вимогами ДНАОП 0.00-1.07-94 і НАОП 1.4.74-1.11-73 необхідно:

- зберігати балони в окремому спеціально обладнаному приміщенні тільки у вертикальному положенні в гніздах спеціальних стійок, порожні балони зберігати окремо від балонів, заповнених газом;

- закривати вентилі газових балонів запобіжними ковпаками; приймання, зберігання і відпуск газових балонів для виконання робіт без запобіжних ковпаків забороняється;

- захищати від ударів балони зі стислим газом;

- відігрівати заморожені вентилі газових балонів тільки парою або гарячою водою, що не має слідів масла;

- захищати кисневі і ацетиленові балони від впливу прямих сонячних променів на місці проведення робіт;

- використовувати редуктори тільки з справними манометрами термін перевірки яких не закінчився;

- не розводити відкритий вогонь, не курити і не запалювати сірника в межах 10 м від кисневих і ацетиленових балонів;

- перевозити, зберігати, видавати і отримувати балони можуть тільки особи, що здали екзамени по правилах експлуатації балонів для кисню і горючих газів;

- розташовувати наповнені або порожні балони так, щоб вони не стикалися з струмоведучими проводами;

- не зберігати разом балони для зрідженого газу і для кисню як наповнених так і порожніх;

- не застосовувати для кисню редуктори і шланги, використані раніше для роботи зі зрідженими газами;

- транспортувати балони від місця зберігання до зварювального поста на спеціальних возиках або переносити їх вручну вдвох на спеціальних носилках;

- оглядати візуально балони зі стислим або зрідженим газами перед їх установкою на зварювальний пост і пересвідчитися в цілості корпусу балонів (відсутність тріщин) і в справності вентиля;

- надійно закріпляти балони під час роботи, щоб вони не впали;

- розташовувати балони з горючими газами на відстані не менше за 10 м від місця зварювання, щоб на них не падали бризки розплавленого металу;

- користуватися тільки спеціальними ключами для відкривання і закриття вентиля балонів. Забороняється в цьому випадку застосовувати будь-які ударні інструменти.

9.2.30. Зварювальні роботи усередині секції дозволяється проводити при її діаметрі 1020 мм і вище з дотриманням наступних заходів безпеки:

- пересуватися усередині секції слід на спеціальному возику при знеструмленому електричному кабелі для зварювання;

- електрозварнику слід працювати у спецодягу, на діелектричному килимку, користуватися діелектричними калошами і рукавичками, а також запобіжним поясом і страхувальною мотузкою;

- біля торця секції повинні знаходитися два страхуючі працівники, забезпечених кисневими ізолюючими протигазами; між страхуючими і працюючим усередині секції зварником повинен бути встановлений сигнальний зв'язок; якщо необхідно надати допомогу працюючому усередині секції, то той, що страхує повинен негайно відправитися усередину секції до робочого місця зварника, заздалегідь надівши протигаз;

- забезпечити подачу свіжого повітря усередину труби до робочого місця зварювальника в об’ємі не менше 20 м3/год.;

- забрудненість повітря шкідливими газами усередині секції або під шоломом, маскою зварника не повинна перевищувати гранично допустимих концентрацій (у мг/м3) за даними ГОСТ 12.1.005-88, а саме:
Окис заліза з домішкою оксидів марганцю до 3%….................................................6
Окис заліза з домішкою фтористого або марганцевого з’єднань............................4
Марганець (у перерахунку на окис марганцю).......................................................0,3
Окис вуглецю.............................................................................................................20
Солі фтористовуглеводневої кислоти (в перерахунку на фтористий водень).......1

- швидкість руху повітря усередині секції повинна бути не менше за 0,5 і не більше за 1,5 м / с;

- керівник робіт повинен постійно стежити за безупинною роботою повітро-подаючих агрегатів, у разі виходу їх з ладу зварник повинен негайно покинути своє робоче місце і вийти з секції;

- в жаркі дні температура повітря усередині секції не повинна перевищувати температуру зовнішнього повітря;

- освітлення усередині секції необхідно здійснювати від джерела живлення напругою не більше за 12 В;

- шлях пересування електрозварника до місця роботи повинен бути освітлений кишеньковим електричним ліхтариком.

9.2.31. Під час виконання зварювальних робіт усередині секції потрібно організувати виміри концентрації шкідливих газів у повітрі через кожні 10 днів і після зміни умов роботи.

9.2.32. На трубозварювальних базах для попереднього нагрівання стиків труб, крім окремих газових балонів, використовують станції ПС-1424, забезпечені спеціальним обладнанням.

До роботи з обладнанням ПС-1424 можуть бути допущені особи, які пройшли навчання, перевірку знань та інструктаж з безпечного обслуговування резервуарів РС-1600 для зріджених газів.

9.2.33. Під час експлуатації резервуару РС-1600 потрібно виконувати наступні заходи безпеки:

- здійснювати приймання, обслуговування і експлуатацію відповідно до положень заводських інструкцій з експлуатації, ДНАОП 0.00-1.07-94, ДНАОП 0.00-1.20-98;

- встановлювати резервуар із зрідженим газом на відстані не менше за 10 м від джерел вогню (місця проведення зварювання, куріння), а від будівель і споруд не менше за 25 м;

- продувати інертним газом або парами зрідженого газу сам резервуар і трубопроводи перед їх первинним заповненням газом. Продування потрібно виконувати повільно, щоб уникнути скупчення газу й виникнення статичної електрики. Продування вважається закінченим, якщо вміст кисню в суміші не більше за 1%, що визначають переносним універсальним газоаналізатором;

- у зимовий час періодично перевіряти кріплення резервуара до ложементів транспортних засобів, на яких він встановлений;

- не заповнювати резервуар газом, що має температуру, при якій пружність його пари перевищує 16 кгс / см2 - що визначають по таблицях, прикладених до газових місткостей;

- не заповнювати резервуар газом шляхом зниження в ньому тиску за рахунок стравлювання газової подушки в атмосферу;

- не розводити вогонь і не курити поблизу резервуару. У разі пожежі негайно перекрити вентиль у шафі з газовою апаратурою. Газ, що горить, потрібно гасити вуглекислотним вогнегасником, збивати полум'я або накривати вогнище пожежі азбестовою тканиною; ні в якому разі не можна гасити газ, що загорівся, водою.

9.2.34. Перед черговим наповненням резервуару РС-1600 згідно з ДНАОП 0.00-1.07-94 тиск в ньому повинен бути не менше за 0,5 кгс/см2, в іншому випадку, перед заповненням, його необхідно перевірити на герметичність шляхом контрольної опресовки інертним газом.

Перед заповненням резервуару РС-1600 зрідженим газом з автоцистерни необхідно:

- перевірити наявність заземлення резервуару і автоцистерни;

- щільно з'єднати за допомогою шланга наповнювальний вентиль рідкої фази резервуару зі зливним вентилем автоцистерни;

- щільно з'єднати за допомогою шланга вентилі парової фази резервуара і цистерни;

- відкрити спочатку наповнювальні вентилі рідкої фази, а коли тиск буде вирівняний - вентилі парової фази на резервуарі і на автоцистерні;

- закрити вентилі рідкої й парової фази на резервуарі і автоцистерні, коли рівень заповнення досягне 85%; заздалегідь перевірити на вентилях наявність прокладок.

9.2.35. Якщо в процесі експлуатації резервуару РС-1600 будуть виявлені несправності, то роботу з підігрівання кромок труб потрібно негайно припинити, а резервуар відправити в ремонт. Виконувати ремонт в умовах трубозварювальної бази забороняється.

9.2.36. У разі застосування полум'яних підігрівачів, які забезпечуються зрідженим газом від пересувних станцій ПС-1424 або від газових установок інших типів і конструкцій, електрозварник не повинен торкатися руками нагрітих дільниць труб, щоб не отримати опіків.

9.2.37. Температуру підігрівання кромок, що зварюються, яка для термічно зміцнених труб не повинна перевищувати 250 0С, потрібно контролювати контактними термометрами (наприклад, ТП -1, ТП –2) або термоолівцями (термофарбою).

9.2.38. Заміряти температуру слід на відстані 10-15 мм від торця труби, місце виміру необхідно заздалегідь зачистити металевою щіткою.

9.2.39. Завантаження свіжо приготовленого флюсу в бункер і відсмоктування відпрацьованого згідно з ГОСТ 12.3.003-86* потрібно здійснювати механізованим способом.

У разі просіювання флюсу слід користуватися рукавицями, захисними окулярами з респіраторами. Флюс повинен бути сухим і чистим, його не можна застосовувати, якщо він забруднений маслами, піском і смолами.

9.2.40. Під час сушіння флюсу в полум'яній печі слід виконувати наступні заходи безпеки:

- піч розташовувати на відстані не менше за 50 м від робочих місць;

- полум'яну піч захистити, біля неї повинні знаходитися тільки робітники, зайняті сушкою флюсу;

- вогонь розводити в печі дозволяється тільки після того, якщо спочатку подано повітря, а потім рідке паливо через форсунку;