Продовження таблиці 1

Познаки

Визначення або термін

Одиниця вимірювання

Zm-b

коефіцієнт середньої зони

ZNt

коефіцієнт довговічності стандартної випробовуваної передачі

Zr

коефіцієнт шорсткості для контактного напруження

~—

Zx

розмірний коефіцієнт

zw

коефіцієнт термооброблення

Z₽

коефіцієнт кута нахилу лінії зуба для контактного напруження


нормальний кут профілю зуба в точці прикладення навантаження на центральній лінії зуба

0

ctn

нормальний кут профілю зуба

0

(XVn

нормальний кут профілю зуба еквівалентного циліндричного колеса (=ап)

0

Ctvt

кут профілю зуба в торцевому перетині еквівалентного циліндричного колеса

0

<Xwt

робочий кут профілю зуба в торцевому перетині

0

(Храп

кут прикладення навантаження на колі вершин еквівалентної прямозубової передачі

0

aL

нормальний кут профілю зуба в точці прикладення навантаження на поверхні зуба

0

Pm

середній кут спіралі

0

Pvb

кут нахилу лінії зуба на основному колі віртуальної циліндричної передачі

0

Ya

допоміжний кут для форми зуба і поправкового коефіцієнта зуба

0

8

кут початкового конуса

0

8a

кут конуса вершин зубців

0

8f

кут западин

0

eva

коефіцієнт торцевого перекриття еквівалентного циліндричного колеса

^van

коефіцієнт торцевого перекриття еквівалентного циліндричного колеса в нормальному перерізі

Evp

коефіцієнт осьового перекриття еквівалентного циліндричного колеса

Eyy

модифікований коефіцієнт перекриття

Er

коефіцієнт розподілу навантаження

Oa

кут головки зуба

0

Of

кут ніжки зуба

0


припустимий кут в місцеположенні найслабшого перерізу

0


половина кута протилежного нормальній круговій товщині зуба в точці прикладення навантаження

0

P

густина’

кг/мм3

PaO

радіус краю фрези

мм

Pfp

радіус перехідної кривої ніжки зуба вихідного контуру для циліндричних передач

мм

Pred

приведений радіус кривизни

мм

PFn

радіус перехідної кривої в точці контакту 30° дотичної

мм

p'

товщина ковзання

мм

Кінець таблиці 1

Познаки

Визначення або термін

Одиниця вимірювання

ов

границя міцності на розрив

Н/мм2

ер

напруження вигину в зубі

Н/мм2

^F lim

базове напруження (вигин)

Н/мм2

pre

допустиме напруження

Н/мм2

Off

допустиме напруження вигину

Н/мм2

<тро

місцеве напруження вигину

Н/мм2

oh

контактне напруження

Н/мм2

lim

базове контактне напруження

Н/мм2

°HP

допустиме контактне напруження

Н/мм2

oho

базове контактне напруження

Н/мм2

°0,2

границя текучості за залишкової деформації 0,2 %

Н/мм2

T

кут між дотичною перехідної кривої у найслабшій точці і центральною лінією зуба

0

e

допоміжний коефіцієнт для коефіцієнта форми зуба і поправкових коефіцієнтів зуба

V

коефіцієнт Пуасона

v40. v50

номінальна кінематична в’язкість оливи за температури 40°С і 50°С відповідно

мм2

W

кутова швидкість

рад/с

Xх

відносне зниження напруження в піднутренні ніжки зуба

мм-1

x?

відносне зниження напруження в піднутренні ніжки зуба випробовуваного колеса

МІМ-1

X

міжосьовий кут

0

Інші індекси

0

інструмент

1

шестерня

2

колесо

X

динамічний еквівалент циліндричних зубчастих коліс

-А,-В, -B1.-B2 -С

величина відповідно до методів А, В, В1, В2 або С

(1), (2)

спроби інтерполяції

*

величина відносна до mmn (виняток т*)



  1. ЗАСТОСУВАННЯ

    1. Методи

      1. Загальні принципи

ISO 10300 призначений головним чином для розраховування конічних зубчастих коліс, суттєві дані яких відомі з креслеників або вимірювань (перераховування). На стадії попереднього проектуван­ня доступні дані обмежені та наближені, або для деяких коефіцієнтів можуть бути використані емпі­ричні величини. Крім того, в деяких галузях застосування або для наближених розраховувань деякі ко­ефіцієнти можуть бути прийняті за одиницю або константу. Проте в таких випадках повинен бути вибраний помірний коефіцієнт безпеки (див. 5.2). Скрізь, де є неузгодженість, повномасштабневипробовування на повне навантаження переважне над будь-якими методами від А до G, в той час метод А, якщо його точність і надійність доведені, переважний над методом В, який в свою чергу пе­реважний над методом С.

  1. Повноішештабн® випробовування на повне навантаження

Найдостовірнішим методом передбачення повної характеристики привода є повномасштабне вип­робовування на повне навантаження конкретного зубчастого привода для того, щоб визначити його навантажувальну здатність. Це не буде вимагати перевіряння розраховуванням, використовуючи будь-який із наведених методів. Проте, зазвичай конічні передачі, що мають розроблятися із поперед­нього проектування згідно з методами В або С, потім повинні бути удосконалені випробовуванням, щоб досягти оптимального контакту зубців, плавності роботи і регульованості.

  1. Метод А

Це доступний достатній досвід роботи інших подібних конструкцій, задовільні рекомендації мож­на отримати екстраполяцією об’єднаних результатів випробовування або експлуатаційних даних. Ко­ефіцієнти, залучені до цієї екстраполяції можуть бути оцінені точним вимірюванням і всебічним ма­тематичним аналізуванням системи передачі, що розглядається із досвіду галузі. Усі дані передачі та навантаження повинні бути відомими для використання цього методу, який повинен бути чітко опи­саний і представлений з усіма математичними і випробовувальними передумовами, граничними умо­вами і будь-якими специфічними характеристиками методу, що впливають на результат. Точність, на­приклад, повинна бути продемонстрована порівняно з іншими підтвердженими вимірюваннями передач. Метод повинен бути схвалений замовником і постачальником.

  1. А Метод В

Знову, де доступний достатній досвід роботи інших подібних конструкцій, задовільну рекоменда­цію можна отримати екстраполяцією результатів випробовування або експлуатаційних даних, поєднаних з ними. Проте рекомендовано, щоб для порівняння конструкцій використовувалися методи розраховування. Додатково, наближені методи наведені для деяких коефіцієнтів разом з припущення­ми, доречними до їх оцінення. Обґрунтованість цих припущень для даних умов роботи повинна бути перевірена.

  1. .5 Метод С

Де відповідні результати випробовування, або галузевий досвід з подібних конструкцій є недо­ступним для використання в оціненні певних коефіцієнтів, там повинні використовуватися додаткові спрощені методи розраховування. Вони придатні для особливих галузей застосування або на основі певних передумов, наприклад’ які доречні для приймального випробовування.

  1. Коефіцієнти безпеки

Допустима ймовірність відмови повинна бути ретельно зважена під час вибирання коефіцієнта безпеки, в балансуванні надійності проти вартості. Якщо характеристика зубчастих передач може бути точно оцінена випробовуванням привода безпосередньо за умов фактичного навантаження, то можна дозволити нижчий коефіцієнт безпеки. Коефіцієнти безпеки повинні визначитися діленням конкретного розрахованого навантаження на питоме робоче напруження.

На додаток до цієї загальної вимоги і спеціальних вимог, що мають відношення до поверхневої довговічності (пітінг) і напруження вигину, наведених відповідно в частинах 2 і З ISO 10300, коефіцієн­ти безпеки повинні визначатися тільки після ретельного розгляду надійності матеріальних даних і величин навантаження, що використовуються під час розраховування. Величини допустимого напру­ження, що використовуються під час розраховування, чинні для наведеної ймовірності відмови або пошкодження (наприклад, величини для матеріалів у ISO 6336-5 чинні для 1 % ймовірності пошкод­ження) ризик пошкодження буде зменшуватися у разі збільшення коефіцієнтів безпеки і навпаки. Якщо навантаження або реакція системи на вібрацію переважно оцінені, ніж виміряні, то повинен ви­користовуватися більший коефіцієнт безпеки.

Наступні відхили також повинні бути враховані під час визначання коефіцієнта безпеки:

  • відхили в геометрії зубчастої передачі внаслідок допусків виготовлення;

  • відхили суміщення;

  • відхили в матеріалі внаслідок змін в хімічному складі, чистоті та мікроструктурі (якість мате­ріалу і термооброблення);

  • відхили в змащенні і їх обслуговуванні протягом строку служби зубчастих передач.

Доречність коефіцієнтів безпеки буде таким чином залежати від надійності припущень, які відно­сяться до навантаження, на якому базуються розрахунки, а також на надійності, заданої безпосеред­ньо для зубчастих передач, що стосується можливих наслідків будь-якого пошкодження, яке може трапитися у випадку відмови.

Поставлені зубчасті передачі або складені зубчасті приводи повинні мата числове значення 1,0 мінімального коефіцієнта безпеки 8ц min для контактного напруження. Для мінімального напруження вигину, числова величина SFтіп повинна бути 1,3 для конічних передач з криволінійними зубцями і 1,5 для прямозубих конічних передач, або де 0т < 5°.

Мінімальні коефіцієнти безпеки проти пошкодження пітінгом і поломки зуба повинні бути узго­джені між постачальником і замовником.

  1. Показники

    1. Випробовування

Найефективніший повний підхід до керування експлуатаційними якостями приводної системи є через повномасштабне випробовування на повне навантаження запропонованої нової конструкції. Проте цей підхід обмежений його великою вартістю. Альтернативно, де існує достатній досвід подіб­них конструкцій і доступні результати, задовільне рішення можна отримати екстраполяцією таких даних. З іншого боку, де недоступні відповідні результати випробовування або експлуатаційні дані, рейтингові коефіцієнти повинні вибиратися помірковано.

  1. Відхили під час виготовлення

Коефіцієнти повинні бути вибрані, базуючись на мінімальних прийнятних межах якості очікуваних відхилів складових частин у процесі виготовлення. Ступінь точності повинен визначатися, використо­вуючи ISO 1328-1 з відхилом одного кроку.

  1. Припустима точність

Де емпіричні величини показників наведені кривими, ISO 10300 подає формули встановлення кривих, щоб полегшити комп’ютерне програмування.

Примітка. Постійні і коефіцієнти, що використовуються для установлення кривих, часто мають значущі цифри більші від тих, що припускаються надійністю емпіричних даних.

  1. Інші коефіцієнти, що будуть розглядатися

    1. Загальні принципи

На додаток до коефіцієнтів, що враховують вплив опору пітінгу і міцності до вигину, інші взає­мопов’язані системні коефіцієнти можуть мати важливий вплив на загальне функціювання передачі, їх можливий вплив на розраховування потрібно розглядати.

  1. Змащення

Характеристики, визначені формулами ISO 10300, будуть чинні, тільки якщо зубці передачі екс­плуатуються з мастилами належної в'язкості та комплексом присадок для навантаження, швидкості та оброблення поверхні та є достатня кількість змащення на зубцях передачі і вальницях для зма­щення і підтримування прийнятної робочої температури.