• зовнішній напад (проникнення);

  • пожежа;

  • доступ/вихід;

  • газ;

  • зв’язок;

  • напад;

  • спостереження за безпекою персоналу;

  • сигнали з електронних охоронних систем;

  • теле(відео)спостереження.

Всі системи, на які є посилання в цьому розділі, повинні обслуговуватись відповідно до стандартів із правил застосування. За відсутності стандарту, обслуговування повинно здійснюватись відповідно до рекомендацій виробника для забезпечення цілодобової надійної роботи.

  1. Зовнішній напад

Безпечна робота ЦПТС повинна забезпечуватися системою охоронної сигналізації відповідно до EN 50131-1, клас безпеки 3. Якщо ЦПТС знаходиться не на нижньому поверсі, або, коли до нього можна потрапити з підземних споруд будівлі (наприклад, з підвального приміщення), то підлога ЦПТС повинна бути також захищена системою охоронної сигналізації.

Територія будівлі, в якій розташована організація, що експлуатує ЦПТС, та територія, на якій знаходиться ЦПТС, повинні бути захищені системою охоронної сигналізації, що встановлюється відповідно до EN 50131-1. Така система охоронної сигналізації повинна мати пристрій оповіщення відповідно до EN 50131-4 для негайного попередження персоналу ЦПТС про тривогу.

Рекомендації з проектування, планування, експлуатації, монтажу та технічного обслуговування подано у правилах застосування відповідно до CLC/TS 50131-7.

Необхідно проводити оцінювання ризику для визначення конфігурації системи охоронної сигналізації.

  1. Пожежа

Територія будівлі, зайнята організацією, що експлуатує ЦПТС, та територія, на якій ЦПТС знаходиться, повинні бути захищені системою пожежної сигналізації, що включає складники, сертифіковані відповідно до вимог стандартів серії EN 54, та яка повинна бути змонтована встановлена відповідно до вимог EN 54-14.

  1. Вхід/вихід

Звукове або світлове оповіщення про тривогу повинно надходити до ЦПТС для оповіщення операторів про незахищеність будь-яких вхідних дверей ЦПТС або вхідного тамбуру. Також повинно надходити тривожне сповіщення про відчинення дверей аварійного виходу або про відчинення обох вхідних дверей до вхідного тамбуру та ЦПТС одночасно.

  1. Газ

У ЦПТС повинні бути системи виявлення різних газів (щонайменш чадного газу) для попередження персоналу ЦПТС до того, як концентрація газу досягне рівня, при якому виникає необхідність евакуації.

  1. Комунікації

Всі кабельні канали зв’язку та безпроводні канали зв‘язку, за допомогою яких передається інформація про тривогу до ЦПТС та від ЦПТС, а також віддалені системи тривожної сигналізації, що підключені до ЦПТС, повинні бути захищені всередині приміщень, у яких знаходиться ЦПТС, таким чином, щоб втручання в їх функціонування було виявлено відповідно до вимог EN 50136-1.

  1. Напад

Пристрої сповіщення про напад, які встановлюють відповідно до EN 50131-1, повинні знаходитися всередині ЦПТС у місцях, розташованих біля вхідного тамбуру, аварійного виход(ів)у, передавального люк(ів)у/жолоб(ів)у та на всіх робочих місцях персоналу центру спостереження.

  1. Спостереження за безпекою персоналу

Безпека та охорона персоналу ЦПТС повинна автоматично спостерігатись з максимальними інтервалами 60 хв. У випадку неотримання відповіді на перевірку безпеки та охорони персоналу протягом 60 с, сигнал тривоги повинен бути автоматично переданий до іншого ЦПТС.

  1. Сповіщення від систем захисту

Сигнали від систем захисту, як це описано у 6.2, 6.7 та 6.8, повинні бути передані до іншого ЦПТС за допомогою системи з подвійним каналом передавання сповіщень відповідно до EN 50136-1, і повинен відповідати параметрам функціонування згідно з таблицею 4.

ЦПТС, що отримує сигнали від систем захисту, не повинен знаходитись у тій самій будівлі або безпосередньо біля неї.

Таблиця 4 - Параметри функціонування системи з подвійним каналом передавання сповіщень

КПТС

Час переда­вання

Макси­мальне значення часу передаван­ня

Час звіту­вання

Захист від заміщен­ня

Захист інформа­ції

Доступ­ність

Основний

КПТС

D3

M3

T5

S2

I3

A4

Додатковий

КПТС

D2

M2

T4

S2

I3

A3



  1. Система теле(відео)спостереження

Повинно бути забезпечено спостереження таким чином, щоб можна було спостерігати за всіма підходами до будівлі, в якій розташований ЦПТС із його середини , відповідно до правил із застосування згідно з EN 50132-7.

Спостереження необхідно здійснювати для того, щоб персонал ЦПТС мав можливість ідентифікувати уповноважених осіб перш ніж дозволити їм увійти до вхідного тамбуру, а також спостерігати за будь-якими діями у ньому та забезпечувати безпечний вихід.

Спостереження також повинно забезпечувати можливість ідентифікації персоналом ЦПТС будь-якого працівника зі складу персоналу, що користується передавальним люком/жолобом.

  1. ЕЛЕКТРИЧНІ ДЖЕРЕЛА ЖИВЛЕННЯ

    1. Основне джерело електроживлення

Електроживлення від суспільної електричної мережі повинно використовуватися як основне джерело електроживлення, хоча можна також використовувати інші надійні альтернативні джерела електроживлення. В робочих зонах повинна бути індикація оповіщення щодо задіяного поточного джерела електроживлення.

Основне мережеве джерело електроживлення повинно бути здатним забезпечити достатню потужністю для нормального навантаження ЦПТС та одночасного зарядження пристроїв накопичення енергії (акумуляторних батарей) системи безперебійного енергоживлення (СБЕ) до необхідної електричної ємності протягом 24 год.

Примітка. Силові кабелі електроживлення, що знаходяться із зовнішньої сторони оболонки, повинні бути захищені від фізичних пошкоджень та пожежі.

  1. Резервні джерела електроживлення

    1. Загальні вимоги

Резервне джерело електроживлення повинне мати достатньо потужності для забезпечення безперебійної роботи всіх засобів зв’язку, сигналізації, спостереження, запису, основного обладнання вентиляції та освітлення, включаючи обов'язково необхідне обладнання теле(відео)спостереження протягом 24 год. із запасом, що повинен відповідати значенню у 1,5 рази більше середнього значення вимоги.

Перехід до роботи від основного джерела електроживлення на резервне джерело електроживлення і зворотньо, не повинен впливати на нормальне функціонування обладнання.

Джерелом резервного електроживлення повинен бути генератор або генератори, що підтримується системою безперебійного електроживлення (СБЕ) відповідно до EN 62040­1.

Система безперебійного електроживлення (СБЕ) та будь-яке обладнання автоматичного перемикання повинні знаходитися в ЦПТС. Якщо, як виняток, система безперебійного енергоживлення (СБЕ) не встановлена в середині оболонки ЦПТС, то СБЕ повинна знаходитися у зоні, з незаперечним дотриманням вимог 5.1, 5.5, 6.2 та 6.3. Доступ до цієї зони повинен спостерігатись та контролюватись ЦПТС.

  1. Система безперебійного електроживлення (СБЕ) (UPS)

Система безперебійного електроживлення повинна вмикатись для використання автоматично відразу після спаду напруги основного джерела нижче рівня, що необхідний для роботи ЦПТС. Після відновлення напруги ЦПТС повинен повернутися до електроживлення від основного джерела, а пристрої накопичення енергії системи безперебійного електроживлення повинні автоматично заряджатись.

Порядок установлення акумуляторних батарей повинен здійснюватися відповідно до EN 50272-2.

За умов використання резервного генератора, ємність системи безперебійного електроживлення повинна бути достатньою для електроживлення обладнання ЦПТС протягом часу не менше, ніж 10 хв.

  1. Резервні генератори

Генератор, що розташований всередині оболонки ЦПТС, повинен бути відокремлений від робочої зони вогнетривкою конструкцією (див. 5.1.3).

Всі резервні генератори повинні бути забезпечені запасом палива на місці розташування в кількості, необхідній, для роботи генератора протягом часу не менше, ніж 24 год.

Всі резервні генератори повинні мати незалежні засоби запуску, котрі повинні автоматично запускатися під час припинення подачі мереженої електроенергії від основного джерела електроживлення. ЦПТС повинен мати устаткування індикації роботи резервних генераторів. Акумуляторна батарея необхідна для запуску роботи резервного генератора, повинна заряджатися від основного джерела електроживлення.

Як виняток, якщо резервний генератор не встановлений в середині оболонки ЦПТС, то цей резервний генератор повинен знаходитися в місці з незаперечним дотриманням вимог 6.2 та 6.3. Доступ до цього місця повинен спостерігатися та контролюватися ЦПТС.Додаток А

(Довідковий)

РЕКОМЕНДАЦІЇ ЩОДО ВИМОГ ДО КОДОВОГО ПОЗНАЧЕННЯ ЗАМКІВ

А.1 Електромеханічні замки

Рекомендована класифікація: 2-R-2-B-0-C-7-H-B-3-E-4-3:

Позиція 1 категорія використання, клас 2: для використання людьми за звичайним призначенням за умов ймовірності використання не за призначенням, наприклад, офісні двері (EN 14846);

Позиція 2 міцність та навантаження на болтах засувки, клас R: 100 000 циклів випробувань; 50 Н навантаження на болтах засувки (EN 14846)

Позиція 3 вага дверей та сила, що прикладається для зачинення дверей, клас 2: вага дверей не більше, ніж 200 кг; 50 Н - максимальна сила прикладання (EN 14846)

Позиція 4 придатність для використання на вогнетривких димонепрониклевих дверях, клас В: придатний для використання на димонепрониклевих та вогнетривких дверях протягом часу не менше, ніж 30 хв. відповідно до класифікації за часом (EN 14846);

Позиція 5 безпека, клас 0: вимоги безпеки відсутні (EN 14846);

Позиція 6 стійкість до впливу факторів навколишнього середовища, клас С: низька стійкість до корозії, від +5 °С до +55 °С, рівень вологості 1 (EN 14846);

Позиція 7 стійкість до свердління, клас 7: дуже висока стійкість до свердління (EN 12209);

Позиція 8 сфера застосування, клас Н: врізний замок, навісні двері, під час виходу використання ключа непотрібне (EN 12209);

Позиція 9 тип функціонування ключа та замикання, клас В: циліндричний замок або засувка, автоматичне замикання (EN 12209);

Позиція 10 тип функціонування шпинделя, клас 3: замок або засувка для надважких операцій з важелем ручки без використання пружин (EN 12209);

Позиція 11 вимога до ідентифікації ключа, клас Е: мінімальна кількість стримуючих елементів 6, розширена кількість розрізнених ефективних відмінностей (EN 12209);

Позиція 12 охоронна електронна функція, клас 4: так - статусу індикації, так - запобіганню замикання дверей у положенні відкритих дверей, так - визначеному часу на замикання дверей (EN 14846);

Позиція 13 охоронні електронні маніпуляції, клас 3: захист від: перепаду напруги, розрізання кабелів, маніпуляцій з проводами, електромагнітних маніпуляцій, рівень 4 стійкості до електростатичного розряду відповідно до EN 61000-4­2, рівень 4 стійкості до електростатичних маніпуляцій відповідно до EN 61000-4-2 (EN 14846).



А.2 Механічні замки (EN 12209)

Рекомендована класифікація: 2-R-2-1-0-C-7-H-B-3-E:

Позиція 1

категорія використання, клас 2: для використання людьми за звичайним призначенням за умов ймовірності використання не за призначенням, наприклад, офісні двері;

Позиція 2

міцність та навантаження на болтах засувки, клас R: 100 000 циклів випробувань; 50 Н - навантаження на болтах засувки;

Позиція 3

вага дверей та сила, що прикладається для зачинення дверей, клас 2: вага дверей - не більше, ніж 200 кг; 50 Н - максимальна сила прикладання;

Позиція 4

придатність для використання на вогнетривких/ димонепрониклевих дверях, клас 1: придатний для використання на димонепрониклевих та вогнетривких дверях, задовільна вогнетривкість циліндра під час використання із зазначених вогнетривкими/ димонепрониклевих конструкцій дверей всборі;

Позиція 5

Позиція 6

безпека, клас 0: вимоги безпеки відсутні;

стійкість до корозії та температури, клас С: низька стійкість до корозії, від +5 °С до +55 °С, рівень вологості 1;

Позиція 7

Позиція 8

стійкість до свердління, клас 7: дуже висока стійкість до свердління;

сфера застосування, двері клас Н: врізний замок, навісні двері, під час виходу використання ключа не потрібне (EN 12209);

Позиція 9

тип функціонування ключа та замикання, клас В: циліндричний замок або засувка, автоматичне замикання;

Позиція 10

тип функціонування шпинделя, клас 3: замок або засувка для надважких операцій з важелем ручки без використання пружин;

Позиція 11

вимога до ідентифікації ключа, клас Е: мінімальна кількість стримуючих елементів 6, розширена кількість розрізнених ефективних відмінностей.

Додаток B

(Довідковий)

ТИПОВА СХЕМА РОЗМІЩЕННЯ ЦПТС