1. ТЕРМІНИ ТА ВИЗНАЧЕННЯ ПОНЯТЬ ТА СКОРОЧЕННЯ

У цьому стандарті застосовано такі визначення понять та скорочення:

  1. Визначення понять

    1. європейський стандарт виконання виробу (European product performance standard)

Європейський стандарт (EN), що встановлює вимоги до виконання виробу. Такий стандарт може охоплювати вимоги EMC, але не обмежений вимогами EMC (наприклад, серія стандартів EN 54 для систем пожежної сигналізації, серія стандартів EN 50131 для систем тривожної сигналізації)

  1. Зосновні стандарти EMC (basic EMC standards)

Стандарти, які описують порядок проведення випробовування і методи вимірювання па­раметрів EMC, поряд з подробицями описів випробовувального устатковання та випробовува­ного устатковання. Хоча вони можуть давати вказівки з вибирання ступеня жорсткості випробо­вування, вони не дають приписів і вказівок щодо меж чи критеріїв того, що випробовуваний зразок витримав випробовування

  1. система охоронної сигналізації (intruder alarm system)

Система тривожної сигналізації, призначена для виявляння ознак проникнення або спроби несанкційованого проникнення в підохоронну зону

  1. система пожежної сигналізації та виявляння пожежі (fire detection and fire alarm system)

Система сигналізації, призначена для виявляння пожежі у контрольованій зоні та форму­вання відповідного сповіщення про тривогу (пожежу)

  1. система тривожної сигналізації про напад (hold-up alarm system)

Система тривожної сигналізації, призначена для ініціювання стану тривоги у випадку нападу

  1. суспільна система тривожної сигналізації (social alarm system)

Система тривожної сигналізації, що забезпечує можливість використання людьми технічних засобів виклику допомоги у разі виникнення подій, які можна розцінювати як небезпеку.

  1. Скорочення

EUT: устатковання, що підлягає випробовуванням для визначання відповідності вимогам EMC.

EMC: електромагнітна сумісність.

CW: незгасна хвиля (несівна частота).

  1. ПРОЦЕДУРА ВИПРОБОВУВАННЯ

Випробовування потрібно виконувати, як окремі випробовування, про що описано в нижче- наведених розділах, а устатковання, яке піддають випробовуванню, повинно відповідати крите­ріям відповідності для кожного випробовування. Якщо один зразок небхідно багаторазово підда­вати випробовуванням, допустиме проведення проміжних функційних випробовувань за скоро­ченою програмою, а функційні випробовування у повному обсязі потрібно проводити наприкінці випробовувань. У цьому разі потрібно вказати, що у цьому випадку, у разі несправності, буде неможливо визначити, яка невідповідність параметра, який перевіряють, спричинила відмову.

Якщо існують відповідні основні стандарти з EMC, наведені у відповідних розділах цього стандарту, зміст цих основних стандартів з EMC (тобто опис методики випробовування, випро­бовувального устатковання і випробовувальних установок) не наведені повторно тут цілком, однак модифікації або додаткову інформацію, яка необхідна для специфічного застосування випробовування надано в цьому стандарті.

Необхідно зазначити, що під час розгляду електричних характеристик зразка і застосуван­ня специфічного випробовувального устатковання, деякі з видів випробовування можуть мати результат невідповідності і тому подальші випробовування можуть бути непотрібні. У цьому випадку випробовування припиняють, про це роблять відповідний запис у протоколі випробо­вування поряд з поясненням цього рішення.

  1. УМОВИ ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Конфігурація

Якщо EUT— є частиною системи, або може бути з’єднана з іншим устаткованням, то EUT потрібно перевірити у той час, коли вона з’єднана з мінімальною конфігурацією, необхідною для підтвердження його працездатності.

Якщо EUT має велику кількість входів/виходів, то потрібно обирати достатню кількість входів/ виходів, щоб змоделювати фактичні експлуатаційні режими і гарантувати, що всі різні типи входів/ виходів задіяні.

Під час випробовування на тривкість згідно з EUT, необхідно здійснювати контролювання, щоб виявити будь-яку зміну в його стані, зокрема будь-яку зміну на виходах, що може інтерпре­туватися з’єднаним з ним устаткованням як зміна його стану.

  1. Умови довкілля

Якщо в основній стандартній чи випробовувальній специфічній методиці не вказано інше, випробовування потрібно виконувати в межах номінальної напруги електроживлення для EUT і таких стандартних кліматичних умовах для випробовування і вимірювання, як визначено в 5.3.1 ІЕС 60068-1:

  • температура: від 15 °С до 35 °С;

  • відносна вологість: від 25 % до 75 %;

  • атмосферний тиск: від 86 кПа до 106 кПа.

  1. Експлуатаційний режим функціювання

Якщо існує відповідний європейський стандарт, (EN), що стосується функціювання виробу, який визначає придатний експлуатаційний режим(и) роботи під час випробовування на вплив чинників довкілля або EMC (наприклад, серія стандартів EN 54 для системи пожежної сигналі­зації, серія стандартів EN 50131 для системи тривожної сигналізації про проникнення), експлу­атаційний режим(и) роботи EUT під час випробовування повинен бути такий, як визначено у цьому стандарті.

Якщо відповідного європейського стандарту (EN), що стосується функціювання виробу не існує, експлуатаційний режим(и) роботи EUT протягом періоду випробовування на тривкість повинен містити відповідний режим, що принаймні відповідає основному функційному режиму роботи системи (відповідний випробовуванням, що починаються), який формує складову час­тину (наприклад, чергового режиму (охорони) системи тривожної сигналізації про проникнення, протягом випробовувань на тривкість до випромінювання).

Примітка. Конфігурацію і режим(и) роботи під час функціювання протягом випробовування потрібно точно відобразити у протоколі випробовування.

Національна примітка

Чинна в Україні серія стандартів ДСТУ EN 54-2003 Системи пожежної сигналізації. [1]

  1. ФУНКЦІЙНІ ВИПРОБОВУВАННЯ

Різноманітність і велика кількість устатковання, на яке поширюється цей стандарт, усклад­нює визначання точного переліку функційних випробовувань, щоб оцінити якість роботи EUT:

  • якщо існує відповідний європейський стандарт (EN), що стосується функціювання виробу, який визначає відповідні функційні випробовування, для оцінювання якості роботи EUT перед і після випробовування на вплив чинників довкілля або на EMC, (наприклад серія стандартів EN 54 для систем пожежної сигналізації, серія стандартів EN 50131 для системи тривожної сигна­лізації про проникнення) функційні випробовування, які треба застосувати, і критерії вдіповід- ності устатковання повинні бути такими, як визначено в цьому стандарті;

  • якщо відповідного європейського стандарту (EN) що стосується функціювання виробу не існує, функційні випробовування повинні принаймні охоплювати випробовування чи перевірян­ня основних функцій EUT. Прийнятним критерієм для цього функційного випробовування повинно бути те, що немає ніякої зміни у функціюванні устатковання і ніякої істотної зміни в результа­тах вимірювання будь-якого параметра (наприклад, чутливості сповіщувача), який повинен також залишатися в межах технічних умов.

  1. ЗМІНИ НАПРУГИ ОСНОВНОГО ЕЛЕКТРОЖИВЛЕННЯ

    1. Призначеність випробовування

Перевіряння здатності EUT правильно функціювати у визначеному діапазоні напруги основ­ного електроживлення.

  1. Метод випробовування

Випробовування складається з електроживлення EUT напругою максимального і мінімаль­ного значення, протягом періоду часу, необхідного для отримування температурної стабільністі, і виконання функційного випробовування.

  1. Методика випробовування

    1. Загальні положення

Посилання на чинний міжнародний стандарт на теперішній час неможливе.

  1. Початкове перевіряння

Перед початком випробовування EUT піддають функційному випробовуванню (див. розділ 6).

  1. Стан EUT під час проведення випробовування

Під'єднують EUT до відповідного джерела електроживлення, контролівного та навантажу­вального устатковання (див. 5.1). EUT повинно перебувати в експлуатаційному режимі роботи (див. 5.3).

  1. Випробовування на тривкість

Піддають EUT кожному зі значень напруги електроживлення, вказаних у таблиці 1, після досягнення температурної стабільності:

Таблиця 1

Максимальна напруга електроживлення

(t/макс)

Оном1 +10 %

Мінімальна напруга електроживлення

(І/мін)

Uhom1)-15%

1) Uhoh — Номінальне значення основної напруги електроживлення. Якщо передбачено, що устатковання пристосоване до роботи за електроживлення від декількох номінальних напруг (наприклад перемиканням відводів трансформатора), вищезгадану жорст­кість випробовування на тривкість необхідно застосувати до кожної номінальної напруги, до якої устатковання відповідно пристосоване. Для EUT, яке живиться від мережі змінного струму та заявлене, як придатне до роботи в діапазоні номінальних напруг (наприклад 220/240 V) без пристосування.

UmK — (максимум С/ном) + Ю %, і L/MiH— (мінімум L/H0H) - 15 %. У будь-якому випадку діапазон повинен охоплювати європей­ську номінальну напругу 230 V.



  1. Вимірювання під час випробовування

Упродовж періоду часу випробовування на тривкість EUT необхідно контролювати, щоб виявити будь-яку зміну його стану. У разі досягнення температурної стабільності за кожного крайнього значення напруги, під час випробовування на тривкість до зміни напруги електрожив­лення, EUT необхідно піддати функційним випробовуванням (див. розділ 6).

  1. Остаточне оцінювання

Після випробовування на тривкість за обох із зазначених крайніх значень напруги електро­живлення необхідно провести візуальний огляд EUT для виявляння будь-якого механічного пошкодження.

  1. Критерії для позитивної оцінки

Не повинно бути ніякого пошкодження, збою в роботі, зміни стану його роботи через різні значення напруги електроживлення, EUT повино відповідати раніше визначеним критеріям для функційного випробовування (див. розділ 6), впродовж всього періоду випробовування на тривкість.

  1. ПРОВАЛИ ТА КОРОТКОЧАСНІ ПЕРЕРИВАННЯ

НАПРУГИ ЕЛЕКТРОЖИВЛЕННЯ

  1. Призначеність випробовування

Перевіряння тривкості устатковання до короткочасних провалів і переривань напруги елек­троживлення в мережі змінного струму, на зразок тих, які спричинені перемиканням навантаги або спрацюванням пристроїв електрозахисту на головних енергорозподільчих мережах.

  1. Метод випробовування

Випробовування складається з застосування короткочасних провалів напруги електрожив­лення малої тривалості і переривання напруги електроживлення устатковання в мережі змінного струму.

  1. Методика випробовування

    1. Загальні положення

  1. Випробовувальне устатковання і методика випробовування повинні відповідати ІЕС 61000-4-11.Початкове перевіряння

Перед випробовуванням на тривкість устатковання до провалів і короткочасного переривання напруги електроживлення устатковання в мережі змінного струму EUT піддають функційному випробовуванню (див. розділ 6).

  1. Стан EUT під час випробовування

Під’єднують EUT до відповідного джерела електроживлення, контролювального і наванта­жувального устатковання (див. 5.1). EUT повинно перебувати в експлуатаційному режимі роботи (див. 5.3).

  1. Випробовування на тривкість

Здійснюють провал (переривання) напруги електроживлення змінного струму від номінально­го значення на наступну величину тривалістю часу зазначених періодів, відповідно до таблиці 2. Провали (переривання) напруги повинні відбуватися під час переходу амплітуди через нульову позначку.

Таблиця 2

Рівень провалу напруги (%)

60

100

Тривалість провалу напруги (кількість періодів) (тобто кількість циклів амплитуди напруги)

0,5; 1;5та 10

0,5; 1 та 5

Кількість зменшень напруги кожної тривалості

3

3

Інтервал часу між провалами напруги (с)

> 10

> 10



  1. Вимірювання під час випробовування

Упродовж періоду часу випробовування на тривкість EUT необхідно контролювати для виявляння будь-якої зміни стану його роботи.

  1. Остаточне оцінювання