1. Функції керування та моніторингу

Цей підрозділ стосується всіх відповідних складових захисної системи, що безпосередньо чи опо­середковано керують чи контролюють функціонування рухомих частин гільйотинних ножиць або їх інструменту. В EN 60204-1 містяться вимоги щодо проектування електричних систем, а у EN 954-1 — щодо елементів безпеки, застосовуваних у електричних, гідравлічних, пневматичних та механіч­них системах.

  1. Системи керування мають здійснювати захисні функції, розроблені у такий спосіб, що для виконання гільйотинними ножицями робочого ходу, органи керування потрібно повторно уві­мкнути:

  1. після змінення робочого режиму чи режиму керування;

  2. після закриття блокувальної огорожі;

  3. після ручного скидання системи безпеки (див.5.4.1.2);

  4. після збою енергопостачання;

  5. після збою номінального тиску.

  1. У разі втручання захисної системи (блокувальна огорожа, ЕЧЗУ з використанням ЗП АОЕ) виникає потреба окремого ручного скидання для відновлення нормальної роботи за призна- ченістю:

  1. якщо через блокувальну захисну огорожу вільно може пройти людина й повністю опинитись у небезпечній зоні,

  2. якщо ЕЧЗУ із ЗП АОЕ було вимкнено протягом циклу під час небезпечного руху,

  3. якщо ЕЧЗУ із ЗП АОЕ захищає ті сторони гільйотинних ножиць, з яких машина не задіяна.

Орган керування скиданням має бути розміщено в межах зорового контролю небезпечної зони, але поза досяжності з самої цієї зони. Функція скидання має як мінімум задовольняти вимозі «один канал контрольований» (О + М) (див. 5.4 EN 954-1:1996).

  1. Цей підрозділ стосується гільйотинних ножиць, обладнаних на стороні оператора за­хисними пристроями таких типів:

  • ЕЧЗУ з використанням ЗП АОЕ;

  • блокувальні огорожі без замикання.

Для машин, обладнаних такими захисними пристроями не зі сторони оператора, — див. 5.3.6.2 та 5.3.6.3.

У разі виходу з ладу елементів безпечності цих захисних пристроїв або системи керування:

  1. ненавмисний пуск є неможливим;

  2. треба відновити безпечне функціонування захисних пристроїв;

  3. має існувати можливість зупинення машини під час небезпечного руху;

  4. система керування має вимкнути машину миттєво під час небезпечної фази ходу закрит­тя, або в інших випадках,1 — найпізніше, наприкінці робочого циклу;

  5. система керування має запобігти запуску наступного робочого циклу до того, як не­справність буде полагоджено.

Функції пуску і зупинення функціонування блокувальних огорож або ЕЧЗУ на основі ЗП АОЕ в елементах убезпечення системи керування гільйотинними ножицями мають бути дубльованими та контрольованими (Д + М). Це означає категорію 4 за EN 954-1:1996. В електричних системах функції пуску та зупинення забезпечуються апаратно. У системі керування пневматикою гільйотин­них ножиць стан клапана контролюють за сигналами тиску або перевіренням його положення або застосуванням системи внутрішнього контролювання із самовиявленням пошкодження клапана.

  1. За потреби в дубльованій та контрольованій системі керування, вона має функціону­вати як дві окремі робочі системи. Кожна з них повинна бути здатна зупинити небезпечний рух, незважаючи на стан іншої. Збій у одній з систем мають визначати моніторингом, в той час як інша запобігає ходу закриття механізму. Якщо збій у одній з цих систем «самовиявлено», тобто втрата власне Ті функції запобігає здійсненню наступного робочого циклу, подальший моніторинг цієї си­стеми не потрібен.

  2. Система керування програмованих тильних калібрів та приводних напрямних заготовки має відповідати як мінімум категорії В EN 954-1:1996.

  1. Програмовані електронні системи {ПЕС), програмовані пневматичні системи (ППС) та функції убезпечення

    1. Використання ПЕС та ППС не повинно погіршувати рівень безпеки, встановлений цим стандартом.

    2. У разі керування гільйотинними ножицями з використанням ПЕС чи ППС елементи без­печності системи керування не повинні бути задіюваними винятково ПЕС чи ППС.

    3. Функції моніторингу можна здійснювати засобами ПЕС чи ППС.

  2. Селекторні перемикачі

    1. Для обирання робочих режимів, запуску циклу або системи безпеки гільйотинних но­жиць (наприклад режим налагодження, одиничний цикл, автоматичний цикл), треба застосовува­ти селекторні перемикачі. Система керування має забезпечувати функцію заборони запуску під час роботи селекторного перемикача (див. 5.4.1.1).

    2. У разі застосування одного перемикача, його використовують для вибирання відповідно­го режиму захисту, що може полягати у використанні двох або більше захисних пристроїв (див. 5.3.3). Якщо застосовано два або більше селекторних перемикачів та режим захисту пов'язаний з сис­темою керування, то вибраному режиму роботи повинен автоматично відповідати належний режим захисту (наприклад, блокувальна огорожа із замиканням в автоматичному циклі та світлова заві­са в одиничному циклі), селекторний перемикач не повинен вимикати жоден захисний пристрій гільйотинних ножиць, якщо не обладнано додатковий засіб убезпечення (наприклад захисне ого­родження по периметру).

    3. Якщо за проектом експлуатація гільйотинних ножиць передбачає більше одного опе­ратора, рівень захисту для кожного з операторів має бути однаковий.

    4. Електричні селекторні перемикачі мають відповідати 9.2.3 EN 60204-1:1997. Проект­на розробка електричних перемикачів має забезпечувати, щоб у кожному неробочому положенні електричні кола було повністю ізольовано за допомогою контактів примусової дії або пристроєм дублювання чи моніторингу. Якщо вимикач встановлено у проміжне положення, жодна операція має бути неможлива.

    5. Селекторний перемикач повинен мати чітку індикацію та бути обладнаним ключами доступу (наприклад кодовий вмикач, пароль).

  3. Позиційні вимикачі

Засіб увімкнення та власне вимикач за проектом мають бути здатні після перемикання в по­трібне положення утримувати задане взаємне розташування, а також робочий кулачок й, особ­ливо, робочий хід. Щодо електричних позиційних вимикачів див. 10.1.4 EN 60204-1:1997. У разі застосування пневматичного клапана як позиційного вимикача, треба також дотримуватись цих вимог.

Для машин, обладнаних ЕЧЗУ з ЗП АОЕ і/або блокувальними огорожами, потрібно передба­чити розпізнання перебігу; у випадку виходу колінчастого вала за межі нормального положення зупинення на величину, зазначену виробником, система повинна миттєво формувати сигнал зупи­нення і машина має зупинитися у ВМТ. Запуск нового циклу має бути неможливим.

  1. Органи керування

    1. Пускові органи керування, зокрема кнопки-вмикачі та ножні вмикачі мають бути захи­щені від випадкового вмикання. Доступ до ножних вмикачів має бути можливим лише з одного боку та лише для однієї ноги. Застосовувати педальний привод заборонено.

    2. Аварійне зупинення має функціонувати за категорією 0 згідно з 4.1.5 EN 418:1992. Аварійний вимикач має зупиняти всі небезпечні рухи (наприклад балки, тильних калібрів, напрям­них, вбудованих пристроїв оброблення). Функція аварійного зупинення категорії 1, згідно з 9.2.2 та 9.2.5.4.2 EN 60204-1:1997, може бути застосована для приводів з електронним керуванням, на­приклад у машинах, устаткованих системами автоматичної подачі і/або видалення, або електрич­ним приводом робочого ходу.

  2. Клапани

Пристрої ручного вимикання не можна приєднувати до обмежувальних клапанів. Якщо при­строї ручного вимикання вбудовано до інших клапанів з метою випробувань чи технічного обслу­говування, їх потрібно приводити в дію за допомогою спеціального інструмента. Таке вимикання має бути неблокованого типу.

5.5 Налагодження інструментів, пробний запуск, технічний догляд та змащування

  1. Гільйотинні ножиці має бути спроектовано так, щоб замінення леза (див.7.2.2 І)), техні­чний догляд та змащування було безпечним. Потрібно звести до мінімуму потребу в доступі та ручному втручанні в процес замінення леза та технічного обслуговування, наприклад, для змащу­вання машини можна застосовувати автоматичну систему або систему з дистанційним маніпуля­тором.

  2. Проект гільйотинних ножиць має передбачати, що всі операції з технічного обслугову­вання можливі за відключеного живлення машини, крім випадків, коли є необхідним налагоджен­ня частин машини під напругою. Треба вжити застережних заходів, які дозволяють здійснювати зрушення леза, балки та тильних калібрів під час налагоджування, технічного обслуговування та змащування; для цього застосовують огорожі та захисні пристрої, встановлені на місці та в робо­чому стані. Якщо це неможливо, потрібно застосувати принаймні один з наведених нижче засобів а) поштовховий орган керування, або

Ь) уповільнювальний пристрій.

Для налагодження інструменту пристрої, вказані в а) або Ь), спочатку має бути встановлено в положення налагодження (фронтальне чи тилове); єдиним дозволеним рухом є рух леза.

  1. Поштовхові органи керування та уповільнювальні пристрої повинні мати фіксоване під’єднання, а елементи безпечності системи безпеки мають відповідати категорії 1 EN 954-1:1996

  2. Рух ковзання/пересування не повинен перевищувати 6 мм на уповільнений крок.

  3. За використання брусу чи іншого пристрою для ручного обертання колінчастого валу:

  1. якщо головний двигун вимкнено, пристрій має запобігати повторному вмиканню муфти до того, як махове колесо повністю зупиниться. Цей пристрій треба обладнати детектором руху, а елементи безпечності системи керування мають відповідати категорії 1 за EN 954-1, або ж система керування електричним приводом повинна мати вбудовану функцію моніторингу швидкості відпо­відно до категорії 3 за EN 954-1:1996;

  2. потрібно унеможливити ненавмисне залишення брусу в цьому положенні за нормальної роботи;

  3. потрібно забезпечити можливість візуального контролю не менше ніж частини махового колеса для пересвідчення, що воно нерухоме.

  1. Під час налагоджування проміжку леза дистанційні пристосування мають забезпечити неможливість введення щупів датчиків між лезами на їх точці перетину, у міру проходження вздовж леза, крім випадку, коли балка пересувається за контрольованих умов (див. також 5.5.2).

  1. Інші види механічної небезпеки

    1. Доступ до небезпечних зон в зоні привода та устатковання трансмісії гільйотинних но­жиць, а також допоміжних пристроїв, що є конструктивно невід’ємною частиною, треба захисти­ти, застосовуючи зокрема такі заходи:

  1. нерухомі огорожі — там, де потрібен одноразовий чи менш частий доступ за одну робочу зміну (див. 6.4.1 EN 953:1997);

  2. рухомі огорожі зблоковані із системою керування — там, де потрібен більш частий доступ, ніж одноразовий за одну робочу зміну (див. 6.4.1 EN 953:1997);

  3. блокувальні огорожі із замиканням і затриманням розблокування у випадках, коли небез­печний рух не припиняється до того, як буде досягнуто небезпечної зони (див. 7.3 EN 1088:1995). Відкладене розблокування потрібно обладнати так, щоб блокувальний пристрій було контрольо­вано таймером або детектором руху;

  4. ЕЧЗУ на основі ЗП АОЕ (див. EN 999:1998). Для захисту тильної сторони гільйотинних но­жиць див. 5.3.6.3.

Потрібно дотримуватись вимог EN 294:1992 щодо безпечних відстаней розташування неру­хомих і блокувальних огорож для усунення можливості проникання над, під, довкола та крізь от­вори. Безпечні відстані для доступу через фізичні перешкоди треба обирати за таблицею 2 EN 294:1992. Мінімальні безпечні відстані для доступу через ЕЧЗУ з ЗП АОЕ треба обчислювати за EN 999.

    1. Пристрої блокування мають відповідати вимогам EN 1088, а схема (схеми) їх керуван­ня — щонайменше категорії 1 за EN 954-1.

    2. Допоміжні пристрої, керовані окремо від гільйотинних ножиць, повинні мати додаткове блокування системою керування гільйотинних ножиць у такий спосіб, що усуває настання небез­печної ситуації за будь-якого втручання. Див. 1.4.

  1. Ковзання, спотикання та падіння персоналу

    1. У разі спорядження робочих станцій гільйотинних ножиць на підвищеннях, їх необхідно обладнувати відповідним захисним поруччям і бортиками безпеки. Також потрібно обладнати за­соби безпечного доступу до робочих станцій згідно з EN ISO 14122.

Примітка. Для робіт із налагодження інструменту, щоденного огляду та змащування з робочих станцій на підвищенні не­обхідно застосовувати платформи та постійний доступ. Для винятково ремонтних робіт платформи не обов’язкові.

    1. Якщо робоче місце оператора гільйотинних ножиць є складовою частиною зони розта­шування самої машини, то робоче місце потрібно проектувати, конструювати та обладнувати у спосіб, що зводить до мінімуму ризик ковзання, спотикання та падіння в зоні гільйотинних ножиць (наприклад, застосовувати профільоване неслизьке покриття підлоги).

  1. Захист від інших небезпек

    1. Електричні небезпеки

За проектом та конструкцією все електричне устатковання повинно мати захист від електрич­них небезпек (наприклад удар електрострумом) згідно з. EN 60204-1:1997 (див. 5.2.5).

  1. Термічні небезпеки

Необхідно вжити заходів, а саме екранування, ізолювання тощо для запобігання опікам, спри­чиненим доступними частинами гільйотинних ножиць, наприклад металевими частинами гідрав­лічної системи, здатними досягти температури понад 64 °С за тривалості контактування 4 с згідно з EN 563.