1. Очікуваний струм короткого замикання джерела живлення

Електрообладнання, його частини та Ex-компоненти з видом вибухозахисту «кварцове запов­нення «q»», призначені для під’єднування до зовнішнього джерела живлення напругою не більше ніж 250 В змінного струму, повинні відповідати очікуваному струму короткого замикання 1500 А, крім випадків, якщо в маркованні зазначено припустиме значення струму короткого замикання. Очікувані струми понад 1500 А можуть бути в деяких пристроях, наприклад, за більш високих напруг.

Якщо необхідно обмежити очікуваний струм короткого замикання до значення, яке не пере­вищує розривну здатність запобіжника, то як струмообмежувальний елемент треба використо­вувати резистор згідно 4.9.1 а), параметри якого мають забезпечувати:

  • номінальний струм 15 • (1,7 ■ /п запобіжника);

  • максимальну зовнішню напругу Um;

  • номінальну потужність 15 ■ (1,7 ■ /п запобіжника)2, помножену на опір обмежувального елемента.

Якщо виробник не забезпечує захисним пристроєм від струмів короткого замикання, то елек­трообладнання або його частини позначають у маркованні символом «X» згідно з 29.2 е) ІЕС 60079-0, а в особливих умовах застосування вказують необхідний захисний пристрій від струмів короткого замикання.

  1. ПЕРЕВІРЯННЯ ТА ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Типові перевіряння та випробовування

      1. Типове випробовування оболонки під підвищеним тиском

Незалежно від об’єму оболонку необхідно піддавати типовому випробовуванню підвищеним тиском 50 кПа без виникнення залишкової деформації, що перевищує 0,5 мм у будь-якому вимі­рюванні. Тиск потрібно прикладати не менше ніж 10 с.

Оболонки без вентиляційних або розвантажувальних пристроїв, що не містять конденсаторів (крім пластмасових, паперових або керамічних), об’єм яких у вісім разів більший за об’єм заповню­вача, піддають типовому випробовуванню підвищеним тиском 1,5 МПа протягом не менше ніж 10 с.

Випробовування проводять за нормальних умов роботи електрообладнання, їх можна вико­нувати без заповнювача.



  1. П еревіряння ступеня захисту оболонки

Ступінь захисту оболонки потрібно перевіряти згідно з ІЕС 60529. Всі вентиляційні пристрої мають бути у робочому стані. Це випробовування проводять після типового випробовування підвищеним тиском згідно 5.1.1.

  1. Горючість матеріалів

На оболонки або деталі оболонок, які виготовлені із пластмас, поширюються вимоги ІЕС 60079-1.

  1. Діелектрична міцність заповнювача

Ізоляційні властивості заповнювача випробовують на його зразку перед заповнюванням. Для цього застосовують установку з електродами., яку наведено на рисунку 1.

Електроди мають бути покриті шаром заповнювача товщиною не менше ніж 10 мм у всіх напрям­ках. Зразок витримують протягом 24 год за температури (23 ± 2) °С та відносної вологості від 45 % до 55 %. До електродів прикладають випробовувальну напругу 1000 В постійного струму + 5 %. За­повнювач відповідає вимогам, якщо струм спливу не перевищує 1СГ6 А. Якщо матеріал не витримує випробовування, його подальше кондиціювання та повторне випробовування не допустиме.

  1. Максимальна температура

Якщо як захисні пристрої для обмеження температури використовують запобіжники, то мак­симальну температуру в разі перевантаження треба вимірювати за тривалого струму не менше ніж 1,7-кратного номінального струму запобіжника.

Якщо для обмеження температури застосовують захисні пристрої, відмінні від запобіжників, то електрообладнання потрібно випробовувати для підтвердження, що за їхньої роботи гранична температура не перевищується.

Примітка. Для моделювання аварійних режимів, які можуть спричиняти підвищення температури у порівнянні з нор­мальним режимом роботи, допустиме використання більш потужних компонентів на відміну від установлених в електро­обладнанні, які виділяють більшу максимальну енергію. Такі компоненти вибирають та розміщують в електрообладнанні так, щоб за тепловими характеристиками вони відповідали компонентам, які їх заміщають.

Розміри у міліметрах із допуском ±1,0 мм

мА

ІЗОЛЯЦІЯ

електрод (латунь)

10

Рисунок 1 — Випробовувальна установка для випробовування заповнювача
на електричну міцність



  1. Контрольні перевіряння та випробовування

    1. Контрольне випробовування оболонки підвищеним тиском

Кожна оболонка, що має об’єм понад 100 см3, має проходити контрольні випробовування підвищеним тиском 50 кПа без виникнення залишкової деформації, що перевищує 0,5 мм, у будь- якому вимірюванні. Тиск треба прикладати протягом не менше ніж 10 с.

Випробовування потрібно проводити за нормального режиму роботи електрообладнання і їх можна виконувати без заповнювача.

Контрольні випробовування підвищеним тиском можна не проводити, якщо оболонка витри­мала типове випробовування чотириразовим випробовувальним тиском (50 кПа або 1,5 МПа) згідно з 5.1.1.

  1. Електрична міцність заповнювача

Ізоляційні властивості кожної партії заповнювача випробовують на зразках перед запов­нюванням. Для цього застосовують електродний пристрій, наведений на рисунку 1. Електроди мають бути покриті заповнювачем із товщиною шару не менше ніж 10 мм у всіх напрямках. Випробовувальна напруга має становити 1000 В постійного струму + 5 % за таких кліматич­них умов:

  • температура (23 ± 2) °С;

  • відносна вологість від 45 % до 55 %.

Заповнювач відповідає вимогам, якщо струм спливу не перевищує 10-6 А. Якщо заповнювач не відповідає цим вимогам, то партію потрібно висушити та перевипробувати.

  1. МАРКОВАННЯ

Електрообладнання, його частини та Ex-компоненти з видом вибухозахисту «кварцове запов­нення «q»» маркують згідно з ІЕС 60079-0 з такими доповненнями:

  1. «Оболонка має постійну герметизацію та ремонту не підлягає»;

  2. «Оболонка опломбована на заводі. Щодо ремонту треба проконсультуватись з виробником»;

  3. кожен ввідний пристрій для зовнішніх з’єднань маркують із зазначанням номінальної на­пруги та струму; наприклад: «24 В, 200 мА», «230 В, 100 мА»;

  4. інформація щодо зовнішнього запобіжника, якщо від нього залежить вид вибухозахисту, наприклад: «Потрібен зовнішній запобіжник: 315 мА»;

  5. допустимий очікуваний струм короткого замикання кола зовнішнього живлення, якщо об­ладнання розраховане на струм менше ніж 1500 А, згідно з 4.9.3, наприклад: «Допустимий струм короткого замикання: 315 А»;

  6. допустимий очікуваний струм короткого замикання зовнішнього джерела живлення, якщо обладнання розраховане на струм 1500 А або більше згідно з 4.9.3, наприклад: «Допустимий струм короткого замикання: 3500 А».

Кожне із цих марковань можна замінити технічно еквівалентною інформацією.

  1. ІНСТРУКЦІЇ

Електрообладнання з видом вибухозахисту «кварцове заповнення «q»» має бути супрово­джене посібником з експлуатації згідно з ІЕС 60079-0, що містить, як мінімум, таку додаткову інформацію:

  • якщо виробник допускає, тоді потрібні вказівки щодо повторного заповнювання, повторної герметизації та вимоги щодо повторного випробовування для електрообладнання, розкритого для ремонту;

якщо оболонка постійно загерметизована і ремонту не підлягає, тоді в інструкціях це по­трібно чітко вказати.БІБЛІОГРАФІЯ

IEC 60050-426 International Electrotechnical Vocabulary (IEV) — Chapter 426: Electrical apparatus for explosive atmospheres

IEC 60664-1 Insulation coordination for equipment within low-voltage systems — Part 1: Principles, requirements and tests

IEC 60079 (all parts), Explosive atmospheres.

ДОДАТОК HA
(довідковий)

ПЕРЕЛІК МІЖДЕРЖАВНИХ СТАНДАРТІВ,
НА ЯКІ Є ПОСИЛАННЯ В ЦЬОМУ СТАНДАРТІ

ГОСТ 12.2.020-76 ССБТ. Система стандартов безопасности труда. Электрооборудование взрывозащищенное. Классификация. Маркировка. (ССБП. Система стандартів безпеки праці. Електрообладнання вибухозахищене. Класифікація. Марковання).

Код УКНД 29.260.20

Ключові слова: вибухозахищене електрообладнання, кварцове заповнення, марковання, випробування, вид вибухозахисту.