Метою стадії є розроблення комплектів КД та ТД, необхідних і достатніх для виготовлення дослідного зразка (дослідної партії) продукції з подальшим наданням документації літери «О1».

Стадію виконують за один або декілька етапів, які визначають у ТЗ на ДКР. У загальному випадку стадію виконують за три етапи, які наведені у 7.5.1; 7.5.2; 7.5.3 цього стандарту.

  1. Зміст робіт на етапі «Розроблення РКД для виготовлення дослідного зразка»

7 5.1.1 У загальному випадку етап передбачає виконання таких робіт:

  • розроблення КД для виготовлення і випробувань дослідного зразка, засобів технологічного оснащення і контрольно-вимірювальної апаратури;

  • повне комплектування розробленої документації;

  • необхідні електричні розрахунки і розрахунки міцності;

  • складання комплекту карт оцінки правильності застосування виробів;

  • розроблення переліку продукції, що підлягає вхідному контролю і методики перевірки;

  • забезпечення технологічності конструкції, точності виготовлення продукції та її складових частин;

  • розроблення проектів ТУ на продукцію та її складові частини;

  • розроблення маршрутно-поопераційних карт, технологічних процесів на складні деталі, складальні одиниці для забезпечення заданої у ТЗ трудомісткості та передачу їх виробнику для організації серійного виробництва;

  • розроблення програм, алгоритмів і тестів, що необхідні для випробування і опрацювання виробу, який входить до автоматизованих систем;

  • уточнення норм витрат комплектувальних виробів і матеріалів.

Конкретний склад КД визначають у ТЗ на ДКР згідно з «Переліком конструкторських документів...» (додаток Г).

  1. Розроблення ТД, яка призначена для створення технологічного процесу, за формою повинне відповідати вимогам ЕСТД (ГОСТ 3.1102, ГОСТ 3.1119) і містити ТУ, маршрутні та операційні карти, відомості, інструкції і КД, які необхідні для виконання монтажу, технологічного оснащення і налагодження технологічного процесу.

  2. Правила розроблення технологічної документації для матеріалів і речовин встановлює виконавець за погодженням із замовником та споживачем із урахуванням специфіки продукції і організації її виробництва.

  3. Закінченням розроблення РКД є дата затвердження акта здачі-приймання етапу та комплекту оригіналів КД і ТД, розмноження необхідної кількості примірників копій для передачі їх виготовлювачу дослідного зразка, якщо це передбачено ТЗ.

7.5.2 Зміст робіт на етапі «Виготовлення дослідного зразка і проведення попередніх випробувань»

  1. Етап виконують із метою перевірки на дослідних зразках продукції відповідності розробленої РКД вимогам ТЗ.

  2. На етапі виконують такі роботи:

  • виготовлення дослідного зразка;

  • проведення попередніх випробувань дослідного зразка;

  • коригування РД за результатами виготовлення та попередніх випробувань із присвоєням РД літери «О».

  1. Дослідний зразок виготовляють із метою:

  • остаточного визначення технічних і експлуатаційних характеристик розроблюваної продукції під час проведення випробувань;

  • перевірки і доопрацювання РД;

  • визначення достатності розробленої РД для поставлення продукції на виробництво.

  1. Виготовлення дослідних зразків виконують за РКД з одночасним виготовленням мінімально необхідного технологічного оснащення і нестандартного вимірювального обладнання.

Виготовлення функціональних частин і комплексне налагодження дослідного зразка супроводять коригуванням РД.

  1. Закінчення робіт із виготовлення і налагодження дослідного зразка для подання його до попередніх випробувань оформляють актом (додаток Д), який затверджує керівник підприємства (організації) - виробника дослідного зразка. Акт є підставою для подання зразка до попередніх випробувань.

Обсяг та зміст випробувань, необхідних для запобігання поставлення на виробництво недо- опрацьованої і недостатньо надійної продукції, визначає головний виконавець (виконавець) із урахуванням її новизни, складності, особливостей її виробництва та застосування.

Дослідні зразки дозволено не виготовляти для поодинокої і дрібносерійної продукції, а також. під час модернізації та модефікації серійної продукції за умови, що результати попередніх випробувань і експлуатації достатні для оцінювання її властивостей.

Попередні випробування поодинокої продукції проводять на її моделях, макетах і складових частинах, а до приймальних випробувань подають її головний зразок. Роль дослідного зразка дрібносерійної продукції виконує її головний зразок, який подають до приймальних випробувань і після необхідного доопрацювання поставляють замовнику.

За згодою замовника до приймальних випробувань замість дослідного може бути поданий експериментальний зразок, який повинен бути придатним для виконання всіх функцій, передбачених призначенням розроблюваної продукції.

У разі розроблення типорозмірного ряду продукції обмежуються виготовленням та приймальними випробуваннями дослідних зразків типових представників ряду за умови, що результати випробувань беззастережно приймають для всього ряду.

Наведені рішення зазначають у ТЗ на ДКР.

  1. Випробування дослідних зразків (дослідних партій) на відповідність їх вимогам безпеки, охорони здоров'я населення та природи проводять, за необхідності, незалежними лабораторіями, акредитованими в національному органі з питань стандартизації, метрології та сертифікації.

  2. Результати випробувань реєструють протоколами, на підставі яких складають акт попередніх випробувань дослідного зразка (додаток Е). За актом попередніх випробувань приймають рішення про надання РД літери «О».

Акт попередніх випробувань дослідного зразка після підписання комісією, яка проводить випробування, погоджують із виробником (за його наявності) і затверджують у виконавця ДКР.

  1. Із метою коригування РД за результатами попередніх випробувань і доопрацювання дослідного зразка виконавець ДКР розробляє, за необхідності, заходи і затверджує після погодження з виробником.

  2. Закінчення коригування РД і доопрацювання дослідного зразка оформляють актом (додаток Ж), який погоджує виробник дослідного зразка і затверджує виконавець. Після затвердження акта виконавець ДКР сповіщає замовника (основного споживача) і виробника про готовність ДКР до приймання повідомленням (додаток И).

7.5.3 Зміст робіт на етапі «Приймальні випробування дослідного зразка (дослідної партії). Коригування КД за результатами доопрацювання дослідного зразка (дослідної партії) з наданням документам літери «О1»

7.5.3 1 Метою етапу є виконання у загальному випадку, крім наведених у таблицях 1 та 2 таких підсумкових робіт:

  • розглядання та затвердження ПМ і програми приймання ДКР;

  • проведення приймальних випробувань;

  • погодження комплекту РКД, проекту ТУ та надання РКД літери «О1»;

  • оцінювання відповідності розробленої продукції вимогам ТЗ, можливості її застосування ля поставлення на виробництво;

  • складання акта приймання ДКР.

  1. Приймання ДКР здійснює приймальна комісія згідно з програмою, яку складає виконавець ДКР і затверджує замовник Приймальну комісію призначають наказом (розпорядженням) замовника ДКР у місячний термін після одержання повідомлення (сповіщення) про готовність ДКР о приймання.

Копію наказу (розпорядження) із запрошенням членів комісГі виконавець ДКР надсилає відповідним організаціям і підприємствам із умовою одержання ними не пізніше 10 діб до початку роботи комісії.

Складові частини ДКР приймає головний виконавець ДКР.

  1. До складу приймальної комісії входять представники замовника, основного споживча, виконавця ДКР, представники підприємства-виробника, а також інших зацікавлених організацій за пропозицією замовника та головного виконавця.

Головою комісії призначають представника замовника, а за його відсутності — основного поживача продукції.

  1. До приймання ДКР у загальному випадку подають:

  • програму приймання;

  • затверджене ТЗ на ДКР;

  • дослідний зразок (дослідну партію) продукції;

  • акт попередніх випробувань дослідного зразка (дослідної партії);

  • проект програми та методики приймальних випробувань дослідного зразка;

  • акт про завершення доопрацювання дослідного зразка та коригування РД;

  • РКД із літерою «О», в тому числі експлуатаційну документацію і проект ТУ;

  • довідку щодо наявності розробленої документації на технологічне, контрольно-вимірювальне обладнання і технологічне оснащення;

  • експертні висновки державних природоохоронних, санітарних органів та органів охорони зпеки праці, за необхідності;

  • карту технічного рівня, за необхідності, що повинно бути зазначено в ТЗ.

  1. Під час проведення приймальних випробувань окрім ПМ використовують стандарти а методи випробувань відповідного виду продукції, визначених характеристик та властивостей безпечності, токсичності, надійності тощо).

  2. За ухвалою приймальної комісії окремі результати попередніх випробувань дослід-го зразка можуть бути визнані задовільними і на приймальних випробуваннях не перевірятися.

Комісія визначає необхідні обсяги доопрацювання дослідного зразка, КД і ТД, можливість надання КД літери «О1» і пропозиції щодо поставлення продукції на виробництво.

Рекомендація щодо виготовлення установчої серії фактично означає необхідність освоєння виробництва, яке закінчують кваліфікаційними випробуваннями.

Якщо продукція не може бути рекомендована для поставлення на виробництво у такому виконанні, то в акті зазначають подальший напрямок робіт щодо вдосконалення продукції та обгрунтовують необхідність проведення повторного приймання або припинення подальших робіт із розроблення цієї продукції.

  1. Завершення коригування КД і доопрацювання дослідного зразка оформляють актом додаток Ж), який погоджують із виробником і затверджують у виконавця ДКР.

  2. За результатам и приймання ДКР складають акт приймання ДКР (додаток К), який дозволом для впровадження продукції у виробництво в цілому, а також її складових частин разі їх самостійної поставки.

  3. Дослідні зразки засобів вимірювальної техніки підлягають державним випробуванням, які повинні відповідати вимогам ДСТУ 3400.

  4. Закінченням ДКР вважають дату затвердження акта приймання і звітної документації. До звітної документації належать комплекти технічної документації, які оформляють згідно з чинними стандартами, а також проміжні звіти за етапами та заключний (підсумковий) звіт, який складають згідно з ДСТУ 3008. Необхідність розроблення звітів зазначають у ТЗ на ДКР або договорі на її виконання.

  1. Реєстрація та облік ДКР

    1. Реєстрацію та облік ДКР виконують відповідно до правил державної реєстрації та обліку науково-дослідних та дослідно-конструкторських робіт і дисертацій, визначених органом державної реєстрації, поданням до нього РК, ОК та заключного звіту.

    2. По одному примірнику РК, ОК та зареєстрованого звіту передають на зберігання замовнику та виконавцю ДКР.

    3. Звіт про патентні дослідження, якщо вони проводилися, долучають до комплекту звітних документів.

    4. 6.4 Рішення щодо необхідності реєстрації ініціативної ДКР приймає її виконавець.

  2. Реалізація результатів ДКР

    1. Реалізацією результатів ДКР є поставлення створеної продукції на виробництво, яке виконують згідно з ГОСТ 15.001, ГОСТ 15.009, ДСТУ 3627.

    2. Передачу НТП для її застосування і поставлення на виробництво здійснює замовник залежно від її призначення з урахуванням рекомендацій приймальної комісії, додержанням вимог чинних документів щодо прав на інтелектуальну власність та умов договору на виконання ДКР.

    3. Підготовлення та освоєння серійного виробництва продукції виробник починає не пізніше стадії розроблення технічного проекту із залученням, за необхідності, виконавця ДКР.

Освоєння виробництва містить виконання заходів щодо опрацювання технології та підготовлення персоналу до випуску продукції.

Рішення щодо використання технічної документації для підготовки виробництва до її затвердження приймають виконавець ДКР та виробник продукції.

  1. Припинення ДКР

    1. Виконання ДКР припиняють у випадках, якщо в процесі створення НТП виявилася недоцільність подальшого проведення робіт через неминучість одержання негативного результату або якщо ДКР втратила свою актуальність.

    2. Підставою для припинення ДКР є рішення керівника організації, який підписав (затвердив) документ на її виконання.

    3. Рішення щодо використання результатів прийнятих етапів ДКР, спеціального устатковання та залишків матеріалів, які придбані виконавцями ДКР за кошти державного бюджету, примас

замовник.

ДОДАТОК А
(рекомендований)
Форма заявки на виконання ДКР
ЗАЯВКА НА ВИКОНАННЯ ДКР

  1. Назва ДКР

  2. Повна та скорочена назва організації головного виконавця і його підпорядкованість

  3. Назва організацій - виконавців складових частин ДКР

  4. Мета виконання ДКР

  5. Назва кінцевої науково-технічної продукції ДКР

  6. Споживачі науково-технічної продукції та сфери її застосування

  7. Основні проблеми, які вирішує ДКР