1. Зміни до ТЗ вносять у випадках:

  • уточнення замовником раніше затвердженого ТЗ;

  • уточнення виконавцем вимог до ДКР за результатами виконання її етапів.

  1. Зміни в затверджене ТЗ вносять доповненням, яке погоджують і затверджують за тим же порядком, що й основний документ. Дозволено зміни до ТЗ погоджувати тільки з тими організаціям, до компетенції яких воно відноситься.

  2. Після випуску доповнення на титульному аркуші ТЗ нижче рядка «Шифр, індекс» роблять позначення «Діє з доповненням № ».

  3. Терміни виконання робіт на етапах під час зміни ТЗ переглядають тільки в тому випадку. коли зміни призводять до переробки вже виконаної частини робіт або до зміни обсягу робіт.

  4. Облік ТЗ із грифом таємності виконують згідно з вимогами чинного законодавства щодо збереження державної таємниці.

  5. Оригінал затвердженого ТЗ є складовою частиною договору, і зберігають його у заявника, а другий його примірник — у головного виконавця разом із договором на виконання ДКР.

  6. Термін зберігання ТЗ — до зняття продукції з виробництва.

  7. Інформація, що викладена у ТЗ, є конфіденційною, її розмноження, розсилання стороннім організаціям, ознайомлення з нею будь-кого без дозволу осіб, що затвердили ТЗ, заборонені.

7 ЗМІСТ РОБІТ НА СТАДІЯХ РОЗРОБЛЕННЯ ТА ЕТАПАХ ВИКОНАННЯ ДКР

  1. Стадії розроблення та етапи виконання робіт

7 1.1 Проведення ДКР здійснюють за стадіями та етапами.

Кожна стадія розроблення КД вирішує певні завдання, що необхідні для успішного проведення наступної стадії. Зміст та порядок виконання робіт на стадіях повинні відповідати вимо-ім ГОСТ 2.103 та ДСТУ 3944 і цього стандарту.

  1. Типові стадії та етапи виконання робіт наведено в таблиці 1.

Стадія розроблення

Етапи виконання робіт

Технічна пропозиція

Добір та узагальнення науково-технічних та патентних документів, підготовка аналітичного огляду

Розролення технічної пропозиції на підставі аналізу науково-технічних, патентних, нормативних документів, маркетингових досліджень ІТЗ на ДКР

Розглядання та затвердження технічної пропозиції з наданням документам літери «П»

Ескізний проект

Розроблення комплекту документів ескізного проекту Виготовлення та випробування макетів або експериментальних зразків, за необхідності

Розглядання та затвердження ескізного проекту з наданням документам літери «Э»

Технічний проект

Розроблення комплекту документів технічного проекту

Розроблення конструкторських рішень виробу та його складових частин

Розглядання та затвердження технічного проекту з наданням документам літери «Т»

Робоча конструкторська документація дослідного зразка (дослідної партії) виробу, призначеного для серійного (масового) чи

Розроблення робочої конструкторської документації, призначеної для виготовлення і випробування дослідного зразка (дослідної партії), без надання літери

Виготовлення і попередні випробування дослідного зразка (дослідної партії)

Коригування КД за результатами виготовлення і попередніх випробувань дослідного зразка (дослідної партії) з наданням літери «0»

поодинокого виробництва

Приймальні випробування дослідного зразка (дослідної партії)

Коригування КД за результатами приймальних випробувань дослідного зразка (дослідної партії) з наданням документам літери «0і»



  1. Стадії розроблення технологічної документації, що її застосовують для технологічних процесів виготовлення виробів, визначають згідно з ГОСТ 3.1102 залежно від стадій розроблення конструкторської документації.

  2. На стадії розроблення КД «Технічна пропозиція» технологічну документацію не роз- ібляють Залежно від необхідності, розроблення технологічної документації починають на ста­лях розроблення ескізного або технічного проекту, що визначають у ТЗ на ДКР.

  3. На стадіях розроблення КД «Ескізний проект» і «Технічний проект» розробляють ТД (Попередній проект», а на стадії «Робоча конструкторська документація дослідного зразка (дослідної партії)...» — ТД «Розроблення документації дослідного зразка (дослідної партії)». Типові стадіі розроблення технологічної документації та етапи виконання робіт наведено в таблиці 2.

  4. Залежно від складності ДКР і ступеня її попереднього опрацювання за погодженням замовника з виконавцем дозволено вилучення або поєднання стадій і етапів ДКР та уточнення складу робіт, крім приймальних випробувань, які виділяють у окремий етап.

  5. Конкретний зміст етапів, порядок їх приймання і склад звітної документації за кожним !тапом визначають у ТЗ на ДКР та ТЗ на складові частини відповідно до «Переліку конструкторських документів...» (додаток Г) та ДСТУ 3943.

  6. У разі наявності у ДКР ІзОД інструкцію з технічного захисту розробляють на етапах:

  • виконання ДКР — виконавці складових частин ДКР, за наявності, які погоджують її із спо-івачем і затверджують у головного виконавця;

  • випробувань — головний виконавець, який погоджує її з керівниками підприємств, установ та організацій, що беруть участь у випробуваннях, і затверджує у замовника.

Таблиця 2 - Стадії розроблення технологічної документації та етапи виконання робіт

Стадії розроблення

Етапи виконання робіт

Стадія розроблення

Розроблення попереднього проекту технологічної документації

Визначення складу та розроблення ТД для виготовлення і випробування макетів або експериментальних зразків, технологічного обладнання, оснащення та апаратури.

Вибір сировини і допоміжних матеріалів

Виготовлення і випробування макетів або експериментальних зразків, розроблення попереднього проекту ТД із наданням документам літери «П»

Розроблення документації дослідного зразка (дослідної партії)

Розроблення технологічної документації, призначеної для виготовлення і випробування дослідного зразка (дослідної партії) без присвоєння літери

Виготовлення і попередні випробування дослідного зразка (дослідної партії)

Коригування ТД за результатами виготовлення та попередніх випробувань дослідного зразка (дослідної партії) з наданням ТД літери «О»

Приймальні випробування дослідного зразка (дослідної партії)

Коригування ТД за результатами приймальних випробувань дослідного зразка (дослідної партії) з наданням ТД літери «Оі»



7.2 Зміст робіт на стадії «Технічна пропозиція»

  1. Стадію «Технічна пропозиція» проводять під час виконання найбільш важливих, складних ДКР, якщо це передбачено ТЗ.

Технічну пропозицію розробляють згідно з ГОСТ 2.118 із метою визначення додаткових або уточнених вимог до виробу, які неможливо було встановити у ТЗ.

  • загальному випадку під час розроблення технічної пропозиції виконують такі роботи:

  • виявлення варіантів можливих рішень розроблення продукції;

  • перевірку патентної ситуації згідно з ДСТУ 3575 та конкурентоспроможності розроблювальної продукції;

  • перевірку відповідності варіантів вимогам і показникам технологічності, техніки безпеки виробничої санітарії;

  • порівняльне оцінювання розглядуваних варіантів;

  • вибір та обгрунтування оптимального варіанта виробу, встановлення вимог до виробу.

За результатами розроблення технічної пропозиції виконують документи, які визначені у ТЗ і «Переліку конструкторських документів...» (додаток Г).

  1. Зміст та вимоги до оформлення документів визначені у ГОСТ 2.118. Результати робіт глядають на науково-технічній раді організації - виконавця ДКР і оформляють протоколом.

  2. Закінченням стадії «Технічна пропозиція» вважають дату затвердження комплекту документації та підписання акту приймання.

  1. Зміст робіт на стадії «Ескізний проект»

    1. Ескізний проект розробляють згідно з ГОСТ 2.119, якщо це передбачено ТЗ або протоколом розглядання технічної пропозиції.

Метою стадії є встановлення принципових (конструкторських, схемних тощо) рішень, які дають загальне уявлення про принцип роботи і побудови виробу, коли це доцільно зробити до ізроблення технічного проекту або робочої документації.

  1. У загальному випадку, крім перелічених у таблицях 1 та 2 робіт, під час розроблення екізного проекту виконують такі роботи:

  • перевірку принципів роботи виробу і його складових частин на макетах або експериментальних зразках;

  • розрахунки та обгрунтування стикових параметрів складових частин виробу;

  • оцінювання виробу на технологічність, можливість метрологічного контролю, відповідність показникам стандартизації та умовам уніфікації, вимогам дизайн-ергономіки і технічної естетики, техніки безпеки та виробничої санітарії;

  • порівняльне оцінювання і вибір оптимального варіанта з його обгрунтуванням, підтвердження або уточнення вимог до виробу, технічних характеристик, показників якості та конкуренто-спроможності виробу,

  • розроблення варіантів дизайн-ергономічного та кольорофактурного рішення створеного виробу, питань пакування та транспортування;

  • складання переліку ПКВ, що дозволені до застосування у виробі, а також нових комплек­тувальних виробів і матеріалів, які розробляють інші підприємства і організації;

  • складання переліку спеціальних технологічних процесів, що підлягають розробленню;

  • складання переліку конструкторських, технологічних і експлуатаційних документів, що підлягають - розробленню на наступних етапах ДКР;

  • складання переліку робіт, які слід виконати на наступній стадії ДКР із метою доповнення або уточнення робіт, що встановлені ТЗ

Конкретний склад документації, що розробляється на стадії ескізного проекту, встановлюють у ТЗ відповідно до «Переліку конструкторських документів...» (додаток Г).

    1. Копію ескізного проекту ДКР разом із ухвалою НТР розсилають, за необхідності, замовнику головній організації з виду продукції, головним організаціям стандартизації і метрології на відгук або експертизу Дозволено розглядати ескізний проект у головного виконавця із запрошенням представників зазначених організацій.

    2. Після завершення робіт на стадії розглядають комплект документів на НТР організації- виконавця. Завершенням стадії вважають дату затвердження та приймання ескізного проекту, якщо це передбачено ТЗ.

  1. Зміст робіт на стадії «Технічний проект»

    1. Технічний проект розробляють у випадках, коли це передбачено ТЗ, протоколом розглядання технічної пропозиції чи ескізного проекту, якщо вони розроблялися.

Технічний проект розробляють відповідно до ГОСТ 2.120 із метою виявлення остаточних конструкторських і технологічних рішень, які дають повну уяву про конструкцію і технологію виробу, коли це доцільно зробити до розроблення робочої документації.

  1. Під час розроблення технічного проекту в загальному випадку, крім робіт, перелічених у таблицях 1 і 2 виконують таке:

  • визначають остаточне конструкторське рішення виробу і його основних складових частин;

  • виконують необхідні розрахунки, що підтверджують техніко-економічні показники та показники надійності виробу;

  • виконують необхідні функціональні та принципові схеми, погоджують із замовником або основним споживачем габаритні та установчі розміри виробу;

  • проводять аналіз конструкції виробу на технологічність в умовах конкретного виробництва з урахуванням наявного та розроблюваного обладнання чи потреби його придбання; розробляють метрологічне забезпечення:

  • виконують, за необхідності, додаткове випробування макетів або експериментальних зразків і завершують розроблення кінцевого дизайн-ергономічного та кольорофактурного вирішення виробу;

  • проводять оцінювання виробу на відповідність вимогам ергономіки, дизайну та технічної естетики, вимогам до транспортування, зберігання, монтажу на місці його застосування, а також експлуатаційних можливостей (взаємозамінності, зручності обслуговування, ремонтоздатності, стійкості до впливу зовнішніх чинників, швидкого усунення несправностей, забезпеченості засобами контролю технічного стану тощо);

  • виконують перевірку патентної ситуації і конкурентоспроможності виробу, забезпечення вимог щодо стандартизації і уніфікації виробу, необхідності придбання ПКВ і розроблення нових приладів, відповідності вимогам техніки безпеки і виробничої санітарії;

  • уточнюють перелік робіт, які необхідно провести на стадії розроблення робочої документації на додаток до вимог ТЗ;

  • визначають технічний рівень продукції.

    1. Завершують роботи за стадією «Технічний проект» оформленням комплекту документів із літерою «Т».

    2. Після завершення робіт на стадії проводять розглядання технічного проекту на НТР Результати розглядання оформляють ухвалою НТР і подають на затвердження керівнику органі-зації- виконавця. За необхідності,технічний проект розсилають на відгук або експертизу організаціям, зазначеним у 7.3.3.

    3. У разі необхідності, науковий керівник ДКР складає план-графік коригування матеріалів згідно із зауваженнями НТР.

    4. Датою завершення стадії є дата затвердження і прийняття технічного проекту.

  1. Зміст робіт на стадії «Робоча конструкторська документація дослідного зразка (дослідної партії) виробу, призначеного для серійного (масового) чи поодинокого виробництва»