11 Визначання контрольної одиниці наведено у 8.1.3.

  1. Неспецифічні контролювання і випробовування

Вироби, що піддають неспецифічним контролюванню і випробовуванню, виробник контролює та випробовує згідно з власними процедурами таким способом, який вважає більш придатним і який дозволяє оцінити, що виготовлені за таким самим виробничим процесом вироби задоволь­няють встановлені в замовленні вимоги.

Вироби для контролю необов’язково мають бути узяті від профілів, що постачають замовнику.

  1. Специфічні контролювання і випробовування

Вироби, що піддають специфічним контролюванню і випробовуванню, виробник контролює та випробовує перед постачанням на виробах або на контрольних одиницях, які є частиною про­дукції, що постачають відповідно до технічних вимог, зазначених у замовленні, щоб перевірити, чи відповідають ці вироби вимогам, зазначеним у замовленні.

  1. ВІДБИРАННЯ ЗРАЗКІВ

    1. Обсяг контролю

      1. Для виробів, що постачають із неспецифічними контролюванням та випробовуванням, див. 7.3.2.

      2. Для виробів, що постачають зі специфічними контролюванням та випробовуванням, визначають механічні властивості і, за необхідності, хімічний аналіз виробу кожної контрольної одиниці.

Контрольна одиниця має складатися з профілів однієї або декількох плавок, однієї марки сталі, одного номінального розміру, виготовлених одним способом (наприклад, електричним зва­рюванням або зварюванням під шаром флюсу), що пройшли, за необхідності, термообробляння за одним режимом і передані для контролю в той самий час.

Від кожної контрольної одиниці відбирають відрізок профілю, довжини якого достатньо для ви­готовлення таких зразків:

  • 1 зразок — для випробовування на розтягування;

  • 2 комплекти по 3 зразки у кожному — для випробовування на ударний вигин (див. 9.2.2);

  • 1 зразок — для хімічного аналізу виробу, якщо буде потрібно (див. 6.6.1).

  1. Одна контрольна одиниця має складатися з порожнистих профілів масою, зазначеною у таблиці 4.

Таблиця 4 — Контрольна одиниця

Форма профілю

Контрольна одиниця

Кругла

Квадратна або прямокутна

Зовнішній діаметр D, мм

Периметр, мм

Маса, т, не більше ніж

До 114,3 включ.

До 400 включ.

40

Від 114,3 » 323,9 »

Від 400 » 800 »

50

Понад 323,9

Понад 800

75



  1. Готування відрізків профілю та зразків

    1. Відбирання і готування відрізка профілю для хімічного аналізу

Відрізок профілю для хімічного аналізу металу виробу відбирають через всю товщину порожнис­того профілю від відрізка профілю, призначеного для механічних випробовувань (див. 8.2.3), або у місці, передбаченому для відбирання відрізка профілю для механічних випробовувань. Готування відрізків профілю — згідно з ISO 14284.

  1. Розташування та напрямок відрізка профілю для механічних випробовувань

    1. Зразки для випробовування на розтягування

Зразки для випробовування на розтягування мають відповідати таким умовам:

  1. від порожнистих профілів круглого, квадратного або прямокутного перерізу зразки відби­рають у формі відрізка профілю повного поперечного перерізу;

  2. від порожнистих профілів круглого перерізу, крім зразків повного поперечного перерізу, можна також застосовувати зразки, які відбирають у поздовжньому або, за вибором виробника, у попе­речному напрямку на достатній відстані від зварного шва (додаток С);

  3. від порожнистих профілів квадратного або прямокутного перерізу, крім зразків повного по­перечного перерізу, можна також застосовувати зразки, які відбирають у поздовжньому або, за вибором виробника, у поперечному напрямку між двома крайками із середини однієї із сторін, яка не містить зварного шва (додаток С).

  1. Зразки для випробовування на ударний вигин

Зразки для випробовування на ударний вигин мають відповідати таким умовам:

  1. від порожнистих профілів круглого поперечного перерізу зразки відбирають у поздовжньому або, за вибором виробника, у поперечному напрямку на достатній відстані від зварного шва (додаток С).

  2. від порожнистих профілів квадратного або прямокутного перерізу зразки відбирають у по­здовжньому або, за вибором виробника, у поперечному напрямку між двома крайками із середини однієї із сторін, яка не містить зварного шва (додаток С),

  1. Готування зразків для механічних випробовувань

У поєднанні з розташуванням зразка згідно з 8.2.2 чинні положення EN ISO 377.

  1. Зразки для випробовування на розтягування

Чинні відповідні положення EN 10002-1.

Дозволено застосовувати непропорційні зразки, але у спірних випадках застосовують про­порційні зразки з вимірюваною довжиною Lo = 5,65-(див. 9.2.1). Для профілів із товщиною стінки менше ніж 3 мм застосовують зразки з вимірюваною довжиною Lo = 80 мм і шириною зраз­ка 20 мм або зразки з вимірюваною довжиною Lo = 50 мм і шириною 12,5 мм.

  1. Зразки для випробовування на ударний вигин

Для випробовування на ударний вигин застосовують зразки з V-подібним надрізом згідно з EN 10045-1. Додатково необхідно дотримуватись таких вимог:

  1. за номінальної товщини стінки більше ніж 12 мм стандартні зразки виготовляють таким чи­ном, щоб одна сторона була на відстані не більше ніж 2 мм від поверхні прокатки;

  2. за номінальної товщини стінки до 12 мм включно у разі застосування зразків зі зниженими розмірами ширина зразків має становити не менше ніж 5 мм.

Примітка. Розміри зразків залежать від фактичної товщини контрольної проби; для порожнистих профілів круглого попе­речного перерізу необхідно враховувати кривизну профілю.

  1. МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ

    1. Хімічний аналіз

Елементи, які потрібно визначати та зазначати, наведено в таблиці А.1 додатка А, якщо не було узгоджено додаткову вимогу 1.3 (див. 5.2), або в таблицях В.1 чи В.2 додатка В. Вибір належ­них фізичних або хімічних методів аналізу надано виробнику. У спірних випадках метод аналізу потрібно узгоджувати з посиланням на відповідні європейські стандарти.

  1. Механічні випробовування

Випробовування на розтягування проводять за кімнатної температури від 10 °С до 35 °С.

Випробовування на ударний вигин профілів із нелегованих сталей — за температури, зазначе­ної в таблиці А.З, із дрібнозернистих конструкційних сталей — за температури, зазначеної в таб­лицях В.4 і В.5 (для повторних випробовувань див. 9.5).

  1. Випробовування на розтягування

Випробовування на розтягування проводять згідно з EN 10002-1.

Наведену в таблицях А.З, В.4 і В.5 границю плинності визначають як верхню границю плин­ності (ReH).

Якщо границя плинності не виражена, визначають 0,2-відсоткову умовну границю плин­ності (/?р0 2) або умовну границю плинності щодо загального видовження (/?ю 5). У спірних випад­ках визначають 0,2-відсоткову умовну границю плинності (Л?ро,2)-

У разі використання для випробовування на розтягування непропорційних зразків отримане відносне видовження перераховують у значення, чинне для вимірюваної довжини Lo = 5,65- y/S^, відповідно до таблиць переведення ISO 2566-1.

Для профілів із товщиною стінки менше ніж 3 мм відносне видовження зазначають для вимі­рюваної довжини 80 мм або 50 мм (див. 8.2.3.1). У цьому разі мінімальне значення відносного ви­довження узгоджують між собою замовник і виробник під час запиту та в замовленні.

  1. Випробовування на ударний вигин

Випробовування на ударний вигин проводять згідно з EN 10045-1 і аналізують відповідно до EN 10021 таким чином.

  1. Середнє значення результатів випробувань трьох зразків з одного комплекту має бути не менше мінімального значення, встановленого стандартом. Дозволяють зниження одного резуль­тату випробування нижче встановленого мінімального значення, але не менше ніж 70 % від цього значення.

  2. У разі невиконання вимог, викладених у підрозділі а), від тієї самої контрольної проби відби­рають і випробовують другий комплект зразків. Вважають, що контрольна одиниця відповідає ви­могам цього стандарту, якщо водночас виконано такі умови:

  1. середнє значення результатів усіх шести випробувань має бути не менше встановленого середнього значення;

  2. два з шести значень можуть бути нижче встановленого середнього значення;

  3. одне з шести значень може становити менше ніж 70 % від встановленого середнього значення.

  1. У разі невиконання цих умов вважають, що цей виріб не відповідає вимогам цього стандарту і проводять повторні випробовування на інших виробах контрольної одиниці (див. 9.5).

  1. Візуальне контролювання та контролювання розмірів

    1. Візуальне контролювання

Порожнисті профілі контролюють візуально на відповідність вимогам 6.9.

  1. Контролювання розмірів

Розміри порожнистих профілів контролюють відповідно до вимог EN 10219-2.

  1. Неруйнівний контроль

    1. Загальні положення

У разі проведення неруйнівного контролю зварних швів порожнистих профілів потрібно вико­ристовувати один із способів, зазначених у 9.4.2 або 9.4.3. За вибором виробника неруйнівний контроль проводять на круглому проміжному розмірі перед кінцевим формоутворенням або на круглому, квадратному або прямокутному порожнистому профілі після кінцевого формоутворення.

  1. Порожнисті профілі, зварені електричним контактним зварюванням

Контролюють зварні шви цих порожнистих профілів згідно з одним із наведених нижче євро­пейських стандартів:

  1. за EN 10246-3, рівень приймання Е4, крім методу, коли труба або накладний перетворювач обертаються,

  2. за EN 10246-5, рівень приймання F5, або EN 10246-8, рівень приймання U5.

Вибір стандарту, який будуть використовувати, надано виробнику.

  1. Порожнисті профілі, зварені під шаром флюсу

Зварний шов цих порожнистих профілів контролюють згідно з EN 10246-9, рівень приймання U4, або згідно з EN 10246-10 контролюють просвічуванням, клас якості зображення R2.

Стикові шви, які служать для з’єднання стрічок чи листів під час спіральношовного зварю­вання під шаром флюсу, потрібно контролювати за всією довжиною тим самим способом і вони мають відповідати тому самому рівню приймання, що й основний зварний шов.

  1. Повторні контролювання та випробовування, сортування, додаткове обробляння

Повторні контролювання та випробовування, сортування та додаткове обробляння проводять згідно з EN 10021 за умови, що у разі сортування кожний окремий виріб повторно піддають тому самому випробовуванню, за яким були отримані незадовільні результати.

  1. МАРКУВАННЯ

    1. Крім випадків постачання порожнистих профілів у пакетах згідно з 10.2, марковання на кожний порожнистий профіль наносять належним способом для довготривалого його зберігання, наприклад, нанесенням фарби, клеймуванням, клейкими етикетками або висними ярликами, з по­значанням такої інформації:

  • стислої познаки, наприклад, EN 10219-S275J0;

  • назви або умовної познаки виробника;

  • у разі проведення специфічних контролювання та випробовування ідентифікаційного но­мера, наприклад, номера замовлення (доручення), який дозволяє встановити зв’язок виробу або одиниці постачання з відповідним документом.

Приклад:

EN 10219-S235JR + умовна познака виробника

EN 10219-S275NL + назва виробника

10.2 У разі постачання виробів у пакетах марковання відповідно до 10.1 можна наносити на висні ярлики, які потрібно надійно прикріплювати до пакета.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

ПОРОЖНИСТІ ПРОФІЛІ З НЕЛЕГОВАНИХ КОНСТРУКЦІЙНИХ СТАЛЕЙ
ХІМІЧНИЙ СКЛАД І МЕХАНІЧНІ ВЛАСТИВОСТІ

Таблиця А.1 —Хімічний склад за аналізом плавки для виробів за номінальної товщини стінки < 40 мм1)

Познака сталі

Спосіб розкислення2)

Вид сталі3)

Масова частка елементів, %

Згідно з EN 10027-1 і CR 10260

Згідно з EN 10027-2

С

Si

Мп

Р

S

N4

не більше ніж

S235JRH

1.0039

FF

BS

0,17

1,40

0,045

0,045

0,009

S275J0H

1.0149

FF

QS

0,20

1,50

0,040

0,040

0,009

S275J2H

1.0138

FF

QS

0,20

1,50

0,035

0,035

S355J0H

1.0547

FF

QS

0,22

0,55

1,60

0,040

0,040

0,009

S355J2H

1.0576

FF

QS

0,22

0,55

1,60

0,035

0,035

1) За товщини стінки більше ніж 24 мм постачають тільки порожнисті профілі круглого поперечного перерізу.

2> Спосіб розкислення позначають так:

FF: спокійна сталь із достатнім вмістом азотозв’язувальних елементів (наприклад, не менше ніж 0,020 % АІзаг або 0,015 % АІрозч).

  1. BS — базова сталь; QS — якісна сталь.

  2. Максимальне значення вмісту азоту не дійсне, якщо у сталі вміст алюмінію загального становить не менше ніж 0,020 % у разі співвідношення AI/N як мінімум 2:1 або якщо досить інших азотозв’язувальних елементів. Ці азотозв'язувальні елементи має бути зазначено в документі контролю матеріалу.