НА.5.1 Суть методу полягає в піддаванні випробних зразків геотекстилю багатоциклічній дії насичування сольовим розчином/висушування протягом заданої кількості циклів і подальшо­го оцінювання коефіцієнта збереження міцності (визначення коефіцієнта стійкості до сольових розчинів Кс) згідно з НА.3.1.

НА.5.2 Засоби випробувань та допоміжне обладнання:

  • вода дистильована — згідно з ДСТУ ISO 3636;

  • термометр лабораторний з ціною поділки 1 °С — згідно з ГОСТ 13646;

  • хлористий натрій технічний — згідно з чинним нормативним документом;

  • посуд для готування 10 % розчину хлористого натрію — згідно з ГОСТ 25336;

  • ваги з точністю зважування до 1 г — згідно з чинним нормативним документом;

  • ванна для витримування зразків у сольовому розчині;

  • стояк для висушування зразків;

  • апаратура для визначення граничної міцності — згідно з НА.3.1.

  • А.5.3 Випробовують у такій послідовності:

  • готують сольовий розчин; для цього в 1 дм3 підігрітої до (ЗО ± 5) °С дистильованої води розчиняють (111 ± 1) г хлористого натрію;

  • випробні зразки розміщують у ванні, заливають сольовим розчином температурою (20 ± 2) °С так, щоб розчин покривав зразки на 20—ЗО мм, витримують їх у цьому розчині протягом 7 год;

  • зливають розчин, зразки виймають з ванни, промокають між двома шарами бавовняної ткани­ни, злегка стискаючи руками, і підвішують вертикально на стояк для просушування протягом 16 год;

— після висушування повторюють вищевказані процедури.

НА.5.4 Кількість циклів насичення/висушування — ЗО.

За вимушених або технічних перерв під час випробувань зразки повинні бути сухі і горизон­тально розташовані.


НА.5.5 Після ЗО циклів випробні зразки промивають двічі у дистильованій воді температурою (35 ± 5) °С, модулі ванни 1 :100.

Проби висушують за кімнатної температури.

НА.5.6 Висушені випробні зразки кондиціонують 24 год одночасно з контрольними зразками згідно з НА.3.3, визначають граничну міцність згідно з 3.1 і розраховують коефіцієнт збереження міцності згідно з НА.3.1.1 з урахуванням НА.3.1.3 та НА.3.5 та оформлюють протокол випробувань згідно з НА.3.6.

НА.6 Метод визначення стійкості до дії циклічних навантажень «розтягнення—вигин»

НА.6.1 Метод розповсюджується на геотекстиль, що має граничну міцність не більше ніж 8 кН/м та товщину не більше ніж 2,0 мм з урахуванням сфери застосування, вказаної в НА.1. Матеріал, що має більшу граничну міцність, не піддають таким випробуванням.

НА.6.2 Суть методу в піддаванні випробних зразків геотекстилю багатоцикловому одночасному навантаженню «розтягнення—вигин» протягом заданої кількості циклів і подальшому оцінюванні коефіцієнта стійкості до такого навантаження (Кц) згідно з НА.3.1.

НА.6.3 Засоби випробувань та допоміжне обладнання:

  • навантажувальна установка для випробування кордних ниток типу 5-24-1, використову­вана для одночасного піддавання випробних зразків геотекстилю навантаженням «розтягнення— вигин» — згідно з ДСТУ 3673. Технічні характеристики установки і правила обслуговування — згідно з інструкцією з експлуатації, що надається до цього устаткування;

  • пристрій для визначення товщини матеріалу (для визначення придатності щодо цього випробування згідно з НА.6.1) — згідно з ГОСТ 29104.2;

  • розривальна машина для визначення граничної міцності випробних зразків, підданих відповідній дії навантаження, і контрольних зразків — згідно з НА.3.1;

  • лінійка вимірювальна металева з ціною поділки не більше ніж 1 мм — згідно з ДСТУ ГОСТ 427;

  • вантажі масою від 1 кг до 8 кг для розтягування зразка.

  • А.6.3.1 Схему навантажувальної установки зразків надано на рисунку НА.1. Принцип її ро­боти такий.

Випробний зразок 1, одним кінцем закріплюють у затискачі 2, другий кінець пропускають послідовно через п’ять валиків 3, розташованих на рухомій каретці 4, яка примусово виконує зворот­но-поступальний рух по напрямних, і навантажують перекинутим через напрямний диск тягарем 6. Хід каретки — 90 мм, швидкість — 60 подвійних ходів (циклів) за хвилину.

Т аким чином, випробний зразок увесь час випробування перебуває під навантаженням, що розтягує його, а заправлення через п’ять валиків надає зразку відповідний згин, місця прикладання якого до зразків увесь час змінюються завдяки переміщенню валиків разом з кареткою. Затискач при цьому не повинен допускати проковзування матеріалу.

Умовні познаки:

  1. — випробний зразок;

  2. — затискач;

  3. — валики;

  4. — каретка;

  5. — напрямний диск;

  6. — тягар.

Рисунок НА.1 — Схема навантажувальної установки

НА.6.3.2 Навантаження на випробний зразок повинно становити 20 % від попередньо оціненої граничної міцності контрольних зразків (масу тягара округлюють до цілого числа).

НА.6.4 Готування випробних зразків для заправлення в навантажувальну установку

Розмір випробного зразка (420 ± 2) мм довжиною та (50 ± 1) мм шириною. Один кінець ви­пробного зразка підгинають на 50 мм, отриману петлю пришивають за всією шириною зразка на відстані 10 мм (з утворюванням петлі для просування гачка з вантажем, що розтягує зразок), з іншого — по краю підгинання.

На другому кінці відмічають 50 мм за довжиною для закріплення в затискачі.НА.6.5 Порядок проведення випробування

  1. Кінець зразка з відміткою 50 мм затискають на цю величину в затискачі так, щоб ця відмітка співпадала з краєм затискача.

  2. Протягують зразок вільним кінцем через валики і напрямний диск, у зашиту на ширину 10 мм пет­лю просувають гачок, до якого підвішують вантаж, масу якого розраховано відповідно до НА.6.3.2.

  3. Вмикають установку. Відмічають за секундоміром 3 год, що дорівнює 10 800 циклів руху каретки, валики якої при цьому вигинають зразок, що одночасно розтягується вантажем.

  4. Зразок звільняють від вантажу із затискача, відрізають з обох кінців надлишок довжини так, щоб у необхідну для подальшого випробування щодо залишкової міцності довжину відрізка зразка розміром (200 ± 2) мм х (50 ± 1) мм умістилася та частина, яку піддавали вигинанню довжиною в 90 мм. При цьому ці 90 мм повинні бути посередині зразка.

Примітка 1. Якщо хоча б одна проба з п’яти руйнується під час піддавання її навантаженням «розтягування—вигин», вважається, що матеріал не має достатньої стійкості до таких навантажень.

  1. Піддають вказаний вище зразок розміром (200 ± 2) мм х (50 ± 1) мм розривальним на­вантаженням для визначення їх граничної міцності, порівнюють результати з граничною міцністю контрольних зразків і визначають величину коефіцієнта збереження міцності Кц згідно з НА.31. Матеріал вважається таким, що пройшов випробування, якщо відповідає умові НА.3.2.2.

  2. Оформлюють протокол випробувань.

Примітка 2. За необхідності вказані випробування можна проводити і за іншого розтягувального навантаження (наприклад 5, 10 або 15 % від граничної міцності контрольних зразків), якщо це вказано в технічних умовах на матеріал.

Код УКНД 59.080.70

Ключові слова: відокремлювання, геотекстиль, геотекстиль та віднесені до геотекстилю вироби, довговічність, додаткові показники довговічності, дренування, маркування, методи випро­бувань, оцінювання відповідності, термін експлуатації, фабричне контролювання виробництва, фільтрування.

Редактор О. Рождественська
Технічний редактор О. Касіч
Коректор Л. Позняк

Верстальник Т. Неділько

Підписано до друку 18.12.2013. Формат 60 х 84 1/8.

Ум. друк. арк. 3,72. Зам.2204 Ціна договірна.

Виконавець

Державне підприємство «Український науково-дослідний і навчальний центр
проблем стандартизації, сертифікації та якості» (ДП «УкрНДНЦ»)

вул. Святошинська, 2, м. Київ, 03115

Свідоцтво про внесення видавця видавничої продукції до Державного реєстру видавців,
виготівників і розповсюджувачів видавничої продукції від 14.01.2006, серія ДК, № 1647