Швидкість руху штовхана панелі у напрямку до оператора та руху у разі бічного притискання до напрямної лінійки не повинен перевищувати 25 м • хв-1.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками, вимірювання та відповідне функційне випробовування верстата.
Попереду пили необхідно передбачити опору для підтримування панелі, принаймні 200 мм завширшки, у разі вимірювання у напрямку, перпендикулярному до лінії різання
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками, вимірювання та огляд верстата.
Запобігання доступу до рухомих частин
Вертикальні панельні пили: задня рама
Заповнення підтримувальної рами, що розташована у задній частині верстата, має запобігати контакту оператора з пиляльним диском позаду верстата. Будь-які проміжки у огорожі мають відповідати безпечним відстаням, наведеним у 4.5.1 EN 294:1992.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками, огляд та вимірювання.
Вертикальні панельні пили із вбудованим механізмом подавання
Максимальна швидкість робочого ходу пиляльного вузла та притиского бруса, на якому його змонтовано, має дорівнювати 25 м • хв-1.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками, вимірювання та функційне випробовування верстата.
Вертикальні панельні пили з пиляльним диском, змонтованим перед панеллю
Доступ до пиляльного диска потрібно запобігати за допомогою нерухомої огорожі, яка має самозамикальну секцію, через яку пиляльний диск виступає під час різання, та яка закриває пиляльний диск у відведеному від оброблюваної деталі положенні (див. рисунок 10). Коли пиляльний диск перебуває у неробочому положенні, регульовану секцію огорожі потрібно замикати, щоб запобігти доступу до пиляльного диска. Величина отвору, для пиляльного шпинделя та для регулювання положення розклинювального ножа в самозамикальній секції огорожі, має бути зведена до мінімуму.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками, огляд, вимірювання та функційне випробовування верстата.
Там, де потрібний доступ до пиляльного диска для технічного догляду або обслуговування, система огорож повинна містити або:
рухому зблоковану огорожу з замиканням огорожі; або
там, де час вибігу пиляльного диска становить менше ніж 10 с, рухому зблоковану огорожу.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та функційне випробовування верстата.
нерухома огорожа
Рисунок 10 — Приклад огорожі пиляльного диска для вертикальної панельної пили
... самозамикальна секція нерухомої огорожі
Проріз, крізь який пиляльний диск виступає під час різання, потрібно проектувати з урахуванням безпечних відстаней, наведених у 4.5.1 EN 294:1992.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та вимірювання.
Вертикальні панельні пили з пиляльним диском, змонтованим позаду панелі
Якщо пиляльний диск розташований за оброблюваною деталлю, доступ до нього має запобігати нерухома огорожа. Там, де потрібний доступ до пиляльного диска для технічного догляду та сервісу, огорожа має містити або:
рухому зблоковану огорожу з замиканням огорожі; або
там, де час вибігу пиляльного диска становить менше ніж 10 с, рухому зблоковану огорожу.
Будь-які проміжки в огорожі та проріз, крізь який пиляльний диск виступає під час різання, мають відповідати безпечним відстаням, наведеним у 4.5.1 EN 294:1992.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд, вимірювання та відповідне функційне випробовування верстата.
Верстат має бути обладнаний притискним брусом, який захищає частину пиляльного диска, яка виступає через панель під час різання. Швидкість руху притискача під час відкривання та закривання не повинна перевищувати 10 мм ■ с-1.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд, вимірювання та відповідне функційне випробовування верстата.
Запобіжний пристрій у вигляді секційної завіси потрібно змонтувати з обох сторін притискного бруса. Він повинен мати такі характеристики:
відповідати вимогам випробовування згідно з додатком D;
максимальна ефективна ширина кожної секції має дорівнювати 50 мм (див. рисунок 11);
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками, огляд та вимірювання.
секційна завіса має бути закрита для запобігання доступу у зону різання до моменту опускання притискного бруса;
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл та відповідне функційне випробовування верстата.
секційна завіса має перекривати всю ширину зони різання верстата.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та огляд верстата.
Рисунок 11 — Максимальна ширина окремих секцій секційної завіси безпеки
Горизонтальна панельна пила з притискним брусом
Пиляльний вузол у неробочому положенні та в положенні для заміни пиляльного диска
У неробочому положенні пиляльного вузла та в положенні для заміни пиляльного диска пиляльні диски мають бути захищені нерухомими огорожами. Там, де потрібний доступ до пиляльного диска для технічного догляду або обслуговування, система захисних пристроїв повинна містити рухому зблоковану огорожу з замиканням огорожі відповідно до вимог EN 1088:1995.
Зокрема на верстатах, на яких максимальний час вибігу з гальмуванням становить 10 с або менше, замикання огорожі повинно досягатися, як мінімум, блокувальним пристроєм з керованим вручну реле витримування часу, показаним у таблиці 1 EN 1088:1995.
Для машин, на яких максимальний час вибігу з гальмуванням перевищує 10 с, необхідно застосовувати блокувальний пристрій, що має, як мінімум, один болт, що вистрілює, з контрольованим положенням та розблокування з витримуванням часу (див. таблицю 1 EN 1088:1995).
Будь-який силовий рух, потрібний для заміни пиляльного диска, має бути можливий тільки у разі закритих огорож.
Усі проміжки в огорожі та проріз у робочому столі, крізь який пиляльний диск виступає під час різання, мають відповідати безпечним відстаням, наведеним у 4.5.1 EN 294:1992.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.
Захист зони різання та притискного бруса
Секційну завісу потрібно монтувати суміжно з притискним брусом, з боку, де розташоване робоче місце оператора. На верстатах, на яких можливий доступ до задньої частини притискного бруса, секційна завіса безпеки має також бути змонтована позаду. Секційна завіса безпеки повинна мати такі характеристики:
вона повинна відповідати вимогам випробовування, згідно з додатком Е;
максимальна ефективна ширина кожної секції має дорівнювати 50 мм (див. рисунок 11);
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та вимірювання.
секційна завіса безпеки повинна повністю опускатися, запобігаючи доступу до зони різання до моменту опускання притискного бруса;
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл та відповідне функційне випробовування верстата.
секційна завіса безпеки має покривати повну ширину отвору для завантаження/вивантаження.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та огляд верстата.
Там, де штовхан панелі може рухатися, коли секційна завіса не перебуває у своєму найнижчому положенні, небезпеці затягування, здавлювання необхідно запобігати проектуванням штовхана панелі так, щоб його верхній передній кінець не міг наближатися до заднього нижнього краю притискного бруса на відстань менше ніж 50 мм (див. рисунок 12).
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками, огляд, вимірювання та відповідне функційне випробовування верстата.
Рисунок 12 — Положення штовхана панелі відносно притискного бруса
На притискному брусі зі сторони робочого місця оператора та позаду бруса має бути передбачений чутливий стрижень, якщо є можливий доступ оператора до небезпечної зони. Чутливий стрижень повинен простягатися на повну ширину отвору для завантаження/вивантаження і мати розміри, як показано на рисунку 13. Коли його задіюють, він повинен зупиняти та повернути назад рух притискного бруса донизу та спричиняти відведення пиляльного диска під робочий стіл. Сила, що може призвести чутливий стрижень(-ні) до дії, не повинна перевищувати 50 Н у довільному місці по його довжині.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та функційне випробовування верстата.
Рисунок 13 — Розміри чутливого стрижня для горизонтальних панельних пил з притискним брусом
Захист верстата позаду притискного бруса
Задню частину верстата, розташовану за притискним брусом, потрібно захищати, як мінімум, нерухомою дистанційною огорожею (див. EN 953:1997), що має такі характеристики;
мати мінімальну висоту 1600 мм від рівня підлоги та бути подовженою донизу до рівня підлоги або до максимальної відстані 400 мм від підлоги;
мають бути передбачені принаймні одні двері для доступу, зблоковані з приводним двигуном пиляльного диска, приводом штовхана панелі та завантажувальним пристроєм (якщо такий передбачено). Суміжно з дверима та на зовнішній стороні нерухомої огорожі необхідно передбачити пристрій скидання;
отвір, передбачений для завантаження оброблюваної деталі, має бути захищений одним з таких чутливих пристроїв:
оптоелектронним пристроєм категорії 2 відповідно до prEN 61496-2, розташованим на відстані не більше ніж 1 м від отвору, який має, принаймні, два промені, один з яких розташований на висоті 400 мм над рівнем підлоги, а другий на висоті 900 мм над рівнем підлоги; або
чутливою до тиску матою категорії 2 відповідно до EN 1760-1:1997, розташованою на відстані не більше ніж 1,2 м від отвору;
інші отвори мають відповідати відстаням безпеки згідно з таблицею 4 EN 294:1992.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд, вимірювання та відповідне функційне випробовування верстата.
Огорожа пристрою бічного затискування
Небезпекам здавлювання та зрізування, що виникають між розташованим попереду притискного бруса пристроєм бічного затискування та оброблюваною деталлю та (або) столом верстата, необхідно запобігати, наприклад, за допомогою:
розміщення бічного притискного пристрою між притискним брусом та секційною завісою безпеки. Будь-який силовий рух бічного притискного пристрою має бути можливим, тільки якщо секційна завіса опущена; або
двоетапного бічного затискання під тиском, який не перевищує 50 х 103 Па протягом однієї секунди, після чого затискання відбувається з номінальним зусиллям; або
обмеження швидкості руху бічного затискного пристрою донизу та вбік до величини в 10 мм ■ с-1 або менше.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд, вимірювання та відповідне функційне випробовування верстата.
Захист приводів
Усі приводні механізми потрібно захищати нерухомою огорожею або рухомою зблокованою огорожею.
Перевіряння. Звіряння з відповідними креслениками та (або) схемами кіл, огляд та відповідне функційне випробовування верстата.
Затискні пристрої
Див. 5.1.3.1
5.3 Захист від немеханічних небезпек
Пожежа та вибух
Щоб уникнути або зменшити небезпеку пожежі та вибуху, необхідно дотримуватися вимог 5.3.3 та 5.3.4.
Шум
Зменшення шуму на стадії проектування
Проектуючи верстати, необхідно користуватися інформацією та технічними засобами для зменшення шуму біля його джерела, наведеними в ISO/TR 11688-1:1995.
Вимірювання поширення шуму
Робочі умови у разі вимірювання шуму мають відповідати вимогам додатка Р ISO 7960:1995.
Умови монтування та роботи верстата повинні бути однаковими під час вимірювання рівнів тиску, поширюваного звуку на робочому місці та рівнів потужності звуку.
Для верстатів, яких не стосується додаток Р ISO 7960:1995, наприклад для інших швидкостей шпинделя та діаметрів пиляльних дисків, докладні умови роботи необхідно вказати у протоколі випробування.
Рівні потужності поширюваного звуку потрібно вимірювати методом обгинальної поверхні, згідно з EN ISO 3746:1995, з такими модифікаціями:
показник зовнішнього середовища К2д має бути рівний або менший ніж 4 дБ;
різниця між фоновим рівнем звукового тиску та рівнем звукового тиску верстата у кожній точці вимірювання має бути рівна або більше ніж 6 дБ. Коригувальну формулу для цієї різниці (див. 8.2 EN ISO 3746:1995) потрібно застосовувати для величин різниці до 10 дБ;
на відстані в один метр від поверхні відліку може бути використана тільки поверхня вимірювання у формі паралелепіпеда;
якщо відстань між верстатом та допоміжним вузлом становить менше ніж 2 м, допоміжний вузол потрібно віднести до поверхні відліку;
вимогу щодо тривалості вимірювання, наведену у 7.5.3 EN ISO 3746:1995, щодо 30 с, потрібно вилучити;
точність методу випробовування має бути вище ніж 3 дБ;
кількість положень мікрофона має дорівнювати 9 згідно з додатком Р ISO 7960:1995.