• Примітка 1. Марковання, нанесене відтиском, відливанням, вдавленням або гравіруванням випробуванням не піддають.

  • Примітка 2. Рекомендовано, щоб розчин бензину був на основі гексану як розчинника, з максимальним вмістом арома­тичного карбіду 0,1 % об’єму, каурі-бутанолу значення приблизно 29, з початковою температурою кипіння приблизно 69 °С та гус­тиною приблизно 0,68 г/см3.

  1. ПЕРЕВІРКА РОЗМІРІВ

Вимикачі та їх монтажні коробки повинні відповідати стандартним аркушам даних, якщо такі є. Відповідність перевіряють вимірюваннями.

  1. ЗАХИСТ ВІД УРАЖЕННЯ ЕЛЕКТРИЧНИМ СТРУМОМ

    1. Конструкція вимикачів, встановлених як для нормальної експлуатації, повинна забезпечувати недоступність дотику струмовідних частин навіть після зняття частин, які може бути знято без інструмента.

Вимикачі, призначені для оснащення сигнальною лампою, та які мають інші напруги що відрізня­ються від ННН, повинні мати спосіб запобігання безпосередньому контакту з лампою.

Відповідність перевіряють зовнішнім огляданням та, в разі необхідності, наведеними нижче випробуваннями.

Випробний зразок монтую’ть, як за нормальної експлуатації, і до нього приєднують проводи з найменшим перерізом, із наведених в розділі 12. Потім випробовування повторюють, використо­вуючи проводи з найбільшим перерізом, із наведених в розділі 12.

Стандартний випробувальний палець, наведений на рисунку 11ЕС 60529, прикладають в усі можливі напрямки. За цього електричний індикатор з напругою від 40 В до 50 В застосовують для того, щоб показати контакт з відповідними частинами.

Вимикачі, які мають кришки, виготовлені з термопласту або еластичних матеріалів, підлягають додатковому випробовуванню, яке провадять за температури навколишнього середовища (35 ± 2) °С.

Під час додаткового випробовування вимикачі протягом 1 хв піддають тиску силою 75 Н, при­кладеного через наконечник прямого нерознімного випробувального пальця, який має розміри, іден­тичні стандартному випробувальному пальцю.

Палець, з’єднаний з електричним індикатором, як описано вище, прикладають, в усіх точках вимикача, де прогинання ізоляційного матеріалу може спричинити порушення безпечності з’єднан­ня, але палець не прикладають до пробивних діафрагм, до яких прикладають зусилля 10 Н.

Під час цього випробовування вимикачі разом з їх монтажними пристроями не повинні дефор­муватися до такого ступеня, щоб палець був спроможний торкнутися до струмовідних частин.

Примітка. Діафрагми або подібні частини випробовують відповідно до 13.15.1.

  1. Рукоятки, важелі керування, кнопки, балансири та аналогічні деталі має бути виготовлено з ізоляційного матеріалу, за винятком випадків, коли їх відкриті металеві частини відокремлено від ме­талевих частин механізму подвійною або підсиленою ізоляцією або коли їх надійно з’єднано з землею.

Відповідність перевіряють зовнішнім огляданням та випробуванням згідно з розділами 16 та 23.

Примітка. Вимоги не поширюються на рухомі кнопки або проміжні частини, такі як ланцюги або штоки.

  1. Доступні для дотику частини вимикачів звичайного виконання на номінальну силу струму не більше ніж 16 А, має бути виконано з ізоляційного матеріалу, за винятком:

  1. ґвинтів та подібних деталей, ізольованих від струмовідних частин та використовуваних для кріплення основи, кришок та накладок;

  2. деталей, які приводять вимикачі в дію згідно з розділом 10.

  3. кришок та накладок з металу за умови дотримання вимог 10.3.1 та 10.3.2.

  1. 1 Кришки та металеві накладки має бути захищено додатковою ізоляцією, виконаною ізоля­ційними прокладками або перегородками.

Ізоляційні прокладки та перегородки повинні:

  • бути прикріпленими до кришок або накладок, або корпусу вимикача, таким чином, щоб їх не мож­на було зняти без пошкоджень;

  • мати таку конструкцію щоб:

  • їх не можна було поставити в неробоче положення;

  • за їх відсутності вимикач вважався б непридатним до експлуатування;

  • було унеможливлено випадковий дотик струмовідних частин до металевих кришок або накладок, наприклад через їх кріпильні ґвинти, навіть у тому випадку, якщо провід випадає зі свого затискача;

  • вжити заходів, які не допускають зменшення довжини шляхів струму спливу та повітряних за­зорів до значень, не менших ніж зазначених в розділі 23.

Відповідність перевіряють зовнішнім огляданням.

Зазначені прокладки та перегородки треба перевіряти випробовуванням згідно з розділами 16 та 23.

Примітка. Ізоляційний покрив усередині та зовні металевих кришок або прокладок не вважають ізоляційними прокладками або перегородками, які розглядають у цьому розділі.

  1. 2 Металеві кришки або прокладки треба з’єднувати із заземленням через низькоомний рези­стор під час їх встановлення.

Примітка. Допускаються Гвинти або інші засоби кріплення.

Перевіряння провадять зовнішнім огляданням та випробуванням відповідно до 11.4.

  1. Не ізольовані від струмовідних частин металеві частини механізму, такі як вісь або шарнір підвіски чи балансиру, не повинні виступати з кожуха.

У вимикачах, які працюють за допомогою рухомої кнопки або аналогічної деталі, ці металеві час­тини механізму має бути ізольовано від струмовідних частин.

Перевіряння відповідності проводять, якщо необхідно, після того, як приводний елемент буде переміщеним або розбитим.

Примітка І.Якщо приводний елемент має бути розбитим, то відповідність перевіряють випробуваннями відповідно до роз­ділу 23.

  1. Металеві частини механізму, наприклад вісь, або ширина підвіски тощо, не повинні залиша­тись доступними після встановлення вимикача в робочий стан.

їх має бути ізольовано від доступних металевих частин, зокрема від металевих каркасів, що ут­римують основу вимикача для схованого встановлення, які треба встановлювати в механічні коробки, і від ґвинтів, які закріплюють основу вимикача до опорної поверхні.

Додаткові вимоги не застосовують, якщо металеві частини механізму відділено від струмовідних частин так, що довжина шляхів спливу струму та повітряні зазори перевищують не менше ніж в два рази значення, наведені в розділі 23, або, наприклад, якщо їх надійно уземлено.

Відповідність перевіряють зовнішнім огляданням і, якщо необхідно, вимірюваннями та випро­буваннями згідно з розділами 10 та 16.

Примітка 2. Під час перевіряння допустимості до металевих частин механізму вимикачів відкритого установлення або ви­микачів для карнизної проводки ураховують захищеність вимикача, зумовленою звичайним способом його установлення.

Примітка 3. Для відкритих вимикачів пакетного типу, у яких металеву шарнірну вісь розміщено на основі металевої плас­тини, додаткова вимога означає, що відстань шляхів спливу струму й повітряних зазорів між струмовідними частинами та віссю, а також металевими частинами механізму та пластиною основи повинні перевищувати не менше ніж в два рази значення згідно з розділом 23.

  1. Вимикачі, керовані за допомогою рухомої кнопки або проміжної деталі, наприклад шнура, лан­цюжка або штока, повинні мати таку конструкцію, щоб кнопка або проміжна деталь торкались лише тих частин, які ізольовано від струмовідних частин.

Ключі або проміжна деталь має бути ізольовано від металевих частин механізму, за винятком ви­падків, коли відстань шляхів спливу струму та повітряні зазори між струмовідними частинами й мета­левими частинами механізму перевищують не менше ніж в рази значення, наведені в розділі 23.

Відповідність перевіряють зовнішнім огляданням, випробуваннями відповідно до 16.2 та, якщо необхідно, вимірюваннями.

Примітка. Пакта емаль не вважають ізоляційними матеріалами, які відповідають вимогам 10.1—10.6.

  1. Вимикачі, що приводять в дію за допомогою шнурка, який може бути порвано або замінено користувачем, має бути сконструйовано так, щоб не допускався дотик до струмовідних частин, коли виходить обрив або заміна приводного шнурка.

Відповідність перевіряють зовнішнім огляданням.

  1. ЗАЗЕМЛЕННЯ

    1. Доступні для дотику металеві частини вимикача з уземлювальні контактними затискачами, які можуть опинитись під напругою у випадку пошкодження ізоляції, має бути оснащено або постійно та надійно з’єднано із уземлювальним контактним затискачем.

Примітка 1. Вимоги не поширюються на металеві прокладки, які наведено в 10.3.1.

Примітка 2. При цьому невеликі Гвинти та подібні їм деталі, ізольовані від струмовідних частин та призначені для кріплен­ня основи, кришок або накладок, не вважають доступними для дотику частинами, які можуть опинитись під напругою у випадку пошкодження ізоляції.

  1. Уземлювальні контактні затискачі повинні мати кріплення під ґвинти та відповідати вимогам розділу 12.

Вони повинні мати такі самі розміри, що й відповідні затискачі для проводів живлення, за винят­ком деяких допоміжних зовнішніх уземлювальних контактних затискачів, до яких допускають приєднання проводів перерізом 6 мм2.

  1. Вимикачі, що мають ступінь захисту IP вище ніж ІРХ0, у яких корпуси виконано з ізоляційного матеріалу, а також більше одного кабельного вводу, повинні мати додатковий уземлювальний контак­тний затискач або адекватний простір для плаваючого контактного затискача, які дають змогу вико­нувати з’єднання вхідного та вихідного провідників для неперервності уземлювального кола захисту.

Розділ 12 не стосується незаземлених затискачів.

Відповідність вимогам 11.1—11.3 перевіряють зовнішнім оглядом та випробуваннями згідно з розділом 12. Виконання вимог, що гарантують адекватний простір для плаваючого контактного за­тискача, проводять виконанням випробувального з’єднання з використанням типу контактного затискача, визначеного виробником.

  1. З’єднання між уземлювальними контактним затискачем і доступним для дотику металевими частинами, які до нього приєднують, повинні мати малий електричний опір.

Відповідність перевіряють такими випробуваннями: від джерела змінного струму з напругою холостого ходу не більше 12 В, силу струму, що дорівнює 1,5'Кратному значенню номінальної сили струму або 25 А, залежно від того, що більше, пропускають по черзі через уземлювальний контак­тний затискач і кожну доступну для дотику металеву частину.

При цьому вимірюють падіння напруги між уземлювальним контактним затискачем і доступ­ною для дотику металевою частиною, а опір розраховують за значенням сили струму та падіння напруги.

Ні за жадних обставин електричний опір не повинен бути більший, ніж 0,05 Ом.

Примітка. Під час випробування необхідно вжити заходів, щоб перехідний опір між наконечником вимірювального щупа та металевою частиною не впливав на результати випробування.

  1. КОНТАКТНІ ЗАТИСКАЧІ

    1. Загальні вимоги

Вимикачі повинні мати ґвинтові або безгвинтові контактні затискачі.

Деталі для закріплення провідників в контактних затискачах не треба використовувати для кріплення інших частин, хоч вони можуть слугувати для закріплення самих контактних затискачів та пе­решкоджати їх зсуву.

Усі випробування контактних затискачів, за винятком перевірянь відповідно до 12.3.11, провадять після випробувань відповідно до 15.1.

Відповідність перевіряють зовнішнім огляданням та випробуваннями відповідно до 12.2 або 12.3.

  1. Ґвинтові контактні затискачі для зовнішніх мідних проводів

    1. Вимикачі повинні мати контактні затискачі, які дають змогу приєднувати мідні проводи з перерізом, вказаними в таблиці 2.

Таблиця 2 — Відношення між номінальною силою струму та пов’язаною номінальною площею поперечного .перерізу мідних проводів

Номінальна сила струму, А

Жорсткий мідний провід (одно- або багатожильний)31

Номінальний переріз, мм2

Найбільший діаметр проводу, мм

До 4 ВКЛЮЧ.11

Понад 4 до 6 включ.

Від 0,75 до 1,50 включ.

1,45

» 6 до 102) »

» 1,00 до 2,5 »

2,13

» 10 до 162) »

» 1,50 до 4,00 »

2,73

» 16 до 25 »

» 2,50 до 6,00 »

3,34

» 25 до 32 »

» 4,00 до 10,00 »

4,34

» 32 до 50 »

» 6,00 до 10,00 »

5,46

» 50 до 63 »

» 10,00 до 25,00 »

6,85

1) Для спеціальних кіл, наприклад для наднизьких значень напруги, застосовують гнучкі проводи (переріз від 0,50 мм2 до 1,00 мм2 включно).

2) Кожний контактний затискач вимикача, окрім схем 3, 03 та 7 дає змогу приєднувати два проводи з перерізом 2,50 мм2. Для вимикачів на номінальну напругу не вище ніж 250 В досить круглого отвору для приєднання двох проводів з перерізом 2,50 мм2.

3) Дозволяють використовувати гнучкі проводи.

Простір для приєднання проводів в контактних затискачах, принаймні, повинен бути, таким як заз­начено на рисунках 1,2, 3, 4 або 5.

Перевіряння проводять зовнішнім огляданням і приєднанням проводів найменшої та найбільшої площі поперечного перерізу з вищенаведених.

  1. Ґвинтові затискачі повинні давати змогу приєднувати проводи без спеціальної підготовки.