• : дані предметної сфери;

  • комп'ютеризовані або некомп'ютеризовані процеси, що можуть бути придатні для подання та підтримання даних предметної сфери;

  • доступне середовище технічних засобів, на яких такі дані можуть подаватися;

  • організацію ресурсів, що можугь використовувати інформацію;

  • осіб, які відповідають за створення цієї інформації.

Система словників інформаційних ресурсів — це система, яка забезпечує засоби створення, обслуговування та доступу до словника інформаційних ресурсів і його опису.

Вміст словника інформаційних ресурсів може порівнюватися з вмістом звичайної прикладної бази даних.

Дані у словнику інформаційних ресурсів можуть належати до таких об'єктів, як типи елементів даних, файли даних, комп'ютерні програми та підсистеми.

  1. Стандарти для системи словників інформаційних ресурсів

Цей стандарт установлює структуру стандартів для системи словників інформаційних ресурсів, види даних разом з основними процесорами та пов'язаними з ними інтерфейсами, а також послуги, передбачені інтерфейсами.

  1. Види інтерфейсів

Існують такі види інтерфейсів для процесорів:

  • програмно-процедурний виклик;

  • синтаксис для інтерпретації під час виконання;

  • угоди щодо послуг.

Інтерфейс виклику процедури встановлює послідовний набір параметрів та відповідних правил для оператора CALL стандартної мови програмування. Виклик процедури може також буги неявним, що означає використання оператора, який транслюється в оператор CALL до початку компіляції.

Синтаксис для інтерпретації під час виконання подібний до того, що призначається для користувача-особи, з тією різницею, що лінґвістичні форми інтерпретуються під час виконання спеціальним процесором у стандартну мову програмування.

Угоди щодо послуг є стандартним набором угод, не залежних від мови програмування, для визначення списків параметрів та елементів послуг у застосуванні в середовищі відкритої системи.

Існують такі види інтерфейсів для особи:

  • панелі (формати абстрактних екранів);

  • конкретний синтаксис;

  • графіка.

Панельний вид інтерфейсу встановлює групу послуг, які, можливо, були визначені з використанням деяких інших видів інтерфейсу.

Конкретний синтаксис (як, наприклад, командна мова) є традиційним способом визначення інтерфейсів для особи.

Вид графічного інтерфейсу може бути використаний спільно або з інтерфейсом, або з абстрактним синтаксисом.

Вид інтерфейсу, який може бути використаний для визначення як інтерфейсів для процесорів, так і інтерфейсів для особи, є абстрактним синтаксисом. Абстрактний синтаксис визначає семантику набору послуг без приписування їм будь-якої ліні'вісшчної форми для використання особою під час ініціювання або виклику кожної послуги.

Абстрактний синтаксис установлює семантику інтерфейсу, і особа може ініціювати стандартну послугу багатьма різними способами, такими як, наприклад, засоби меню, дотик до екрану або використання спеціалізованої клавіатури. Аналогічно, інтерфейс проце-V.

сора також можна розробляти з використанням кількох видів інтерфейсу залежно від вимог.

  1. Метод моделювання даних

Метод моделювання даних — це клас правил для визначення структури даних і семантик відповідних послуг маніпулювання даними.

Кожний стандарт для інтерфейсу з особою або для інтерфейсу, що обслуговує інший процесор, залежить від одного чи більше методів моделювання даних.

Прикладами методів моделювання даних є методи, засновані на мові баз даних або спеціалізовані для мови програмування.

  1. Формати обміну даними

Якщо стандарт для системи словників інформаційних ресурсів призначається для пересилання даних з однієї реальної системи в іншу, то з цього стандарту повинен братися чи в ньому визначатися формат обміну даними. Пересилання може здійснюватися або за допомогою засобів зв'язку, або фізичним переміщенням даних з одного місця в інше.

  1. Забезпечення сфер застосування

Цей стандарт призначено для забезпечення робіт зі стандартизації форматів для обміну даними, а також для полегшення розроблення несуперечливих стандартів у багатьох прикладних сферах.

Стандарт для системи словників інформаційних ресурсів можна використовувати у межах окремих прикладних сфер. Його можна також використовувати як засіб установлення зв'язків між окремими прикладними сферами. Це дозволяють правила, згідно з якими дані, які подаються в одній реальній системі, можуть визначатися, змінюватися та розширюватися відповідно до конкретних вимог.

  1. Засоби забезпечення, що використовують стандарти

Забезпечення робіт зі стандартизації за допомогою стандартів можна досягнути різними способами залежно від сфери застосування та використовуваних технологій. Наприклад:

  • стандартизовані послуги на рівні інтерфейсу;

  • вміст даних під час використання загальних послуг;

  • формати пересилання даних.

Стандарт для послуг на рівні інтерфейсу визначає в загальних термінах вміст певних частин словника інформаційних ресурсів, визначення словника інформаційних ресурсів та послуги, за допомогою яких до їх вмісту може бути забезпечено доступ та маніпулювання

.Стандарт вмісту даних визначає у точних термінах вміст якоїсь частини словника інформаційних ресурсів відповідно до певного запропонованого методу моделювання даних. Послуги, які можуть надаватися для цих даних (разом з семантикою таких послуг), можуть явно чи неявно входити до спільних послуг маніпулювання даними, пов'язаних з цим методом моделювання даних.

Стандарт для формату пересилання даних є стандартом, розробленим для полегшення взаємодії кількох реальних систем за допомогою стандартизації форматів різних типів повідомлень, які посилаються з однієї реальної системи в іншу. Формат пересилання даних може бути конкретизований стосовно сфери застосування.

  1. ВМІСТ ДАНИХ СИСТЕМИ СЛОВНИКІВ ІНФОРМАЦІЙНИХ РЕСУРСІВ

    1. Рівні даних

В основу структури системи словників інформаційних ресурсів покладено поняття чотирьох рівнів даних і пов'язаних з ними трьох «пар рівнів». Призначенням цих чотирьох рівнів даних є забезпечення можливості поширення типів даних, які можуть зберігатися в словнику інформаційних ресурсів.

Розуміння рівнів та пар рівнів є вирішальним для розуміння того, як словник інформаційних ресурсів співвідноситься зі своїм середовищем та як система словників інформаційних ресурсів надає послуги своїм користувачам.

  1. Поняття типів та примірників

Мови програмування га системи керування базами даних (СКБД) використовують різні підходи до відокремлення програм від даних.

Тип даних визначається або у програмі, або у спеціальній мові (у випадку СКБД), яка використовується для визначення даних. Це визначення типу даних по суті створює відкритий контейнер даних. Він ідентифікується або як тип запису, або як таблиця, або іншим способом.

Прикладні програми посилаються на тип даних у завантажному модулі програми. Коли такі програми виконуються, вони викликатимуть дані (кожне з яких іноді називається примірником) для занесення до файлу чи до бази даних.

Якщо є потреба доступу до конкретного типу даних, то у програмі слід посилатися на тип даних і послідовно вибирати конкретні примірники цього типу.

ЛАЬ...Поняття рівнів даних системи словників інформаційних ресурсів є розширенням поняття типу даних і поняття примірника.

  1. Контейнери даних

Поняття контейнера даних відрізняється від понять типу чи схеми. Контейнер даних — це ділянка віртуальної пам'яті, в якій можуть бути записані примірники даних. Контейнер даних може містити дані або бути порожнім.

Типи даних описуються мовою визначення даних. Контейнер даних може бути порожнім у будь-який момент часу. Примірники типу можуть бути записані лише після створення контейнера.

Сукупність правил, цо керують тим, як примірники даних у контейнері даних повинні відповідати типам даних, з якими вони пов'язані, називається методом моделювання даних. З кожною парою рівнів можуть бути пов'язані один чи більше методів моделювання даних.

Семантика кожної послуги, передбаченої для пари рівнів, повинна бути конкретною для кожного методу моделювання даних.

  1. Ідентифікування рівнів даних

Установлюються чотири рівні даних:

  • основний рівень;

  • рівень визначення словника інформаційних ресурсів;

  • рівень словника інформаційних ресурсів;

  • прикладний рівень.

  1. Основний рівень

Призначенням основного рівня є опис типів об'єктів, дані про які можуть бути записані на рівні визначення словника інформаційних ресурсів.

Визначення типів даних, які можуть зберігатися на рівні визначення словника інформаційних ресурсів, називається схемою визначення словника інформаційних ресурсів. Для опису схеми визначення словника інформаційних ресурсів слід використовувати метод моделювання даних. Цей метод може бути визначений стандартом мови бази даних.

  1. Рівень визначення словника інформаційних ресурсів

Призначенням рівня визначення словника інформаційних ресурсів є зберігання визначень словника інформаційних ресурсів.

Типи даних, примірники яких записані у визначеннях словника інформаційних ресурсів, визначаються на основному рівні.

Може існувати довільна кількість визначень словника інформаційних ресурсів, які описуються однією схемою визначення словника інформаційних ресурсів.

Частина визначення словника інформаційних ресурсів, на яку посилаються як на схему словника інформаційних ресурсів, описує типи об'єктів, дані про які можуть зберігатися в одному чи кількох словниках інформаційних ресурсів.

Визначення словника інформаційних ресурсів може містити як одну, так і кілька схем словника інформаційних ресурсів. Частина вмісту визначення словника інформаційних ресурсів може перебувати у стадії розроблення та передбачає заміну вмісту схеми словника інформаційних ресурсів або додання визначення у схему словника інформаційних ресурсів. Інші визначення могли раніше бути замінені та віднесені до категорії архівних.

Вміст схеми словника інформаційних ресурсів може бути визначений за допомогою стандартів розробником визначень словника інформаційних ресурсів або користувачем.

У будь-який момент часу схема словника інформаційних ресурсів є підмножиною визначення словника інформаційних ресурсів.

Визначення словника інформаційних ресурсів містить інформацію, яка використовується для керування інформаційними ресурсами.

  1. Рівень словника інформаційних ресурсів

Може існувати будь-яка кількість словників інформаційних ресурсів, що одночасно описуються однією схемою словника інформаційних ресурсів.

Частина вмісту словника інформаційних ресурсів визначає типи для прикладного рівня.

Наприклад, словник інформаційних ресурсів може містити інформацію про те, що «службовець» та «перелік замовлень» є двома типами записів. Словник інформаційних ресурсів також повинен містити інформацію про те, які програми використовують ці типи записів.

Певна інформація у словнику інформаційних ресурсів буде визначати схеми активних на цей час баз даних, а інша інформація — схеми неактивних баз даних. У словнику інформаційних ресурсів може бути також інформація про застосування (аналіз, проектування, керування).

Призначенням даних у словнику інформаційних ресурсів є надання можливості для словника інформаційних ресурсів забезпечувати проектування, створення та функціювання комп'ютеризованих інформаційних систем, а також інші функції, для яких система словників інформаційних ресурсів може бути придатним інструментом.

Більшість примірників даних у словнику інформаційних ресурсів розміщуються проектувальником або розробником інформаційних систем. У деяких випадках запис даних у словник інформаційних ресурсів може виконуватись автоматично програмним продуктом (наприклад, компілятором мови), який підтримує ведення конкретної розробки.

Типи даних у словнику інформаційних ресурсів цілком визначаються даними, які зберігаються у застосованій схемі словника інформаційних ресурсів. Вони можуть бути розширені розробником або користувачем словника інформаційних ресурсів.

Не існує обмежень на типи даних, які можуть зберігатися на рівні словника інформаційних ресурсів.

  1. Прикладний рівень

Прикладний рівень — це рівень, на якому записуються примірники даних про предметну сферу.

Дані, віднесені до прикладного рівня, призначаються для користувачів інформаційної системи.

Наприклад, дані, віднесені До Іваненка, який є службовцем, повинні існувати на прикладному рівні так само, як і дані про замовлення 738942 на товар від 17 травня 1992 р.

Дані про тип, а точніше, про загальне поняття «службовець», будуть записані до словника інформаційних ресурсів. Типи даних записуються до словника інформаційних ресурсів, а відповідні примірники перебувають на прикладному рівні. Початковий модуль прикладної програми посилається на типи даних, визначені на рівні словника інформаційних ресурсів.

Дані прикладного рівня оброблюються за допомогою програм, створених розробником інформаційних систем. Можуть бути використані програми загального призначення, відповідно адаптовані розробником інформаційних систем. Ці програми можуть бути написані стандартною мовою програмування чи створені якимось іншим способом, можливо, за допомогою засобів Генерації прикладних програм більш високого рівня. У будь-якому разі програми чи засоби мов більш високого рівня завжди мають містити посилання на типи даних, визначені у словнику інформаційних ресурсів.