5.4.5 Аспекти безпечності та стійкості автоматизованих робочих місць

Рівень властивих чи переданих коливань повинен бути по можливості найнижчим, прийнятним для виконання завдання І гарантувати безпечне і зручне використовування автоматизованого робочого місця та устаткування.

Якщо людина нахиляється у будь-яку сторону чи сидить скраю, робоча поверхня, що навантажена устаткованням, призначеним для роботи, не повинна перекинутися. Частини устаткування не повинні перекинутися, якщо їх завантажують предметами, призначеними для роботи (папір, дисплеї тощо), і вони функціонують за призначенням.

Примітка. Вимоги до безпечності і стійкості автоматизованих робочих місць в багатьох країнах є обов'язковими, тому еони пріоритетні у рекомендаціях Цього Стандарту, Методи перевіряння цих вимог регулюються відповідно до місцевих правил техніки безпеки,

Якщо столи регулюються за висотою, регулювання повинне бути стійке і безпечне. Якщо шухляди е частиною автоматизованого робочого місця, треба уникати їхнього випадкового падіння під час витягування.

5.4.6 Втрата енергії у разі контакту з поверхнями

Робоча поверхня і частини опорної конструкції, що контактують із користувачем протягом призначеного часу, не повинні допускати надмірну втрату енергії від тіла чи бути холодними у разі

дотику.

5.5 Робочий стілець

5.5.1 Загальні положення

Мета правильного сидіння полягає в тому, щоб забезпечити стійку опору тіла у динамічній позі, що є зручним протягом певного проміжку часу, фізіологічно задовільним та відповідає завданню чи роботі, що повинна бути виконана. Головними положеннями є такі:

необмежена циркуляція крові в нижніх кінцівках;

легке утримання і змінювання пози;

забезпечення підтримки спинного хребта;

достатній рівень тертя поверхні, щоб уникнути зісковзання з місця;

комфортна, гігроскопічна поверхня.

Підпункти 5.5.2—5.5.5 визначають вимоги і рекомендації для досягнення цих цілей.

5.5.2 Параметри відповідності

5.5.2.1 Основні конструктивні параметри

Відповідність потрібна для таких конструктивних параметрів:

висота сидіння;

глибина сидіння;

ширина сидіння;

підтримка спини;

підтримка руки, якщо е.

Таблиця 1

Конструктивні і основні вихідні параметри

Конструктивні параметри

Основні вихідні параметром (див. додаток А)

Висота сидіння

Підколінна висота у положенні сидячи

Глибина сидіння

Сіднично-підколінна довжина

Ширина сидіння

Максимальна ширина стегон у положенні сидячи

Опора спини

Висота середини поперекавої області

5.5.2.2 Висота сидіння

Прийнятна висота сидіння користувача у випрямленому положенні дорівнює підколінній висоті плюс товщина підошви взуття. Якщо робочі стільці проектують придатними для певної групи користувачів, повинна бути досягнута відповідність для прийнятного діапазону передбачуваної групи користувачів. Цей діапазон охоплюється застосовуванням поняття відповідності.

У межах вибраного діапазону висота сидіння повинна бути регульованою під користувача.

5.5.2.3 Глибина сидіння

Придатність сидіння досягається, якщо його глибина менша, ніж сіднично-підколінна довжина. Якщо робочі стільці проектують придатними для певної групи користувачів, відповідності для прийнятного діапазону цієї групи можна досягти як регулюванням, так і використовуванням різних розмірів поверхні сидіння.

Потрібної глибини регульованого сидіння можна досягнути регулюванням спинки відносно сидіння чи рухом поверхні сидіння відносно спинки. Якщо глибина сидіння е фіксованою, пріоритет потрібно надати належній опорі спини, тому що вона важливіша, ніж опора для всієї довжини стегон.

5.5.2.4 Ширина сидіння

Якщо ширина сидіння більше, ніж ширина стегон, сидіння придатне. Якщо робочі стільці з підлокітниками проектують придатними для певної групи користувачів, треба досягти відповідності максимальній ширині стегон.

5.5.3 Динамічні аспекти сидіння

5.5.3.1 Важливі конструктивні параметри

Конструкція сидіння та інших елементів меблів разом із змістом роботи важливі, щоб заохотити рух. Отже, конструкція сидіння повинна дозволяти часте регулювання пози користувачем.

Чотири головних конструктивних параметри сидіння безпосередньо реалізують цю мету; кут сидіння, рух поверхні сидіння та опори спини, самоорієнтувальні колеса і поворот.

5.5.3.2 Кут сидіння

Кут сидіння повинен дозволяти користувачам змінювати їхню позу в передньому та задньому напрямках. Користь від зміни пози в цих напрямках полягає в забезпеченні хорошого кровообігу.

Сидіння можна розробляти з фіксованим чи регульованим кутом. Регульована поверхня сидіння може поєднувати як передній. так і задній нахил.

5.5.3.3 Рухи поверхні сидіння і опори спини

Рухи поверхні сидіння і опори спини повинні дозволяти користувачам змінювати їхню позу для зручності і відповідно до вимог завдання. Ці рухи можуть відбуватися незалежно один від одного з одним чи з двома елементами фіксації, або кут може встановлюватись одночасним рухом поверхні сидіння і опори спини в заданому відношенні більше, ніж одиниця.

Треба брати до уваги, що користувачі повинні бути здатні встановлювати і змінювати положення у будь-який час.

5.5.3.4 Самоорієнтувапьні колеса

Самоорієнтувальні колеса, що їх зазвичай рекомендують для робочих стільців, використовуваних в автоматизованих робочих місцях на основі відеотермінала, дозволяють користувачам легко та безпечно рухатися на короткі відстані у межах робочого місця для досягнення необхідної відстані до устаткування, що супроводжує зміну вимог до завдання.

Тип самоорієнтувальних коліс повинен відповідати властивостям поверхні підлоги. Робочий стілець не повинен раптово рухатись, якщо він зайнятий чи незайнятий. Самоорієнтувальні колеса з низькою міцністю не можна безпечно використовувати на твердій поверхні підлоги.

5.5.3.5 Поворот

Поворот повинен дозволити користувачам легко t безпечно повертати тіло, не скручуючи спинний хребет або не повертаючи тулуб, щоб досягти необхідної відстані до устаткування, що супроводжує зміну вимог до завдання.

5.5.4 Опора спини

Опора спини користувача повинна бути забезпечена у всіх сидячих положеннях за допомогою спинки. Спинка може бути призначена, щоб надати опору для різних частин спини.

Особлива визначеність спинки — надання підтримки для поперекової області тіла. Зміни пози також повинні супроводжуватись рухом спинки та поверхні сидіння (див. рисунок 5).

Нижня частина спинки повинна починатися на рівні вище сідниць, мати максимальну опуклість в середині поперекової області (щоб підтримати лордоз і запобігти кіфозу) і закінчуватись нижче рівня лопаток, щоб не заважати руху верхньої частини тіла.

Якщо для деяких видів роботи необхідна відхилена поза, рекомендують вищу спинку, яка супроводжує підтримку також лопаткам.

Висока спинка повинна мати опуклість уперед у поперековій області, що плавно переходить в рівну чи увігнуту поверхню.

5.5.5 Опора для рук

Під час спеціальних робочих завдань і у разі, якщо роботу перервано, підлокітники можуть підтримати мускульну систему шиї та плечей і допомогти встати чи сісти. Підлокітники з регульованою висотою і шириною повинні охоплювати діапазон від 5-го перцентиля жінок до 95-го перцентиля чоловіків передбачуваної групи користувачів. Якщо є підлокітники, вони:

а)"не повинні обмежувати переважної робочої пози користувача відеотермінала; якщо підлокітники заважають користувачу, вони повинні бути регульовані чи знімні;

б) не повинні обмежувати легкість доступу до робочого місця; зокрема висота стільця не повинна запобігати вільному руху під робочою поверхнею.

Рисунок 5 — Підтримка для змін пози рухом спинки і поверхні сидіння

5.6 Додаткові елементи підтримування

5.6.1 Тримач для документів

Якщо під час виконання завдань на основі відеотермінала користувач працює з паперовою копією, рекомендовано застосовувати тримач для документів. Він дозволяє розташувати вихідний документ на висоті, відстані спостереження і у площині, подібних тим, на яких розташовано дисплей. Тримач для документів зменшує кількість рухів голови, шиї та очей під час перегляду різних візуальних об'єктів. Щоб пристосовувати коливання чіткості вихідних документів і візуальних вимог окремих користувачів, тримач для документів повинен бути регульований за кутом і відстанню. Тримачі для документів, що повинні бути розташовані на тій самій висоті, що і дисплей, повинні регулюватися за висотою.

Тримач повинен бути такого розміру, щоб мати можливість зручно розмістити документи, бажано трохи меншого розміру, ніж розмір, що дозволяє вільно переміщувати документ в обох напрямках. Поверхня тримача для документів і напрямної повинна бути матовою, Ніяке світло не повинне проникати через тримач, щоб уникнути погіршень читабельності вихідних документів. Тримач для документів повинен залишатися стійкий незалежно від руху робочої поверхні і бути досить міцний, щоб підтримувати важкі документи, якщо це потрібно,

5.6.2 Підставка для ніг

Підставка для ніг повинна бути додатковою опорою, що забезпечує зручний кут між ногами і ступнями, та засобом змінювання робочої пози. Підставка для ніг необхідна у разі, якщо висота робочого стільця повинна бути встановлена в положення, що не дає змогу ступням користувача дисплея опиратися на поверхню підлоги.

Підставку для ніг треба розміщувати на підлозі де потрібно, і вона не повинна ненавмисно рухатися під час використовування. її поверхня повинна бути неслизька та достатнього розміру, щоб дозволити ногам трохи рухатись. Нахил опорної поверхні повинен регулюватися.

5.6.3 Опора для рук і (або) зап'ясть, і (або) передпліч

Розміщення клавіатури та інших пристроїв уведення, забезпечення опори для рук, зап'ясть і передпліч повинні зменшувати статичну навантагу верхніх кінцівок, роботу мускулів шиї та плечей і потребу в недоречному згинанні, випрямленні та відхиленні зап'ястя.

Опора може створюватися:

забезпеченням вільного місця достатньої глибини (принаймні 100 мм) на опорній поверхні безпосередньо перед пристроєм уведення. Треба брати до уваги, що передні краї робочої поверхні не повинні врізатися у зап'ястя;

вміщенням опори для рук у конструкцію пристрою,

забезпеченням опори для рук і (або) зап'ясть, відокремленої від пристрою уведення. Повноцінність такого пристрою буде залежати від характеристик автоматизованого робочого місця (особливо від конструкції клавіатури), навичок користувача щодо роботи на клавіатурі та переважної пози.

Конструкція відокремленої опори для рук і (або) зап'ясть повинна:

мінімізувати статичне положення і не повинна у будь-який спосіб обмежувати роботу на клавіатурі чи заважати переважній робочій позі користувача, тому що опору рук і (або) зап'ясть використовують тільки періодично чи іноді, в той час як руки відпочивають;

розташування поверхні повинне відповідати висоті і нахилу поверхні клавіатури;

бути за глибиною від 50 мм до 100 мм залежно від конструкції певного пристрою уведення;

мати такі передні грані, щоб вони не врізалися у зап’ястя чи руку;

відповідати щонайменше ширині клавіатури чи бути адекватною завданню;

бути стійкою під час використовування.

5.6.4 Автоматизовані робочі місця з поворотною стійкою для дисплея і механізмом регулювання висоти

3 ергономічної точки зору використовування поворотних стійок узагалі не рекомендовано, тому що їхнє використовування може суперечити іншим рекомендаціям цього стандарту (наприклад, щодо кутів спостереження).

Однак, за особливих обставин їхнє використовування може бути корисно (наприклад, якщо обмежений робочий простір).

Якщо поворотну стійку встановлено, важливо гарантувати, що, крім вище зазначених вимог, забезпечуються і такі:

висота найвищої лінії дисплея не вище за висоту очей,

конструкція механізму та процес регулювання висоти гарантує механічну стійкість;

розміри підставки дисплея на поворотній стійці відповідають розмірам дисплея і забезпечують його стійке розміщення, наприклад, за допомогою виїмок для ніжок чи вступних країв;

якщо клавіатуру не використовують, вона може бути поміщена на поворотну стійку у стійкому, легкодоступному положенні. Під час роботи вона повинна бути поміщена на робочу поверхню.

5.7 Компонування автоматизованих робочих місць у межах робочого простору

5.7.1 Загальні положення

Компонування автоматизованих робочих місць у межах робочого простору повинне плануватись і здійснюватись відповідно до факторів, зазначених в ISO 6385. Особливу увагу потрібно надати:

доступу користувача: конструкція автоматизованого робочого місця та його розташування у межах робочого простору не повинні обмежувати чи перешкоджати доступу користувачів на їхні робочі місця;

доступу для обслуговування: конструкція автоматизованого робочого місця і його розташування у межах кімнати не повинні перешкоджати доступу до частин устаткування, електропроводки і штепсельних рознімачів для обслуговування;

робочим групам: технологічний процес, вимоги завдання, соціальні аспекти;

придатності середовища: обмеження (наприклад, спричинені штучним і природним освітленням) і місцеві юридичні вимоги щодо мінімального простору;

потребі в спільних автоматизованих робочих місцях;

освітленню (див. ISO 9241-6);

доступу для прибирання Детальні настанови див. ISO 9241-6.

5.7.2 Організація проводки

Організація проводки повинна бути запланована та виконана, враховуючи компонування автоматизованих робочих місць у робочому середовищі.