8.3.3 Перевіряння строку експлуатування автономного джерела (джерел) живлення

8.3.3.1 Мета перевіряння

Довести аналізуванням і розраховуванням, що джерело живлення функціює протягом необхідного часу.

8.3.3.2 Методика перевіряння

Виробник повинен надати електричну схему споживання компонента, який живиться в режимі спокою.

8.3.3.3 Вимоги

Розрахунки строку експлуатування повинні бути надані виробником і перевірені випробовувальною лабораторією. Повинні бути виконані вимоги 5.3.2.

8.3.4 Випробовування видавання сигналу попередження про недостатній рівень напруги електроживлення

8.3.4.1 Мета випробовування

Довести, що якщо компонент системи живиться від автономного джерела живлення, то цей компонент здатний вчасно передати сигнал попередження про недостатній рівень напруги електроживлення, до того як цей компонент не буде спроможний функціювати належним чином через відмову автономного джерела живлення.

8.3.4.2 Методика випробовування

Для проведення випробовувань автономне джерело живлення повинне бути попередньо підготовлене спеціальним чином в умовах, наведених нижче:

а) автономне джерело живлення, яке рекомендоване виробником, повинне бути під'єднане до компонента. Для скорочення часу досягнення автономним джерелом живлення порогу напруги недостатності живлення до цього джерела під'єднується додаткове струмове навантаження. Це може бути зроблено під'єднуванням резистора або довготривалим струмовим навантаженням. Для того, щоб занадто не змінювати властивості батареї, струмове навантаження повинне бути розраховане так, щоб досягти порогу напруги спрацювання протягом розумного терміну, наприклад, від 30 діб до 90 діб. Деталі повинні бути уточнені між випробовувальною лабораторією і виробником та задокументовані в протоколі випробовувань. Сигнал несправності на ППКП повинен бути виявлений по діючому каналу передавання.

Крім того, для мінімізації витрат, пов'язаних із попередньою підготовкою у випробовувальній лабораторії, виробник може надати автономне джерело живлення, що вже є попередньо підготовленим і може бути використаним випробовувальною лабораторією. У випробовувальній лабораторії додаткове струмове навантаження, узгоджуване між випробовувальною лабораторією і виробником, повинне бути повторно під'єднане до автономного джерела живлення;

b) після появи сигналу несправності додаткове струмове навантаження повинне лишатися під'єднаним на термін, що відповідає 10% від кількості днів, потрібних для розряджання.

Додаткове струмове навантаження і автономне джерело живлення потім роз'єднуються і автономне джерело живлення маркують як «спеціально підготовлене» у з'єднанні з компонентом, яке було навмисно розряджене.

Крім того, для мінімізації ефекту відновлення попередньо підготовленого джерела живлення повинні бути негайно проведені випробовування, що наведені нижче:

c) попередньо підготовлене джерело живлення повинне бути знову під'єднане до компонента системи. Компонент системи повинен бути під'єднаний до відповідного контролювального обладнання;

d) після принаймні 60хв компонент, що живиться від цього джерела, повинен перейти в режим тривоги;

e) якщо випробний компонент є проміжним елементом, потрібно провести функційні випробовування згідно з вимогами виробника.

Як наслідок усі можливі вводи/виводи повинні бути активовані так, щоб споживана потужність проміжного елемента була на максимальному рівні.

8.3.4.3 Вимоги

Повинно виконуватися таке:

a) протягом 60хв після повторного під'єднування попередньо підготовленого джерела живлення компонент повинен ініціювати та передати сигнал несправності;

b) після виникнення сигналу несправності з наступною ініціацією (сигнал тривоги), компонент повинен ідентифікувати і позначити режим тривоги, наприклад, звуковим сигналом. Компонент повинен підтримувати стан тривоги щонайменше 30хв;

c) якщо випробний компонент є проміжним елементом, функційні випробовування повинні бути проведені згідно зі специфікаціями виробника.

Попередньо встановлені параметри активованих пристроїв введення/виведення не повинні змінюватися щонайменше 30хв.

8.3.5 Випробовування на зміну полярності

8.3.5.1 Мета випробовування

Довести, що якщо компонент системи живиться від автономного джерела живлення, і якщо можлива механічна зміна полярності, то ця зміна полярності не пошкодить цей компонент.

8.3.5.2 Методика випробовування

8.3.5.2.1 Загальне положення

Якщо виробник може довести випробовувальній лабораторії, що зміна полярності не може зашкодити функціюванню компонента системи, випробовування 8.3.5.2.2 і 8.3.5.2.3 не проводять.

8.3.5.2.2 Функційна частина

Вимірювання відповіді або функційні випробовування компонента системи, який під'єднують до джерела живлення, проводять так, як це визначено у відповідній частині EN 54, вимогам якої він повинен відповідати.

Після цього полярність змінюється, якщо це можливо зробити механічно. Ця зміна полярності лишається незмінною протягом 2 год, крім випадку, коли випробним компонентом буде ініційований сигнал несправності.

Після зміни полярності компонент системи повертається в нормальний режим живлення і його відгук знову повинен бути виміряний.

Якщо випробний компонент є проміжним елементом, кожне вимірювання відгуку повинно бути замінено функційним випробовуванням, проведеним згідно з вимогами виробника.

8.3.5.2.3 Вимоги до радіопередавання

Порогове значення передавання повинно бути визначено відповідно до додатка А до і після випробування на зміну полярності. Значення порогу Адо і Апісля повинні бути задокументовані для кожного вимірювання.

8.3.5.3 Вимоги

8.3.5.3.1 Функційна частина

Вимірюване значення відгуку (якісне або кількісне) повинне бути тотожне вимогам випробовувань, визначених у тих частинах EN 54, яким повинен відповідати випробний компонент.

Якщо випробний компонент є проміжним елементом під час проведення функційних випробовувань він повинен відповідати специфікаціям виробника.

8.3.5.3.2  Радіочастина

Різниця |Адо — Апісля| повинна бути менша ніж 6 дБ.

8.3.6 Випробовування на повторність

8.3.6.1 Мета випробовування

Довести, що процес передавання є стабільний.

8.3.6.2 Методика випробовування

Порогове значення передавання має бути відповідно до додатка А шість разів послідовно. Значення порогу А занотовують для кожного вимірювання.

Максимальне загасання сигналу повинно бути позначене Аmах і мінімальне загасання сигналу позначене Аmin.

8.3.6.3 Вимоги

Різниця ІАmax — Аmіn| повинна бути менша ніж 6 дБ.

8.3.7 Випробовування на відтворність

8.3.7.1 Мета випробовування

Довести, що процес передавання від зразка до зразка істотно не змінюється; встановити значення порогу передавання для порівняння зі значеннями порогу після випробувань на впливання довкілля.

8.3.7.2 Методика випробовування

Поріг передавання кожного зразка повинен бути визначений відповідно до додатка А. Значення порогу А занотовують для кожного вимірювання.

Максимальне загасання сигналу повинне бути позначене Аmах і мінімальне загасання сигналу позначене Аmin.

8.3.7.3 Вимоги

Різниця |Аmах — Аmіn| повинна бути менша ніж 6 дБ.

8.3.8 Зміни параметрів живлення

8.3.8.1 Мета випробовування

Довести, що у встановленому діапазоні(-ах) параметрів живлення (наприклад напруги) процес передавання істотно не залежить від цих параметрів.

8.3.8.2 Методика випробовування

Поріг передавання зразка повинен бути визначений відповідно до додатка А, використовуючи стендове джерело живлення. Верхні і нижні межі діапазону(-ів) параметрів живлення повинні бути встановлені виробником. Значення порогу А занотовують для кожного вимірювання.

Максимальне загасання сигналу повинне бути позначене Аmах і мінімальне загасання сигналу позначене Amin.

8.3.8.3 Вимоги

Різниця |Аmах — Аmіn| повинна бути менша ніж 6 дБ.

8.3.9 Сухе тепло (за умов функціювання)

8.3.9.1 Мета випробовування

Довести здатність зразка правильно функціювати за високих температур довкілля, які очікуються під час експлуатування.

8.3.9.2 Методика випробовування

Зразок повинен бути підданий впливу умов, наведених у таблиці 7, якщо інше не вказано у відповідних частинах EN 54.

Випробовувальне обладнання і процедура випробовування повинні бути такими, як викладено в EN 60068-2-2, випробовування Bb.

Таблиця 7 — Умови випробовування на сухе тепло (за умов функціювання)

Вплив

Теплові пожежні сповіщувачі

Інші компоненти

для використовування усередині приміщень

для використовування за межами приміщень

Температура

Максимальна температура довкілля згідно з відповідним класом EN 54-5

(55 ± 2) °С

(70 ±2) °С

Тривалість

2 год

16 год


Під час впливання треба контролювати зразок із метою виявити будь-які сигнали тривоги або несправності.

Під час останніх 0,5 год періоду впливання повинен бути виміряний поріг передавання зразка відповідно до додатка А. Значення порогу Апідчас повинне бути занотоване.

Після періоду відновлення, який становить щонайменше 1 год, у стандартних лабораторних умовах повинен бути знову виміряний поріг передавання зразка відповідно до додатка А. Значення порогу Апісля повинне бути занотоване.

8.3.9.3 Вимоги

Під час впливання не повинно бути видано сигналу тривоги або сигналу несправності. Різниця | Апід час — А| повинна бути менша 10 дБ, де А — значення, вимірюване під час випробовувань на повторність.

Різниця |Апісля — А| повинна бути менша 6 дБ, де А — значення, вимірюване під час випробовувань на повторність.

8.3.10 Сухе тепло (тривале впливання)

8.3.10.1 Мета випробовування

Довести здатність компонента системи протистояти високій температурі довкілля.

8.3.10.2 Методика випробовування

Зразок повинен бути підданий впливу умов, наведених у таблиці 8, якщо інше не вказано у відповідних частинах EN 54.

Випробовувальне обладнання і процедура випробовування повинні бути такими, як викладено в EN 60068-2-2, випробовування Вa або Вb, і відповідати наведеним нижче.

Таблиця 8 — Умови випробовування на сухе тепло (тривале впливання)

Вплив

Теплові пожежні сповіщувачі

Інші компоненти

Температура

Максимальна температура довкілля згідно з класом від С до G EN 54-5

(70 ±2) °С

Тривалість

21 доба


Після періоду відновлення, який становить щонайменше 1 год у стандартних лабораторних умовах повинен бути знову виміряний поріг передавання зразка відповідно до додатка А. Значення порогу Апісля повинно бути занотоване.

8.3.10.3 Вимоги

Після відновлення з'єднання не повинно бути видано сигналу несправності, що властиве тривалому впливанню.

Різниця | Апісля — А| повинна бути менша 6 дБ, де А — значення, вимірюване під час випробовувань на повторність.

8.3.11 Холод (за умов функціювання)

8.3.11.1 Мета випробовування

Довести здатність зразка правильно функціювати за низьких температур довкілля, які можуть виникнути під час експлуатування.

8.3.11.2 Методика випробовування

Зразок повинен бути підданий впливу низьких температур, вказаних у таблиці 9, якщо інше не вказано у відповідних частинах EN 54.

Таблиця 9 — Умови випробовування на холод (за умов функціювання)

Вплив

ППКП

Інші компоненти

для використовування усередині приміщень

для використовування в особливих умовах, наприклад, у морозильних камерах або за межами приміщень

Температура

Мінус (5 ± 3) °С

Мінус (10 ±3) °С

Мінус (25 ± 3) °С а)

Тривалість

16 год

а) Для країн з особливо холодними кліматичними умовами: мінус (40 ± 3) °С.


Випробовувальне обладнання і процедура випробовування повинні бути такими, як викладено в EN 60068-2-1, випробовування АЬ, і відповідати наведеним нижче.

Під час впливання треба контролювати зразок із метою виявлення будь-яких сигналів тривоги або несправності.

Під час останніх 0,5 год періоду впливання повинен бути виміряний поріг передавання зразка відповідно до додатка А. Значення порогу Апідчас повинно бути занотоване.

Після періоду відновлення, який становить щонайменше 1 год, у стандартних лабораторних умовах повинен бути знову виміряний поріг передавання зразка відповідно до додатка А. Значення порогу Апісля повинно бути занотоване.

8.3.11.3 Вимоги

Під час впливання не повинно бути видано сигналу тривоги або сигналу несправності.

Різниця |Апідчас — А| повинна бути менша 10 дБ, де А — значення, виміряне під час випробовувань на повторність.