11. 6. Просіювання і подрібнення сировини та напівфабрикатів

11.6.1. Устаткування силосно-просiювального вiддiлення, окрiм загального пускового пристрою, повинно мати iндивiдуальне керування.

11.6.2. Застосування віброрешіт для просіювання борошна та цукрової пудри не допускається.

11.6.3. Зовнiшню поверхню просiювачiв та iнших машин, що застосовуються для пiдготовки борошна, слiд щоденно очищувати вiд борошняного пилу. Внутрiшня поверхня просiювачiв повинна очищуватися вiд борошняного пилу не рiдше разу на тиждень.

11.6.4. Шнеки, ковшoвi елеватори слід не рiдше разу на 10 днiв розбирати i очищати з перевiркою їх справностi.

11.6.5. Місця виділення пилу повинні обладнуватись місцевими відсмоктувачами з наступним очищенням запиленого повітря перед викидом до атмосфери. Приміщення повинно прибиратись. Періодичність прибирання пилу встановлюється конкретно для кожної ділянки, але не рідше одного разу за зміну.

11.6.6. Дробильно-розмельне відділення повинно розміщуватись в звукоізольованому приміщенні.

11.6.7. Дробарки для переробки сухих відходів повинні мати патрубки для приєднання до аспіраційних установок.

11.6.8. Дробарки у разі виникнення вібрації понад припустимі норми слід зупинити до усунення несправності.

11.6.9. Чищення виробничих силосiв повинно виконуватися згiдно з вимогами підрозділу 12.2 цих Правил.

11.7. Приготування рідких дріжджів і заквасок

11.7.1. Відділення приготування рідких дріжджів і заквасок повинно розташовуватися в iзольованому примiщенні, що обладнане припливно-витяжною вентиляцiєю.

11.7.2. Повiтряне середовище примiщення повинно перевiрятися на вмiст у повiтрi вуглекислого газу не рiдше разу на мicяць. У разi перевищення гранично допустимої концентрацiї (0,5 % по об`єму) повиннi бути проведенi заходи щодо усунення недолiкiв у роботi вентиляцiйних систем.

11.7.3. Подача сировини у заварювальну машину і вивантаження напівфабрикату повинні проводитися без застосування ручної праці.

11.8. Приготування i зберiгання рiдких компонентiв

11.8.1. Завантаження і вивантаження компонентів повинні бути механізовані.

11.8.2. Установки для підготування жиру, трубопроводи пари, гарячої води, розтопленого жиру повиннi мати теплоiзоляцiю на грiючiй сорочцi i кришці та вiдповідати вимогам підрозділу 14.4 цих Правил.

11.8.3. Установка пневматичної дiї для приготування i зберiгання цукрового розчину повинна мати блокування покажчика рiвня сировини у витратному баці з пристроєм для подавання стисненого повiтря. Запобiжний клапан повинен бути вiдрегульований так, щоб вiн спрацьовував, якщо тиск перевищує надлишковий робочий бiльше нiж на 0,05 МПа (0,5кгс/ см2) у разі надлишкового робочого тиску у посудинi до 0,3 МПа (3кгс/см2), включно i на 15% - у разі надлишкового робочого nиску у посудинi до 6,0 МПа (60 кгс/ см2), включно. Тиск настроювання запобiжного клапана повинен бути рiвним робочому тиску у посудинi або перевищувати його, але не бiльше нiж на 25 %.

11.8.4. Машина для приготування хлiбної мочки повинна мати гратки з вічками 0.05х 0.05 м, якi огороджують рiжучi органи, зблокованi з приводом.

11.8.5. Площадка для обслуговування ємкостей для приготування i зберiгання рiдких компонентiв повинна розташовуватися на вiдстанi 1.0 м вiд верхнього краю ємкостi i вiдповiдати вимогам підрозділу 14.5 цих Правил.


11.9. Приготування тіста


11.9.1. Подавання сировини для завантаження тістомісильних машин повинно бути механізовано.

11.9.2. Для вiдведення вуглекислого газу з бункерiв для бродіння опари або тіста у бiчних стiнках кожного вiдсiку повинен бути передбачений отвiр з пробкою дiаметром

не меншим ніж 0.1 м, який розташований на висотi не більше ніж 0.2 м від днища бункера.

11.9.3. У тiстоготувальних вiддiленнях з пiдкатними дiжами повинно бути передбачене мiсце для миття дiж з пiдведенням холодної i гарячої води i трапами у пiдлозi.

11.9.4. Тістоспуски повинні бути споряджені запобіжними гратами. Робота усерединi бункерiв i у тiстоспусках повинна проводитися у вiдповiдностi до вимог пiдрозділу 12.2. цих Правил.

11.9.5. Для чищення внутрiшньої поверхні бункерiв, корит, тiстоспускiв повиннi застосовуватися скребки на довгому держаку.


11.10. Поділ, формування та вистій тіста


11.10.1. Конусна частина тiстоокруглювальної машини повинна обертатися за годинниковою стрiлкою. Тістові заготовки до подавання у тiстоокруглювальну машину повиннi обдуватися очищеним повiтрям.

11.10.2. Конструкцiя вистійних агрегатiв повинна забезпечувати зручнiсть санiтарної обробки (гладеньку пiдлогу у вiдсiках, дверi, що легко вiдчиняються). Кармани колисок повиннi бути виготовленi з матерiалу, який виключає прилипання тiста.

11.10.3. Пiд час руху конвеєра вистою не допускається завантажувати i розвантажувати колиски, поправляти i доставати тiстовi заготовки, що упали.

11.10.4. Для термінової зупинки механiзмiв конвеєр вистою повинен бути обладнаний додатковими кнопками "Стоп", що розмiщаються з обох бокiв агрегату.

11.10.5. У вистiйних агрегатах повинен бути передбачений механiзм ручного привода конвеєра для вивантаження виробiв у випадку аварiї. Напрям обертання рукоятки цього привода повинен бути позначений стрiлкою. Зусилля на рукоятцi ручного привода не повинно перевищувати 150 Н (15кгс).

11.10.6. Стацiонарнi камери для вистою необхiдно споряджувати низьковольтним освiтленням i витяжною вентиляцiєю.

11.10.7. Механiзовані установки для обшпарювання і обварювання бубличних виробів повинні мати пристрої для автоматичного завантаження і вивантажування тістових заготовок i бути оснащені мiсцевими вiдсмоктувачами.

11.10.8. Устаткування для обшпарювання і обварювання тістових заготовок повинно мати пристрої, що виключають заповнення робочої ємкості кип`ячою водою більше ніж 2/3 об`єму.

11.10.9. Небезпечна зона обшпарювання або обварювання тістових заготовок повинна бути огороджена.

11.10.10. Устаткування для обшпарювання і обварювання повинно мати пристрої для з`єднання з каналізацією і переливну трубу.

11.11. Випікання виробів

11.11.1. Приміщення, де розміщуються печі, мусять обладнуватися припливно-витяжною вентиляцією.

11.11.2. Висота приміщення для встановлення печей повинна дорівнювати висоті печі плюс не менше 1 м від верхніх виступаючих частин печі до перекриття, та не менше 0.6 м від балок.

11.11.3. Хлiбопекарнi печi мають бути оснащенi контрольно-вимiрювальними приладами для вимiрювання i контролю параметрiв технологiчного режиму (температури у пекарнiй камерi, тиску пари, яка надходить на зволоження, тривалостi випiкання) i параметрiв процесу горiння палива ( тиску газу i рiдкого палива, тиску повiтря бiля горiлок, розрiдження у топцi, температури продуктiв згоряння у камерi змiшування, наявностi факелу).

11.11.4. Використання пари для зволоження тістових заготовок від котельні, де застосовується хімводоочищення, яке працює за схемою амоній-натрій катіонування, а також використовується гідрозін, не дозволяється.

11.11.5. Робочі мiсця бiля завантажувальних i вивантажувальних отворiв печi повиннi бути обладнанi витяжними зонтами, а за необхідності - припливною вентиляцiєю.

На робочих мiсцях бiля печей i агрегатiв остаточного вистою слiд улаштовувати повiтряне душирування. Температура душирувального повiтря у зимовий час повинна бути 220 С зi швидкiстю руху повiтря 1 м /с.

11.11.6. Витяжні зонти і повітроводи необхідно чистити, щоб уникнути накопичення продуктів займання.

11.11.7. Подавання припливного повiтря у виробничi примiщення повинно виконуватися у робочу зону.

11.11.8. Робота з огляду і ремонту печей повинна проводитися за графіком, затвердженим роботодавцем.

11.11.9. До початку ремонтних робіт топка і газоходи повинні бути провентильовані і надійно захищені від можливого проникнення до них газів від інших працюючих печей, а на пусковому пристрої електродвигунів, запірних пристроях трубопроводів повинні бути вивішені попереджувальні плакати.

11.11.10. До виконання аварiйних робiт усерединi гарячої печi допускаються робiтники, що пройшли медичний огляд i iнструктаж з охорони праці та отримали письмовий дозвiл (наряд - допуск) вiдповiдальної особи, який видається пiсля перевiрки мiсця проведення робiт.

11.11.11. Роботи усерединi пекарної камери можливо проводити, якщо температура не перевищує 500 С.

Тривалiсть перебування робiтника усерединi пекарної камери не повинна перевищувати 20 хвилин, пiсля чого повинен бути 20-ти хвилинний вiдпочинок. Пiд час проведення робiт усерединi печi повинен бути постiйно присутнiй головний механiк або начальник змiни. Кiлькiсть робiтникiв, що проводять ремонт, повинна бути не менше двох. Вони повинні бути спорядженi спецодягом (костюмом вiд впливу високих температур, рукавицями, шоломом) i рятувальним поясом з мотузкою.

11.11.12. Поверхня хлібопекарних форм і листів, які знаходяться у контакті з тістовими заготовками, повинна бути покрита жаростійким зносостійким антиадгезійним матеріалом, який допущений до використання у контакті з харчовими продуктами Міністерством охорони здоров'я України.

11.11.13. Експлуатація і розпалювання печей повинні проводитися у відповідності з інструкцією, затвердженою роботодавцем. Обслуговування печей на газоподібному паливі повинно проводитися згідно з вимогами Правил безпеки систем газопостачання України.

11.11.14. У топочному відділенні повинен бути телефонний зв`язок і звукова сигналізація.

11.11.15. Проходи у топочному відділенні і виходи з нього (не менше 2-х з протилежних боків приміщення) повинні бути завжди вільні, а двері відчинятися назовні.

11.11.16. У топочному відділенні допускається мати запас твердого палива не більше ніж на одну зміну за умови, якщо воно не заважає обслуговуванню топок та вздовж фронту топок залишається вільний прохід шириною не менше 1.5 м.

11.11.17. Улаштування топок газових печей і агрегатів нижче рівня прилеглої території (підлоги приміщення) не допускається.

11.11.18. Для топок конвеєрних печей, які працюють на твердому паливі, необхідно передбачати ізольоване приміщення, відокремлене протипожежною стіною (протипожежними дверима) і перекриттям.

11.11.19. Подавання твердого палива у топочне відділення, а також видалення золи і шлаку в кількості 200 кг/год і більше повинні проводитися механізованим засобом.

11.11.20. Витратні баки для рідкого палива повинні встановлюватися в ізольованому приміщенні, що має витяжну вентиляцію і зачиняється на замок. Витратний бак рідкого палива повинен мати спускну трубу з вентилем і переливну трубу з виведенням назовні у спеціально відведене місце.

11.12. Сушіння виробів

11.12.1. Для кожного сушильного агрегату повинні бути встановлені гранично допустимі норми завантаження сировиною, що підлягає сушінню, та гранично допустимий температурний режим.

11.12.2. Сушильне устаткування повинно оснащуватися контрольно-вимірювальними приладами та засобами автоматичної сигналізації, яка спрацьовує у разі перевищення встановлених граничних величин температури сировини, що висушується.

11.12.3. Сушарки безперервної дії повинні бути обладнані пристроями, які забезпечують синхронність роботи завантажувальних і розвантажувальних пристроїв і накопичувача-стабілізатора.

11.12.4. Подавання висушених макаронних виробiв з сушарок до накопичувача повинно виконуватися механiчним транспортом або самопливом.

11.12.5. Вирівнювання продукту, який висушується на завантажувальній стрічці, повинно бути механізовано.

11.12.6. Конструкцiя устаткування для сушiння повинна передбачати пристрiй для вiдведення пароповiтряноїi сумiшi i очищення сушарок вiд пилу.

11.12.7. У разi виготовлення макаронних виробiв, якi мають безпосереднiй контакт з парою, не допускається використання пари від котельної, де застосовується хімводоочищення, яке працює за схемою амоній-натрій катіонування, а також використовується гідрозін.

11.13. Розфасування, пакування

11.13.1. У разi фасування вручну слiд використовувати столи з гладенькою поверхнею - металевi, дерев'яні, покритi пластиком, жерстю або iншими матерiалами, якi дозволенi до застосування Мiнiстерством охорони здоров`я України.

11.13.2. Живильники пакувальних машин i автоматiв , якi працюють з автоматичним подаванням виробiв вiд лiнiї, повиннi мати пристрої, якi блокують подавання виробiв у живильник у разi його переповнення i вiдводять потiк виробiв у резервний приймальник.

11.13.3. Завантаження продукту, який розфасовується, і вивантаження готових виробів повинні бути механізовані.

11.14. Миття тари

11.14.1. Мийне відділення повинно розміщуватися в окремому приміщенні, обладнаному припливно-витяжною вентиляцією.

11.14.2. Підлога в приміщенні повинна бути водонепроникненою з ухилом 2 градуси у бік трапу.

11.14.3. Температура води під час миття тари вручну повинна бути не більше 550 С.

11.14.4. Приготування лужного розчину повинно бути механізовано. Розчин до машин і ванн повинен подаватися трубопроводами. Подавання розчину стисненим повітрям або парою не допускається.

11.15. Картонажне виробництво

11.15.1. Поздовжньо-різальні верстати повинні мати:

- систему аварійної зупинки;

- механічні пристрої для заправлення паперу під притискні ролики;

- пристрої для механічного видалення обривків паперу;

- пристрої для механічного знімання розрізаних рулонів з несучих валів типу виштовхувача і пересувної платформи;

- вогнегасник.

11.15.2. Деталі, що обертаються, і ріжучі пристрої поздовжньо-різальних верстатів у зоні знаходження обслуговуючого персоналу повинні бути огороджені. Огородження повинно блокуватися з приводом верстата.

11.15.3. Поздовжньо-різальні верстати повинні бути оснащені захисним огородженням, що перешкоджає проникненню обслуговуючого персоналу під час роботи верстата у зону між приймальним столом і розрізним верстатом, а також між верстатом і зоною знімання розрізаних рулонів.

11.15.4. Поздовжньо-різальні верстати повинні мати надійне закріплення гільзотримачів і ножів.

11.15.5. Торцеві сторони рулонів на перемотувальних верстатах повинні бути огороджені.