4.5.4.13. Штепсельні розетки повинні мати спеціальний контакт для приєднання заземлювального провідника, який використовується тільки для заземлення. З’єднання між заземлювальними контактами штепселя і розетки повинно здійснюватись до стикування струмовідних контактів; порядок вимкнення контактів штепселя з розетки повинен бути зворотним. Заземлений контакт штепсельної розетки повинен бути електрично з’єднаний з її корпусом, якщо цей корпус металевий.

4.5.4.14. Заземлювальні провідники мають бути захищені від корозії. Відкрито прокладені заземлювальні провідники повинні мати захисне фарбування асфальтовим лаком у 2-3 шари.

4.5.4.15. Магістралі заземлення або занулення та відгалуження від них повинні бути доступні для огляду. Вимоги про доступність для огляду не поширюються на нульові жили і оболонки кабелів, арматуру залізобетоних конструкцій, а також на заземлювальні і нульові захисні провідники, розташовані у трубах і коробах, а також безпосередньо у тілі будівельних конструкцій (замонолитуваних).

4.5.2.16. Усі місця можливого приєднання тимчасових заземлювальних провідників повинні бути зачищені і змащені вазеліном.

4.5.4.17. Біля місць уводу заземлювальних провідників у будівлю повинні бути передбачені розпізнавальні знаки (мал.4.1).



Мал. 4.1. Розпізнавальний знак заземлювача


4.5.4.18.Тимчасові переносні заземлення повинні бути виготовлені з неізольованого гнучкого мідного багатожильного проводу і мати переріз, відповідний до вимог термічної стійкості при однофазних і багатофазних коротких замиканнях, але не менше 25 мм2 в обладнанні СПМ напругою вище 1000 В і не менше 16 мм2 в обладнанні СПМ напругою до 1000 В.

Вибір перерізу переносного заземлювального провідника визначається за формулою:

Smіn = Іуст te / 272, де

Smіn - мінімальний переріз провідника;

Іуст - найбільший установлений струм короткого замикання;

te - ефективний час (визначається величиною найбільшої витримки часу основного релейного захисту для конкретного обладнання СПМ).

4.5.4.19. Літерно-цифрове та кольорове позначення шин повинно відповідати додатку 5.


5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ЕКСПЛУАТАЦІЇ СПМ

5.1. Загальні вимоги.

5.1.1. Виробничо-технічним працівникам СПМ дозволяється обслуговувати будови електропостачання тільки зі сторони напруги, починаючі від вводу електропостачання у станцію. Виконувати які-небудь роботи на будовах електропостачання поза СПМ забороняється.

Працівники СПМ зобов’язані негайно сповіщати диспетчера електропостачальної організації про аварії, які спричиняють відключення однієї чи декількох ліній , що живлять СПМ.

Після зникнення напруги з обслуговуваної апаратури, щоб уникнути нещасних випадків, працівникам СПМ слід відключити певні ділянки кола, які подають напругу на апаратуру. Підключення дозволяється тільки після того, як буде забезпечено контроль подання електроенергії.

5.1.2. Експлуатувати устаткування слід, якщо встановлена та справна огорожа, замкнуті двері, справна та включена блокіровка.

5.1.3. В разі виявлення на одній з ліній мережі проводового мовлення сторонньої напруги слід негайно відключити це коло від інших ліній, повідомити про появлення сторонньої напруги чергових працівників електромережі для прийняття заходів щодо усунення сторонньої напруги, попередити лінійних працівників СПМ про наявність напруги електромережі у лінії мережі проводового мовлення, доповісти про це технічному керівнику , записати у оперативний журнал час передачі повідомлення працівникам електромережі і прізвище особи, що прийняла повідомлення.

На вводі відключеної лінії необхідно вивісити плакат. який попереджає виняткове включення: “ Не включати - працюють люди”.

Лінія мережі проводового мовлення включається після повідом-лення лінійних працівників про ліквідацію пошкодження.

Час включення позначається в оперативному журналі.

5.1.4. Перед початком роботи слід шляхом ретельного огляду пе-ревірити наявність і справність засобів захисту та інструменту. Перелік мінімуму захисних засобів, необхідних під час виконання робіт наведе-

но у додатку 6. Про всі несправності необхідно доповісти безпосередньому керівнику та зробити відповідний запис в книзі запису результатів перевірки інструменту та запобіжних пристроїв (додаток 7).

Несправні інструменти та засоби захисту повинні бути негайно замінені на справні.

5.1.5. Перевірка (огляд) інструменту, діелектричних засобів робиться начальником дільниці (групи, відділу), керівництвом підприємства (начальником, головним інженером, начальником цеху) у відповідності до затвердженого графіку.

Результати перевірки заносяться у книгу запису результатів перевірки інструмента та запобіжних пристроїв (додаток 7).

5.1.6. Захисні діелектричні засоби повинні випробуватися згідно додатку 8.

5.1.7. Для захисту від опіку в разі зміни ламп у апаратурі обслуго-вуючі працівники повинні користуватися бавовняними рукавицями.

5.1.8. Особи, які не мають відношення до обслуговування СПМ та не виконують роботи за нарядами і розпорядженнями ( учні, студенти, працівники інших організацій), можуть допускатися в приміщення станцій тільки з дозволу технічного керівника підприємства та під наглядом особи оперативного персоналу з кваліфікаційною групою не нижче ІІІ. Супроводжуючий повинен постійно знаходитися з допущеними у приміщення особами і слідкувати за їх безпекою.

Доступ сторонніх осіб у приміщення СПМ забороняється. В разі розміщення устаткування СПМ в загальному з другим підприємством зв’язку приміщенні , працівники, які не обслуговують СПМ і яким дозволено вхід в це приміщення, повинні пройти цільовий інструктаж з питань охорони праці.

5.1.9. Режим роботи обслуговуючого персоналу пересувних підсилювальних станцій встановлюється керівництвом підприємства, у веденні якого вони знаходяться, по узгодженню з профспілковою організацією в залежності від місцевих умов у відповідності до вимог чинного законодавства.

5.1.10. Інші правила безпеки під час виконання робіт на електрообладнанні СПМ - згідно з ПБЕ [4] з такими доповненнями.


До підрозділу 2.3 “Виконання робіт”.

5.1.10.1. У приміщеннях з підвищеною небезпекою можуть, у разі необхідності, провадитися роботи на невідключених струмовідних частинах с застосуванням додаткових заходів безпеки, які визначаються особами, що видають наряд чи надають розпорядження.




5.1.10.2. У приміщеннях особливо вогких, з їдкими парами, а також у приміщеннях, небезпечних стосовно пожежі, проведення робіт на невідключених струмовідних частинах не дозволяєтся.


До підрозділу 3.3 “Порядок видачі та оформлення наряду”.

5.1.10.3.Під час передачі наряду по телефону працівник, що приймає його, заповнює свої примірники наряду з обов’язковою зворотньою перевіркою.


До підрозділу 3.14 “Організація безпечного виконання окремих робіт в електроустановках за розпорядженням”.

5.1.10.4. До робіт, що виконуються за розпорядженням, відносяться також роботи у підсилювачах, передавачах СПВ та інших пристроях радіотрансляційних вузлів, обладнаних блокуванням, протягом не більше однієї зміни.


До підрозділу 4.2 “Вимикання (зняття напруги)”,

5.1.10.4. Для запобігання поданню напруги до місця роботи внаслідок зворотньої трансформації необхідно відключити усі силові, вимірювальні і інші спеціальні трансформатори високої і низької напруги, що пов’язані з обладнанням, на якому виконуються роботи.


5.2. Вимоги безпеки під час обслуговування радіоустановок, які обладнані блокуванням.

5.2.1. Експлуатація устаткування , яке має блокування


5.2.1.1. Устаткування (підсилювачі звукової частоти, передавачі багатопрограмного мовлення, стойки вихідної комутації та ін.) яке не має дистанційного керування повинно мати одну із систем блокування - електричну або механічну, якщо потужність устаткування менше

0.5 кВт, а діюча в ньому напруга менше 1000 В.

В разі потужності більше 0.5 кВт і напрузі вище 1000 В необхідно мати дві системи незалежного блокування - електричну і механічну.

5.2.1.2. Устаткування повинно експлуатуватися, коли зачинені двері та задвинуті блоки, справна та включена блокировка.

5.2.1.3. Перед кожним включенням устаткування в роботу черговий персонал повинен зачинити двері, задвинути блоки та встановити на свої місця ключі від роз’єднувача механічного блокування, які належать установці.

5.2.1.4. Роботи по оперативному обслуговуванню устаткування, під час яких необхідно проникати в середину устаткування, видвигати блоки чи відкривати шафи, виконуються без наряда з записом в експлуатаційній документації, якщо не закінчився строк перевірки блокировки.

5.2.1.5. Чергові працівники, які ведуть роботи, що пов’язані з відкриванням шаф та проникненням в середину обладнання, перед початком робіт зобов’язані:

- впевнитися у тому, що роз’єднувачі механічного блокування відключені, а ножі жезлового механічного блокування знаходяться в положенні “Відключено”;

- перевірити відсутність напруги на ділянці, на якій безпосередньо виконується робота ;

- розрядити конденсатори фільтрів і вузли устаткування, на яких можуть залишитися остаточні заряди;

- впевнитися в тому, що зовнішня напруга відключена і стороння напруга не може попасти в устаткування з боку фідерів.

5.2.1.6. Під час зміни запобіжників конденсаторів фільтра випрямувача черговий працівник зобов’язаний гаком-розрядником розрядити конденсатор з несправним запобіжником та встановити гак-розрядник на загальну шину батареї конденсаторів.


5.2.2. Експлуатація блокування


5.2.2.1. Блокування внутрішнього простору (далі - блокування) - це сукупність пристроїв, які забезпечують:

- запобігання випадковому доступу людей у внутрішній простір в разі наявності в ньому небезпечних напруг на струмоведучих частинах, до яких можно доторкнутися;

- примусове відключення небезпечних напруг від цих частин в разі одержання можливості доступа у внутрішній простір;

- запобігання поданню небезпечних напруг на ці частини з допо-могою комутаційних пристроїв в разі відкритого внутрішнього простору.

5.2.2.2. Функції, які вказані у пункті 5.2.2.1., повинні виконуватися в слідуючих умовах:

- блокування навмисно не приведено у бездійний стан;

- доступ у внутрішній простір виконується тільки за допомогою спеціально передбачених засобів (дверей, блоків, що видвигаються, і т.ін.).

Примітка. Обшивка і блоки, для знімання яких потрібно інструмент, не вважаються засобами доступу.

5.2.2.3. Замки засобів доступа повинні відчинятися і зачинятися тільки спеціальними ключами, які поставляються у комплекті з устаткуванням.



Ключі замків засобів доступа одного устаткування не повинні підходити до замків засобів доступа іншого устаткування, яке знаходиться в одному приміщенні.

5.2.2.4. У положенні “Відключено” механічне чи електричне блокування повинно забезпечувати заземлення вихідних фідерів.

5.2.2.5. Періодичну перевірку дії блокування слід проводити не рідше 1 разу на 2 місяця за участю уповноваженого по охороні праці трудового колективу підприємства у такому обсязі:

- зовнішній огляд стану замків, ключів, приводів та інших деталей механічного блокування;

- перевірка опору ізоляції електричних кіл блокування;

- перевірка справності засобів розряда фільтрів;

- практична перевірка справності дії блокувань.

Практична перевірка справності дії електричного та механічного блокувань повинна проводитися також старшим інженером ремонтної групи (бригади) та старшим черговим зміни після кожного нового профілактичного догляду, ремонтних і регулювальних робіт, пов’язаних з блокуваннями. Блокування перевіряється на справність шляхом послідовного відчинення дверей чи висування блоків на повністю включеному устаткуванні з використанням резервного ключа від механічного блокування.

Результати періодичних перевірок блокування оформляються відповідним актом (додаток 9). Результати практичної перевірки справності блокування після профілактичних та ремонтних робіт записуються в оперативному журналі.

Всі виявлені під час перевірок блокування несправності повинні бути негайно усунені.

5.2.2.6. Після виконання електромеханічних чи електромонтажних робіт в системі блокування, а також в разі помилкової роботи блокування або окремих його ланок обов’язкова перевірка та випробування блокування у повному обсязі згідно вимог пункту 5.2.2.5. цих Правил.

5.2.2.7. Якщо в процесі експлуатації у системі блокування знайдеться несправність, то старший зміни повинен негайно вжити заходів щодо ліквідації несправності. Якщо ушкодження в короткий час усунути неможливо, то дозволяється тимчасово робити з частково чи повністю відключеним блокуванням. В разі виходу із ладу однієї системи блокування (електричної чи механічної) старший зміни повинен вивісити на відповідних дверцятах чи шафах плакати “Стій. Напруга”, доповісти про це технічному керівнику підприємства і зробити відповідний запис у оперативному журналі. В разі одночасного виходу із ладу електричного та механічного блокування (чи механічного блокування в устаткуванні, в якому електричного блокування нема) старший зміни, крім вказаних

заходів, повинен доручити одній особі з чергового персоналу постійно знаходитися біля устаткування з несправним блокуванням, щоб повідомляти про несправність блокування людей, які наближуються до цього устаткування. Несправність блокування, яка виявилася під час експлуатації, повинна бути усунена в найближчу технологічну перерву в роботі устаткування або в разі підміни устаткування якщо є резерв. Після усунення несправності проводиться позачергова перевірка блокування у повному обсязі з складанням акта.

5.2.2.8. Резервні ключі механічного блокування зберігаються у спеціальній зачиненій скрині, ключ від якої знаходиться особисто у старшого зміни. Під час здачі чергування резервні ключі передаються по опису.