ДБН Г.1-8-2000 С. 35

ДОДАТОК Ж

(рекомендований)

Приклад розрахунку питомої витрати теплової енергії

на виробництво цегли і каменів силікатних

Ж.1 Вихідні дані:

завод продуктивністю 60 млн.шт. умовної цегли на рік;

автоклав: діаметр -2м, довжина -19м;

кількість сирцю, що вміщується в автоклаві - 15400 шт.;

витрата піску на 1 цеглину - 3,48 кг;

вологість піску - 6 %;

маса сухої частини 1 цеглини - 3,27 кг;

температура зовнішнього повітря - мінус 10 °С;

кількість вагонеток в автоклаві - 17;

вага вагонетки - 500 кг;

тиск в автоклаві - 0,8 МПа (8 ати);

термін зимового періоду - 6 місяців;

інші вихідні дані наведено в процесі виконання розрахунку.

Ж.2 Визначення питомої витрати теплоти на технологічні потреби.

1 Відтавання та підігрівання піску. Потреба в піску на рік

3,48 х 60 х 106 = 208,8 х 106 кг,

на зимовий період приймаємо кількість піску - 105 х 106 кг.

При вологості піску 6 % кількість замерзлої води в піску

105 х 106 0,06= 6,3 x 106.

Витрата теплоти на підігрівання піску від мінус 10°С до плюс 5°С та відтавання замерзлої води Qпідігр.п. = 105 х 106 х 0,75 (10 + 5) + 0,01 х 6 х 105 х 106 х (-2,1 х 10 + 335 + 4,2 х 5) = 3510 х 106 кДж ,

сп. = 0,75 кДж/кг С - теплоємність піску.

Питома витрата теплоти на відтавання льоду та підігрівання піску

qпідігр.п. = 3510 х 106 / 60 х 103 = 58,50 тис. кДж/тис. шт. ум. цегли.

Питома витрата умовного палива на відтавання льоду та підігрівання піску з урахуванням орієнтовного к.к.д. теплового агрегату (ηпідігр.п.= 0,65)

впідігр.п. = 58,50 х 103 /29300 х 0,65 = 3,07 кг ум.п./1000 шт. ум. цегли.

2 Підігрівання сировинної суміші при її гашенні.

Питому витрату теплоти на підігрівання сировинної суміші при її гашенні визначають виходячи з вологості піску wп., %, і температури підігрівання сировинної суміші, таблиця 14.1.

При вологості піску 6 % і температурі підігрівання сировинної суміші 40°С витрата теплоти становить влітку - 112,5 х 103, взимку - 157,5 х 103 кДж/1000 шт. ум. цегли або відповідно 45 і 63 кг пари/1000 шт. ум. цегли.

Середня питома витрата теплоти qгаш.с.с.,тис. кДж/1000 шт. ум. цегли, становить

135 х 103 кДж/1000 шт.ум. цегли.

Питома витрата умовного палива вгаш.с.с, кг ум. п. /1000 шт. ум. цегли, становить

вгаш.вап. = 135 х 103 / 29300 х 0,65 = 7,1,

де к.к.д. теплового агрегату умовно приймаємо ηгаш.с.с. = 0,65.

С. 36 ДБНГ.1-8-2000


3 Запарювання цегли-сирцю в автоклаві

Питома витрата теплової енергії на запарювання 1000 шт. ум. цегли в автоклаві

qавт. = Qавт. / 15,4 , тис. кДж/1000 шт.ум. цегли,

де 15,4 - продуктівність автоклава за цикл, тис. шт. ум. цегли.

3.1 Нагрівання маси сухої частини цегли від 40°С до 174,5°С

Q1 авт. = 50360 х 0,92 (174,5-40) = 6231,3 тис.кДж,

де Gс.ц.= 50360 кг - маса сухої частини цегли, визначається як

Gс.ц. =3,27 х 15400,

cс.ц. = 0,92 кДж/(кг °С) - теплоємність цегли.

3.2 Нагрівання води в цеглі-сирці від 40C до 174,5°С

Q2авт. = 3234,0 х 4,19 (174,5 - 40) = 1822,5 тис. кДж,

де Gв = 3234,5 кг - маса води в сирці, визначається як Gв =0,21 х 15400;

св = 4,19 кДж/(кг °С) - теплоємність води.

3.3 Нагрівання стінок і кришок автоклава від 65°С до 174,5°С

Q3авт. = 23000 х 0,482 (174,5 - 65) + 8400 х 0,72 (174,5 - 65) = 1878,2 тис. кДж,

де G3авт. = 23000 кг - маса металу стінок і кришок автоклава, кг;

сст. = 0,482 кДж/(кг °С) - теплоємність металу стінок і кришок автоклава;

Gіз. = 8400 - маса ізоляції стінок і кришок автоклава, кг;

сіз. = 0, 75 - теплоємність ізоляції, кДж/(кг °С).

3.4 Нагрівання вагонеток від 25°С до 174,5°С

Q4авт. = 8500 х 0,482 (174,5-25) = 612,5 тис. кДж,

де Gтр. = 17 х 500 = 8500 кг - маса вагонеток;

стр. = 0,482 кДж/(кг С) - теплоємність металу вагонеток.

3.5 Втрату теплоти через огородження автоклава в зовнішнє середовище розраховують для стінок і кришок автоклава згідно з 14.3. Для даного прикладу умовно прийнято втрату 1680 кДж на 1°С перепаду між температурою в автоклаві і температурою навколишнього середовища (експлу­атаційні дані).

Втрата теплоти через огородження автоклава під час нагрівання за 3,0 години

Q5авт. = 1680 х (174,5-25) / 2 х 3,0 = 376,6 , тис. кДж .

3.6 Втрата теплоти через огородження автоклава під час запарювання

Q6авт. = 1680 х (174,5-25) х 6 = 1506,9 , тис. кДж .

3.7 Тепловміст пари, що заповнює вільний об'єм автоклава,

Q7авт. = Іпари х Gп. х Vавт., тис. кДж ,

де Vавт.- вільний об'єм автоклава = 59,7 - 24,9 - 9,2 = 25,6 м3;

згідно з таблицею Ж. 1: І пари =2819 кДж/кг;

ρ п. = 0,483 кг/м3; І конд. = 578 кДж/кг.

Q7авт. = 2819 х 0,483 х 25,6 = 34,86 , тис. кДж .


ДБН Г. 1-8-2000 С. 37

Таблиця Ж. 1 - Теплотехнічні характеристики пари

Температура, °С


Питомий об'єм пари, м3/кг


Питома вага пари, кг/м3


Тепловміст пари, кДж/кг


Теплоємність пари, кДж/кг 0С


105


1,75


0,570


2688


2,036


110


1,78


0,562


2699


2,032


120


1,83


0,546


2719


2,019


130


1,88


0,533


2740


2,011


140


1,926


0,520


2759


2,000


160


2,023


0,495


2798


1,987


180


2,119


0,475


2837


1,983


200


2,214


0,452


2877


1,978



3.8 Тепловміст конденсату

Q8 авт.= [(6231,3 + 1822,5 + 1878,2 + 612,5 + 376,6 + 1506,9 +

+ 34,86) x 578] / (2819 - 578) = 3214,4 тис. кДж.

Приймаємо, що кількість видаленого конденсату становить 70 %, тоді тепловміст видаленого конденсату Q18авт. становить

Q18авт. = 3214,4 x 0,7 = 2250 тис. кДж .

Загальна витрата теплоти складає

= 12462,8 + 2250 = 14712,8 тис. кДж .

Питома витрата теплоти на запарювання цегли qавт.

qавт. = 14712,8 /15,4 = 955,38 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли

Питома технологічна витрата теплоти на виробництво силікатної цегли складає:

взимку – = 58,5 + 157,5 + 955,3 = 1171,3 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли

або 0,279 ГКал/1000 шт. ум. цегли;

влітку – = 112,5 + 955,3 = 1067,8 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли

або 0,254 ГКал/1000 шт. ум. цегли.

Ж.3 Визначення витрати теплоти на загальноцехові та загальнозаводські потреби

Цех має млинове, масозаготівельне, пресове, запарювальне відділення, відділення приймання піску, побутові приміщення;

завод має допоміжні та підсобні цехи, заводоуправління.

Потреби цеху і заводу в тепловій енергії на опалення та вентиляцію наведено в таблиці Ж. 2.

Питома витрата теплової енергії на нетехнологічні потреби цеху

= 10381420 / 60000 = 173,0 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли.

Питома загальноцехова витрата теплової енергії в зимовий період

= 1171,3 + 173,0 = 1344,3 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли. Питома витрата теплової енергії на нетехнологічні потреби заводу

= 297500 / 60000 - 49,58 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли.


С. 38 ДБН Г. 1-8-2000


Питома загальновиробнича заводська витрата теплової енергії в зимовий період

= 1171,3 + 173,0 + 49,58 = 1393,9 , тис. кДж/1000 шт. ум. цегли.

Розрахунок виконаний без урахування перепуску пари.

Ж.4 Якщо в технологічній лінії працюють декілька автоклавів і є можливість застосувати перепуск пари, тоді розрахунок економії теплоти виконують згідно з 14.3.4 та формулами (14.19) та (14.20).

Приймаємо додаткові вихідні дані:

об'єм пор в одній цеглині - 0,55 дм3;

в тому числі заповнених водою - 0,5 дм3;

маса води в одній цеглині - 0,448 кг;

маса води в цеглі, що знаходиться в автоклаві,

Gводи = 0,448 х 15400 = 6899,2 кг;

питома ентальпія пари перед зниженням тиску в автоклаві

іп. =2819 кДж/кг;

питома ентальпія води перед зниженням тиску

ів. = 740 кДж/кг;

питома ентальпія води при кінцевому тиску перепуску пари

ів. = 583 кДж/кг;

маса сухої цегли в автоклаві

Gс.ц. = 15400 х 3,27 = 50360 кг;

теплоємність сухої цегли сс.ц. = 0,92 кДж/(кГ°С);

температура запарювання tк.ц. = 174,5°С;

температура цегли в кінці перепуску пари tпер.ц. = 138,2°С;

кількість теплоти, що передається (перепускається) в інший автоклав

Q9авт = 6899,2 х (740 - 583) + 50360 х 0,92 (174,5 - 138,2) = 2764996,9 кДж;

маса пари, що перепускається,

Gпари = 2765000 / (2819-583) = 1236,6 кг.

Питома кількість теплоти, яка заощаджується за рахунок перепуску пари,

qзаощ. = 2765 / 15,4 = 179,5 тис. кДж/1000 шт.ум.цегли

або 0,042 ГКал/1000 шт.ум.цегли,

що складає 18,8 % питомої витрати теплоти на запарювання.

Питома кількість пари, що перепускається, складає

qпари пер. = Gпари / 15,4 = 1236,6 : 15,4 = 80,3 кг/1000 шт. ум. цегли.


Таблиця Ж. 2 - Визначення витрат теплової енергії на опалення та вентиляцію будівель


Наймену­-

вання корпусів



Зовнішній об'єм

будівель, м3



Поправоч-ний коефі-ціент


Питома теплова характеристика,

кДж/м3год С


Перепад

температури



Витрата теплоти,тис. кДж/год



Тривалість опалюваль­ного се­зону, год



Загальна потреба

теплоти, тис.кДж/рік



опалення



вентиляція



опалення



вентиляція



опалення



вентиляція


гаряче водопоста­чання


Млинове відділення


1650


1,05


1,68


4,2


45


47


131,0


325,9


-


4400


2005750


Масозаго-тівельне відділення


3000


1,05


1,47


1,49


45


47


208,3


219,2


-


4400


2337600


Пресове відділення


4800


1,05


1,26


1,47


45


35


285,6


247,0


-


4400


2380700


Запарю-вальне відділення


3200


-


-


1,89


-


37


-


223,4


-


4400


980460


Галерея піску


900


1,05


2,52


-


40


-


95,3


-


-


4400


419000


Відділення прийому піску



1900



1,05



1,89



-



40




-



147,5



-



-



4400



662020


Побутові примі­щення



1000



1,05



2,1



4,2



48



50



105,8



210



210



4400



1596390


Усього:











973,5


1225,5


210


4400


10381420


Загальнозаводські потреби











Допоміжні і підсобні цехи


Заводоуп­равління



5000



1900



1,05



1,05



2,1



1,89



-



-


45



48



-



-




494,4



180,2



-



-



-



-




4400



4400



2178800



796100


Усього:









2974900