Додаток N 1

до Правил пожежної безпеки при

експлуатації магістральних

нафтопроводів України НАПБ

В.01.021-97/510

Обов'язковий


Основні вимоги до змісту інструкцій

про заходи пожежної безпеки


  1. Інструкції повинні розроблятися на основі діючих правил та інших нормативних актів з пожежної безпеки, виходячи зі специфіки пожежної небезпеки будівель, споруд, технологічних процесів, технологічного та виробничого обладнання.

Вони повинні встановлювати порядок та спосіб забезпечення пожежної безпеки, обов'язки і дії працівників у разі виникнення пожежі, включаючи порядок оповіщення людей та повідомлення про неї пожежної охорони, евакуації людей, матеріальних цінностей, застосування засобів пожежегасіння та взаємодії з підрозділами пожежної охорони.

Інструкції можуть мати як додаток план евакуації людей, матеріальних цінностей.

  1. Інструкції про заходи пожежної безпеки (далі - інструкції) поділяються на такі види:

  • загальні інструкції для підприємств, організацій, установ (далі - загальнооб'єктові інструкції);

  • інструкції для окремих цехів, виробничих дільниць, лабораторій, приміщень тощо;

  • інструкції щодо проведення пожежонебезпечних видів робіт, експлуатації технологічних установок, обладнання тощо.

  1. У загальнооб'єктовій інструкції необхідно відображати основні положення з питань пожежної безпеки, у тому числі:

  • порядок утримання території, будівель, приміщень, споруд, протипожежних розривів, під'їздів до будівель, споруд, вододжерел;

  • вимоги щодо утримання шляхів евакуації;

  • правила проїзду та стоянки транспортних засобів;

  • місця зберігання (на території) та допустиму кількість розташування там сировини, напівфабрикатів та готової продукції;

  • допустимість (місця) паління;

  • порядок використання відкритого вогню, проведення вогневих та інших пожежонебезпечних робіт;

  • порядок збирання, зберігання та видалення горючих відходів виробництва;

  • утримання та зберігання спецодягу;

  • основні заходи щодо забезпечення пожежної безпеки технологічних процесів;

  • вимоги щодо зберіганння вибухопожежонебезпечних речовин та матеріалів;

  • правила утримання технічних засобів протипожежного захисту, у тому числі автоматичних установок та первинних засобів пожежегасіння;

  • порядок огляду, приведення в пожежонебезпечний стан і закриття приміщень після закінчення роботи;

  • особливості утримання електроустановок, вентиляційного та іншого інженерного обладнання, застосування опалювальних та інших нагрівальних приладів;

  • обов'язки та дії працівників у разі пожежі із зазначенням: порядку (системи) оповіщення людей про пожежу та виклику пожежної охорони; порядку евакуації людей та матеріальних цінностей; правил застосування засобів пожежегасіння та установок пожежної автоматики; порядку аварійного вимкнення електрообладнання, вентиляції, зупинення роботи технологічного обладнання тощо.

  1. В інструкціях для окремих приміщень (дільниць) повинні вказуватись:

  • категорія приміщення з вибухопожежної та пожежної небезпеки з урахуванням ОНТП 24-86 (для виробничих, складських приміщень, лабораторій тощо) та п.3.4 цих Правил;

  • вимоги щодо утримання евакуаційних шляхів та виходів;

  • місця для паління та вимоги до них;

  • правила утримання приміщень, робочих місць, зберігання та застосування ЛЗР, ГР, вибухопожежонебезпечних речовин і матеріалів;

  • порядок прибирання робочих місць, збирання, зберігання та видалення горючих відходів, промасленого шмаття;

  • утримання та зберігання спецодягу;

  • місця, порядок та норми одночасного зберігання в приміщенні сировини, напівфабрикатів та готової продукції;

  • умови проведення зварювальних та інших вогневих робіт;

  • порядок огляду, вимкнення електроустановок, приведення в пожежобезпечний стан приміщень та робочих місць, закриття приміщень після закінчення роботи;

  • заходи пожежної безпеки при роботі на технологічних установках та апаратах, які мають підвищену пожежну небезпеку;

  • граничні показники контрольно-вимірювальних приладів (манометрів, термометрів тощо), відхилення від яких можуть викликати пожежу або вибух;

  • обов'язки та дії працівників у разі виникнення пожежі: порядок і способи оповіщення людей, виклику пожежної охорони, зупинки технологічного устаткування, вимкнення ліфтів, підйомників, вентиляційних установок, електроспоживачів, застосування засобів пожежегасіння; послідовність евакуації людей та матеріальних цінностей з урахуванням дотримання техніки безпеки.

    1. Інструкції щодо проведення пожежонебезпечних видів робіт, експлуатації технологічних установок та обладнання необхідно розробляти з урахуванням вимог, викладених в розділах цих Правил.

  1. Інструкції повинні затверджуватися керівником підприємства або працівником, яка виконує його обов'язки.


Додаток N 2

до Правил пожежної безпеки при

експлуатації магістральних

нафтопроводів України НАПБ

В.01.021-97/510

Обов'язковий


Перелік посад, при призначенні на які працівники зобов'язані проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки та порядок його організації*

_____________________

* Затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 1994 р. N 628, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 грудня 1994 р. N 307/517.


Перелік посад, при призначенні на які працівники зобов'язані проходити навчання і перевірку знань з питань пожежної безпеки відповідно до Закону України "Про пожежну безпеку" та постанови Кабінету Міністрів України від 26 липня 1994 р. N 508 "Про заходи щодо виконання Закону України "Про пожежну безпеку", поширюється на всі підприємства, установи та організації незалежно від форм власності та видів їх діяльності.


  1. Міністерства, державні комітети, концерни, корпорації та інші об'єднання підприємств, створених за галузевим принципом

    1. Перші заступники голів інших державних комітетів, керівників концернів, корпорацій, інших об'єднань підприємств, створених за галузевим принципом, функціональні обов'язки яких пов'язані із забезпеченням пожежної безпеки підвідомчих об'єктів.

    2. Керівники, заступники керівників, спеціалісти структурних підрозділів, які виконують обов'язки, пов'язані із забезпеченням пожежної безпеки.

    3. Керівники, заступники керівників, спеціалісти служб пожежної безпеки.

  2. Місцеві органи державної виконавчої влади

    1. Заступники керівників виконавчих органів сільських, селищних, міських, районних у містах рад функціональні обов'язки яких пов'язані із забезпеченням пожежної безпеки.

    2. Керівники, заступники керівників і фахівці структурних підрозділів, які виконують обов'язки, пов'язані із забезпеченням пожежної безпеки.

  3. Підприємства, установи і організації

    1. Керівники, заступники керівників, головні фахівці та інші працівники підприємств, установ, організацій, їх структурних підрозділів, які виконують обов'язки, пов'язані із забезпеченням пожежної безпеки об'єктів з підвищеною пожежною небезпекою (категорії А, Б за вибухопожежною та В за пожежною небезпекою).

    2. Керівники, заступники керівників та фахівці науково-дослідних, конструкторських і технологічних відділів, пов'язаних з проведенням експертизи проектно-конструкторської документації, на яку поширюються вимоги нормативних документів з пожежної безпеки, а також з розробками з питань пожежної безпеки.

    3. Працівники, що мають брати безпосередню участь у виробничому процесі в приміщеннях категорій за вибухопожежною небезпекою А і Б, а також виконувати роботи на устаткуванні, обладнанні, апаратах, де перебувають в обігу легкозаймисті та горючі рідини, горючі гази, речовини та матеріали, здатні вибухати або горіти в результаті взаємодії з водою, киснем повітря та один з одним:

  • працівники складського господарства, де зберігаються пожежонебезпечні матеріали і речовини;

  • електрики, що працюють з електроустановками у вибухонебезпечних та пожежонебезпечних зонах (відповідно до ПУЕ);

  • електрогазозварювальники;

  • інші категорії працівників, діяльність яких потребує більш глибоких знань з пожежної безпеки та навичок на випадок виникнення пожеж.


Порядок організації навчання


  1. Згідно з Переліком у міністерствах та інших центральних органах виконавчої влади, концернах, корпораціях, інших об'єднаннях підприємств, на підприємствах, в установах і організаціях складаються і затверджуються керівництвом конкретні переліки посад, при призначенні на які працівники зобов'язані проходити навчання і перевірку знань з пожежної безпеки із зазначенням відповідних термінів.

  2. Працівники, посади яких зазначені у пунктах 3.1, 3.2 і 2 Переліку, проходять навчання та перевірку знань з пожежної безпеки до початку виконання своїх обов'язків у навчальних закладах Державного комітету України по нагляду за охороною праці, а інші працівники - до початку виконання своїх обов'язків у навчальних закладах Державної пожежної охорони та Добровільного пожежного товариства України.

Подальше навчання і перевірка знань працівників з пожежної безпеки здійснюються періодично (один раз на три роки) у навчальних закладах.

  1. Працівники, посади яких зазначені у пункті 3.3 Переліку, проходять навчання та перевірку знань з пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях.

  2. Працівники, які показали незадовільні знання, повинні протягом одного місяця пройти повторну перевірку (допуск до роботи видається згідно з вимогами розділу 4 цих Правил).

  3. Позачергова перевірка знань працівників з питань пожежної безпеки за рішенням керівників підприємств, установ, організацій проводиться:

  • при введенні в дію нових нормативних актів з пожежної безпеки;

  • у випадках технічного переоснащення підприємства, пов`язаного з підвищенням пожежної небезпеки;

  • при переміщенні працівника на іншу посаду, яка потребує додаткових знань з пожежної безпеки;

  • на вимогу органів Державного пожежного нагляду, якщо встановлено факти необізнаності працівника з нормативними актами з питань пожежної безпеки.


Додаток N 3

до Правил пожежної безпеки при

експлуатації магістральних

нафтопроводів України НАПБ

В.01.021-97/510

Обов'язковий


Типове положення про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки на підприємствах, в установах та організаціях України*


____________________

* Затверджено наказом Міністерства внутрішніх справ України від 17 листопада 1994 р. N 628, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 грудня 1994 р. N 307/517.


  1. Загальні положення


  1. Типове положення про спеціальне навчання, інструктажі та перевірку знань з питань пожежної безпеки (далі - Типове положення) розроблено відповідно до статті 8 Закону України "Про пожежну безпеку" і розглядається спільно з додатками 3.1-3.4 до цього Типового положення (додається в цьому додатку Правил).

  2. Типове положення встановлює види і порядок проведення спеціального навчання, інструктажів з питань пожежної безпеки робітників, службовців та інших категорій працівників (надалі працівники) і поширюється на всі підприємства, установи та організації (надалі - підприємства) незалежно від форм власності і видів діяльності.

  3. Працівники під час прийняття на роботу та за місцем праці повинні проходити інструктажі з питань пожежної безпеки (надалі - протипожежні інструктажі) відповідно до порядку, встановленого в розділі 2 цього Типового положення.

Особи, яких приймають на роботу, пов'язану з підвищеною пожежною небезпекою, попередньо, до початку самостійного виконання робіт, повинні пройти спеціальне навчання (пожежно-технічний мінімум), а потім постійно, один раз на рік, - перевірку знань.

  1. Працівники, які суміщають професії (роботи), навчаються або інструктуються як за основною, так і за суміжною професією (роботою).

  2. Організація своєчасного і якісного проведення спеціального навчання, інструктажів та перевірки знань з питань пожежної безпеки на підприємстві покладається на його керівника, а в структурних підрозділах (цех, дільниця, лабораторія, майстерня і т. ін.) - на керівника відповідного підрозділу.

  3. Порядок проходження працівниками спеціального навчання, інструктажів і перевірки знань визначається керівником підприємства (наказом або відповідним положенням, що розробляється на підприємстві і затверджується керівником).

  4. Допуск до роботи осіб, які не пройшли спеціального навчання, інструктажі або перевірку знань, забороняється.


  1. Протипожежні інструктажі


  1. За призначенням та часом проведення протипожежні інструктажі поділяються на вступний, первинний, повторний, позаплановий та цільовий.

  2. Вступний протипожежний інструктаж проводиться з усіма працівниками, які щойно прийняті на роботу (постійну або тимчасову), а також з особами, що прибули на підприємство у відрядження, на виробничу практику (навчання) і мають брати безпосередню участь у виробничому процесі.

Протипожежні інструктажі можуть входити як складові частини загальних видів інструктажів, якщо в програмах висвітлені питання пожежної безпеки, згідно вимог типової програми.

Він проводиться на підставі діючих на підприємстві правил, інструкцій та інших нормативних актів з питань пожежної безпеки у спеціально обладнаному для цього приміщенні фахівцем, на якого наказом по підприємству покладені ці обов'язки, і може поєднуватися зі вступним інструктажем з охорони праці.