якість

6.2 Для перевірки відповідності труб та фасонних частин вимогам цього стандарту під-приємство-виробник проводить приймально-здавальні та періодичні випробування виробів.

6.3 Під час приймально-здавальних випробувань вироби перевіряють на відповідність вимогам:

5.2.2 - 0,5 % виробів з партії;

5.2.1 та 5.3.2 в частині зовнішнього вигляду антикорозійного покриття - 100 % виробів в партії;

5.2.3 - 5.2.8, 5.3.2 в частині липкості антикорозійного покриття - не менше ніж 2 % виробів з партії.

6.4 Періодичні випробування проводять не рідше одного разу на квартал.

6.5 Періодичним випробуванням піддають вироби, які витримали приймально-здавальні випробування.

6.6 Під час періодичних випробувань проводять перевірку виробів на відповідність вимогам пунктів 5.2.3; 5.5.1 та 5.3.2 відносно визначення температури розм'якшення антикорозійного покриття та міцності зчеплення його з металом в обсязі 0,5 % виробів із партії.

6.7 Споживач має право виконувати контрольну перевірку труб та фасонних частин стосовно будь-якого показника якості, дотримуючись порядку відбору виробів, наведеного в пунктах 6.3; 6.6, та застосовуючи методи контролю, що вказані в розділі 7.

6.8 Якщо під час перевірки хоча 6 один, виріб за яким-небудь показником не буде відповідати вимогам цього стандарту, то проводять повторну перевірку за цим показником подвійної кількості виробів тієї самої партії.

При отриманні незадовільних результатів під час повторної перевірки виробів партію бракують чи проводять поштучне приймання виробів з перевіркою показників, які при повторній перевірці дали незадовільні результати.

7 МЕТОДИ КОНТРОЛЮ

7.1 Глибину відбілу та розміри відбіленого шару (5.2.2) перевіряють на відбракованих за іншими показниками виробах шляхом їх розколювання та замірювання глибини і розмірів відбіленого шару лінійкою або штангенциркулем згідно з ГОСТ 166.

7.2 Зовнішній вигляд і якість поверхонь виробів (5.2.1) та зовнішній вигляд антикорозійного покриття виробів (5.3.2) перевіряють візу-ально, не застосовуючи збільшувальних приладів, шляхом порівнювання виробу, що перевіряється, з еталоном.

7.3 Відхилення від розмірів труб та фасонних частин (5.2.3-5.2.5) перевіряють універсальними вимірювальними інструментами, які забезпечують необхідну точність вимірювань. Вимірювання виконують у двох взаємно перпендикулярних напрямках. Середнє арифметичне значення результатів двох вимірювань вважають зовнішнім (внутрішнім) діаметром. При цьому результат кожного вимірювання по-винен бути у межах допустимих відхилень.

7.4 Перевірку маси виробів та відхилення від неї (5.2.6) проводять шляхом зважування виробів на вагах з класом точності не більше ніж 2-й.

7.5 Визначення наявності та значення величини непрямолінійності труб (5.2.7).

7.5.1 Пристрої та інструменти:

- штангенрейсмас згідно з ГОСТ 164;

- контрольна горизонтальна плита;

- дві сталеві призматичні опори однакової висоти.

7.5.2 Проведення перевірки

На контрольну плиту кладуть паралельно між собою на відстані одна від другої, що дорівнює більше половини довжини труби, дві призматичні опори, а на них укладають трубу прогином вниз. За допомогою штангенрейсмасу з точністю до 0,1 мм вимірюють відстань від поверхні плити до нижньої точки труби в місці її найбільшого прогину.

7.5.3 Підрахунок результатів перевірки

Значення відхилення від прямолінійності труби на 1 м її довж чи підраховують за формулою (1)

Δ = (a-b)/ l (1)

де а - висота опори, мм;

b - відстань від горизонтальної поверхні плити

до нижньої точки труби, мм;

l - відстань між призматичними опорами, м.

7.6 Температуру розм'якшення антикорозійного покриття (5.3.2) перевіряють згідно з ГОСТ 11506.

7.7 Міцність зчеплення антикорозійного покриття з металом виробу (5.3.2) перевіряють шляхом нанесення на покриття лезом ножа надрізів у вигляді сітки з відстанями між лініями надрізів не менше ніж 40 мм.

Зчеплення покриття вважають міцним, якщо при надрізі покриття не буде відшаровуватися.

7.8 Липкість антикорозійного покриття (5.5.2) перевіряють при температурі навколишнього повітря від 15 до 30 °С шляхом легкого притискання до покриття виробу чистого аркуша паперу згідно з ГОСТ 18510.

Покриття вважають не липким, якщо після зняття паперу на ньому не залишається слідів покриття.

Липкість покриття перевіряють не раніше ніж через 24 год після нанесення його на виріб.

7.9 Перевірка герметичності труб та фасонних частин (5.2.8)

7.9.1 Пристрої, матеріали та устаткування:

- стенд, обладнаний манометром з ціною поділки не більше ніж 0,01 МПа (0,1 кгс/см2);

- насос, який створює гідравлічний тиск 0,2 МПа (2 кгс/см2);

- заглушки (глухі та з патрубками).

7.9.2 Проведення перевірки

Труби та фасонні частини у зібраному вигляді розташовують на стенді, і на найближчий до насосу отвір встановлюють заглушку з патрубком для приєднання до насоса, а на інший отвір встановлюють заглушку з патрубком для зливання води. Якщо є інші отвори, тоді на них встановлюють глухі заглушки. За допомогою насоса досліджуваний відрізок трубопроводу заповнюють водою, перекривають вентилем чи іншим запірним пристроєм патрубок для зливу води і створюють у ньому тиск не менше ніж 0,1 МПа (1,0 кгс/см2). Такий тиск підтримують не менше 15 с, протягом яких виконують огляд з'єднань ділянки трубопроводу.

7.9.3 Результати перевірки

Ділянку трубопроводу вважають герметичною, якщо під час огляду не буде виявлено течі води через її стінки чи розтрубні з'єднання, запотівання зовнішніх поверхонь труб або фасонних частин.

8 ТРАНСПОРТУВАННЯ ТА ЗБЕРІГАННЯ

8.1 Труби та фасонні частини перевозять усіма видами транспорту відповідно до правил перевезення вантажу, які діють на транспорті даного виду.

8.2 Труби слід зберігати розсортованими відповідно до умовних діаметрів, фасонні частини - за типами та типорозмірами в умовах, що виключають можливість механічних пошкоджень виробів.

9 ВКАЗІВКИ ЩОДО МОНТАЖУ ТА ЕСПЛУАТАЦІЇ

9.1 Монтаж труб та фасонних частин повинен здійснюватися за технологією, що забезпечує їх працездатність та герметичність з'єднань відповідно до будівельних норм та правил.

9.2 Труби та фасонні частини можуть з'єднуватись між собою методом зачеканення розтрубів просмоленим пасмом та цементом чи заливкою підігрітою сіркою, а також за допомогою гумової ущільнювальної манжети.

10 ГАРАНТІЇ ВИРОБНИКА

10.1 Виробник гарантує відповідність труб та фасонних частин до них вимогам даного стандарту при дотриманні правил транспортування, зберігання, монтажу та експлуатації.

10.2 Гарантійний строк зберігання - 3 роки з дня виготовлення.

Гарантійний строк експлуатації - 2 роки з дня введення об'єкта в експлуатацію чи продажу в межах гарантійного строку зберігання.