3.5.1.3 керування ЯП (QOS management)

Будь-яка сукупність дій, які виконує система, або комунікаційних послуг для підтримання відстежу-вання (моніторингу), регулювання й адміністрування ЯП

3.5.1.4 механізм ЯП (QOS mechanism)

Специфічний механізм, який може використати елементи протоколу, параметри ЯП або контекст ЯП, можливо, разом з іншими механізмами ЯП для підтримання встановлювання, відстежу-вання (моніторингу), супроводу, регулювання ЯП або запиту з метою перевіряння

3.5.1.5 ЯП пересилання даних у BBC (QOS of OSI communications)

Сукупність якостей, що стосуються забезпечення деякої (N)-послуги, з погляду (N)-користувача послуг*

3.5.1.6 політика ЯП (QOS роliсу)

Сукупність правил, які визначають характеристики і функції керування ЯП

3.5.2 Інформаційно-орієнтовані визначення

3.5.2.1 контекст ЯП (QOS context)

Інформація з ЯП, яку зберігають, інтерполюють або екстраполюють одним або декількома суб'єктами і використовують у керуванні ЯП; надалі її групують у контексті вимог і контексті даних

3.5.2.2 дані з ЯП (QOS dafa)

Інформація з ЯП, відмінна від вимог до ЯП, наприклад, попередження, міра ЯП і інформація, використовувана в запитах щодо ЯП

3.5.2.3 інформація з ЯП (QOS information)

Інформація, яка стосується ЯП: інформацію з ЯП класифікують у контексті ЯП (коли утримують у суб'єкті) і параметри ЯП (у разі пересилання між суб'єктами); її класифікують на вимоги до ЯП (якщо вона виражає вимогу до ЯП) і вимоги до даних з ЯП (в іншому випадку)

3.5.2.4 міра ЯП (QOS measure)

Одне або декілька спостережуваних значень, що стосуються характеристики ЯП

3.5.2.5 параметр ЯП (QOS parameter)

Інформація з ЯП, яку передають між суб'єктами як частину механізму ЯП; параметри класифікують на параметри вимог і параметри даних; інформація, яку пересилають, може стосуватися однієї або декількох характеристик ЯП

3.5.2.6 вимога з ЯП (QOS requirement)

Інформація з ЯП, яка частково або повністю виражає вимоги до керування однією або декількома характеристиками ЯП, наприклад, максимальне значення, мета або порогове значення ЯП; під час пересилання між суб'єктами вимогу до ЯП виражають у термінах параметрів ЯП

3.5.2.7 операційна мета ЯП (QOS operating target)

Інформація з ЯП, яка представляє цільові значення деякої множини характеристик ЯП, взятих із вимог до ЯП

3.5.3 Визначення функцій керування

3.5.3.1 попередження з ЯП; сигнал тривоги з ЯП (QOS alert)

Використовування механізмів ЯП для сповіщення суб'єкта про досягнення деякої межі або про перетин деякого порогу

3.5.3.2 атрибут ЯП (QOS attribute) Характеристика керованого об'єкта, пов'язана з ЯП

3.5.3.3 регулювання ЯП (QOS control)

Використовування механізмів ЯП для модифікації умов так, щоб бажаний набір характеристик ЯП досягався в процесі функціювання деяких систем

3.5.3.4 запит з ЯП (QOS enquiry)

Використовування механізмів ЯП для визначання пов'язаних з ЯП властивостей середовища

* Це визначення ЯП є спеціалізацією визначення ЯП, яке наведено у 3.1, якщо термін застосовують у комунікаціях BBC.

3.5.3.5 установлювання ЯП (QOS establishment)

Використовування механізмів ЯП із метою створення попередніх умов для деякої діяльності систем (перш ніж ця діяльність відбувається) так, що досягається бажаний набір характеристик ЯП

3.5.3.6 супровід ЯП (QOS maintenance)

Використовування механізмів ЯП для підтримання набору характеристик ЯП на необхідних рівнях у процесі деякої діяльності систем

3.5.3.7 функція керування ЯП (QOS management function)

Функція, спеціально призначена для задоволення вимоги до ЯП користувача або застосунку, яка забезпечується одним або декількома механізмами ЯП

3.5.3.8 відстежування ЯП (QOS monitoring)

Використовування заходів щодо ЯП для оцінювання значень характеристик ЯП, реально досягнутих у процесі деякої діяльності систем.

4 СКОРОЧЕННЯ

У стандарті використовують такі скорочення:

5 ОСНОВНІ ПОНЯТТЯ З ЯП

5.1 Вступ

У цьому розділі розглянуто набір основних понять ЯП. Він містить опис понять для інформаційних і функційних аспектів ЯП, що охоплюють:

— поняття послуги, до якого застосовують ЯП;

— характеристики ЯП, що описують основні керовані аспекти ЯП;

— вимоги до ЯП, політику в області ЯП і функції керування ЯП, що їх реалізують;

— основні механізми ЯП, що їх використовують для формування функцій керування ЯП;

— категорії ЯП, які представляють індивідуальні набори вимог користувача до ЯП, зумовлені певними середовищами (такими як критичний за часом зв'язок (комунікація)), або політикою системних рівнів;

— стадії діяльності, на яких можливе керування.

Ці поняття описано так, щоб виділити операції керування ЯП. Після описування властивих ЯП характеристик розглянуто, яким чином вимоги ЯП ведуть до вибору і використовування функцій керування і механізмів ЯП.

5.2 Послуги, до яких застосовне поняття ЯП

У стандарті у виразі «якість послуги» термін «послуга» розуміють у найзагальнішому значенні, що допускає найширше використовування стандарту. Зокрема, це поняття містить (але не обов'язково обмежується):

— забезпечення функцій обробляння і зберігання інформації суб'єктами, об'єктами, застосун-ками (застосованнями, прикладними програмами), прикладними процесами тощо; наприклад, у них застосовано характеристики, що стосуються затримки часу й надійності;

Примітка. Терміни, що вказують на суб'єкти, залежать від моделей архітектури конкретних середовищ розподілених систем, в яких повинна бути представлена ЯП: термін «суб'єкт» використовують у стандарті в нейтральному значенні, тобто без вказівки використовування конкретної моделі архітектури (якого-небудь впливання на вибір моделі архітектури).

— взаємодії між суб'єктами, об'єктами, застосунками тощо;

— інформацію, що міститься в системі; наприклад, характеристики конфіденційності та часу життя;

— комунікаційні послуги;

— фізичне устатковання (можливість використовування).

Рисунок 5.1 — Взаємозв'язки між поняттями з ЯП

5.3 Характеристики ЯП

Термін «характеристика ЯП» використано в стандарті у специфічному значенні. Характеристика ЯП є деякий аспект ЯП деякої системи, послуг або ресурсу, який можна ідентифікувати і виражати в кількісній формі. Він означає дійсний стан справ для елемента на відміну від будь-якого параметра вимірювання або регулювання. Характеристики ЯП визначають незалежно від засобів, якими вони представлені або справляються.

Характеристики ЯП призначені швидше для моделювання реального, ніж для поведінки спостережуваних систем, які вони характеризують.

Примітка. Наприклад, характеристика транзитної затримки між двома пунктами є фактичний проміжок часу проходження даними двох пунктів. Ця транзитна затримка, у принципі, не відома точно, хоча цей проміжок часу можна приблизно виміряти. Надалі можуть бути встановлені вимоги відносно транзитної затримки як наприклад що вона не повинна перевищувати деякого конкретного значення.

Деякі характеристики ЯП розглядають як універсальні характеристики, деякі є спеціалізаціями таких характеристик, інші є похідними характеристиками. (Докладніший опис характеристик ЯП див. в розділі 6).

5.4 Вимоги користувача щодо ЯП і політика у сфері ЯП

Діяльність із керування ЯП визначають вимоги користувача, системне середовище і середовище пересилання даних, а також політика, яка діє для цієї діяльності. Вимоги користувача визначають кількісно і виражають як набір вимог до ЯП (який є одним із видів інформації з ЯП).

Незважаючи на те, що вимоги користувачів можуть значно змінюватися між індивідуальними прикладами діяльності в деталях, характеристиками ЯП, які представляють інтерес, і використовуваними функціями керування, ЯП звичайно визначають типом системи і розподіленого застосунку, а також видом використовуваних мережних технологій. До окремої системи або мережі не передбачається реалізація всіх або деяких певних типів механізмів ЯП. Системи й мережі пересилання даних будуть розроблені або забезпечені, або сконфігуровані відповідно до однієї або декількох політик у сфері ЯП, що регламентують використовування конкретних характеристик і функцій керування ЯП.

Деякі системи й мережі повинні бути сконфігуровані так, щоб оперувати різними політиками у сфері ЯП, що потребують наявності різних наборів функцій керування ЯП.

5.5 Вимоги до ЯП, параметри ЯП і контекст ЯП

Вимога користувача породжується суб'єктом користувача, який бажає використати деяку послугу, таку, наприклад, як пересилання даних, і цю вимогу формулюють у вигляді однієї або декількох вимог до ЯП. Ці вимоги до ЯП можна виражати як параметри ЯП (якщо вони повинні передаватися між суб'єктами) або контекстом ЯП (якщо вони зберігаються в логічних об'єктах).

У загальному випадку діяльність ініціюється логічним об'єктом користувача, чиї вимоги до ЯП або динамічно передаються як параметри ЯП, або робляться доступними як контекст ЯП постачальником послуг, або використовується їх комбінація. Параметри ЯП передаються деяким або всім суб'єктам, що включені в забезпечення послуг і, можливо, також відповідному прикладному процесу.

Суб'єкти, які отримують вимоги до ЯП, аналізують їх і визначають функції керування або механізми ЯП, які необхідні для їх реалізації. Цей процес може спричинити подальшу генерацію вимог до ЯП, звичайно детальніших, і передавання їх іншим суб'єктам у вигляді параметрів ЯП. Приймальні суб'єкти аналізують отримані ними вимоги до ЯП і можуть далі генерувати вимоги до ЯП, які будуть передані іншим суб'єктам тощо. Одним із прикладів такого процесу є домовленість щодо ЯП між декількома рівнями під час встановлення ВВС-з'єднання.

Таким чином, у загальному випадку параметр ЯП є векторною або скалярною величиною, значення якого передається між логічними об'єктами, які належать одній або різним системам.

Примітка. У стандарті використовування терміну «параметр ЯП» спеціально обмежено значеннями, що передаються. У деяких документах не зроблено відмінності між характеристиками ЯП і параметрами ЯП, а використано термін «параметри ЯП» в обох випадках.

Наприклад, вимога до ЯП може полягати в тому, що транзитна затримка блоків даних між двома пунктами не повинна перевищувати встановлений максимум, або в тому, що середня транзитна затримка повинна бути близькою до встановленого цільового значення. У цьому випадку характеристикою є реальна транзитна затримка. Вимога до ЯП буде виражатися параметрами ЯП (або контекстом ЯП), які, наприклад, задають максимальні або цільові значення. При взаємодії між логічними об'єктами для передавання відповідної інформації будуть використовувати параметри ЯП.

Залежно від конкретної вимоги, що передається, параметри ЯП (або контекст ЯП, що зберігається) можуть бути різними:

— бажаний рівень характеристики, тобто цільове значення деякого виду (у деякому розумінні цільове значення);

— максимальний або мінімальний рівень характеристики, тобто межі;

— виміряне значення, використовуване в передаванні історичної інформації;

— пороговий рівень;

— попередження або сигнал до здійснення коригувальної дії;

Рисунок 10.1 — Твердження щодо верифікації ЯП

11 ВІДПОВІДНІСТЬ, НЕСУПЕРЕЧНІСТЬ ТА УЗГОДЖЕНІСТЬ

11.1 Відповідність та взаємозв'язок стандартів

В інформаційних технологіях «відповідність» є властивість, яку, згідно із запевненням постачальника цих технологій, мають реалізації окремих стандартів (наприклад, стандартів протоколу чи інших технічних вимог). Цей стандарт не призначено для того, щоб йому безпосередньо відповідали деякі реалізації, він містить положення з якості послуг, і на нього будуть посилатися стандарти технічних вимог, що потребують відповідності.

Отже, «відповідності» цьому стандарту бути не може.

Співвідношення між стандартами відрізняються від співвідношень між стандартом і його реалізацією (у вигляді системи, послуги, технології), для опису цих співвідношень застосовують іншу

термінологію. Таким чином, природа співвідношення між цим стандартом та стандартами, які на нього посилаються (наприклад, стандартами послуг, протоколів та іншими), не може бути виражена у вигляді традиційних формулювань відповідності.

У зв'язку з цим для опису цього співвідношення застосовують поняття несуперечності та узгодженості.1)

Визначення і твердження, наведені нижче, використовують визначання стверджувального коментаря. Оскільки співвідношення між вмістом цього стандарту та іншими основними положеннями, моделями, послугами і протоколами, які на нього посилаються, є співвідношеннями несуперечності і відповідності, як описано нижче, не існує відповідності цьому стандарту. Будь-яку верифікацію будуть проводити вивченням Рекомендацій ІТU-Т | міжнародних стандартів, які на нього посилаються.

11.2 Визначання

11.2.1 Несуперечність

Вважають, що деякий стандарт (специфікація) є несуперечним щодо іншого стандарту, на який він посилається, якщо посилання в першому документі виконано так, що не змінено змісту стандарту, на який посилається.

11.2.2 Узгодженість

Вважають, що деякий стандарт узгоджений із застосовними вимогами стандарту, на який він посилається, якщо справедливі такі твердження:

а) стандарт, на який посилаються, встановлює вимоги (використовуючи дієслово «повинен»), застосовні до того типу стандартів, до якого відноситься стандарт, що містить посилання;

b) стандарт, на який посилаються, містить розділ про «узгодженості» для уточнення того, які саме вимоги застосовні до того типу стандартів, до якого відноситься стандарт, що містить посилання;

і) стандарт, що містить посилання, містить твердження про узгодженості з тим стандартом, на який посилається,

іі) факт, що застосовні вимоги задоволені, може бути встановлений перевірянням вмісту стандарту, що містить посилання.

11.3 Застосовування вимог несуперечності та узгодженості