- установлених на опорі, на висоту не менше 3 м від рівня землі. Допускається вивід скидного газопроводу від КБРТ, установленого на

опорі, за стінку шафи.

Умовний діаметр скидного трубопроводу повинен дорівнювати діаметру вихідного патрубка ЗCK, але не менше 15 MM.

5.46     Для ШРП пропускною  здатністю  до  500  м3/год допускається здійснювати продування підводящого газопроводу та скидання тиску газу за регулятором через шланг, приєднаний до штуцера вимикаючим пристроєм та виведеному в безпечне місце.

5.47     Електрообладнання та електроосвітлення ГРП і ГРПБ повинно відповідати вимогам ПУЕ та даного підрозділу.

За надійністю електропостачання ГРП та ГРПБ населених пунктів слід відносити до IIIкатегорії, а ГРП та ГРПБ промислових підприємств - до категорії основного виробництва.

5.48    КВП з електричним вихідним сигналом та електрообладнання, що розміщуються в приміщеннях ГРП та ГРПБ з вибухонебезпечними зонами, слід передбачати у вибухозахисному виконанні.

КВП з електричним вихідним сигналом у нормальному виконанні слід розміщувати зовні поза пожежонебезпечною зоною в шафі (ящику), яка замикається, виготовленій з негорючих матеріалів, або у відособленому приміщенні ГРП та ГРПБ, прибудованому до протипожежної газонепроникненої (у межах примикання) стіни ГРП та ГРПБ.

Ввід імпульсних газопроводів в це приміщення слід передбачати через розділювальні пристрої, конструкція яких повинна виключати можливість попадання газу в приміщенні КВП, або з установкою дросельних шайб з діаметром отвору не більш 0,3 MMна кожному імпульсному газопроводі.

Установку дросельних шайб на імпульсних газопроводах до витратомірів не допускається.

В місцях проходу імпульсних газопроводів через стіну, що відокремлює приміщення КВП від приміщення регуляторів, слід передбачати ущільнення, яке виключає можливість проникнення газу через стіну.

5.49   При наявності телефонного зв'язку установку телефонного апарату слід передбачати поза приміщенням регуляторів або зовні будинки у ящику, який замикається.

Допускається установка телефонного апарату у вибухозахисному виконанні безпосередньо в приміщенні регуляторів.

5.50   Вводи в будинок ГРП та ГРПБ мереж електропостачання та зв'язку слід передбачати  кабелем,  як для  об'єктів, які  по  захисту від  блискавки відносяться до IIкатегорії.

5.51     Необхідність улаштування захисту від блискавки ГРП в окремо стоячих будинках та контейнерах (блоках) повинна визначатися відповідно з вимогами РД 34.21.122. Категорія захисту від блискавки для цих ГРП – II.

Для шафових установок з КБРТ, встановлених на житлових будинках або окремо стоячих металевих або залізобетонних опорах із жорстким закріпленням на них та розташованих поблизу житлових будинків або інших споруд, що перевищують висоту шафових установок, улаштування захисту від блискавки та додаткове заземлення не потрібне.

5.52   При компонуванні обладнання ГРП та ГРУ необхідно передбачати можливість доступу до обладнання для монтажу, обслуговування та ремонту.

Відстань між параллельними рядами обладнання слід приймати не менше 0,4 м у просвіті. Ширина основного проходу в приміщенні ГРП і з боку обслуговування ГРУ повинна бути не менше 0,8 м.

Для обслуговування обладнання, розміщеного на висоті більш 1,5 м, слід передбачати площадки зі східцями, що мають перила.

Газопроводи ГРП слід фарбувати у кольори згідно з ГОСТ 14202.

5.53    Вхідні і вихідні газопроводи ГРП слід передбачати, як правило, надземними з проходом крізь зовнішню стіну будинку з урахуванням вимог 4.25 і установкою ІФЗ.

До ІФЗ на цих газопроводах слід передбачати між ними електроперемичку, а при установці надземних засувок - на засувках шунтуючі перемички.

6 Внутрішнє улаштування газопостачання

Загальні вказівки

6.1          Можливість   установки   газового   обладнання   та   прокладання газопроводів в будинках різного призначення слід визначати у відповідності з будівельними нормами і правилами на проектування цих будинків та вимогами цього розділу.

6.2   Не допускається розміщення газових приладів:

-   в коридорах загального користування;

-   в санітарних вузлах;

-   в гуртожитках усіх типів;

-   в приміщеннях будинків будь якого призначення, які не мають вікна з кватиркою (фрамугою);

-   в підвальних поверхах, а при газопостачанні 3BCв підвалах і цокольних поверхах будинків.

В підвалах індивідуальних житлових будинків, які належать громадянам на правах приватної власності, допускається установка опалювального газового обладнання, при умові, що ці підвали мають вікна з кватиркою (фрамугою), відповідають вимогам 6.41 і газопостачання їх здійснюється природним газом.

Прокладка газопроводів

6.3         Газопроводи, що прокладаються в середині будинків та споруд, слід передбачати із сталевих труб, що відповідають вимогам розділу 11.

6.4         Приєднання до газопроводу побутових газових приладів та апаратів, опалювальних установок, КВП та приладів автоматики, переносних газових пальників,    пересувних   та   тимчасових    (сезонних)    газовикористовуючих установок та установок, що відчувають вібрацію, допускається передбачати гнучкими рукавами після вимикаючого пристрою на відгалуженні газопроводу до установок.

Для гнучких рукавів слід застосовувати гумові рукави, рукави в металевій оплітці та металорукави, які повинні бути стійкими до транспортованого газу при заданих тиску та температурі.

Допускається приєднання побутових газових лічильників металорукавами довжиною не більше 0,5 м.

Гнучкі рукави для приєднання побутових газових приладів, лабораторних пальників і КВП не повинні мати стикових з'єднань і довжину більше 2 м.

Допускається не більше двох стикових з'єднань на гнучких рукавах для приєднання переносних, пересувних або тимчасових газовикористовуючих установок.

В місцях приєднання до газопроводу та обладнання, а також з'єднанні між собою гнучкі рукави повинні надягатися на гофровані наконечники.

Забороняється прихована прокладка гнучких рукавів, пересічення гнучкими рукавами будівельних конструкцій, в тому числі віконних та дверних отворів.

6.5     З'єднання труб слід передбачати на зварюванні. Роз'ємні (різьбові та фланцеві)  з'єднання  допускається  передбачати  тільки  в  місцях установки запірної  арматури,   газових  приладів,   КВП,  регуляторів  тиску  та   іншого обладнання.

Установку роз'ємних з'єднань газопроводів слід передбачати в місцях, доступних для огляду та ремонту.

6.6          Прокладку    газопроводів    всередині    будинків    та    споруд    слід передбачати    відкритим.    Допускається    передбачати    сховану    прокладку газопроводів (крім газопроводів ЗВГ) всередині будинків усіх призначень в борознах стін, які закриваються щитами, які легко знімаються та мають отвори для вентиляції.

6.7          У виробничих приміщеннях промислових підприємств, в тому числі котельних, будинків підприємств побутового обслуговування та громадського харчування,    а    також    лабораторій    допускається    прокладка    підвідних газопроводів до окремих агрегатів та газових приладів в підлогах монолітної конструкції з наступним забиванням борозди цементним розчином. При цьому слід    передбачати    фарбування    труб    масляними    або    нітроемалевими водостійкими фарбами.

В місцях проходів газопроводів через перекриття на газопроводах слід передбачати установку футляра, кінці якого повинні виступати над і під перекриттям не менше ніж на З cmз урахуванням вимог 4.25.

6.8     У виробничих приміщеннях промислових підприємств допускається прокладка  газопроводів  в   підлозі   у  каналах,  які   засипаються   піском  та закриваються плитами.

Конструкції каналів повинні виключати можливість поширення газу під підлогою.

Прокладка газопроводів в каналах не допускається в місцях, де за умовами виробництва можливе попадання в канали речовин, що викликають корозію труб.

6.9         Канали,   призначені   для   прокладки   газопроводів,   не   повинні пересікатися з іншими каналами.

При необхідності пересічення інших каналів в місцях пересічення слід передбачати влаштування ущільнених перемичок та прокладку газопроводів у футлярах із сталевих труб. Кінці футлярів повинні бути виведені за межі перемичок на 30 см в обидва боки.

6.10           Газопроводи при спільному прокладанні з іншими трубопроводами на загальних опорах слід розміщувати вище їх на відстані, що забезпечує зручність огляду та ремонту.

6.11           Прокладку газопроводів транзитом через виробничі приміщення, де газ не використовується, допускається передбачати для газопроводів низького і середнього тисків за умови, що на газопроводах не встановлюється арматура, відсутні різьбові з'єднання труб та забезпечується цілодобовий доступ в ці приміщення персоналу, що обслуговує газопроводи.

6.12   Не допускається передбачати прокладку газопроводів в приміщеннях, що  відносяться  з  вибухопожежної небезпеки  до  категорій  А,  Б  та  В  у вибухонебезпечних   зонах   усіх   приміщень,   в   підвалах   (крім   випадків, викладених у 6.2), в складських будинках вибухоонебезпечних та пальних матеріалів, у приміщеннях підстанцій та розподільчих     пристроїв,     крізь вентиляційні    камери,    шахти    та    канали,    шахти    ліфтів,    приміщення сміттєзбиральників, димоходи, через приміщення, де газопровід може бути підданий корозії, а також в місцях можливого впливу агресивних речовин та в місцях, де газопроводи можуть обмиватися гарячими продуктами згоряння або стикатися з нагрітим або розплавленим металом.

6.13      Для внутрішніх газопроводів, що зазнають температурних впливів, слід передбачати можливість компенсації температурних деформацій.

6.14       Для газопроводів, що транспортують вологий газ і прокладаються в приміщеннях,  в  яких  температура  повітря  може  бути  нижче  3 0C,  слід передбачати теплову ізоляцію із негорючих матеріалів.

6.15       Прокладку газопроводів в місцях проходу людей слід передбачати на висоті не менше 2,2 м від підлоги до низу газопроводів, а при наявності теплової ізоляції - до низу ізоляції.

6.16      Прокладку газопроводів у житлових будинках слід передбачати по нежилих приміщеннях.

В існуючих та в тих, що реконструюються, житлових будинках допускається передбачати прокладку транзитних газопроводів низького тиску через житлові кімнати, при відсутності можливості іншої прокладки, а також підведення газопроводів до топок опалювальних печей, розташованих з боку житлових приміщень та опалювальних апаратів конвекторного типу, установлюваних в житлових приміщеннях у відповідності з вимогами 6.34, 6.49.

Транзитні газопроводи в межах житлових приміщень не повинні мати різьбових з'єднань та арматури.

Не допускається передбачати прокладку стояків газопроводів та транзитних газопроводів через санітарні вузли та у сходових клітках.

У випадках переобладнання кухонь квартир в житлові приміщення, а також при переобладнанні житлових квартир в офіси допускається прокладка стояка крізь переобладнані кухні, як транзитного газопроводу, з урахуванням вимог 6.11.

6.17 Установку вимикаючих пристроїв на газопроводах, що прокладаються в житлових та громадських будинках (за винятком підприємств громадського харчування та підприємств побутового обслуговування виробничого характеру) слід передбачати:

-для вимикання стояків, які обслуговують більше п'яти поверхів;

-       перед лічильниками  (якщо для  вимикання лічильника  не  можливо використати вимикаючий пристрій на вводі);

-       перед   побутовими   плитами,   опалювальними   газовими   приладами, печами та газовим обладнанням;

-  на відгалуженнях до опалювальних печей або приладів згідно з вимогами 6.49.

Необхідність улаштування пристроїв для вимикання стояків (під'їздів) 5-ти і менше поверхових житлових будинків вирішується проектною організацією за погодженням з експлуатуючою організацією в залежності від місцевих конкретних умов, у тому числі поверховості будинків та кількості квартир, що підлягають вимиканню у випадку проведення аварійних та інших робіт.

Пристрої, що передбачаються для вимикання стояків (під'їздів), слід встановлювати зовні будинків.

На газопроводах, що підводяться до харчоварочних котлів, ресторанних плит, опалювальних плит, опалювальних печей та іншого аналогічного обладнання слід передбачати установку послідовно двох вимикаючих пристроїв: одного - для відключення приладу (обладнання) у цілому, іншого -для вимикання пальників.

На газопроводах до газових приладів та апаратів, у яких вимикаючий пристрій перед пальниками передбачено в їх конструкції (газові плити, водонагрівачі, пальники груб тощо), необхідно установлювати один вимикаючий пристрій.

6.18     Відстань від газопроводів, що прокладаються відкрито та в підлозі в середині приміщень, до будівельних конструкцій, технологічного обладнання та трубопроводів іншого призначення слід приймати з умови забезпечення можливості монтажу, огляду та ремонту газопроводів та установлюваної на них арматури, при цьому газопроводи не повинні пересікати вентиляційні решітки, віконні та дверні отвори. У виробничих приміщеннях допускається пересічення світлових отворів, заповнених склоблоками, а також прокладка газопроводу вздовж віконних рам, що не відчиняються.

6.19          Відстані   між   газопроводами   та   інженерними   комунікаціями електропостачання, розташованими в середині приміщень, у місцях зближення та пересічення слід приймати відповідно до ПУЕ.

6.20       Кріплення відкрито прокладених газопроводів до стін, колон та перекриттів в середині будинків, каркасів котлів та інших виробничих агрегатів слід передбачати за допомогою кронштейнів, хомутів, крючків або підвісок тощо на відстані, що забезпечує можливість огляду та ремонту газопроводу та встановленої на ньому арматури.