3.3. При переміщенні вантажу вручну разом з іншими робітниками необхідно піднімати й опускати його по команді старшого. При груповому перенесенні довгомірного матеріалу слід переносити його на однойменних плечах і ставати по росту з іншими робітниками.

3.4. Перед виконанням роботи у відсіках або інших приміщеннях на судні необхідно звернути увагу на насиченість повітря газами (ацетилен, пари мастил і бензину, розчинники фарб), а також на температуру повітря. Якщо виявиться, що повітря насичене шкідливими газами або температура його вище 30°С, необхідно доповісти керівнику і не приступати до роботи до усунення недоліків.

3.5. До роботи у відсіках або інших тісних приміщеннях судна слід приступати з дозволу керівника робіт.

3.6. Не допускається без дозволу керівника робіт (майстра) входити в міждонні, бортові приміщення, паливні і масляні цистерни судна.

3.7. Роботи у складальних цехах і на стапелях на висоті більш 1,5 м необхідно робити з риштовання, що мають поручні і трапи, а при їх відсутності - з використанням запобіжного пояса.

3.8. При роботі на риштуваннях і на суднах слід виключити падіння предметів, для чого на риштуваннях не повинно бути незакріплених предметів. Не допускається виконувати роботи на одній вертикалі з іншими робітниками, тому що випадково упалі предмети (інструмент, деталь, обрізок металу і т.п.) можуть привести до нещасного випадку.

3.9. Скупчення людей і складування матеріалів на риштуваннях і трапах у кількості, що перевищує розрахункові навантаження, неприпустимо. Неприпустиме також нерівномірне навантаження і перевантаження настилів, риштовання, а також захаращення місць роботи і проходів.

3.10. Роботу з риштування і на козлах слід виконувати тільки при наявності на них поручнів і трапів. Висота козел не повинна перевищувати 3,5 м.

3.11. При роботі на висоті до 1,5 м необхідно використовувати міцні столи висотою не більш 1000 мм із товщиною дошки не менш 50 мм. Розкіс ніжок, місце їх розташування і кріплення до дошки повинні забезпечувати гарну стійкість.

Використання випадкових дошок і шухляд як риштування не допускається.

3.12. Для виконання робіт на висоті більш 1,5 м без риштувань, помостів слід застосовувати випробуваний запобіжний пояс. Для закріплення каната (ланцюжка) запобіжного пояса використовуються тільки міцні конструкції, заздалегідь визначені майстром.

До виконання роботи на висоті більш 5 м з запобіжним поясом допускаються особи, що пройшли відповідний медичний огляд і одержали дозвіл на право виконання верхолазних робіт.

Лазити по фермам, колонам і іншим конструкціям, агрегатам, верстатам і штабелям матеріалів не дозволяється.

3.13. Нарощування риштувань допускається з дозволу керівника робіт за умови з'єднання їх хомутами, стяжними болтами і накладками.

3.14. Необхідно стежити, щоб настили риштувань і трапи були очищені від сміття, бруду, снігу, льоду, а при ожеледі посилані піском, щоб переходи від головного трапа на зустрічний були з площадкою й огородженням, а трапи для сходу з риштувань були розташовані на відстані не більш 50 метрів один від іншого.

3.15. Перевірити, що настили риштувань, розташовані вище 1,5 м від рівня землі або перекриття, обгороджені поручнями висотою не менш 1,2 метри, що складаються з поручня, одного проміжного горизонтального елемента і бортової дошки висотою не менш 150 мм.

3.16. На висоті слід працювати тільки з риштувань, помостів. На суднах, що знаходяться на плаву, працювати з приставних драбин і всяких незакріплених підставок не дозволяється.

3.17. Працюючи на стапелях, у майстерні із застосуванням драбин, необхідно закріплювати їх, стежити, щоб вони були справними.

3.18. Не дозволяється виготовляти без спеціального проекту і вказівки керівника робіт (майстра) трапів, козел, риштувань і тому подібних пристосувань.

3.19. При роботі з риштувань не дозволяється нічого кидати вниз або залишати незакріпленим.

Не допускається залишати інструмент уткнутим у ліси.

3.20. Для проведення робіт на висоті слід попередньо пройти спеціальний медичний огляд. У випадку нездужання необхідно звернутися до лікаря.

3.21. Працюючи на висоті, необхідно сповістити про це працюючих внизу. Не допускається робота з риштувань на одній вертикалі з іншими працівниками.

3.22. При обтісуванні лісоматеріалів сокирою необхідно стійко стояти так, щоб оброблювана заготовка була між ногами. Ногу з боку поверхні, що обтісується, треба відставити назад і по можливості далі від заготовки. Оброблюваний матеріал слід встановлювати на підкладках, що охороняють його від провертання. Після роботи сокиру слід прибрати в шухляду для інструмента.

3.23. Під час ручного пиляння перші різи пропилу необхідно направляти за допомогою бруска, а не пальців рук.

3.24. Розпилювати матеріал слід тільки на справних підставках, верстатах, але не на колінах і у висячому положенні.

Закінчувати пропил необхідно обережно, щоб відпиляна частина матеріалу не упала на ногу.

3.25. Стружку, що забилася в щілину рубанка або шерхебеля, слід вибирати тільки зверху, тому що при вибірці її знизу можна травмувати руку об лезо.

3.26. При улаштуванні настилів, риштування не дозволяється залишати відколи і цвяхи, що стирчать. Головки цвяхів слід вбивати в деревину, а кінці цвяхів загинати.

3.27. Тесляр може працювати на верстатах тільки при наявності відповідного посвідчення та дозволу.

3.28. Під час роботи на стругальному, фугувальному верстаті або на круглій пилці необхідно застосовувати «штовхач» для подачі матеріалу на виході.

3.29. Не дозволяється працювати на верстатах при знятих огородженнях.

3.30. Не дозволяється тримати руку над ножовим валом, не слід стояти напроти пилки.

3.31. На круглопильних верстатах з ручною подачею не допускається:

- обробка пиломатеріалів товщиною більш 100 мм із дерев хвойних порід і більш 80 мм із дерева листяних порід;

- заготовок коротше 300 мм або вужче 30 мм без застосування спеціальних шаблонів;

- заготовок круглого перетину - без застосування каретки з механічною подачею.

3.32. Під час обробки на фугувальному верстаті заготовок довжиною менш 500 мм, шириною менш 50 мм або товщиною менш 30 мм необхідно застосовувати колодки-штовхателі.

3.33. Під час обробки лісоматеріалів довжиною більш довжини столу верстата або більш 2 м необхідно застосовувати підставки попереду і позаду верстата.

3.34. Не дозволяється передавати або приймати які-небудь предмети через працюючий верстат.

3.35. Перевірку точності оброблюваної деталі на верстатах у робочій зоні слід проводити після зупинки верстата.

3.36. Чищення, обтирання, змащення верстата дозволяється робити тільки після його повної зупинки.

3.37. Необхідно виключати верстат при відході з робочого місця навіть на короткий час.

3.38. При роботі на наждачному верстаті не дозволяється піднімати захисний екран, а при його відсутності слід працювати в захисних окулярах.

Зазор між підручником і наждачним кругом повинен бути менш половини товщини оброблюваного предмета, але не більш 3 мм, підручники повинні бути міцно закріплені.

3.39. Не допускається заточувати інструмент на бічних гранях круга.

3.40. До роботи з пневматичним і електричним теслярським інструментом допускається тесляр, що має відповідне посвідчення, має другу групу з електробезпеки і дозвіл.

3.41. Не допускається працювати з електричним інструментом на відкритому повітрі під час дощу.

3.42. Не дозволяється прокладати живильний кабель електричного інструмента через проїзди, під'їзні колії, двері, тамбури, ацетиленові і кисневі шланги, гострі кути конструкцій.

3.43. Перед увімкненням електричного інструмента необхідно переконатися, що деталь, яка обробляється, міцно і надійно укріплена.

3.44. При роботі з пневматичним інструментом необхідно перевірити його справність, наявність захисного кожуха і його закріплення; не допускається, щоб шланги були з'єднані гладкими трубами.

3.45. При продувці шланга стисненим повітрям не дозволяється стояти проти вільного кінця шланга.

Не допускається продувати замерзлий шланг парою - це небезпечно. Необхідно здати його в комору й одержати інший.

3.46. У процесі роботи слід користуватися захисними матами, окулярами, наколінниками, антифонами, протишумними вкладишами «Беруші», респіраторами.

3.47. Під час роботи поблизу місць електрозварювання необхідно використовувати для огородження місця зварювання переносні щити або ширми.

3.48. Під час сумісної роботи з електрозварниками, газозварниками або газорізальниками слід вжити заходів від попадання бризок розплавленого металу і полум'я газового пальника.

3.49. Не дозволяється працювати біля необгороджених або незакритих люків і прорізів.

3.50. Не допускається знімати огородження або кришки люків і прорізів без дозволу керівника робіт (майстра).

3.51. Проходи по флорах, бімсах, стрингерах слід влаштовувати з настилу з поручнями.

3.52. При спуску в судно по тимчасових трапах необхідно попередньо переконатися, що вони надійні, міцно встановлені і мають справні поручні.

3.53. Не дозволяється забивати цвяхи і угвинчувати шурупи в обшивку доти, поки не стане відомо, що на шляху цвяха або шурупа немає електричного проводу.

3.54. У вузьких і низьких місцях цвяхи слід забивати тільки молотком, а не сокирою.

3.55. Не слід брати цвяхи і шурупи в рот під час роботи.

3.56. Не допускається пересувати або знімати без дозволу майстра частини трубопроводів, електропроводів, що заважають у роботі, змінювати положення маховиків на запірній арматурі трубопроводів і устаткування.

3.57. При розбиранні клітки або кильблока не дозволяється розкидати матеріал. Його варто укладати в коридорах стапеля або виносити з-під судна.

3.58. Розбирання настилів і інших пристроїв, з'єднаних цвяхами, повинно здійснюватися ломом і лапою, а витаскування цвяхів або милиць - ломом з відігнутою лапою й отвором для проходу головки цвяха.

3.59. Розбирання настилів і інших пристроїв повинно виконуватися під наглядом керівника робіт (майстра), при цьому спочатку знімаються верхні яруси, а потім нижні. Під час розбирання всі проходи повинні бути закриті, а роботи, не зв'язані з розбиранням, припинені. Зона роботи повинна бути обгороджена і виставлений спостерігач.

3.60. Скидання конструкцій не дозволяється. Вони повинні опускатися за допомогою спеціальних пристосувань.

3.61. При підйомі і пересуванні спускових полозів необхідно слухати команду керівника робіт і строго виконувати її.

3.62. Не дозволяється розкидати кріпильні скоби в проходах, варто подавати скоби кріплячому, а не кидати їх йому.

3.63. Мастику слід подавати на судно під спостереженням керівника робіт (майстра).

3.64. Роботу з варпеком необхідно виконувати тільки в спеціальному одязі й у захисних окулярах.

3.65. Не допускається гасити займистий варпек і мастику водою - це веде до поширення вогню.

3.66. Місце розташування печі для розігріву мастики повинно бути зазначено керівником робіт (майстром) і забезпечено засобами гасіння текучих матеріалів.

3.67. Включення печі в роботу допускається тільки після узгодження з протипожежною охороною і надійним заземленням корпуса печі.

3.68. Спуск у приміщення, де концентрація шкідливих газів і пар у повітрі перевищує припустиму нормами, дозволяється тільки в аварійних випадках у присутності керівника робіт (майстра) чи спостерігача з обов'язковим застосуванням засобів індивідуального захисту.

3.69. При установці обрешетника і пакета ізоляції, кріплення обшивки бортів і підволока суднових приміщень не допускається замість драбин і риштовання використовувати устаткування приміщень або інші випадкові предмети.

3.70. При роботі з плоту необхідно вимагати від майстра, щоб на плоті було рятувальне коло і багор.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. По закінченні роботи необхідно перевірити наявність інструмента, прибрати його в інструментальну шухляду або здати в комору.

4.2. Слід обійти робоче місце, перевірити, чи не залишені неприбраними проводи тимчасового освітлення, переносні світильники, пристосування, матеріали, незакріплені деталі, прибрати сміття.

4.3. Необхідно переконатися, що на місці роботи ніхто не залишився без дозволу керівника робіт, особливо в закритих приміщеннях.

4.4. Про замічені несправності і неполадки, що виникли під час роботи, і про свій відхід необхідно повідомити керівнику робіт.

4.5. Прийшовши в роздягальню, слід зняти спецодяг, спецвзуття, засоби індивідуального захисту і прибрати у відведене місце для збереження, окреме від місця збереження повсякденного одягу й особистих речей. Прийняти душ і надягти повсякденний одяг.

4.6. При одержанні під час роботи навіть незначних травм або при нездужанні необхідно звернутися в медпункт із метою запобігання можливих захворювань або ускладнень.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. У процесі виконання роботи важливо запобігти виникнення аварійної ситуації.

Ознаками можливих аварійних ситуацій можуть служити:

- займання, виникнення пожежі при виконанні вогневих робіт (електро- і газозварювання, газорізання) поблизу легкозаймистих або горючих матеріалів;

- загазованість приміщень (поява стороннього запаху, різі в очах, погіршення видимості, посилення серцебиття);

- відключення електроенергії (обрив проводів живлення, несправності заземлення й інші ушкодження електроустаткування);

- раптова поява в корпусі устаткування відчутного електричного струму;

- мимовільна зупинка устаткування або поломка;

- раптове падіння вантажів, удар предметів, що рухаються, та інше.

5.2. При виникненні пожежі на місці виконання робіт тесляру слід ліквідувати її в початковій стадії, використовуючи первинні засоби пожежегасіння (ПЗП): вогнегасники, внутрішні пожежні крани, бочки з водою, шухляди з піском, стаціонарні установки пожежегасіння й інші.