1.36Укладальник-пакувальник повинен вміти використовуватизасоби пожежогасіння (пісок, вогнетривку масу, вогнегасник, покривала) привиникненні пожежі. Він повинен викликати пожежну охорону, а до їїприбуття, по можливості, використовувати усі засоби ліквідації пожежівласними силами.

При загоранні пальне-мастильних речовин додатково можуть бути використані термостійкі покривала.

1.37Конструкція протипожежних щитів повинна забезпечувати легкийдоступ до інвентарю, підходи до них повинні завжди бути вільними.

1.38При загрозі попадання під напругу електромережі необхідновідключити обладнання від мережі або перервати електричну схему.Палаюче електрообладнання або електромережу необхідно гасити сухимпіском або порошковим вогнегасником.

1.39Працівник повинен знати і вміти надавати першу (долікарняну)допомогу як собі, так і іншим потерпілим.

  1. При одержанні травми необхідно звернутися за допомогою до товаришів по роботі і з'явитися у медпункт, попередньо повідомивши про це, по можливості, майстра або іншого керівника.
  2. Укладальник-пакувальник повинен знати: порядок обліку та розслідування нещасних випадків; необхідність збереження робочого місця і обладнання в тому стані, в якому вони були на момент виникнення нещасного випадку (якщо це не загрожує життю і здоров'ю йому і іншим працівникам і не приведе до більш важких наслідків); складання актів про нещасний випадок; інформування керівництва цеху.

1.42Укладальник-пакувальник, винний у порушенні вимог охоронипраці, які викладені у цій інструкції несе дисциплінарну, адміністративну,матеріальну або кримінальну відповідальність згідно з чинним в Українізаконодавством.

2 Вимоги безпеки перед початком роботи

2.1 Укладальник-пакувальник повинен перед початком роботи прибути на змінно-зустрічні збори і одержати завдання на виконання робіт і вказівки щодо забезпечення безпечних умов праці, виконувати необхідно тільки доручену роботу із дотриманням усіх вимог цієї інструкції; не починати роботу, якщо умови її виконання суперечать інструкції з охорони праці.

  1. Він повинен оглянути робоче місце і ознайомитися із записами у журналі зауважень попередньої зміни, звільнити проходи та проїзди до робочих місць, впевнитися у достатньості освітлення на робочому місці.
  2. Оглянути та підготувати до роботи інструмент та обладнання. Пакувальна машина, ножиці та зварювання стрічки, молоток і машинка для затягування металевої стрічки повинні бути справними.
  3. Необхідно перевірити стан і справність звукової та світлової сигналізації, наявність попереджаючих та забороняючих знаків.
  4. Перевірити справність та міцність закріплення огороджень на верстаті для різки стрічки (бумаги), наявність заземлення електрообладнання.

2.6Перевірити справність електродів та державок електродуговогозварювання металевої стрічки.

  1. Укладальник-пакувальник повинен оглянути шнековий транспортер, бункери, жолоби і електрообладнання.
  2. Впевнитись у справності гакового підвісу тельфера, тросу, правильності його укладання на барабані; справності тельфера і його механізму; знати місце розташування загального рубильника електротельфера.
  3. Він повинен перевірити надійність закріплень огороджень на шнековому транспортері і його приводі, стан жолобів. Не дозволяється робота шнекового транспортера при несправних жолобах і знятій кришці.
  4. Ручні шибери і секторні затвори, що перекривають жолоби, повинні легко відкриватися і зачинятися без використання будь-якого інструменту.
  5. Укладальник-пакувальник повинен перевірити наявність необхідних матеріалів для виконання назначеної роботи і тари для їх транспортування.
  6. Необхідно перевірити, чи не ведуться ремонтні роботи над зоною складання та пакування матеріалів на кранах, підкранових балках, спеціально встановлених площадках.
  7. Перевірити наявність та справність чалочних пристроїв, ланцюгів і тросів; наявність на них бирок із познакою інвентарного номера, максимальної вантажопідйомності та дати чергового випробування.
  8. Перевірити стійкість піддонів і стелажів.
  9. Переконатися, що підлога навколо робочого місця рівна і справна.
  10. Перевірити наявність мастила тертьових вузлів обладнання.
  11. Перед кожним включенням машин та обладнання необхідно впевнитись у відсутності небезпеки для людей, подати звуковий та світловий сигнали.
  12. Оглянути і перевірити роботу вентиляційних та аспіраційних систем.
  13. Укладальник-пакувальник повинен перевірити наявність та справність первинних засобів пожежогасіння і засобів надання першої (долікарняної) допомоги.

2.20 Про всі виявлені порушення та несправності обладнання укладальник-пакувальник повинен повідомити майстра або начальника зміни і до усунення виявлених порушень та несправностей до роботи не ставати.

З Вимоги безпеки під час роботи

3.1 При складанні та упакуванні штучних виробів.

  1. Роботи щодо складання та упакування виробів повинні проводитися із використанням спеціальних брезентових рукавиць. При укладанні вогнетривів вручну висота штабеля повинна бути не більше 1,7 м. Для зберігання фасованого припасу повинні використовуватися стелажі.
  2. При укладанні штабелів вільний прохід між вагонетками, навантажувачами та клітками повинен бути не менше їм.
  3. Укладання пакетів з вогнетривкими виробами у штабелі на майданчиках складів і їх завантаження у залізничні вагони повинно здійснюватися мостовими кранами або навантажувачами із вилковими хватами. На дільниці сортування і навантаження, де є крани, робота без касок не допускається.
  4. Укладання вогнетривкої цегли на піддони повинно здійснюватися плиском ("на площину") з перев'язкою вертикальних швів. Цегла не повинна виступати за межі піддона більше ніж на 50 мм. Висота пакета не повинна перевищувати 1,2 м.
  5. Мінераловатні вироби необхідно зберігати в упакованому вигляді. Маса упаковки при ручному навантаженні не повинна перевищувати 30 кг. Жінки до ручного навантаження і розвантаження мінераловатних виробів масою більше 10 кг самостійно не допускаються.
  6. Мінераловатні вироби на синтетичному або бітумному зв'язуючому повинні не менше двох діб до відвантаження витримуватися на складі з метою виключення самозаймання при транспортуванні.
  7. При забиранні навантажувачем ув'язаного пакету необхідно знаходитися тільки збоку навантажувача.
  8. Транспортувати або піднімати бухти стрічок вручну не допускається.
  9. Для упакування пакетів укладальник-пакувальник повинен використовувати металеву стрічку, що знаходиться на площадці для різки стрічки. Перенесення заготовок стрічки виконувати треба тільки в рукавицях. Пакети стрічок для зв'язування повинні бути складені згідно схем укладки пакетів.

3.1.10Переносити пакети стрічок до місця роботи дозволяється масоюне більше 30 кг для чоловіків і не більше 10 кг для жінок.

3.1.11На місці виконання пакування металева стрічка повинна бутискладена так, щоб не заважати переміщенню укладальника-пакувальника іпроїзду автовантажувача.

  1. Після формування пакета вогнетривів згідно схеми упакування (схеми упакування повинні бути приведені на робочих місцях) необхідно виконати натяг металевої стрічки згідно з встановленою схемою зв'язування. Перед відправкою пакету укладальник-пакувальник повинен проконтролювати ступінь натягу металевої стрічки і її цілісність.
  2. У випадку недоброякісного зв'язування при використанні зв'язувальної машинки робота з упаковки повинна бути припинена до виявлення і усунення причини порушення якості затягування стрічки.

3.2 При упакуванні сипких матеріалів.

  1. При підготовці до упакування дрібносортних вогнетривких матеріалів (мертеля чи глин) необхідно контролювати вантажопідіймальні механізми і вантажі; не знаходитись під вантажем; не заходити за огородження, що встановлені на технологічному обладнанні.
  2. Не дозволяється торкатися до струмоведучих частин електрообладнання. Всі роботи з електрообладнанням повинні виконуватись черговим електриком.
  3. Перед використанням електротельфера треба впевнитись в справності запобіжної планки гака та відсутності сторонніх людей в зоні роботи щодо підіймання вантажів.
  4. Перед включенням обладнання необхідно подати звуковий та світловий сигнали, приєднати контейнер, включити шнековий транспортер і відрегулювати величину завантаження за допомогою шибера.
  5. Візуально необхідно слідкувати за правильністю завантаження матеріалом контейнера (мішків) і надійністю закріплення петель за гак тельфера.
  6. Мішки з сипкими матеріалами і продукцією необхідно укладати в штабелі в перев'язку.
  7. При механізованому укладані мішків висота штабеля не повинна перевищувати 2,5 м, при ручному 1,8 м. Відстань між стінами складу і штабелем мішків повинна бути не менше 0,2 м. Вантажі у порваній тарі укладати в штабелі не дозволяється.
  8. При роботі тельфером необхідно: слідкувати, щоб гак тельфера був встановлений точно над вантажем, що піднімається; впевнитись, що вантаж під час підйому не може за щось зачепитися; висота підіймання вантажу над перепонами повинна бути не менше 0,5 м; контролювати стан підлоги, на яку встановлюється вантаж, щоб він не змістився чи не перекинувся.
  9. Необхідно підтримувати робоче місце в чистому стані; необхідно регулярно проводити прибирання матеріалу із-під бункера і шнекового транспортера. Роботи з очистки повинні виконуватись при зупинці обладнання, а на пускачах повинні бути вивішені трафарети "Не включати -робота на лінії!";

3.2.10При чистці жолобів і ручному відбору матеріалу необхіднозупинити обладнання і користуватися назначеними для цього інструментами.

3.2.11 Робота обладнання також повинна бути припинена при виявленні його несправності; виявлення обриву заземлення; підвищенні температури електродвигунів; при чіплянні гвинта шнеку за дно або стінки кожуха транспортера; при його перевантаженні; підвищеній запиленості.

4 Вимоги безпеки по закінченні робіт

  1. Перед закінченням роботи укладальник-пакувальник повинен навести порядок на робочому місці і на території, яка примикає до нього.Скласти інструмент і засоби індивідуального захисту в шафу; прибрати залишки тари та обрізки стрічки і упаковки в спеціальну коробку.
  2. Вимкнути обладнання, яке використовувалося під час роботи і оглянути його, перевірити стан огороджень, заземлення, захисних пристроїв.
  3. Очистити обладнання від пилу та масла, змастити, очистити від бруду пакетувальну машину, доповнити змащення, усунути пошкодження, які помічені протягом зміни.
  4. Очистити, підмести або змити водою із шлангу робочу площадку.
  5. Доповісти робітнику наступної зміни, бригадиру або майстру про усі виявлені під час роботи пошкодження і порушення у роботі обладнання.
  6. Про всі несправності, які залишилися, повідомити майстра і зробити запис про них у спеціальному журналі, здати ключ-бирку під розпис у журналі прийому і здачі ключ-бирки.
  7. Вимити руки, протерти засоби індивідуального захисту, почистити спецодяг і спецвзуття і розмістити їх у спеціально відведеному місці, вимитися у лазні.

5 Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

  1. Укладальник-пакувальник повинен знати причини, які приводять до предаварійної або аварійної ситуації і вміти їх ліквідувати.
  2. При виникненні непередбачених небезпечних ситуацій, припинити виконувати роботу і прийняти, за можливістю, самостійне рішення і засоби щодо безпечності, відновлення нормального робочого становища і негайно повідомити про це майстра виробництва або начальника зміни.
  3. До небезпечних процесів та ситуацій, які можуть привести до аварійної ситуації в зонах роботи укладальника-пакувальника належать: обвал штабелів готової продукції; обрив електромережі; порушення заземлення; несправність обладнання; обрив тросів і чалочних пристроїв вантажопідіймальних пристроїв і механізмів.
  4. Передаварійна ситуація може також виникнути через невиконання або невірного виконання розпоряджень майстра; невірної

експлуатації механізмів і пристроїв; недостатньої професійної підготовки ; порушення правил безпеки.

  1. При виникненні аварійної ситуації укладальник-пакувальник повинен негайно припинити виконання робіт і повідомити про це безпосереднього керівника або іншого керівника цеху.
  2. Укладальник-пакувальник повинен розпочати ліквідацію наслідків аварії згідно з планом ліквідації аварії у частині, яка відноситься до його професійних обов'язків, після одержання цільового інструктажу.
  3. При виявленні потерпілих він повинен негайно викликати лікаря або швидку допомогу по телефону.
  4. Перша допомога повинна бути надана з використанням засобів, які знаходяться у аптечці.
  5. Надавати долікарняну допомогу треба з урахуванням характеру пошкоджень та знань, які одержані укладальником-упакувальником під час навчання.