________________

(місце видання)

____________________________________________________________

(повне найменування підприємства із зазначенням підпорядкованості)

ЗАТВЕРДЖЕНО

Наказ _______________________

(посада роботодавця і

_____________________________

найменування підприємства)

_________________ № _________

(число, місяць, рік)

ІНСТРУКЦІЯ

З ОХОРОНИ ПРАЦІ № __________

ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБІТ У САДАХ І НА ВИНОГРАДНИКАХ

1. ЗАГАЛЬНІ ПОЛОЖЕННЯ

1.1. В інструкції викладені вимоги безпеки для працівників під час виконання робіт по закладанню садів і виноградників; обрізуванню плодових дерев, кущів та виноградників; збиранню врожаю.

1.2 Виконуйте тільки ту роботу, яка вам доручена (крім екстремальних та аварійних ситуацій), не передоручайте її іншим особам.

1.3. Не дозволяється приступати до роботи у стані алкогольного, наркотичного або медикаментозного сп’яніння, у хворобливому або стомленому стані.

1.4. Погоджуйте з керівником виробничої дільниці чітке визначення меж вашої робочої зони, не допускайте перебування сторонніх осіб у робочій зоні.

1.5. До роботи приступайте у справному спецодязі та при наявності засобів індивідуального захисту відповідно до виконуваних робіт.

1.6. Протягом зміни слідкуйте за самопочуттям. Не примушуйте себе продовжувати роботу, відчуваючи стомленість, сонливість, біль. Відчувши нездорові симптоми, припиніть роботу, використайте відповідні медичні препарати з аптечки або зверніться за допомогою до присутніх.

1.7. Під час грози або сильному вітрі припиніть будь-які роботи.

2. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПЕРЕД ПОЧАТКОМ РОБОТИ

2.1. Закладання садів і виноградників

2.1.1. Перевірте справність спецодягу, одягніть його і застебніть, щоб не було звисаючих кінців.

2.1.2. Упевніться у справності та комплектності машин, обладнання, інструменту для посадки, а також у справності пристроїв для очищення робочих органів (чистики, гаки, лопати тощо).

2.2. Обрізування плодових дерев, кущів та виноградників

2.2.1. Упевніться в справності і комплектності інструменту, а також у наявності і справності пристроїв для його очищення:

– секатори, садові ножі і ножі для чеканки повинні бути правильно й гостро заточені. Рукоятки повинні бути гладкі і без задирок. Секатор повинен мати обмежувач сходження ручок (кінці ручок повинні зближатися на відстань не менше 15 мм). Пружина секатора повинна бути змащена і вільно, без заїдання, розводити його леза;

– ручки гілкорізів, тичкових ножівок і секаторів для зрізання гілок із верхньої частини крони повинні бути гладенькими, без задирок і надійно закріплені на ручках інструменту.

2.2.2. Огляньте садові вишки, платформи та агрегати для підйому працівників до верхньої частини крон плодових дерев, впевніться у справності драбин, перил, поручнів, в наявності запобіжних ланцюжків, планок на вході робочих площадок.

2.2.3. Перевірте справність приставних драбин і драбин-стрем’янок:

– довжина драбини не повинна перевищувати 5 м;

– наявність на драбині поламаних або відсутніх щаблів не допускається;

– драбини-стрем’янки висотою 3 м і вище повинні мати огороджену робочу площадку;

– приставні драбини і драбини-стрем’янки повинні бути обладнані пристроєм, що попереджує можливість зсуву та перекидання під час роботи. На нижніх кінцях приставних драбин і драбин-стрем’янок повинні бути окови з гострими наконечниками для встановлення на ґрунт;

– драбини-стрем’янки повинні бути обладнані пристроями (гачками, ланцюгами), які не дозволяють їм самовільно розсовуватися під час роботи. Нахил стрем’янок повинен бути не більше 1:3;

– драбини після виготовлення повинні випробовуватись статичним навантаженням 150 кгс протягом 2 хв. Вантаж прикладається до середньої частини одного із щаблів посередині прогону драбини, встановленої під кутом 70–750 до горизонтальної поверхні підлоги.

Для розподілу вантажу на щабель накладається П-подібна сталева накладка довжиною 70–75 мм з продовжувачем, до якого підвішується вантаж. Віддаль від нижньої поверхні вантажу до поверхні підлоги не повинна перевищувати 300 мм.

Драбина вважається випробуваною, якщо при навантаженні відсутній помітний оком прогин тятиви.

Дерев’яні драбини випробовуються один раз у 6 місяців, металеві – 1 раз у рік.

2.2.4. Під час отримання електроінструменту перевірте:

– комплектність і надійність кріплення деталей;

– справність кабелю і штепсельної вилки, цілісність ізоляційних деталей корпуса, наявність захисних огороджень та їх справність;

– чіткість роботи вимикача.

2.2.5. У пневмоінструменту перевірте справність і герметичність шлангів та їх з’єднань.

2.2.6. Перевірте справність ручного інструменту. Він повинен бути без задирок, тріщин, мати міцні рукояті, правильно заточений.

2.2.7. Інструмент, що може травмувати, повинен бути в чохлі або транспортуватись окремо від працівників.

2.2.8. Не перевіряйте голими руками гостроту заточування робочої частини інструменту.

2.2.9. Огляньте місце, на якому будуть спалюватись гілки, переконайтесь, що воно віддалене від побутових, господарських будівель, складів, скирт, ліній електропередач тощо на віддаль не менше 300 м. Місце, на якому будуть спалюватися гілки, попередньо повинно бути підготовлене.

2.2.10. Очистіть місце, вибране для спалювання гілок, від сторонніх предметів (каміння, дощок, дроту тощо).

2.3 Збирання плодів

2.3.1. Перевірте наявність і справність спецодягу, одягніть його.

2.3.2. Перевірте справність тари (піддонів, контейнерів, ящиків, корзин, відер, плодозбірних сумок). Ручки корзин і відер повинні бути цілими, без задирок. Не використовуйте тару з виступаючими гвіздками, кінцями дроту, металевими смугами, прутками та зломами дощок.

Дужки відер обладнуються гачками для підвішування відер на дерево або драбину-стрем’янку.

2.3.3. На піддоні, контейнері повинно бути клеймо з вказанням строку перевірки. Упевніться, що строк перевірки піддону не минув.

2.3.4. Огляньте гачок для підтягування гілок. Гачок повинен бути щільно надітий на рукоятку і закріплений на ній шурупом або гвіздком. Рукоятка повинна бути гладкою без задирок, тріщин і сучків.

2.3.5. Перевірте справність приставних драбин, драбин-стрем’янок і підставок.

2.3.6. Площадки садових підставок не повинні мати зламаних дощок, гвіздків, що стирчать, тощо.

2.3.7. Упевніться, що плантація підготовлена для ручного збирання плодів. На шляху руху в міжряддях не повинно бути ям, пагорбів, зламаних гілок або інших перешкод.

2.3.8. Перед збиранням винограду впевніться, що в зоні робіт нема кінців шпалерного дроту, що стирчать, та інших гострих предметів.

2.3.9. При вкладанні ящиків у штабель або на піддони виберіть рівну площадку, очистіть її від сторонніх предметів та звільніть підходи до неї.

3. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІД ЧАС ВИКОНАННЯ РОБОТИ

3.1. Закладання садів і виноградників

3.1.1. Під час висаджування саджанців за допомогою саджального агрегату:

– не замінюйте порожній ящик з-під розсади повним ящиком на ходу агрегату;

– не відволікайтесь від роботи і не відволікайте інших працівників;

– не сходьте з агрегату і не вискакуйте на нього на ходу;

– перед поворотом дочекайтесь повної зупинки агрегату, після отримання сигналу від тракториста зійдіть з агрегату і відійдіть на безпечну віддаль;

– не підводьте руку ближче як на 3 см до тримачів живців (чубуків).

3.1.2. Під час саджання саджанців за допомогою гідробура:

– рухайтесь за агрегатом на віддалі не менше 2 м;

– слідкуйте за правильним розміщенням шлангів, не допускайте їх перекручення і згинання. Розміщення шлангів не повинно заважати проведенню робіт;

– тримайте гідробур обома руками у вертикальному положенні;

– опускайте гідробур на землю плавно, не допускайте ударів, при натискуванні на гідробур не прикладайте надмірних зусиль;

– оберігайтесь травмування ніг вістрям наконечника-насадки;

– не повертайтесь спиною до агрегату;

– не очищайте і не ремонтуйте гідробур під час руху агрегату;

– не працюйте на твердих і кам’янистих ґрунтах.

3.1.3. Під час навантаження та вивантаження шпалерних стовпів знаходьтеся із їх торцевих сторін. Кожний стовп вивантажуйте тільки вдвох.

3.1.4. Розбирання штабеля стовпів починайте зверху та проводьте рівномірно по всій довжині.

3.1.5. Укладайте стовпи у штабелі висотою не більше 1,5 м на підкладки й прокладки з установкою бокових опорних кілків.

3.1.6. Штабелі розміщуйте на вирівняних і втрамбованих майданчиках; у штабель вкладайте 200–250 штук стовпів; проходи між штабелями залишайте не менше 1 м; основний прохід – не менше 3,5 м.

3.1.7. Під час установлювання шпалерних стовпів у яму вручну:

– дотримуйтесь інтервалу між працівниками не менше 2м;

– не наступайте на великі камінці та грудки землі;

– опускайте шпалерний стовп у яму вдвох. Будьте обережними, утримуйте рівновагу, щоб не одержати травму;

– під час забивання дерев’яних або металевих стовпів довжиною більш 1,5 м застосовуйте підставку, яка повинна бути міцною та стійкою;

– молот заносіть тільки через плече, а не через голову;

– не стійте проти молота;

– під час використання лома кладіть його на землю так, щоб виключити можливість травмування ніг при його перекочуванні. Не залишайте лом загнаний у землю;

– після засипання ями старанно утрамбуйте землю, використовуючи трамбівку;

– не встановлюйте стовпи з дефектами (тріщини, обломи, скривлення тощо).

3.1.8. Під час механізованого установлення шпалерних стовпів вставляйте їх у захоплювач навісного пристрою при відключеній гідросистемі трактора. Надійно закріплюйте стовп у напрямних навісного пристрою.

3.1.9. Під час механізованого натягування шпалерного дроту розмотуйте дріт за допомогою хрестовини мотовила, яка обертається, або машини для розмотування дроту, що встановлюється на транспортному засобі.

3.1.10. Не використовуйте для розмотування, натягування й відкушування шпалерного дроту не призначені для цих цілей предмети й засоби.

3.1.11. Натягування дроту проводьте ручними лебідками з захоплювачами. Перевірте надійність закріплення дроту на протилежному якірному стовпі.

3.1.12. Перед приведенням у дію лебідки впевніться в тому, що всі працівники залишили міжряддя і відійшли на безпечну віддаль.

3.1.13. Не допускайте перетягування та обривів шпалерного дроту. Під час натягування дроту знаходьтеся один від одного на відстані не менше 10 м.

3.1.14. Перед вивільненням дроту від захоплювача лебідки закріпіть його за якірний стовп. Не допускайте наявності кінців шпалерного дроту, які вільно стирчать.

3.1.15. Для запобігання обриву якірного дроту не натягуйте його шляхом скручування за допомогою лома.

3.1.16. Не підлазьте під дріт та не перелізайте через нього під час переходу з одного ряду в інший.

3.2. Обрізування плодових дерев, кущів та виноградників

3.2.1. Під час підйому та опускання платформи знаходьтеся на своїх робочих місцях, міцно тримайтесь за поручні.

3.2.2. Не допускайте знаходження на платформі сторонніх осіб.

3.2.3. Під час переїзду агрегату зійдіть із платформи.

3.2.4. Під час роботи на платформі не відволікайтесь від роботи та не відволікайте інших працівників.

3.2.5. Не знаходьтеся під піднятою платформою.

3.2.6. Механізований інструмент включайте тільки після того, як його різальна частина повністю охопить гілку. Не включайте інструмент без необхідності.

3.2.7. Заточування й ремонт механізованого інструменту виконуйте після відключення його від джерела живлення.

3.2.8. Під час роботи з ручним механізованим інструментом не розбирайте та не ремонтуйте самі інструмент, кабель та інші частини. Дозволяється замінювати ріжучі робочі органи.

3.2.9. Не видаляйте руками стружку або тирсу під час роботи інструменту. Стружку видаляйте після повної зупинки механізованого інструменту спеціальними гачками або щітками.

3.2.10. Під час перенесення механізованого інструменту з одного робочого місця на інше, а також під час перерв у роботі від’єднайте його від джерела живлення. Не залишайте без нагляду механізований інструмент, приєднаний до електричної або пневматичної мережі, та не передавайте його особам, що не мають права на роботу з ним.

3.2.11. Не натягуйте, не перекручуйте та не перегинайте кабелі або шланги, не ставте на них вантажі.

3.2.12. Ручне обрізування гілок плодових дерев виконуйте таким чином:

– розмістіться по одному працівникові на відстані не менше 5 м один від одного під час обрізування лінійних плантацій або через 5–6 дерев під час обрізування штамбових насаджень (обрізування дерева виконує один працівник);

– огляньте крону дерева та намітьте послідовність обрізування гілок на ньому;

– для обрізування гілок діаметром до 15 мм, розміщених на висоті до 2 м від поверхні землі, застосовуйте секатори, а гілок діаметром понад 15 мм – ножівки або садові пилки;

– підтягуйте гілки вільною рукою та утримуйте їх на відстані не менше 40 см від обличчя. Зрізайте гілку вище місця утримування її рукою. При роботі садовою пилкою підтримуйте гілку рукою нижче зрізу на відстані не менше 20 см від зрізу;

– гілки, розміщені вище 2 м від поверхні землі та діаметром до 25 мм, зрізайте гілкорізом або жердяним секатором, а гілки діаметром більше 25 мм підтягуйте ручним гачком і зрізайте жердяною пилкою, розміщуючись при цьому в стороні від місця можливого падіння гілки, що зрізається.

3.2.13. Обрізування високо розміщених гілок виконуйте з розсувних драбин-стрем’янок.

3.2.14. Під час використання драбини-стрем’янки дотримуйтесь таких вимог:

– не працюйте вдвох на одній драбині;

– не переходьте з драбини на дерево;

– не стійте одною ногою на драбині, а другою на дереві;

– не працюйте механізованим інструментом на драбині з неогородженою робочою площадкою;