– на драбині висотою 3 м і більше працюйте вдвох (один знаходиться на драбині, другий – біля основи драбини для страхування її від переміщення, розміщуючись в стороні від місця можливого падіння гілок);

– на розсувній драбині-стрем’янці розміщуйтесь на робочій площадці так, щоб завжди було три точки опори: дві ноги – рука, дві ноги – корпус. Не піднімайтесь на щаблі, що знаходяться на відстані менше 1 м від верхнього кінця драбини-стрем’янки.

3.2.15. Приставні драбини використовуйте тільки для підйому на крону дерев або на транспортні засоби. Проводити з них роботи по обрізанню дерев не допускається.

3.2.16. Під час підйому до крони дерев приставну драбину встановлюйте під кутом не більше 60о із закріпленням її у верхній частині.

3.2.17. Не підкладайте під нижні кінці драбин і стрем’янок камінці, обрізки дощок, обрубки дерев та інші предмети; не використовуйте як підставки випадкові предмети (ящики, бочки, стільці тощо).

3.2.18. Не перекидайте сокири та інші інструменти працівникам, не залишайте інструмент на деревах, східцях і площадках драбин.

3.2.19. Не переносьте інструмент без чохлів, а також у кишенях, халявах чобіт, за поясом тощо.

3.2.20. Переносьте драбини вдвох наконечниками назад, попереджаючи зустрічних працівників. Під час перенесення драбини без допомоги інших працівників несіть її так, щоб передній кінець був піднятий над землею не менше ніж на 2 м.

3.2.21. Обрізування гілок проводьте в денний час. Роботу припиніть при силі вітру понад 5 м/с, в туман, грозу, дощ та після дощу до підсихання стовбура та основних скелетних гілок.

3.2.22. В охоронній зоні ЛЕП не розміщуйте зібрані гілки, не розкладайте вогнище, не дозволяйте проїзд транспортних засобів, не влаштовуйте місця для відпочинку та вжиття їжі.

3.2.23. Під час сильного вітру, в грозу, дощ роботи в охоронній зоні ЛЕП припиніть та вийдіть за її межі на відстань не менше 40 м.

3.2.24. Перед обрізуванням виноградників вивільніть лозу від шпалери: обріжте за допомогою секатора підв’язувальний матеріал та вусики. Не відривайте прив’язану лозу від шпалери.

3.2.25. Під час обрізування, чеканки держіть лозу або пагони одною рукою на безпечній відстані від місця зрізування або спилювання.

3.2.26. Під час роботи по чеканці пагонів та обрізанню лози дотримуйтесь відстані між працівниками в ряду не менше 10м.

3.2.27. Під час роботи з чеканочним, садовим, щеплювальним тощо ножами займіть таку позу, щоб частини тіла не знаходились на лінії руху леза або були захищені товстими несучими гілками.

3.2.28. Не проводьте ручні роботи в садах і виноградниках на ділянках, де проводяться механізовані роботи.

3.2.29. Зрізані гілки до транспортних засобів переносьте невеликими порціями так, щоб добре бачити шлях перед собою, збирайте та переносьте гілки в рукавицях. Не тримайте сокиру або інший інструмент у руках або за поясом під час збирання чи перенесення гілок.

3.2.30. Гілки подавайте в кузов узгоджено по одній або невеликими порціями, розміщуючись з бокової сторони транспортного засобу.

3.2.31. Великі гілки, що перевищують розміри транспортного засобу, розділяйте (розрубуйте) на більш мілкі частини.

3.2.32. Під час обрубування слідкуйте, щоб ноги не знаходились на шляху руху леза сокири.

3.2.33. Вкладаючи гілки на кузові транспортного засобу, розміщуйтесь у середині кузова та починайте вкладання гілок від заднього борту до переднього так, щоб прикорень гілки був направлений у бік переднього борту.

3.2.34. Гілки, укладені вище борту кузова, надійно ув’язуйте мотузкою. Висота укладки вантажу не повинна перевищувати допустимі габарити проїздів по маршруту руху, а також не повинна обмежувати поле зору водієві.

3.2.35. Під час переїзду транспортного засобу від однієї купи гілок до другої зійдіть з транспортного засобу.

3.2.36. Для спуску та підйому на транспортний засіб використовуйте переносні драбини або драбини-стрем’янки.

3.2.37. Під час транспортування гілок до місць спалювання не знаходьтеся в кузовах транспортних засобів, завантажених гілками, а також в кузовах транспортних засобів і автомобілів, які не обладнані для перевезення людей.

3.2.38. Не дозволяється знаходитись з бокової сторони засобу, що рухається, на відстані менше 5 м, а також на шляху його руху. Наближайтесь до агрегату на меншу відстань тільки після попередження водія та повної зупинки агрегату.

3.2.39. Відходи, обрізки спалюйте в спеціально відведеному місці, групою не менше ніж з двох працівників. Спалювання гілок може проводити тільки спеціальна бригада.

3.2.40. Не обливайте відходи обрізування бензином, дизпаливом тощо перед розпалюванням та в процесі їх спалювання.

3.2.41. До спалювання обрізків приступайте тільки після остаточного вивезення гілок та від’їзду транспортного засобу на безпечну відстань – 300 м.

3.2.42. Підвезення гілок до місця, де вже проводять їх утилізацію (спалювання) відкритим вогнем, не допускається.

3.2.43. Не спалюйте відходи обрізування в одязі, просоченому займистими матеріалами.

3.2.44. Під час спалювання розміщуйтесь з навітряного боку вогнища.

3.2.45. Підгрібання гілок, що не повністю згоріли, здійснюйте за допомогою спеціальних металевих гачків на подовженій рукояті.

3.2.46. Не залишайте вогнище до повного згоряння та не переносьте палаючі гілки для розпалювання інших вогнищ.

3.2.47. Під час підсилення вітру до рівня, що розносить іскри, припиніть подальше спалювання відходів, вогнище загасіть і засипте землею.

3.3. Збирання плодів

3.3.1. Під час руху по саду (дільниці) слідкуйте за тим, щоб не зіткнутися з гілками, що стирчать, не наступити на плоди, ягоди, грудки ґрунту тощо.

3.3.2. Під час роботи із землі:

– розміщуйтесь у стороні від вертикалі, на якій знаходиться працівник на дереві або на драбині-стрем’янці чи на якій підвішені на гілку або стрем’янку відра;

– беріть тару з плодами від працівника, що знаходиться на дереві або драбині-стрем’янці, стоячи в стороні від місця можливого падіння тари або фруктів.

3.3.3. Під час роботи з драбини-стрем’янки:

– установіть драбину-стрем’янку, впевніться в тому, що вона стійко стоїть на землі та виключена можливість самовільної зміни відстані між опорами. Повісьте відро, зачепивши гачок за щабель драбини;

– піднімайтесь на драбину-стрем’янку і спускайтесь з неї, постійно зберігаючи мінімум три точки опори;

– не дозволяється підніматися на щаблі, що знаходяться на відстані менше 1,0 м від верхнього кінця драбини-стрем’янки або зістрибувати з драбини;

– під час збирання плодів спирайтесь на щаблі драбини-стрем’янки обома ногами і торкайтесь гомілками, стегнами або тулубом вищерозміщених щаблів або утримуйтесь однією рукою за драбину;

– не спирайтесь однією ногою на щабель драбини-стрем’янки, а другою – на гілку дерева.

3.3.4. Під час роботи на плодових деревах:

– спуск (підйом) із дерева здійснюйте тільки за допомогою приставних драбин або підставок;

– перед тим як спертись на гілку, випробуйте її на навантаження, зберігаючи при цьому три надійні точки опори; лише після цього спирайтесь на гілку;

– перевішуйте відро з гілки на гілку тільки при наявності трьох надійних точок опори;

– збирайте плоди, міцно спираючись ногами на гілку дерева і притримуючись однією рукою за скелетну гілку або стовбур дерева.

3.3.5. Під час підтягування гілок руками зі стрем’янки або з дерева зусилля повинно бути таким, щоб зберігались три надійні точки опори. Якщо ви стоїте на землі, міцно придержуйте гілку рукою; закінчивши збирання плодів, плавно відпустіть гілку до вільного стану, слідкуйте, щоб, випрямляючись, вона нікого не зачепила.

3.3.6. Під час підтягування гілки гачком випробуйте, чи не зламається гілка під навантаженням. Підтягувати гілки гачками дозволяється тільки із землі.

3.3.7. Під час збирання ягід із колючого чагарнику:

– зберіть ягоди зовні куща;

– надіньте рукавицю на руку, відведіть стебла рослин у сторону, міцно утримуючи їх рукою в рукавиці, зберіть ягоди всередині куща, плавно відпустіть стебла до вільного стану.

3.3.8. Під час збирання винограду підтримуйте гроно однією рукою, а другою зрізайте плодоніжку рухом руки від себе.

3.3.9. Під час збирання плодів, ягід, винограду:

– не працюйте в одязі (безрукавки, шорти тощо), який залишає неприкритими частини тіла (руки, ноги, тулуб);

– не відпускайте різко підтягнуту до себе гілку;

– не підстрибуйте для захоплення гілки рукою або гачком;

– не проводьте збирання з випадкових підставок (ящиків, камінців, дощок тощо);

– не перекидайте ящики, корзини, відра тощо з одного ряду в інший;

– не відпочивайте та не приймайте їжу в міжряддях;

– не вживайте в їжу немиті плоди;

– не перелізайте через шпалерний дріт та не підлізайте під нього під час переходу з одного ряду в інший.

Винесення плодів у ящиках (торбах, корзинах, відрах тощо) на міжквартальні шляхи проводьте обережно, для запобігання травмуванню рук надіньте рукавиці. Ящики переносьте вдвох, утримуючи їх за днище або за спеціальні ручки.

3.3.10. Під час винесення продукції у ящиках на міжквартальні шляхи вкладайте їх так, щоб не захаращувати проїжджу частину дороги.

3.3.11. Укладайте ящики на піддон по схемі, указаній керівником робіт.

3.3.12. Укладайте ящики у штабель у перев’язку на висоту не більше 1,8 м.

3.3.13. Під час підходу до штабеля впевніться в його стійкості.

3.3.14. Навантаження продукції у транспортний засіб проводьте через відкритий задній борт.

3.3.15. Відкривайте та закривайте борти транспортного засобу вдвох, знаходячись при цьому збоку від бортів. Перед закриванням або відкриванням бортів упевніться в безпечному положенні вантажу.

3.3.16. Під час навантаження вручну знаходьтеся збоку від вантажу, що подається. При цьому один або двоє працівників повинні знаходитись у кузові транспортного засобу та приймати вантаж. Ящики беріть під днище або за спеціальні ручки.

3.3.17. Не ставайте під час навантаження на колеса й борти транспортного засобу.

3.3.18. Ящики в кузовах автомобілів і тракторних причепів установлюйте та закріплюйте так, щоб виключити можливість їх самовільного зміщування під час транспортування.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Приберіть, очистіть інструмент, пристрої, здайте на склад або складіть у відведене місце.

4.2. Зніміть спецодяг, приведіть його в порядок, здайте на зберігання.

4.3. Помийте руки й обличчя з милом.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. При раптовій зупинці електроінструменту (відключення напруги в мережі, заклинювання рухомих частин тощо) негайно відключіть інструмент вимикачем. Від’єднайте живильний кабель від мережі і проінформуйте керівника робіт.

5.2. Якщо у процесі роботи з електроінструментом відчуваєте хоча б невелику дію електричного струму, роботу негайно припиніть, несправний інструмент здайте для перевірки й ремонту.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)