• копії сертифікатів на обладнання, що застосовується;
  • копія ліцензії проектної організації;
  • плани-схеми поверхів об'єкта.
  1. Замовник робіт у завданні на проектування обов'язково визначає систему та тип пожежного спостереження.
  2. Проектна документація повинна відповідати вимогам чинних НД з проектування, що засвідчується відповідним записом керівника проекту (головним інженером проекту) в матеріалах проекту.
  3. У проектній документації необхідно передбачати застосування виробів та устаткування, які мають сертифікат відповідності Національної системи сертифікації або інші сертифікати, визнані в Україні в установленому порядку.
  4. Монтування систем передавання тривожних сповіщень
  5. Роботи з монтування СПТС повинні здійснюватись відповідно до розробленого проекту та технічної документації підприємств-виробників на обладнання, що застосовується. Проведення монтувальних робіт без позитивного експертного висновку щодо проекту забороняється.
  6. СПЗ об'єкта може бути підключена до будь-якого ЦПТС незалежно від його територіального розташування.
  7. Монтування СПТС виконується, як правило, одночасно з монтуванням СПЗ (крім випадків, коли СПЗ змонтована раніше та експлуатується). При цьому монтування устаткування передавання тривожних сповіщень здійснюється монтажною організацією, а підключення об'єкта до пульта пожежного спостереження - пультовою організацією.
  8. Після закінчення робіт із монтування СПЗ монтажна організація повідомляє пультову про готовність об'єкта для підключення до системи централізованого пожежного спостереження.
  9. Пультова організація після отримання повідомлення про готовність об'єкта до підключення на пожежне спостереження складає картку об'єкта (форма Ж.1 додатка Ж), яка затверджується замовником робіт. Картка складається у трьох паперових примірниках, які засвідчуються печатками ЦПТС і замовника, та в електронному вигляді.
  10. Якщо монтування СПТС здійснюється на об'єкті, де СПЗ вже експлуатується, монтажна організація разом із пультовою проводить обстеження СПЗ та складають акт про виявлені дефекти (форма Ж.З додатка Ж).
  11. Пультова організація проводить реєстрацію картки об'єкта в електронній базі даних ЦПТС з присвоєнням номера картки об'єкта, який складається з номера ЦПТС та номера об'єкта (чотири символи). Номером об'єкта є порядковий номер, який присвоюється ЦПТС згідно з внутрішнім обліком об'єктів спостереження.

Після реєстрації картки об'єкта пультова організація здійснює підключення СПЗ об’єкта до ЦПТС.

Протягом двох робочих діб, з моменту підключення об'єкта, монтажна організація разом із пультовою на ділянці "об'єкт спостереження - ЦПТС пультової організації" - здійснюють тестування передачі тривожних сповіщень.

  1. Після завершення тестування проходження сигналів пультова організація вводить картку об'єкта до єдиної бази даних об'єктів спостереження, реєструє її, після чого подає три паперових примірники картки до Головного управління (управління) МНС (далі - ГУ(У)МНС) регіону (за територією знаходження об'єкта спостереження).
  2. Пультова організація протягом трьох робочих днів після подання до ГУ(У)МНС картки об'єкта здійснює тестування передавання сигналу пожежної тривоги від об'єкта спостереження до

ЦПТС оперативно-диспетчерської служби оперативно-координаційного центру. У ході тестування відповідальним працівником ОДС ОКЦ перевіряється повнота та правильність заповнення даних картки об'єкта (у відповідності з паперовими примірниками) та час проходження сигналу. У разі виявлення помилок заповнення картки об'єкта або перевищення нормативного часу проходження сигналу працівник ОДС ОКЦ надсилає електронне повідомлення до відповідного ЦПТС із зазначенням зауважень. Після усунення недоліків тестування продовжується.

  1. Максимальний час затримування передавання сигналу згідно з таблицею 2 ДСТУ prEN 50136-1-1 не повинен перевищувати для:
  • для СПТС типу 1 - 20 с (М4);
  • для СПТС типу 2 - 60 с (М3).
  1. Тестування вважається завершеним, якщо дані електронної картки об'єкта повністю відповідають паперовим примірникам, а час передавання сигналу не перевищує показників 11.4.10 для СПТС відповідного типу. Якщо у ході тестування були виявлені недоліки, пов'язані із затримкою передавання сигналу, тестування можна вважати завершеним тільки після трьох підряд успішних надходжень тестових сигналів. Після завершення тестування працівник ОДС ОКЦ зазначає в єдиній базі даних, що тестування успішно завершено (із зазначенням дати та часу постановки об'єкта до ЄБД).

За результатами тестування уповноважена особа ГУ(У)МНС робить відмітку у трьох паперових примірниках карток про постановку об'єкта до ЄБД.

  1. Протягом двох робочихднів післязавершеннятестуванняГУ(У)МНСповертає два

примірники картки об'єкта до пультової організації.Одинпримірниккарткиоб'єктапультова

організація надає замовнику та інформує його про готовність до експлуатування.

  1. Картка об'єкта зберігається у кожної сторони (замовник робіт, пультова організація, ГУ(У)МНС) протягом усього терміну спостереження та один рік після зняття об'єкта з пожежного спостереження.
  2. Пультова організація після прийняття системи до експлуатування відповідно до 11.5 у місці, передбаченому проектом (на об'єкті), встановлює табличку згідно з формою Ж.2 додатка Ж.
  3. Прийняття СПТС до експлуатування

Прийняття до експлуатування здійснюється згідно з вимогами додатка К цих будівельних норм.

  1. Технічне обслуговування систем передавання тривожних сповіщень
  2. Технічне обслуговування СПТС здійснюється згідно з вимогами додатка Я цих будівельних норм.
  3. Якщо устаткування передавання СПТС інтегроване у ППКП, його технічне обслуговування здійснює організація, яка обслуговує СПЗ цього об'єкта. У цьому випадку обслуговуюча організація зобов'язана забезпечити відновлення працездатності даного устаткування передавання протягом 12 год з моменту отримання інформації від ЦПТС.
  4. Для забезпечення допуску до об'єктів спостереження для проведення робіт із технічного обслуговування та оперативного усунення несправностей СПЗ та СПТС замовник робіт спільно з пультовою та обслуговуючою організаціями визначають порядок допуску до приміщень об'єкта спостереження.
  5. Обслуговуюча організація перед початком проведення на об'єкті спостереження робіт із технічного обслуговування (ремонту) СПЗ зобов'язана сповістити пультову організацію. Пультова організація, у разі потреби (за ініціативи обслуговуючої організації), на час технічного обслуговування тимчасово знімає об'єкт із пожежного спостереження, про що повідомляється замовник робіт. Після закінчення робіт обслуговуюча організація інформує пультову, яка, у свою чергу, становить об'єкт на пожежне спостереження та повідомляє замовника робіт.
  6. Обслуговуюча організація у разі виникнення підстав для припинення технічного обслуговування СПЗ на об'єкті спостереження (розірвання договору тощо) зобов'язана не пізніше ніж за 5 робочих днів до його припинення письмово повідомити про це пультову організацію.
  7. Пультова організація у разі надходження повідомлення про припинення технічного обслуговування СПЗ об'єкта не пізніше ніж за 5 робочих днів письмово інформує замовника про можливість відключення об'єкта від системи пожежного спостереження. Якщо протягом ЗО календарних днів із моменту повідомлення не поновлено технічне обслуговування СПЗ, пультова організація тимчасово знімає об'єкт із пожежного спостереження, про що повідомляє замовника робіт.
  8. У разі розірвання або не продовження договору між замовником робіт та пультовою організацією на проведення робіт із спостереження за СПЗ об'єкта пультова організація знімає об'єкт із пожежного спостереження, про що письмово повідомляє обслуговуючу організацію, а також направляє у заданому вигляДї повідомлення до ЄБД.

12 ЕЛЕКТРОКЕРУВАННЯ, КОНТРОЛЬ І СИГНАЛІЗАЦІЯ СПЗ НА ОБ'ЄКТАХ

Обладнання електрокерування, контролю і сигналізації, що використовується згідно з вимогами, які наведені в цих будівельних нормах, повинно мати сертифікат відповідності Національної системи сертифікації та відповідати всім обов'язковим вимогам щодо обладнання протипожежного призначення.

  1. Системи пожежної сигналізації
  2. У приміщенні пожежного поста повинен бути встановлений ППКП, на якому відображається світлова і звукова сигналізація згідно з вимогами ДСТУ EN 54-2.
  3. Системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей
  4. У приміщенні пожежного поста повинна бути:
  5. світлова і звукова сигналізація:

а) несправність у системі оповіщення;

б) несправність електроживлення системи оповіщення;

в) несправність ланцюгів пуску системи оповіщення;

г) відключення автоматичного режиму.

  1. світлова сигналізація:

а)спрацювання (з розшифруванням зон оповіщення);

  1. модулі:

а) запуску системи оповіщення (з вибиранням зон оповіщення);

б) запуску системи оповіщення (для всього будинку);

в) зупинки системи оповіщення (з вибиранням зон оповіщення);

г) зупинки системи оповіщення (для всього будинку).

  1. Автоматичні системи водяного, пінного пожежогасіння
  2. Електрокерування повинно забезпечити:

а) автоматичний пуск робочих насосів;

б) автоматичний пуск резервних насосів у разі відмови пуску або невиходу певного робочого насоса на режим у проміжку встановленого часу;

в) автоматичне включення електроприводів запірної арматури;

г) автоматичний пуск і відключення дренажного насоса;

д) місцеве, а за необхідності, дистанційне управління насосами, електроприводами запірної арматури;

е) місцеве управління пристроями, що компенсують витік вогнегасної речовини та стисненого повітря із трубопроводів, імпульсного пристрою або автоматичного водоживильника;

ж) автоматичне перемикання ланцюгів керування і сигналізації з робочого вводу електропостачання на резервний та навпаки при відновленні напруги, за виключенням ланцюгів керування місцевим пуском насосів та світлової сигналізації про наявність напруги на вводах електропостачання;

и) можливість перемикання автоматичного і дистанційного пуску насосів, електроприводів засувок на місцевий пуск;

к) автоматичний контроль цілісності електричних ланцюгів приладів та датчиків, що використовуються для формування командного імпульсу на автоматичне включення насосів;

л) автоматичний контроль аварійного рівня в резервуарі у дренажному приямку, в ємності з піноутворювачем;

м) контроль працездатності звукової та світлової сигналізації;

н) вимикання звукової сигналізації про пожежу, пуск насосів, спрацювання або несправності системи;

  1. формування командного імпульсу для вимикання технологічного обладнання та інженерних систем об'єкта і вимикання оповіщення про пожежу.
  2. Формування командного імпульсу автоматичного пуску необхідно здійснювати при спрацюванні:

а) пожежних сповіщувачів системи пожежної сигналізації;

б) сигналізаторів тиску;

в) електроконтактних манометрів;

г) технологічних датчиків.

  1. Автоматичний пуск системи пожежогасіння повинен відбуватися при спрацюванні двох пожежних сповіщувачів або двох технологічних датчиків (що включені за логічною схемою "І"), одного з двох сигналізаторів тиску або одного з двох електроконтактних манометрів (що увімкнені за логічною схемою "АБО").
  2. Пристрій місцевого пуску та зупинки насосів слід розміщувати в насосній станції. Можливо передбачати пуск та зупинку пожежних насосів із приміщення пожежного поста.
  3. Пристрої відновлення автоматичного стану повинні розміщуватись у приміщенні пожежного поста.
  4. Пристрій перемикання автоматичного та дистанційного пуску насосів на місцевий слід розміщувати в насосній станції.
  5. Пристрої місцевого пуску та зупинки компресора слід розміщувати в насосній станції або в приміщенні, де розміщуються вузли керування в залежності від знаходження компресора.
  6. У системах пінного пожежогасіння для приміщень, які захищаються, де можливе перебування людей, необхідно передбачати пристрої перемикання автоматичного пуску на дистанційний та для всіх приміщень, які захищаються, і перед входом повинна передбачатись звукова і світлова сигналізація - табло "ПІНА - ВИХОДЬ!", "ПІНА - НЕ ВХОДИТИ!" Суміжні приміщення, які мають вихід тільки через приміщення, яке захищається, та приміщення, що мають канали, підпілля, простори за підвісною стелею, які підлягають захисту, повинні мати аналогічну сигналізацію.
  7. У приміщенні насосної станції необхідно передбачати світлову сигналізацію:

а) про наявність напруги на робочому та резервному вводах електропостачання пожежних насосів;

б) про вимкнення автоматичного пуску пожежних насосів, насосів-дозаторів, дренажного насоса та електроприводів запірної арматури (з розшифруванням за кожним видом обладнання);

в) про несправність електричних ланцюгів спрацювання вузлів керування та видачі командного імпульсу на увімкнення (з розшифруванням за напрямками);

г) про заклинювання електрозасувок (з розшифруванням за напрямками);

д) про аварійний рівень у пожежному резервуарі, в ємкості з піноутворювачем, у дренажному приямку.

  1. У приміщенні пожежного поста повинна бути:
  2. світлова і звукова сигналізація:

а) про виникнення пожежі (з розшифруванням зони,секції);

б) про пуск насосів (з розшифруванням насосів);

в) про початок роботи системи (з розшифруванням напрямку, по якому подається вогнегасна речовина);

г) про вимкнення автоматичного пуску насосів (з розшифруванням насосів);

д) про несправність у системі;

е) про зникнення напруги на вводах електропостачання пожежних насосів;