На пультах управління вивішуються плакати “Не включати – працюють люди”.

5.1.6. До робіт з приготування водних розчинів хімічних домішок допускаються особи, які не мають пошкоджень шкіри рук і обличчя. Місця приготування водних розчинів хімічних домішок обладнуються умивальниками та забезпечуються інструкціями щодо безпечної роботи і надання першої допомоги.

5.1.7. Зберігати і застосовувати хімічні домішки слід відповідно до вимог інструкції заводу-виготовлювача.

5.1.8. В приміщеннях, де зберігаються або готуються водні розчини хімічних домішок, не допускається палити, приймати їжу, проводити роботи з відкритим вогнем (зварювання і різання металу, паяння і та ін.). Приміщення обладнується вентиляцією і засобами пожежогасіння.

5.1.9. Двосторонні верстати для заготовлення арматури розділяються металевою захисною сіткою з чарунками не більше 50х50 мм і висотою 1 м.

5.1.10. Верстати для правлення, різання та гнуття арматури закріплюються на фундаменті. На верстатах або біля них вивішуються таблички з зазначенням максимально допустимих діаметрів і марки сталі арматури за сертифікатом заводу-виготовлювача.

5.1.11. Бухтотримачі для розмотування мотків арматури встановлюються на відстані 1,5 м від верстата для правки арматури на висоті не більше 50 см від підлоги і огороджуються.

Між бухтотримачем і правильним барабаном верстата встановлюються направляючі пристрої (труба, кільце) для обмеження довільного руху арматури, що розмотують.

5.1.12. Верстати для правлення, різання та гнуття арматури обладнуються пневмовідсмоктувачами для видалення металевого пилу та окалини. Під час видалення пилу та окалини працівники користуються спеціальними щітками, захисними окулярами та респіраторами.

5.1.13. Перед пуском верстата арматурники перевіряють справність гальмових і пускових пристроїв, кінцевих вимикачів, наявність захисних кожухів і огороджень, правильну установку ножів. Пускові пристрої верстатів розміщуються безпосередньо на робочому місці.

5.1.14. Місце переходу арматурної сталі з бухтотримача на барабан огороджується.

5.1.15. Високоміцний дріт дозволяється різати арматурними ножицями і дисковими електропилками, допускається кисневе різання.

Різання електродуговим способом не допускається. Дискова пилка огороджується у верхній частині суцільним кожухом.

5.1.16. Не допускається підтримувати і направляти руками захисні сітки та інші огородження працюючих верстатів.

5.1.17. Не дозволяється різання арматури на верстатах з затупленими або вибитими різальними поверхнями ножів: ножі підтягуються болтами до упору, а зазор між ножами не повинен перевищувати паспортних даних.

5.1.18. Під час роботи на приводному верстаті для гнуття арматури не допускається переставляти пальці або закладати арматуру під час обертання диску. Пальці повинні щільно входити в гнізда і відповідати діаметру стрижнів, що загинаються.

5.1.19. Під час роботи на верстатах для гнуття арматурних сіток не допускається їх провисання і обов’язково застосовуються підставки.

5.1.20. Під час збирання арматурних каркасів поза опалубкою роботи ведуться відповідно до вимог технологічної карти.

5.1.21. Монтажні петлі, які закладаються в елементи каркасів і блоків, що виготовляються, не повинні мати тріщин, раковин, надрізів та інших дефектів.

5.1.22. У разі висоти конструкції більше 5 м монтаж (демонтаж) опалубки проводиться працівниками-верхолазами з застосуванням запобіжних поясів.

5.1.23. Переміщення і монтаж великогабаритних секцій опалубки проводиться особами, відповідальними за проведення робіт.

5.1.24. Під час улаштування утепленої опалубки із застосуванням скловати й інших аналогічних матеріалів використовуються засоби індивідуального захисту.

5.1.25. Робоче місце (робоча зона) під час монтажу (демонтажу) опалубки повинно задовольняти таким вимогам:

– під час проведення робіт одночасно у декількох ярусах працівники захищаються від можливого падіння інструментів і матеріалів шляхом улаштування бортових огороджень, захисних козирків і т. ін.;

– на робочих місцях встановлюються покажчики робочих проходів і визначаються зони, небезпечні для проходу чи проїзду, згідно з п. 4.1.1 цих Правил;

– інвентар, пристосування та інструменти розміщують у визначених місцях. Ручні інструменти зберігають у спеціальних переносних чи контейнерних ящиках. Рукоятки інструментів фарбуються в яскраві кольори.

5.1.26. Щитова металева опалубка, що шарнірно розкривається, страхується клітями чи обладнанням (фаркопфні стяжки і т. ін.).

5.1.27. Слід забезпечити безпечний спосіб відривання щитів від бетону.

5.1.28. Перевезення бетонної суміші автосамоскидами допускається в герметизованих кузовах.

5.1.29. Знаходження працівника на піднятому кузові автосамоскида для очищення його від бетону не допускається.

5.1.30. Рух автомобілів по естакадах для подачі бетонної суміші, обладнаних відбійними (з боків) і упорними (з торця) брусками, допускається із швидкістю не більше 3 км/год. Висота та міцність відбійних брусків визначається в робочій документації.

5.1.31. Під час подавання бетонної суміші автосамоскидами з естакад рух людей по них не допускається.

5.1.32. Перед подаванням бетонної суміші бетононасосами необхідно:

– випробувати всю систему бетоноводу гідравлічним тиском, який в 1,5 рази перевищує робочий;

– залишити прохід навколо бетононасосу завширшки не менше 1 м;

– очистити і щільно закрити замкові з’єднання між ланками бетоноводу перед подачею бетонної суміші.

5.1.33. Перед підійманням краном або підйомником бетонної суміші в бункерах (баддях) перевіряється справність останніх. Бункери повинні відповідати вимогам ГОСТ 21807-76* та ГОСТ 12.3.010-82.

5.1.34. Між бетонниками на робочих місцях і машиністами кранів та підіймальних механізмів установлюється звукова чи знакова сигналізація і радіозв’язок.

5.1.35. Перед укладкою бетонної суміші перевіряється правильність і надійність установлення арматури, опалубки, риштувань, улаштувань для подачі бетонної суміші, надійність їх закріплення під час укладки бетонної суміші.

Бетонування супроводжується спостереженнями за станом опалубки і контурних блоків.

5.1.36. Електропрогрівання бетонної суміші проводиться з дотриманням правил з безпеки, передбачених в розділі 4.6 цих Правил.

5.1.37. Не допускається знаходження працівників у пропарювальних камерах з температурою в них вище 40°С.

5.1.38. В місцях проведення робіт тепляки встановлюються на висоті не менше 180 см від поверхні бетону до стелі тепляка.

5.2. Виготовлення мостових конструкцій з бетону, залізобетону

і попередньо-напруженого бетону

5.2.1. Виготовлення мостових конструкцій з бетону, залізобетону та попередньо-напруженого бетону проводиться згідно зі СНиП III-4-80*, НАОП 6.1.00-1.10-97 і цими Правилами.

5.2.2. Інструкції з експлуатації стендів, пристроїв і механізмів вивішуються біля кожного стенду, пристрою чи механізму.

5.2.3. Встановлення центрифуг та інших механізмів, генеруючих вібрацію і шум, проводиться відповідно до проектів, які передбачають заходи щодо зниження вібрації і шуму до гранично допустимих величин згідно з нормами.

5.2.4. Постійні та пересувні стенди для масового виготовлення конструкцій до початку робіт випробовують. Пересувні стенди, що виготовлені в заводських умовах, повинні мати технічний паспорт підприємства-виготовлювача і інструкцію з експлуатації.

5.2.5. Не дозволяється вносити зміни в силові конструкції стендів без узгодження з проектною організацією.

5.2.6. В процесі експлуатації стенди випробовуються не менше 1 разу на рік. Випробування здійснюється після капітального ремонту чи тривалої перерви в роботі (більше шести місяців). Випробування проводиться на навантаження, що перевищує нормативне на 10%.

5.2.7. Емульсії, які застосовуються для змазування внутрішніх поверхонь опалубки і форм, готують та зберігають в спеціально обладнаних приміщеннях з витяжною вентиляцією.

5.2.8. Під час покриття форми і опалубки мастилом працівники користуються респіраторами, захисними окулярами та застосовують спеціальні мазі для захисту шкіри рук та обличчя.

5.2.9. Стенд для виготовлення конструкцій обладнують настилами та перехідними мостиками шириною не менше 0,6 м з поручнями заввишки не менше 1 м.

5.2.10. Під час укладання бетону з бадді відстань між нижньою кромкою бадді і формою (опалубкою) повинна бути не більше 1 м.

5.2.11. Стан паропроводів та запірної арматури повинен відповідати вимогам ДНАОП 0.00-1.11-90.

5.2.12. Подавання пари в камери проводиться з дозволу відповідальної особи.

5.2.13. Пропарювальні камери, які знаходяться всередині закритих приміщень, обладнуються системою парогасіння або витяжною вентиляцією.

5.2.14. Роботи з виготовлення попередньо-напружених мостових конструкцій (натягування арматури, обтиснення бетону, замонолічування стиків, обрізування пучків, ін’єктування закритих і наповнення відкритих каналів, виготовлення арматурних елементів) виконуються під керівництвом відповідальної особи з числа спеціалістів, які призначені наказом для проведення цих робіт.

5.2.15. На місці робіт (біля обладнання для натягування арматури) вивішується затверджена в установленому порядку таблиця показників манометра (для застосовуваних домкратів), які відповідають робочим зусиллям натягування арматури, і порядок натягування арматури.

5.2.16. В усіх випадках роботи з гідравлічними домкратами, насосними установками необхідно дотримуватись вимог інструкції з їх експлуатації.

Не допускається використовувати для натягування високоміцної арматури гідравлічні домкрати, які не мають заводського номеру, паспорта та інструкції з експлуатації.

5.2.17. Не дозволяється виконувати зварювальні роботи, газову та електродугову різку поблизу натягнутої арматури чи на місці її складування без захисту арматури огороджувальними щитами.

Не дозволяється використовувати напружену арматуру для заземлення електричного обладнання.

5.2.18. На початковій стадії натягування пучків гідравлічними домкратами та вибирання слабини пучка необхідно стежити за відсутністю перешкод для вільного подовження пучків.

5.2.19. Усування будь-яких дефектів в натягнутій арматурі не допускається до зниження натяжіння. Усування дефектів у напруженій арматурі дозволяється з зусиллям натягнутої арматури не більше 0,2 від контрольованого.

5.2.20. Під час натягування арматурних пучків гідравлічними домкратами подвійної (потрійної) дії з обох сторін не допускається виконувати натягування і заклинювання одночасно обома домкратами.

5.2.21. Місця робіт з попереднього натягування арматури огороджуються захисними щитами із міцної деревини, металу або залізобетону.

Торцеві щити з дротяних сіток не допускаються.

5.2.22. Під час натягування, підтягування та відпускання арматури за допомогою гідросистем передбачаються запобіжні заходи для попередження будь-яких можливих перекосів натягувального обладнання та анкерних плит. Усувати перекіс гідродомкрата ударами молотка не допускається.

5.2.23. Під час натягування пучків із дроту з висадженими головками з боку нерухомого анкера встановлюється огородження з суцільних щитів впритул до головок, що виступають із анкера.

5.2.24. Обмазування торців для ін’єктування каналів дозволяється після обрізування всіх пучків.

5.2.25. Для забезпечення безпеки робіт під час ін’єктування нагнітаючий шланг повинен бути одягнутий на штуцер, який має не менше чотирьох уступів, і закріплений двома хомутами. Працівники повинні бути в захисних окулярах.

Штуцер вкручується в з’єднувальну муфту на глибину не менше 3 см. На таку ж глибину муфта накручується на патрубок.

Система подавання суміші перевіряється опресуванням з тиском на 20% вище максимального робочого.

5.2.26. Під час ін’єктування суміші не допускається знаходження обслуговуючого персоналу в створі з каналом з боку його вихідного отвору.

5.2.27. Під час подавання пучків на прогінну будову у вигляді бухти скрутки, що з’єднують пучки, ставляться так, щоб було забезпечено швидке і безпечне розкатування бухти.

5.2.28. Приварювання до робочої напруженої арматури будь-яких стрижнів, за винятком передбачених робочою документацією і приварених до початку натягування, не допускається.

5.2.29. У процесі виготовлення елементів не допускається передавати поперечне навантаження на напружену арматуру (підвішувати до неї опалубку, допоміжне обладнання).

5.2.30. Виготовлення арматурних елементів із канатів з їх попередньою витяжкою проводиться згідно з прийнятою технологією на спеціально обладнаному стенді.

Зусилля витяжки створюється домкратами. Використання лебідок із поліспастами допускається для вибирання слабини і на початку кожного ступеня натягування для запобігання перепасовкам домкратів у разі недостатнього робочого ходу їх поршнів.

5.2.31. Обмотування натягнутих канатів дротом допускається виконувати із зниженням зусилля до 0,2 від контрольованого. У разі необхідності виконання робіт біля натягнутих канатів в технологічній карті передбачаються заходи, що забезпечують безпеку працюючих.

5.2.32. Для запобігання мимовільному викиду сплаву з анкерного стакана під час його заповнення необхідно одночасно з розплавленням сплаву в ковші підігріти анкерний стакан до температури 300°С.

5.2.33. В місцях проведення робіт з натягування арматури встановлюються попереджувальні плакати (надписи): “Прохід не дозволяється – йде натягування”.

5.2.34. Під час виконання робіт з натягування арматури працівник знаходиться збоку від елементу.

5.2.35. Натягнуті арматурні пучки, які розміщені у відкритих каналах, огороджуються щитами.

5.2.36. Приварювання обойми конусних анкерів до сталевих закладних листів на торці конструкції чи взаємне прихвачування її зварюванням не допускається.