3.1.1. Піскоструминний (дробоструминний) апарати і масловодовідділителі незалежно від місця виконання робіт повинні експлуатуватись згідно з «Правилами будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском».

3.1.2. Піскоструминні (дробоструминні) апарати повинні мати паспорт заводу-виробника із визначенням допустимого робочого тиску.

Апарати необхідно періодично перевіряти, а результати перевірок заносити в їх паспорти.

3.1.3. Місця виконання піскоструминних (дробоструминних) робіт необхідно огороджувати і забезпечувати відповідними попереджуючими і заборонними написами.

3.1.4. Гумотканинні рукава для повітря і піску повинні бути міцними, без свищів і здуття.

Місця з'єднання шлангів для піску і повітря не повинні давати витікання, з'єднувальні наконечники, сопла, хомути повинні бути ретельно закріпленими.

3.1.5. Робітник-піскоструминник повинен працювати в спецодязі, спецвзутті і обов'язково у скафандрі, а підсобний робітник - в захисних окулярах і респіраторі.

3.1.6. Між робітником-піскоструминником, який знаходиться в апараті, що очищається, і підсобним робітником, який знаходиться біля піскоструминного (дробоструминного) апарата, повинна передбачатись візуальна, звукова чи світлова сигналізація для швидкого прийому і виконання сигналів робітника-піскоструминника.

З.1.7. Подача стисненого повітря в піскоструминний апарат дозволяється лише після того, як піскоструминних взяв з руки піскоструминний (дробоструминний) шланг.

Для уникнення ударів соплом чи шлангом випускати сопло з рук і припиняти роботу піскоструминний повинен тільки після перекриття повітряного вентиля і повного випуску з шланга стисненого повітря.

Під час прочищення сопла при його забиванні дивитись в торець сопла забороняється.

Підходити до піскоструминника з боку, в який направлений струмінь піску, забороняється.

3.1.8. Піскоструминний (дробоструминний) апарат повинен бути обладнаний запобіжним клапаном, дія якого перевіряється по манометру перед пуском апарата шляхом подачі в нього стисненого повітря.

3.1.9. Завантаження металевого піску в дробоструминний апарат виконується через завантаження люку, який повинен відкриватися підсобним робітником після перекривання вентиля на магістралі, яка підводить стиснене повітря в апарат, і перевірки відсутності в шланзі стисненого повітря.

3.2. Під час очищення поверхні вручну із застосуванням металевих щіток необхідно користуватись респіратором, захисними окулярами і рукавицями.

3.3. Під час хімічного очищення металевих поверхонь сполуками, які містять кислоти, необхідно:

3.3.1. Працювати в окулярах, гумових рукавицях, гумовому фартуху, гумових чоботях і спецодязі з шерстяної чи іншої кислотостійкої тканини.

3.3.2. Під час розбавлення кислот водою слід вливати кислоту в воду тонким струменем при безперервному розмішуванні; забороняється наливати воду в кислоту.

3.3.3. Під час роботи з кислотами в закритих апаратах повинна застосовуватись припливно-витяжна вентиляція з 10-кратним обміном повітря. При цьому з зовнішнього боку апарата повинен знаходитись черговий для зв'язку і наглядом за безпекою працюючих в апараті.

3.4. Під час знежирювання металевих поверхонь органічними розчинниками

необхідно дотримуватись наступних правил:

3.4.1. Знежирювання виконувати на відкритому повітрі з навітряного боку чи з приміщеннях, обладнаних припливно-витяжною вентиляцією.

3.4.2. Дільниці знежирювання слід огородити і вивісити попереджувальні і заборонні написи.

3.4.3. В місцях виконання робіт по знежирюванню забороняється приймати їжу, палити і користуватись відкритим вогнем.

3.4.4. Для знежирювання забороняється застосовувати етилований бензин та інші отруйні розчинники (чотирихлористий вуглець, діхлоетан та інше).

Розчинники повинні підноситись до робочого місця в спеціальній тарі - алюмінієвій чи оцинкованій - з закритими кришками і в кількості, не перевищуючій змінної потреби, але не більше .

3.4.5. В приміщенні, де виконуються знежирювальні роботи, забороняється виконувати роботи з відкритим вогнем чи роботи, пов'язані з іскроутворенням.

Електроустановки в цьому приміщенні повинні бути в вибухобезпечному виконанні і заземлені.

3.4.6. Робітники повинні бути забезпечені протигазами, чистим спецодягом, полівінілхлоридними чи брезентовими фартухами, рукавицями та гумовими рукавичками.

3.4.7. У разі раптової зупинки вентиляції робітників негайно потрібно вивести з приміщення, а приміщення необхідно провітрити.

3.4.8. Використані обтиральні матеріали слід складати в металевий ящик з кришкою і після роботи виносити у спеціально відведене для цього місце.

3.5. Вимоги безпеки при гумувальних і поліізобутиленових роботах.

3.5.1. При виконанні робіт зі склеювання гумою і поліізобутиленом особливу увагу слід звернути на:

3.5.1.1. Обладнання вентиляції і освітлення повинні бути в вибухобезпечному виконанні:

3.5.1.2. Неприпустимість виконання зварювальних та інших робіт, які викликають іскроутворення.

3.5.2. Приміщення для виконання гумувальних робіт, підготування гуми і поліізобутилену, приготування клеїв повинно бути:

3.5.2.1. Ізольоване від інших приміщень і зачинятися на ключ.

3.5.2.2. Обладнане загальною припливно-витяжною вентиляцією і освітленням у вибухобезпечному виконанні.

3.5.3. У разі раптової зупинки вентиляції забороняється продовжувати роботи, а робітники повинні негайно вийти з приміщення.

3.5.4. Забороняється без дозволу керівника робіт застосовувати розчинники, які відрізняються від передбачених технологічними інструкціями.

3.5.5. Бачки для приготування і перенесення клею повинні бути виготовлені з алюмінію чи оцинкованої жерсті.

3.5.6. Для перемішування клею дозволяється застосовувати тільки дерев'яні мішалки.

3.5.7. Переливати клей слід тільки алюмінієвим кухлем.

3.5.8. Волосяні пензлі для нанесення клею не повинні мати металевих ободків.

3.5.9. Розкочувати рулони гуми (поліізобутилену), промащувати клеєм і розкроювати їх слід на спеціальному столі (верстаті), який оббивається алюмінієм чи цинком. Металева кромка стола, на якому промащують гуму клеєм, повинна бути заземленою. Ножі, ролики, щітки повинні мати дерев'яні ручки.

3.5.10. Під час роботи в майстернях, де біля столів, на яких виконується обробка гуми, бетонна підлога, її необхідно покрити гумовими доріжками чи покласти дерев'яні щити, щоб уникнути іскроутворення від апарату, який випадково впав.

3.5.11. Під час склеювання апарата гумою чи поліізобутиленом забороняється зачищати поверхню апарата металевим інструментом.

3.6.12. При роботі в апаратах, які склеюються гумою чи поліізобутиленом, слід одягати тапочки на гумовій підошві, без гвіздків і підків.

Під час роботи в кишенях робітника не повинно бути сірників і металевих предметів, які можуть викликати при падінні іскроутворення.

3.5.13. Металеві апарати, які склеюють гумою чи поліізобутиленом, повинні бути заземлені.

3.5.14. Працюючі в закритих апаратах через кожну годину повинні робити перерву в роботі, виходити на 10 хвилин на свіже повітря.

3.5.15. Особливу увагу слід звернути на виконання вимог:

3.5.15.1. Закриті апарати дозволяється склеювати гумою чи поліізобутиленом за наявності припливно-витяжної вентиляції.

3.5.15.2. Витяжна вентиляція повинна бути приєднана до нижнього штуцера, припливна – через верхній люк.

3.5.15.3. У разі недостатньо ефективної роботі вентиляції робітникам необхідно користуватись протигазом з гнучким шлангом, кінець якого повинен бути виведеним в зону чистого повітря.

3.5.16. При зварюванні швів поліізобутилену забороняється застосовувати бензин для очищення поверхні поліізобутилену; його слід очищати мильною водою.

3.5.17. Зварювати шви електричним пальником чи паяльником можна тільки при напрузі в мережі не більше 42 В.

Провід до пальників чи паяльників повинен бути шланговий зі справною ізоляцією.

Перед включенням пальників чи паяльника необхідно перевірити їх справність. Забороняється працювати з несправними пальниками чи паяльниками.

Перед включенням пальника в мережу необхідно відкрити на ній кран подачі стисненого повітря.

Забороняється ремонтувати пальники і паяльники, включені в мережу.

Пальники слід періодично виключати з мережі для охолодження.

3.5.18. При гумуванні металевої апаратури самовулканізуючим тиоколовим герметиком слід дотримуватись правил безпеки:

3.5.18.1. При роботі з металевими, на основі рідкого тиокола і епоксидних, матеріалами необхідно враховувати вогненебезпечність розчинників, які входять до складу робочої суміші, і токсичність матеріалів.

3.5.18.2. Роботи повинні виконуватись в добре вентильованому приміщенні.

У разі недостатньо ефективної вентиляції (коли концентрація ацетону і етилацетату перевищує 0,2 г/м3) робітники повинні користуватись протигазом.

3.5.18.3. Приготування ґрунту повинно виконуватись в спеціально відведених місцях в тарі, яка виключає іскроутворення.

3.5.18.4. Біля місць гумувальних робіт зварювальні роботи та інші роботи із застосуванням відкритого вогню допускаються на відстані не менше .

3.6. Вимоги безпеки при роботі з вініпластом.

3.6.1. В приміщенні, де виконується механічна обробка і зварювання вініпласту, забороняється виконувати роботи, пов'язані з виділенням вибухо- і вогненебезпечних газів.

3.6.2. Робочі місця у верстатів, де виконується різання і фрезерування вініпласту, а також приміщення зварювального відділення повинні бути обладнані місцевими відсмоктувачами витяжної вентиляції.

3.6.3. Забороняється механічна обробка вініпласту при температурі нижче 5 С.

3.6.4. Для захисту очей при роботі на верстаті по обробці вініпласту необхідно одягати окуляри.

3.6.5. Під час роботи на стаціонарних циркулярних пилах необхідно:

3.6.5.1. Заземлити станину циркулярної пили.

3.6.5.2. Огороджувати привідний ремінь від двигуна до валу і диск.

3.6.5.3. Подавати матеріал, що розрізується, до диска пили плавно, без ривків за допомогою спеціального дерев'яного товкача.

3.6.5.4. Постійно перевіряти справність, цілість і положення диска - при обертанні диск повинен займати суворо вертикальне положення і не вібрувати.

3.6.5.5. Встановлювати направляючі необхідно паралельно диску і надійно його закріплювати.

3.6.5.6. Слідкувати за тим, щоб висота виступаючої над столом частини диска відповідала товщині матеріалу.

3.6.5.7. Розпилювальний матеріал тримати двома руками і повільно підводити до диска.

3.6.5.8. Розпилювання проводити при обертах диска з встановленою швидкістю.

3.6.6. Під час роботи з пересувною циркулярною пилою:

3.6.6.1. Підключати електропилу до електромережі за допомогою цільного дроту. Скручування провідників тощо забороняється.

3.6.6.2. Ремонтувати пилу, включену в електромережу, забороняється.

3.6.6.3. Корпус пили повинен заземлюватись.

3.6.6.4. Працювати з циркулярною пилою в вологих приміщеннях тільки на ізолюючих поверхнях.

3.6.6.5. Робітник повинен працювати в діелектричних рукавицях.

3.6.6.6. Під час перерв в роботі пилу слід відключити від електромережі.

3.6.7. Під час роботи з електронагрівальними печами для нагрівання вініпласту необхідно виконувати наступні правила:

3.6.7.1. Не допускати нагрівання печі відкритими електроприладами.

3.6.7.2. Електропіч ретельно ізолювати.

3.6.7.3. Подавати і виймати вініпласт з печі тільки в рукавицях.

3.6.8. Знімати фаски вручну з незакріпленого на столі листа забороняється.

3.6.9. Для місцевого освітлення при роботі з вініпластом треба застосовувати світильники напругою не більше 42 В.

3.6.10. Для зварювання вініпласту слід застосовувати електричні пальники напругою не вище 42 В.

3.6.11. Перед початком роботи електрозварювальними пальниками необхідно перевірити їх справність (нагрівальні спіралі, контакти, шланг для подачі повітря і електричний провід).

Під час роботи неможна направляти струмінь гарячого повітря, яке виходить з пальника, на себе і працюючих поблизу осіб.

3.6.12. Електрозварювальний пальник не слід розбирати і класти на металеві предмети.

Особисту обережність слід дотримувати при включенні спіралі.

У випадку несправності електрозварювального пальника необхідно припинити роботу, виключити струм і подачу повітря.

3.6.13. Довіряти електрозварювальний пальник стороннім особам забороняється.

3.6.14. Під час зварювання електричним пальником необхідно:

3.6.14.1. Заземлювати корпус пальника.

3.6.14.2. Застосовувати напругу, яка живить зварювальний пальник, не вище 42 В.

3.6.14.3. Застосовувати переносні понижуючі трансформатори з гнучким проводом, забезпеченими справною штепсельною вилкою.

3.6.14.4. Приєднувати переносні трансформатори до електромережі повинен тільки електромонтер.

3.6.14.5. Заземлювати корпуси знижувальних трансформаторів до підключення їх до мережі.

3.6.15. Ручка зварювального пальника повинна бути виготовленою з електроізоляційного матеріалу.

Перед включенням пальника в електромережу необхідно відкрити кран подачі стисненого повітря.

Залишати пальник включеним під час перерв в роботі забороняється.

3.6.16. Вініпласт слід зварювати при температурі не вище 270°С.

3.6.17. Під час зварювання в металевих апаратах в вологих приміщеннях зварник повинен користуватися діелектричним килимком.

3.6.18. Під час використання газових зварювальних пальників:

3.6.18.1. Шланги не повинні перекручуватися чи мати переломи.

3.6.18.2. Редуктори, шланги, вентилі та інше обладнання, яке має витікання газу, слід негайно замінити.

3.6.19. В приміщенні, в якому проводяться роботи зі склеювання вініпластовою фольгою, повинні бути:

3.6.19.1. Припливно-витяжна вентиляція з кратністю обміну повітря не менше 20 в годину.

3.6.19.2. Лампи електричного освітлення з герметичними ковпаками.