* Цей додаток не визначає галузь використання автоматичних пожежних сповіщувачів, яка встановлюється відповідними

будівельними нормами, нормами технологічного проєктування і відомчими переліками.

Закінчення таблиці К.1

Перелік характерних приміщень, виробництв, технологічних процесів

Автоматичний пожежний сповіщувач

- склади декорацій, бутафорії і реквізитів, адміністративно-господарські приміщення, машинолічильні станції, пульти керування, передпокої житлових приміщень;

-лікарняні палати, приміщення підприємств торгівлі, громадського харчування і побутового обслуговування, службові кімнати, житлові приміщення готелів і гуртожитків;

- приміщення музеїв і виставок та підпільні простори приміщень з персональними комп'ютерами.

Тепловий або димовий

Тепловий

Димовий або полум'я

Примітка 1. Вказаний першим вид сповіщувача є пріоритетним.

Примітка 2. Використання інших видів сповіщувачів або необхідність в становлення в одному приміщенні автоматичних пожежних сповіщувачів, що реагують на різні фактори пожежі на початку горіння, визначається техніко-економічним обгрунтуванням.

К. 1 При виборі димових сповіщувачів не рекомендується використовувати радіоізотопні спо-

віщувачі в приміщеннях з довготривалим перебуванням людей (лікарні, санаторії та інші оздоровчі заклади), жилих приміщеннях готелів і гуртожитків.

Забороняється встановлення радіоізотопних сповіщувачів в житлових будинках і дитячих закладах.

Додаток Л (обов'язковий)

Розміщення автоматичних і ручних пожежних сповіщувачів

Автоматичні сповіщувачі

Л.1..При захисті приміщення точковими пожежними сповіщувачами їх рекомендується розташовувати за схемами трикутного ( рис.1) або квадратного ( рис. 2) розміщення.

3ба

а б

а/2 а б а

Рис.1Рис.2

Л.2. В залежності від розмірів і конфігурації примщень, що підлягають захисту, типу їх перекриттів (покриттів) та інших факторів, мінімальна кількість точкових сповіщувачів визначаеться проектним рішенням.

Л.3. При розміщенні точкових сповіщувачів у відповідності з вимогами цих норм необхідно враховувати додаткове встановлення сповіщувачів:

- у кожному відсіку покриття (перекриття) завширшки 0,75 м і більше, що утворено суцільними будівельними конструкціями (балками, прогонами, ребрами плит і т.ін.), які виступають від площини покриття (перекриття) на 0,30 м і більше, а за наявності на стелі частин, яю виступають, від 0,15 до 0,30 м максимальну відстань між сповіщувачами та від сповіщувачів до стін належить зменшувати в поперечному до виступних частин напрямі: при глибині від 0,15 до 0,20 м - на 15%, а при глибині від 0,21 до 0,29 м - на 25%;

- під технологічними площадками, вентиляційними коробами завширшки або діаметром 0,75 м і більше, що мають суцільну конструкцію { віддалені по нижній відмітці від площини покриття (перекриття) на відстань більше 0,30 м і не менше 0,70 м від площини підлоги;

- у заглибленнях покриття (перекриття) розміром у перерізі більше 0,75х0,75 м і завглибшки більше 0,30 м;

- у кожному відсіку примішення, утвореному штабелями матеріалів, стелажами, обладнанням і будівельними конструкціями, верхні краї яких вщдалні від площини покриття (перекриття) на 0,60 м і менше.

Димові пожежні сповіщувачі

Л.4. Площа, що контролюється одним точковим димовим пожежним сповіщувачем, а також максимальна відстань між сповіщувачами, сповіщувачами і стіною, визначаеться за таблицею 1, але не повинна перевишувати значень, вказаних в технічній документації на сповіщувачі.

Таблиця Л.1

Висота

захищува- ного примі-

щення, м

Схема квадратного розміщення сповіщувачів

Схема трикутного рохзміщення сповіщувачів

Площа, що контролює-ться одним сповіщува-чем, м2

Максимальна відстань,м

Площа, що контролює-ться одним сповіщува-чем, м2

Максимальна відстань,м

Між спові-щувачами а

Від сповіщу- вача до стіни б

Між спові-щувачами а

Від сповіщу- вача до стіни б

До 3,5

До 86

9,0

4,5

До 105

11,0

3,2

Понад 3,5 до 6,0

-//- 70

8,5

4,0

-//- 90

10,4

3,0

Понад 6,0 до 10,0

-//- 65

8,0

4,0

-//- 80

9,8

2,8

Понад 10,0 до 12,0

-//- 55

7,5

3,5

-//- 70

9,2

2,6

Л.5. В приміщеннях завширшки не бшьше 3 м відстань між точковими сповіщувачами по довжині примщення допускаеться збільшувати до 15 м, при цьому відстань від першого і останнього сповіщувача до стіни повинна бути не більше 7,5 м.

Л.6. Максимальна відстань між паралельними оптичними осями лшшних пожежних сповіщувачів, оптичною віссю і стіною визначаеться за таблицею Л.2, але не повинна перевищувати значень, вказаних в технічній документації на сповіщувачі.

У приміщеннях заввишки бшьше 8 м лінійні сповіщувачі встановлюються в два яруси, розміщення ярусів визначаеться за таблицею 2, при цьому у випадку наявності пожежного навантаження на висоті 4 м і вище належить передбачати встановлення додаткового ярусу сповіщувачів на відмітці 1,5-2,0 м вище верхнього рівня пожежного навантаження.

Таблиця Л.2.

Висота захищуваного приміщення, м

Висота встановлення сповіщувача, м

Ярус

Максимальна відстань в плані, м

Між сповіщувачами

Від сповіщувача до стіни

До 8,0

0,4 від площини перекриття (покриття)

8,0

4,0

Понад 8,0

(по ярусах)

0,4 від площини перекриття (покриття)

ІІ

7,5

3,5

4,0 від площини підлоги

І

7,5

3,5

Теплові пожежні сповіцувачі

Л.7. Площа, що контролюеться одним точковим тепловим пожежним сповіщувачем, а також максимальна відстань між. сповщувачами, сповіщувачем і стіною визначаеться за таблицею З, але не повинна перевищувати значень, вказаних в технічній документації на сповщувачі

Допускаеться використовувати як точкові сповіщувачі точкові теплові технологічні датчики.

Таблиця Л.3

Висота

Захищува- ного примі-

щення, м

Схема квадратного розміщення сповіщувачів

Схема трикутного рохзміщення сповіщувачів

Площа, що контролює-ться одним сповіщува-чем, м2

Максимальна відстань,м

Площа, що контролює-ться одним сповіщува-чем, м2

Максимальна відстань,м

Між спові-щувачами а

Від сповіщу- вача до стіни б

Між спові-щувачами а

Від сповіщу- вача до стіни б

До 3,5

До 25

5,0

2,5

До 30

6,1

1,8

Понад 3,5 до 6,0

-//- 20

4,5

2,0

-//- 25

5,5

1,6

Понад 6,0 до 9,0

-//- 15

4,0

2,0

-//- 20

4,9

1,4

Л.8. Температура спрацювання максимальних і максимально-диференційних спов1іувачів повинна бути не менше як на 20 °С і не більше як на 70 °С вищою від максимально допустимої температури у приміщенні. Максимально допустима вадстань сповіщувачів вщ джерел тепла (ламп розжарювання і т.ін.) повинна бути не менше 0,5 м.

Л.9. Максимальна відстань між лінійними пожежними сповіщувачами, сповіщувачами і стіною визначаеться за таблицею 4, але не повинна перевищувати значень, вказаних в технічній документації на сповіщувачі.

Таблиця Л.4.

Висота встановлення сповіщувача, м

Максимальна відстань, м

Між сповіщувачами

Від сповіщувача до стіни

До 3,5

5,0

2,5

Понад 3,5 до 6,0

4,5

2,0

Понад 6,0 до 9,0

4,0

2,0

Пожежні сповіцувачі полум'я

Л.10. Пожежні сповіщувачі полум'я, як правило, встановлюються в приміщеннях під покриттям (перекриттям), на стінах та інших будівельних конструкціях будівель і приміщень. Кут огляду, максимальна віддаленість виявлення пожежі і площа, що контролюеться одним пожежним спо-віщувачем, не повинні перевищувати значень, вказаних в технічній документації на сповіщувачі

Ручні пожежні сповіщувачі

Л.11. Ручні пожежні сповщувачі, як правило, використовуються для подачі сигналу про пожежу з території підприемства. Всередині будівлі вони можуть використовуватися як додатковий технічний засіб автоматичної пожежної сигналізації. У технічно обгрунтованих випадках допускаеться встановлювати їх як основний засіб, що сигналізуе про пожежу.

Л.12. Сповіщувачі належить встановлювати як всередині, так і зовні будівель на стінах і конструкціях на висоті 1,5 м від рівня землі або підлоги, в легкодоступних місцях.

Ручні пожежні сповіщувачі рекомендуеться розміщувати на відстані:

- не менше 0,5 м від вимикачів і перемикачів (в тому числі освіглення, кнопок виклику л1фтів і т.ін.), електричних дзвінків та інших електричних приладів;

- не менше 0,75 м від різних предметів, меблів, обладнання;

- не менше 0,05 м від деталей, конструкцій, виконаних з феромагнітних матеріалів.

Л. 13. Місця встановлення ручних пожежних сповіщувачів в залежності від призначення приміщень наведені в додатку М.

Освітленість в місці встановлення сповіщувачів повинна бути не менше 10 лк.

Л.14. Сповіщувачі належить включати у самостійний шлейф пожежної сигналізації або сумісно з автоматичними сповіщувачами.

При використанш ручних пожежних сповіщувачів для керування автоматичними установками пожежогасшня їх належить включати в самостійний шлейф приймально-контрольного приладу.

Л.15.Всередині будівель сповіщувачі належить встановлювати на шляхах евакуації (в коридорах, проходах, сходових клітках і т.ін.) і за необхідності - в окремих приміщеннях. Відстань м1ж сповіщувачами повинна бути не більше 50 м. Сповщувачі встановлюються по одному на всіх сходових площадках кожного поверху.

Л.16. Зовні будівель сповіщувачі належить встановлювати на відстані не більше 150 м один від одного і повинні мати вказівні знаки відповідно до ГОСТ 12.4.026-76*.

Місця встановлення ручних пожежних сповіщувачів

в залежності від призначення приміщень.

Перелік характерних

приміщень

Місце встановлення сповіщувача

примітка

1. Виробничі приміщення, цехи, склади і т.ін.:

  • одноповерхові

- багатоповерхові

Вздовж евакуаційних шляхів, в коридорах, біля шаф внутрішніх пожежних кранів, біля виходу з цеху, складу захищуваного приміщення;

Поблизу локальних установок пожежогасіння з ручним пуском.

Так само, на сходових площадках кожного поверху.

2. Кабельні споруди

( тунелі, поверхи і т.ін.)

Біля входів в тунель, на поверх;

Біля аварійних виходів з тунелю, каналу, у розгалуженні каналів.

3. Адміністративно-побутові приміщення

Біля входу в будинки, на сходових площадках, біля евакуаційних виходів , в місцях загального користування (холи, проходи, кулуари, вестибюлі, і т.ін.), в коридорах завдовжки більше 50 м.

Додаток М (рекомендований)

Місця встановлення ручних пожежних сповіщувачів в залежності від призначення приміщень

Таблиця M.I

Перелік характерних приміщень

Місце встановлення сповіщувача

Примітка

1. Виробничі приміщення, цехи, склади і т.ін.:

  • одноповерхові

- багатоповерхові

Вздовж евакуаційних шляхів, в коридорах, біля шаф внутрішніх пожежних кранів, біля виходів з цеху, складу захищуваного приміщення; поблизу локальних установок пожежогасіння з ручним пуском.

Так само, на сходових площадках кожного поверху.

2. Кабельні споруди (тунелі, поверхи і т.ін.)

Біля входів у тунель, на поверх; біля аварійних виходів з тунелю, каналу, у розгалуженні каналів.

-

3. Адміністративно-побутові приміщення

Біля входу в будинки, на сходових площадках, біля евакуаційних виходів, в місцях загального користування (холи, проходи, кулуари, вестибюлі і т.ін.), в коридорах завдовжки більше 50 м.