3.3.10 Пробивання бокової штраби повинно виконуватися окремими дільницями довжиною не більш ніж 1 м з наступним обвалом кладки верхньої частини печі на підрізаних дільницях. Пробивання повинно починатися з холодного кінця дільниці печі, що футерується.

3.3.11 При обвалі верхньої частини кладки, працівники повинні знаходитися під очищеною від футеровки частиною корпуса печі або під ділянкою, яка не підлягає обвалу, але не ближче 1,5 м від зони обвалу.

3.3.12 Металеві розпори, які використовуються під час футеровальних робіт, повинні бути інвентарними. Використовувати дерев'яні, а також складені розпорки не допускається.

Інвентарні металеві розпори перед використанням повинні бути оглянуті і змащені. Розпори слід встановлювати на відстані 0,5 - 1,2 м один від одного таким чином, щоб повертання оправок усіх послідовно встановлених розпорок виконувалося тільки в одну сторону. Після установки останнього розпору необхідно провести натягнення раніш встановлених розпор.

3.3.13 Перед черговим розворотом печі відповідальний керівник робіт повинен оглянути стан нової футеровки і перевірити надійність її закріплення. Якщо в кладці футеровки є дефект, а також недоліки у закріпленні футеровок розпорами, розвертання печі не повинно проводитися до ліквідації виявлених недоліків. Після розвертання печі відповідальний керівник робіт повинен оглянути викладену футеровку, впевнитися у надійності її закріплення і дати дозвіл на продовження футеровальних робіт.

Демонтаж і знімання розпорів із печі при футеровальних роботах повинні проводитися під наглядом відповідального керівника.

3.3.14 При безрозпірному закріпленні футеровки на кожний елемент безрозпірного кріплення повинен бути паспорт з відміткою про допустимі навантаження. Використання несправних кріплень не припустимо. Якість приварки гайок і пластин безрозпірного кріплення повинна контролюватися відповідальним керівником робіт.

Для виключення зміщення старої футеровки, особливо з боку холодного кінця печі, вона повинна бути закріплена приваркою кільця, що підпирає.

3.3.15 Гарячий ремонт печі повинен проводитися під керівництвом начальника цеху або майстра з футеровальних робіт.

До проведення гарячого ремонту допускаються тільки працівники, які пройшли попередній лікарський огляд і не мають протипоказань для виконання робіт в умовах дії підвищених температур.

Виконувати гарячий ремонт футеровки печі за зоною спікання і руйнувати привари водяним струменем не допустимо.

3.3.16. Для виконання ремонтних робіт і огляду шлаковиків, лежаків і інших небезпечних об'єктів печі повинна призначатися бригада не менше ніж з трьох чоловік, один із яких - спостерігач, повинен знаходитися зовні об'єкту. Роботи повинні виконуватися під наглядом керівника робіт.

3.3.17. Вибивання стойок із-під кружал, зняття болтів, гайок, клинів при розбиранні опалубки допускається тільки під наглядом керівника робіт. На печах, де склепіння закріплено тягами, видалення опалубки склепіння не дозволяється до затягування тяг.

3.4 При подаванні робочого матеріалу.

3.4.1. При подаванні цегли на висоту стрічковими конвеєрами верхній кінець конвеєра повинен заходити на приймальну площадку не менше ніж на 1м. Приймальна площадка повинна бути огороджена поручнями висотою 1 м з бортовою дошкою шириною 15 см.

3.4.2. При подаванні матеріалів через отвір у робочій площадці, вогнетривник, який приймає матеріал, повинен стежити за тим, щоб вантаж не розхитувався, а у випадку його розхитування працівник повинен подати сигнал машиністу крана про тимчасове припинення подачі матеріалу.

3.4.3. Після опускання контейнера, коробки або бадді через отвір у робочій площадці, люк треба негайно закрити дверцятами.

3.4.4. Пакети з цеглою і бадді або ящики з розчином необхідно встановлювати тільки на робочу площадку.

Розвантажувати контейнер або баддю, які підвішені, не дозволяється.

3.4.5. Піддони з цеглою на підмостках, піднятих площадках і перекриття слід розміщувати рівномірно, розташовуючи їх ближче до центру.

3.4.6. Для спуску цегли треба використовувати жолоба.

3.5 При виконанні робіт на висоті

3.5.1. При виконанні робіт на висоті безпечний доступ до місця роботи повинен бути забезпечений шляхом встановлення драбин, риштувань, підвісних площадок, колисок. У разі виконання робіт на висоті в два і більше ярусів між ними повинні бути розміщені міцні перекриття. При виконанні робіт на висоті без рештовок або колисок повинні використовуватися запобіжні пояси.

Рештовки, драбини, підвісні площадки і колиски після їх виготовлення повинні бути прийняті спеціальною комісією з оформленням акту приймання.

3.5.2. При виконанні робіт на висоті з використанням запобіжних поясів місце закріплення ланцюга (мотузки) пояса повинно бути вказано відповідальним керівником робіт до початку виконання роботи.

3.5.3. Роботи, які виконуються на висоті більше 5 м від поверхні землі, перекриття чи настилу площадки, повинні виконуватися персоналом, що допущений до верхолазних робіт.

3.5.4. Підіймання і переміщення конструкцій, обладнання, деталей тощо, повинно бути механізованим і виконуватися способом, який виключає їх падіння. Не дозволяється використовувати трубо- і газопроводи та їх несучі конструкції як опори для підйому вантажів.

Конструкції і обладнання, що демонтується, повинні складатися стійко із забезпеченням необхідних проходів для проведення ремонтних робіт.

3.6. При обслуговуванні обладнання.

3.6.1 Обслуговування стрічкових конвеєрів

3.6.1.1 Частини стрічок, які набігають на барабани повинні бути огороджені.

3.6.1.2 Не дозволяється виконувати змащення тертьових частин під час роботи стрічкового конвеєра.

3.6.1.3 Пробуксовку стрічки необхідно ліквідувати тільки шляхом її натягання (використання каніфолю не допускається).

3.6.1.4 Прибирання біля стрічкового конвеєра треба проводити тільки при повній зупинці останнього.

3.6.1.5 Перед запуском конвеєра необхідно подати звуковий сигнал.

3.6.1.6. По всій довжині конвеєра повинно бути встановлено блокуючий трос, що дозволяє зупиняти конвеєр з будь-якого місця обслуговування.

3.6.1.7. Очистку барабанів і стрічки від матеріалу, який налипає, необхідно виконувати за допомогою спеціальних скребків при зупиненому конвеєрі.

3.6.1.8 Перед запуском конвеєра необхідно включити аспіраційну систему.

3.6.1.9. Не дозволяється запускати в роботу стрічковий конвеєр при заваленні і засміченні проходів, а також при відсутності або несправності огороджень, сигналізації, блокуючих пристроїв.

3.6.1.10. Стрічковий конвеєр треба терміново зупинити при повздовжньому або поперечному розриві стрічки, порушенні цілостності стикового з'єднання при тривалому пробуксовуванні стрічки на приводному барабані, при збіганні стрічки вбік і неможливості регулювання її ходу загальновідомими засобами.

3.6.1.11 При подаванні матеріалу стрічковим транспортером через жолоб у бункер, шуровку матеріалів, які застрягли у жолобі, необхідно виконувати через спеціальний шуровочний люк за допомогою лому або довгої піки, при цьому не можна запускати піку (лом) у шуровочний люк більш ніж на 1/3 їх довжини і утримувати інструмент під час шуровки перед грудьми.

3.6.2 Обслуговування перемішувачів готування розчину.

3.6.2.1. До роботи на розчиномішалках вогнетривник допускається після навчання з професії моториста будівельних машин за затвердженою програмою, здачі екзаменів і одержання посвідчення. Моторист повинен мати не нижче II групи з електробезпеки.

3.6.2.2 При приготуванні вогнетривких мас, необхідно використовувати засоби індивідуального захисту (рукавиці, окуляри).

3.6.2.3 Перед початком роботи треба одержати ключ- бирку у майстра під розпис у журналі "Приймання та видачі ключа-бирки".

3.6.2.4 Верхню частину мішалки закрити суцільною кришкою.

3.6.2.5 Перевірити, чи закритий завантажувальний отвір мішалки глухим жолобом.

3.6.2.6. Перед включенням мішалки необхідно перевірити справність резервуару, відсутність у ньому сторонніх предметів, справність мішалки, запобіжних огороджень, заземлення.

3.6.2.7. Під час експлуатації мішалки необхідно стежити за перемішуванням маси, не допускати перевантаження мішалки масою.

3.6.2.8. Під час роботи мішалки не дозволяється чистити лопаті і стінки, проштовхувати та виймати грудки матеріалу або сторонні предмети, ставати на кришку або грати мішалки.

3.6.2.9. Перед ремонтом і чисткою мішалки необхідно зупинити завантаження маси, потім зупинити пристрій, що перемішує; для попередження випадкового включення під час ремонту або чистки електродвигун мішалки повинен бути відключеним не менш ніж двома розривами силової лінії, при цьому один розрив повинен бути видимим. На ключ управління, а також привод відключеного роз'ємника необхідно вивісити попереджуючий плакат "Не включати - працюють люди!". Ключ-бирку передати особі, яка відповідає за проведення ремонтних робіт із записом у журналі "Урахування робіт з використанням биркової системи".

Електроперсонал виконує ремонт електрообладнання мішалки при вилученні ключа-бирки. Ремонтні роботи на мішалці виконуються після одержання жетон-бирки від електроперсоналу; передача ключа-бирки виконується в присутності майстра і чергового електрика. Перед запуском мішалки в роботу після ремонту черговий електрик повинен впевнитися у готовності подачі напруги, попередити обслуговуючий персонал про наступне включення, попередньо впевнившись у відсутності людей всередині мішалки або біля неї. 3.6.3 Обслуговування підтяжної електролебідки.

3.6.3.1 Місце встановлення електролебідки необхідно вибрати виходячи з таких вимог.

3.6.3.2 Воно повинно забезпечувати тому, хто обслуговує, добрий нагляд за вагонами, які переміщуються.

3.6.3.3 Повинна бути забезпечена надійність закріплення і вірний напрям канату.

3.6.3.4 Канат, який іде до електролебідки, не повинен перетинатися із шляхами та переходами для людей.

3.6.3.5 Електролебідки, при огляді яких виявлені дефекти, до роботи не допускаються.

3.6.3.6 Не допускаються до подальшої експлуатації і належать заміні деталі електролебідок такі, як:

барабани, які мають тріщини або обриви країв реборд;

вали та вісі електролебідки, які мають розроблені шпоночні канавки, раковини, тріщини;

еластичні муфти, які мають сплющені пальці.

3.6.3.7 Не допускається робота електролебідок при: ненадійному закріпленні її на робочому місці; несправності електроприводу;

відсутності огороджень приводу;

ненадійному закріпленні каната на барабані (кількість зажимів повинна бути не менше трьох);

неправильній навивці канату на барабан (петлі, ослаблення).

3.6.3.8 Перед включенням електролебідки необхідно подати звуковий сигнал, звернути увагу на розташування канату на барабані електролебідки і блоках, що направляють:

канат слід брати руками тільки в рукавицях;

не перетинати шлях перед вагонами, що проштовхуються;

не знаходитися у вагонах під час їх проштовхування;

при проштовхуванні вагонів припинити роботу і відійти на безпечну відстань

не менше 2,5 м;

після встановлення на місце ремонту вагонів необхідно зафіксувати їх дерев'яними клинами, спеціальними пристроями.

4. Вимоги безпеки по закінченні робіт

4.1. Перед закінченням роботи вогнетривник повинен відключити обладнання ,

яке він використовував під час роботи, видалити ключ-бирку і після цього:

ретельно оглянути обладнання і площадки, які до нього прилягають;

перевірити стан огороджень, заземлення електрообладнання, захисних пристроїв, інструмента;

очистити обладнання від пилу, масла, зібрати виробничі відходи у спеціальну тару;

долити змащення у місцях розташування підшипників і колес редукторів;

скласти інструмент у спеціально відведених місцях;

усунути неполадки, які виявлені під час зміни.

4.2. Доповісти вогнетривнику наступної зміни, бригадиру або майстру про усі випадки порушення технологічного процесу і роботи обладнання, які мали місце у процесі роботи.

4.3. Прибрати робоче місце від сміття і цеглового бою, очистити ящики і інструмент від розчину, підмести або змити водою із шланга робочу площадку.

4.4. Зібране сміття і суміш, що просипалося, скласти у спеціальну тару і вивести його із зони роботи.

4.5. Усі зняті під час прибирання і ремонту огородження встановити на місце і надійно закріпити.

4.6. Про всі випадки несправності, які не усунуті доповісти майстру, зробити запис про них у спеціальному журналі, здати ключ-бирку під розпис у журналі приймання і здачі зміни.

4.7. Вимити руки, протерти засоби органів дихання і слуху, почистити спецодяг і спецвзуття і розмістити їх у спеціально відведеному місці, вимитися у лазні.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. Вогнетривник повинен знати причини, які приводять до перед аварійної або аварійної ситуації і вміти їх ліквідувати.

5.2. До небезпечних ситуацій, які можуть визвати аварійну ситуацію в зонах роботи вогнетривником належать: наявність залишків газу в печах, сушилах і іншому обладнанні або просочування газу; обрив електропроводки, порушення заземлення; несправність обладнання;порушення кладок; перегрів приводних двигунів; порив, схід або загорання транспортерної стрічки; обрив тросу лебідок і вантажопідіймального обладнання.

5.3. При виникненні непередбачених небезпечних ситуацій треба припинити виконання роботи і прийняти, по можливості, самостійне

рішення і застережні заходи щодо відновлення нормального робочого стану та терміново оповістити про це майстра виробництва або начальника зміни.

5.4. Перед аварійна ситуація може також виникнути із-за невиконання або невірного виконання розпоряджень майстра; невірної експлуатації механізмів і машин; недостатньої професійної підготовки вогнетривника; порушення правил безпеки.

5.5. У випадках необхідності виконання робіт щодо розбирання гарячої кладки треба піч охолодити водою, при цьому поливання виконувати шлангом із-за укриття (стіни, щита) для запобігання опіку парою.

5.6. У випадках, коли обірвався шланг високого тиску або витікає стиснене повітря з пневматичного інструменту, необхідно закрити вентиль трубопроводу стисненого повітря. Переламувати шланги для зупинення подачі стисненого повітря не дозволяється.