С. 30 ДБН В.2.5-28-2006

4.68. При освітленні вітрин слід приймати освітлювальні прилади з розрядними джерелами світла і галогенними лампами розжарюваннями. Джерела світла вибираються з урахуванням вимог до кольоророзрізнення за таблицею 24.

Таблиця 24

Вид товару

Кольорові характеристики джерела світла

Тк,К

Тканини, галантерея, парфумерія, іграшки, книги, взуття, головні убори, хутра

2800 - 5000

80 і більше

Електротовари, посудно-господарські, канцтовари, бакалія, хліб

2800 - 3200

70 і більше

М'ясні, молочні, гастрономічні продукти, овочі, фрукти, кондитерські вироби

2800 - 3 500

80 і більше

Рибні продукти

4000 - 6500

80 і більше

4.69.Освітлювальні прилади повинні бути встановлені так, щоб їх вихідні отвори або відбиті відвиставлених товарів відблиски не потрапляли в центральне поле зору водіїв і пішоходів, які пере-бувають на відстані не менше 1 м від скла вітрини.

Рекламне освітлення

  1. Рекомендована і найбільш допустима середня яскравість, а також максимально допустимаяскравість окремих ділянок рекламних панелей і щитів залежно від їх площі і розташування відносноочей водіїв наведені в таблиці 25. Максимальна яскравість визначається як габаритна для найбільшяскравих ділянок площею (0,2 х 0,2) м як в рекламних панелях, в яких джерела світла розташованівсередині в огорожі із світлорозсіюючих матеріалів, так і в рекламних щитах, які освітлюються зовнісвітловими приладами.
  2. Рівні сумарного освітлення вікон житлових будинків і палат лікувальних закладів світло-вими приладами архітектурного, рекламного і зовнішнього освітлення не повинні перевищувативеличину середньої вертикальної освітленості, яка вказана в 4.45.

Таблиця 25

Розташування рекламної панелі або щита

Площа об'єкта S, м2

Висота розташування об'єкта

h1), м

Яскравість рекламної панелі або щита, кд/м2, при категорії вулиці

А

Б

В

середня

максимальна2)

середня

максимальна2)

середня

макси-маль-на2)

рекомендована

найбільша допустима

рекомендована

найбільша допустима

рекомендована

найбільша допустима

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

Поперек осі вулиці:

- поза проїзною частиною при площі S

- об'єкта, м2,

та його висоті h, м, над проїзною частиною

S<2

<23)

75

150

1000

50

125

750

30

100

500

>3,5

100

250

1500

75

200

1000

2< S<6

<3,5

75

200

1000

50

125

750

6< S<1

75

150

1000

50

85

750

S>12

75

125

750

50

75

500

будь-яка

>5

75

125

500

50

100

400

Вздовж осі вулиці, а також на фасаді або покрівлі будинку при будь-якій орієнтації рекламного об'єкта

будь-яка

>3

200

500

2500

150

400

2000

100

300

750

1) Висота відраховується від рівня проїзної частини до нижньої кромки рекламного об'єкта.

2) Максимальна яскравість у найбільш яскравому місці об'єкта визначається як габаритна для ділянки площею (0,2 х 0,2) м2.

3) При розташуванні рекламних об'єктів на висоті менше 2 м відстань від бордюра до найближчої бокової кромки об'єкта повинна бути більше 2 м.

ДБН В.2.5-28-2006 С. 31

Аварійне (безпеки і евакуаційне), охоронне і чергове освітлення

4.72. Аварійне освітлення поділяється на освітлення безпеки і евакуаційне.

4.73. Освітлення безпеки слід передбачати у випадках, коли відключення робочого освітлення і пов'язане з цим порушення обслуговування устаткування і механізмів може викликати:

- вибух, пожежу, отруєння людей;

- тривале порушення технологічного процесу;

- порушення роботи таких об'єктів, як електричні станції, вузли радіо- і телевізійних передач

і зв'язку, диспетчерські пункти, насосні установки водопостачання, каналізації і теплофікації,

установки вентиляційні і кондиціонування повітря для виробничих приміщень, в яких

неприпустиме призупинення роботи тощо;

- порушення режиму дитячих установ незалежно від чисельності присутніх у них дітей.

4.74. Евакуаційне освітлення в приміщеннях або в місцях виконання робіт поза будинками слід передбачати:

-у місцях, небезпечних для проходу людей;

- у проходах і на сходах, які використовуються для евакуації людей, при чисельності евакуйованих понад 50 чоловік;

  • по основних проходах виробничих приміщень, в яких працює понад 50 чоловік;
  • на сходових клітках житлових будинків заввишки 6 поверхів і більше;

- у виробничих приміщеннях з постійно працюючими в них людьми, де вихід людей із при-

міщення при аварійному відключенні нормального освітлення пов'язаний з небезпекою

травмування при продовженні роботи виробничого устаткування;

- у приміщеннях громадських і допоміжних будинків промислових підприємств, якщо в

приміщенні можуть перебувати одночасно понад 100 чоловік;

- у виробничих приміщеннях без природного світла.

4.75. Освітлення безпеки повинно створювати на робочих поверхнях у виробничих приміщеннях і на території підприємств, які потребують обслуговування при відключенні робочого освітлення, найменшу освітленість 5 % , яка нормується для робочого освітлення від загального, але не менше 2 лк в середині приміщення і не менше 1 лк - для територій підприємств. При цьому створювати найменшу освітленість всередині будинків більше 30 лк при розрядних лампах і більше 10 лк при лампах розжарювання допускається за наявності відповідних обґрунтувань.

Евакуаційне освітлення повинно забезпечувати найменшу освітленість на підлозі основних проходів (або на землі) і на сходах: у приміщеннях 0,5 лк, на відкритих територіях - 0,2 лк.

Нерівномірність евакуаційного освітлення (відношення максимальної освітленості до мінімальної) за віссю евакуаційних проходів повинна бути не більше 40:1.

Світильники освітлення безпеки в приміщеннях можуть бути використані для евакуаційного освітлення.

4.76.Для аварійного освітлення (освітлення безпеки і евакуаційного) слід застосовувати: а) лампи розжарювання;

б) люмінесцентні лампи - у приміщеннях з мінімальною температурою повітря не менше 5 °С і за умови живлення ламп в усіх режимах напругою не нижче 90 % номінальної; допускається застосування люмінесцентних світильників із спеціальними лампами та схемами їх підключень, що забезпечують їх нормальну роботу при температурі повітря мінус 15 °С;

в) розрядні лампи високого тиску за умови їх миттєвого або швидкого повторного запалювання і як в гарячому стані після короткочасного відключення живильної напруги, так і в холодному стані.

4.77.В громадських і допоміжних будинках підприємств виходи з приміщень, де можлива присутність понад 100 чоловік, а також виходи з виробничих приміщень без природного світла, де

можлива присутність понад 50 чоловік або які мають площу понад 150 м2, повинні бути відмічені покажчиками.

С. 32 ДБН В.2.5-28-2006

Покажчики виходів можуть бути:

  • світловими, з вбудованими в них джерелами світла, що приєднуються до мережі аварійногоосвітлення;
  • світловими, з вбудованими в них джерелами світла і автономними джерелами живлення напроміжок роботи не менше 1 год;
  • не світловими (без джерел світла) за умови, що позначення виходу (напис, знак тощо) освіт-люється світильниками аварійного освітлення.

При цьому покажчики повинні розташовуватися на відстані не більше 25 м один від одного, а також в місцях повороту коридору. Додатково повинні бути відмічені покажчиками виходи з коридорів і рекреацій, які примикають до вищезгаданих приміщень. Світлові покажчики повинні встановлюватися на висоті не нижче ніж 2 м від підлоги.

4.78.Освітлювальні прилади аварійного освітлення (безпеки, евакуаційного) допускається пе-редбачати такими, що світять та вмикаються одночасно із освітлювальними приладами нормальногоосвітлення, і які не світять, що вмикаються автоматично при призупиненні живлення нормальногоосвітлення.

Світильники аварійного освітлення повинні відрізнятися від світильників робочого освітлення спеціально нанесеною буквою А червоного кольору.

4.79.Охоронне освітлення (за відсутності спеціальних технічних засобів охорони) повиннопередбачатися вздовж межі території, яка охороняється в нічний час. Освітленість повинна бути неменше 0,5 лк на рівні землі в горизонтальній площині або на рівні 0,5 м від землі на одному боцівертикальної площини, яка перпендикулярна до лінії межі.

При використанні для охорони спеціальних технічних засобів освітленість слід приймати за завданням на проектування охоронного освітлення.

Для охоронного освітлення можуть використовуватися будь-які джерела світла, за винятком випадків, коли охоронне освітлення нормально не горить і автоматично вмикається від дії охоронної сигналізації або інших технічних засобів. У таких випадках повинні використовуватись лампи розжарювання.

  1. Галузь застосування величини освітленості, рівномірність та вимоги до якості для чер-гового освітлення не нормується.
  2. Освітлення знаків безпеки виконується відповідно до вимог національних норм.

ДБН В.2.5-28-2006 С. 33

Додаток А (обов'язковий)

Терміни та визначення понять

Акцентоване освітлення - виділення світлом окремих деталей на менш освітленому фоні.

Бокове природне освітлення - природне освітлення приміщень крізь світлові прорізи у зовнішніх стінах.

Верхнє природне освітлення - природне освітлення приміщень крізь ліхтарі, світлові прорізи в стінах, у місцях перепаду висот будинку.

Відбивна блискість - характеристика відбивання світлового потоку від робочої поверхні у рямку очей працюючого, що визначає зниження видимості внаслідок надмірного збільшення яскравості робочої поверхні і вуалюючої дії, яка знижує контраст між об'єктом і фоном.

Відносна площа світлових прорізів Sл/Sп; Sо/Sп- відношення площі ліхтарів або вікон до освітлюваної площі підлоги приміщення; виражається у відсотках.

Геометричний коефіцієнт природної освітленості - відношення природної освітленості, яка створюється у точці заданої площини всередині приміщення світлом, яке пройшло крізь неза-повнений світловий проріз і надходить безпосередньо від рівномірно яскравого неба до одночасного значення зовнішньої горизонтальної освітленості під відкритим повністю небосхилом, при цьому участь прямого сонячного світла в створенні тієї або іншої освітленості виключається; виражається у відсотках.

Додаткове штучне освітлення - освітлення, яке використовується протягом робочого дня в зонах з недостатнім природним світлом.

Евакуаційне освітлення - освітлення для евакуації людей із приміщення при аварійному відключенні робочого освітлення.

Еквівалентний розмір об'єкта розрізнення - розмір рівнояскравого кола на рівнояскравому фоні, який має такий самий пороговий контраст, що і об'єкт розрізнення при даній яскравості фону.

Заливаюче освітлення - загальне (рівномірне або нерівномірне) освітлення всього фасаду будинку чи споруди або його основної частини світловими приладами.

Загальне освітлення - освітлення, за якого світильники розміщуються у верхній зоні приміщення рівномірно (загальне рівномірне освітлення) або відносно розміщення обладнання (загальне локалізоване освітлення).