15.4Нові вокзали слід розташовувати із зовнішнього боку колій станції (бічного типу), якправило, з боку основної частини населеного пункту. Розташування вокзалу між коліями(острівного типу) і в торці колій (тупикового типу), а також комбінованого типу допус-кається в окремих обґрунтованих випадках, коли застосування наскрізної схеми станції замісцевими умовами неможливо або недоцільно.

Проектами вокзалів повинні передбачатися під'їзди для автомобілів, які розташовуються в межах смуги відведення, а до місць переходу через залізничні колії - доріжки для пішоходів.

С. 70 ДБН В.2.3-19-2008

Планування привокзальних площ повинне забезпечувати зручне і безпечне пересування пішоходів та всіх видів міського транспорту, що передбачаються проектом, а в окремих обґрунтованих випадках - і міжміського. На привокзальних площах облаштовуються майданчики для озеленення, а також місця для стоянки автотранспорту, у тому числі окремі місця паркування автотранспортних засобів, що належать інвалідам. Місця паркування автотран- спортних засобів можуть бути також підземного або закритого типу.

15.5 Будівлі вокзалів (при зовнішньому їх розташуванні) та інші будівлі і споруди розташовуються на відстані не менше 20 м від осі найближчої колії, а на нових лініях, на яких передбачається рух пасажирських поїздів зі швидкостями більше 140 км/год, - не менше 25 м, але не більше 50 м.

При перевлаштуванні існуючих станцій, роз'їздів і обгінних пунктів, розташованих у важких умовах, допускається зменшувати зазначені відстані за умови дотримання встановлених у пункті 15.9 цих норм ширини пасажирських платформ.

15.6. Пасажирські платформи слід передбачати на всіх станціях і пасажирських зупинних пунктах, а також на роз'їздах і обгінних пунктах, де виконується посадка і висадка пасажирів.

Відстань від станції до пасажирської платформи і між пасажирськими платформами повинна бути не менше 4 км, а в густонаселеній зоні - 3 км.

За необхідності, у межах низьких і високих пасажирських платформ на станціях та пере -гонах проектується поздовжній водовідвід (лоток, дренаж із лотком) між платформою і колією. Конструкція цих платформ повинна забезпечувати розташування водовідводу у за значеному місці та можливість виконання колійних робіт із застосуванням машин.

Платформи для посадки і висадки пасажирів необхідно розташовувати з зовнішнього боку головних колій. На лініях зі швидкостями руху до 140 км/год допускається, при обґрунтуванні, розташовувати пасажирські платформи між головними коліями.

15.7Пасажирські платформи у межах усієї дільниці обертання приміських поїздів слідпроектувати однотипними - низькими чи високими. При прибутті на головну пасажирськустанцію в розрахунковий час чотирьох і більше пар приміських поїздів необхідно розглядативаріант будівництва високих пасажирських платформ у комплексі з іншими варіантамипідвищення пропускної спроможності дільниці.

Біля колій, призначених для технічного обслуговування вагонів пасажирських поїздів да- лекого сполучення, проектуються низькі платформи. У випадку улаштування біля таких колій високих платформ вони повинні мати конструкцію, яка забезпечує виконання двоїсто- роннього огляду і ремонту ходових частин вагонів, що стоять біля платформи. Конструкції цих низьких і високих платформ повинна допускати улаштування уздовж них закритих по- здовжніх дренажів для пропускання і відводу води.

Опори високих пасажирських платформ необхідно розташовувати на відстані не менше 2120 мм від осі колії.

15.8Довжина пасажирських платформ повинна відповідати найбільшій довжині пасажи-рського поїзда, призначеного до обертання на п'ятий рік експлуатації. При цьому на новихстанціях передбачається можливість подовження платформ до 650 м, а платформ, що обслу-говують тільки приміський рух, - до 500 м.

Пасажирські платформи повинні бути розташовані на прямих ділянках колії на всю довжину.

При розташуванні високих пасажирських платформ на кривих вони повинні мати пристрої, що забезпечують можливість контролю закриття автоматичних дверей по всьому составу помічником машиніста.

ДБН В.2.3-19-2008 С. 71

15.9Ширину пасажирських платформ необхідно встановлювати залежно від інтенсив-ності і характеру пасажиропотоків (прямі, місцеві, приміські), швидкостей руху пасажи-рських поїздів, кількості і розташування виходів із платформи і розмірів пристроїв, щоповинні розміщуватися на них (сходи, павільйони і ін.).

На станціях, де можливе безупинне пропускання пасажирських поїздів зі швидкостями понад 140 км/год по головній колії, суміжній із платформою, ширина платформи повинна забезпечувати можливість безпечного перебування на ній пасажирів (не менше 3 м від краю платформи) під час пропускання швидкісного поїзда.

Ширину основної бічної пасажирської платформи слід приймати не менше 6 м, а при перевлаштуванні існуючих станцій, розташованих у важких умовах, - не менше 5 м у межах розташування будівель вокзалу і не менше 4 м за поза ними.

Ширина основної бічної платформи поза межами розташування пасажирської будівлі на вокзалах місткістю менше 200 чол. може бути зменшена до 3 м.

На лініях, де передбачається безупинний рух пасажирських поїздів зі швидкостями більше 140 км/год, у випадку неможливості улаштування бічної платформи, з дозволу Державної адміністрації залізничного транспорту України ширина платформи при розташуванні її між головними коліями повинна бути не менше 8 м, в особливо важких умовах - не менше 6 м і з передбаченням додаткових заходів щодо забезпечення безпеки пасажирів (улаштування поручнів уздовж осі платформ із розривом для проходу, сповіщувальної сигналізації про підхід швидкісних поїздів та ін.).

Ширину проміжної платформи на лініях III і IV категорій слід приймати не менше 4 м.

При наявності павільйонів та інших споруд, входів у тунелі, сходів із пішохідних мостів, розташованих на платформах, відстань між крайньою гранню споруд і бортом платформи повинна бути не менше 2 м. На лініях, де передбачається рух пасажирських поїздів зі швидкістю більше 140 км/год, відстань між крайньою гранню споруд і бортом платформи повинна бути не менше 3 м. При відповідному обґрунтуванні для встановлення на платформі окремих стовпів освітлення і т.ін. допускається зменшувати цю відстань, але вона не може бути меншою ніж 3,1 м від осі колії.

15.10Висоту підлоги пасажирських платформ над рівнем верха головки рейки і відстаньвід осі колії до краю платформи слід приймати відповідно до вимог ГОСТ 9238.

При реконструкції існуючих станцій допускається зберігати пасажирські платформи висотою не менше 915 мм, за винятком платформ на приміських електрифікованих ділянках із моторвагонною тягою.

Існуючі низькі платформи, які не підлягають перебудові, висотою у межах 150 - 200 мм від верху головки рейки до підлоги платформи допускається не реконструювати.

15.11Основні і проміжні платформи з'єднуються переходами на рівні верху головок ре-йок або у різних рівнях.

Переходи в різних рівнях необхідно передбачати на пасажирських станціях, а також на інших станціях і зупинних пасажирських пунктах:

  • якщо прохід пасажирів від платформ до населеного пункту перетинається залізнични-ми коліями з рухом поїздів інтенсивністю 50 і більше пар за добу;
  • на лініях, де передбачається рух пасажирських поїздів зі швидкостями понад 120 км/годпри пасажиропотоку через перехід більше 75000 чоловік на рік.

На існуючих станціях в окремих випадках, при збереженні переходів в одному рівні з верхом головок рейок, вони повинні огороджуватися й обладнуватися сигналізацією автоматичної дії і світловими покажчиками.

При виборі типу переходів у різних рівнях перевагу слід віддавати тунелям. Пішохідні мости в обгрунтованих випадках можуть проектуватися критими (заскленими, галерейного типу). При відповідному обґрунтуванні допускається улаштування конкорсів над пасажирськими платформами, які слугують як для переходу, так і місцем очікування пасажирами посадки у поїзд.

С. 72 ДБН В.2.3-19-2008

15.12Ширина пішохідних тунелів приймається залежно від величини пасажирського по-току, але не менше 3 м.

Ширина пішохідних мостів, призначених для проходу пасажирів, приймається не менше 2,25 м.

Переходи, які з'єднують основні і проміжні низькі платформи на рівні верху головок рейок, проектуються шириною не менше 3 м, а при здійсненні багажних і поштових операцій -не менше 4 м, на зупинних пунктах, при відповідному обґрунтуванні (категорія лінії, інтенсивність руху поїздів та пасажирів), ширина переходів може бути зменшена до 2 м.

Ширина сходів з пішохідного моста і виходів із тунелю повинна визначатися за розрахунковим пасажиропотоком і має бути не менше 2 м при двох виходах на платформу.

При проектуванні пішохідних мостів і тунелів у необхідних випадках необхідно передбачати улаштування направляючих огороджень, що перешкоджають переходу через колії людей у невстановлених для цієї мети місцях.

15.13Біля високих платформ при відсутності переходів у різних рівнях слід проектуватиторцеві сходи; для платформ, що обслуговують поїзди з багажними і поштовими вагонами,слід передбачати можливість пересування візків між платформою і вокзалом.

Сходи в польову сторону з бічних платформ слід проектувати через кожні 50 м при інтенсивному пасажиропотоку, а в інших випадках - через кожні 100 м. При неможливості чи недоцільності влаштування сходів на такій відстані вона може бути збільшена при відповідному обґрунтуванні. Ширина сходів повинна дорівнювати половині ширини платформи, але бути не менше 2,5 м.

  1. На пасажирських станціях при відповідному обґрунтуванні допускається улашту-вання окремих багажно-поштових платформ зі спеціальними тунелями із підйомниками абопандусами.
  2. У великих вузлах, адміністративних, промислових і курортних центрах і т.ін. допус-кається, за завданням Державної адміністрації залізничного транспорту України, проектува-ти колії і платформи для приймання, відправлення і тривалої стоянки туристично-екс-курсійних поїздів із необхідним устаткуванням для обслуговування пасажирів (освітлення,водопровід, каналізація).
  3. Для ремонту і технічного обслуговування пасажирських вагонів, виходячи з паса-жиропотоків, забезпеченості об'єктами ремонту, трудовими ресурсами на мережі залізницьнеобхідно передбачати будівництво пасажирських технічних станцій, депо та ремонтно-екіпірувальних депо, які повинні мати необхідний комплекс будівель, споруд, пристроїв, ме-ханізмів і устаткувань для виконання робіт, передбачених типовими технологічнимипроцесами, вказівками, інструкціями і наказами.
  4. Депо для ремонту пасажирських вагонів необхідно створювати в пунктах форму-вання пасажирських составів.

На великих пасажирських технічних станціях, що підготовляють до рейсу більше 5 составів свого формування за добу, слід передбачати проектування ремонтно-екіпірувального депо.

Програма ремонту пасажирських вагонів визначається проектом. Проектні рішення повинні передбачати перспективу розвитку технічної бази і можливість здійснення ремонту перспективних типів вагонів, які визначені концепцією (програмою) розвитку пасажирського рухомого складу.

15.18На станціях формування пасажирських поїздів слід передбачати необхідні пристроїдля технічного обслуговування й екіпірування вагонів, у тому числі - пристрої для подачі досоставів палива, гарячої і холодної води, електроенергії для опалення вагонів, пристрої підза-рядки акумуляторних батарей, стаціонарні чи пересувні машини для ремонту та обмивання,

ДБН В.2.3-19-2008 С. 73

складські приміщення для зберігання постільної білизни і вагонного інвентарю, а також бази технічного утримання і відстою резервних пасажирських вагонів, із відповідними засобами охорони.

У пунктах обороту пасажирських составів необхідно передбачати пристрої для постачання вагонів паливом і водою, а при техніко-економічному обґрунтуванні - інше необхідне устаткування.

Обмивання і ремонт пасажирських вагонів виконуються у відкритих або критих цехах чи спеціальних ангарах залежно від кліматичної зони і з відповідним обґрунтуванням у проекті.

15.19 Якщо на станції передбачається заміна колісних пар у транзитних пасажирських поїздів, на них розміщуються спеціалізовані технічні пункти з відповідним технологічним обладнанням. При їх розміщенні перевагу необхідно віддавати варіантам із найменшим обсягом маневрової роботи.

16 ГОСПОДАРСТВО КОМЕРЦІЙНОЇ РОБОТИ ТА МАРКЕТИНГУ

  1. При проектуванні вантажних пристроїв на нових та існуючих залізничних лініях не-обхідно виходити з принципу концентрації вантажної роботи на меншій кількості станцій, атакож на спеціалізованих вантажних станціях, оснащених відповідними пристроями та ме-ханізмами для переробки вантажів. Розташування вантажних станцій на лінії (дільниці) і вмежах залізничного вузла встановлюється проектом. У проекті необхідно враховувати наявність існуючих вантажних об'єктів на обраних станціях і можливість резервування тери-торії для подальшого розвитку станцій і вантажних районів на перспективу. При необхідностіреконструкції вантажних станцій (районів), розташованих у зоні житлової забудови міст і встиснених умовах, повинен бути розглянутий варіант винесення їх за межі міста.
  2. На станціях, призначених для виконання вантажних операцій, необхідно передбача-ти відповідний колійний розвиток, а також вантажно-розвантажувальні споруди і пристрої:

  • криті і відкриті склади і платформи, площадки для переробки контейнерів та контрей-лерів, великовагових та інших вантажів;
  • естакади, підвищені колії;
  • пристрої для перевантаження з вагонів безпосередньо на автотранспорт або черезсклад;
  • платформи і площадки для розвантаження насипних вантажів, колісної техніки йінших вантажів;
  • службово-технічні і санітарно-побутові будівлі та інші необхідні допоміжні будівлі,пристрої, що забезпечують безперебійну роботу вантажно-розвантажувальних машині механізмів (пункти технічного обслуговування електронавантажувачів та автонаван-тажувачів, ремонтні майстерні, склади паливних і мастильних матеріалів та ін.).