Випробування проводять відповідно до 6.3 і 6.4.

  1. Надлишковий клапан для зниження тиску

Апарат повинен бути оснащений надлишковим клапаном для зниження тиску. Конструкція над­лишкового клапана повинна дозволяти проходження повітряного потоку 400 л/хв за середнього тиску не вище ніж ЗО бар. За працюючого надлишкового клапана опір диханню на вдиху і на видиху не по­винен перевищувати 25 мбар.

Випробування проводять відповідно до 6.10.

  1. Попереджувальні пристрої пересувних систем подавання повітря високого тиску

    1. Загальні положення

Система повинна бути споряджена попереджувальним пристроєм, який вмикається за визначе­них виробником мінімальних робочих параметрів. Якщо устатковання призначене виробником працю­вати без сторонньої допомоги помічника щодо контролю постачання повітря, то попереджувальний пристрій повинен бути розміщений на користувачі.

Якщо устаткування призначене виробником працювати з допомогою помічника щодо контролю постачання повітря, то попереджувальний пристрій повинен попереджати помічника і/або користувача.

Випробування проводять відповідно до 6.3.

У разі спрацьовування попереджувального пристрою за попередньо визначеним робочим тиском ± 5 бар, тривалість сигналу повинна бути не менше ніж 15 с для постійного сигналу і не менше ніж 60 с для уривчастого сигналу і згодом відновлюватись. Попереджувальний пристрій повинен вмика­тися за мінімального залишку об’єму повітря на кожного користувача не менше ніж 300 л за атмо­сферним тиском.

Випробування проводять відповідно до 6.3 і 6.17.

  1. Звуковий попереджувальний пристрій

Якщо система містить звуковий попереджувальний пристрій, рівень звукового тиску сигналу по­винен бути не менше ніж 90 дБ(А), виміряний: для користувача — у найближчому до пристрою вусі, а для асистента — на відстані 1 м від попереджувального пристрою. Сигнал повинен бути постійним або переривчастим.

У разі спрацьовування попереджувального пристрою за попередньо визначеним робочим тиском ± 5 бар, тривалість звукового сигналу за 90 дБ(А) повинна бути не менше ніж 15 с для постійного сиг­налу і не менше ніж 60 с для уривчастого сигналу І продовжуватись до падіння тиску до 10 бар.

Для звукового попереджувального пристрою максимальний рівень звукового тиску повинен ста­новити не менше ніж 90 дБ (А). Частота сигналу повинна бути в діапазоні від 2000 Гц до 4000 Гц.

Попереджувальний пристрій повинен зберігати працездатність за температури у межах від 0 °С до 10 °С за відносною вологосіттю повітря до 90 %.

Втрати повітря, які може спричинити попереджувальний сигнал, не повинні перевищувати в се­редньому 5 л/хв від початку сигналу до тиску в 10 бар. Протягом і після сигналу попереджувального пристрою користувач повинен мати змогу продовжувати дихання без додаткових ускладнень.

  1. Подавальна трубка (шланг) стисненого повітря

    1. Опір перегинанню

Під час випробувань подавальна трубка стисненого повітря повинна зберігати однорідну округлу форму витка і спіральне укладення. Трубка не повинна мати таких деформацій, щоб зниження повіт­ряного потоку перевищувало 10 % порівняно з повітряним потоком через пряму і ненавантажену трубку.

Випробування проводять відповідно до 6.11.

  1. Опір сплющуванню

Під час випробувань зниження повітряного потоку не повинно перевищувати 10 %. Випробування проводять відповідно до 6.12.

  1. Міцність

Подавальна трубка стисненого повітря, муфти і дозувальний клапан не повинні відокремлю­ватися від муфт, пояса або підвісної системи.

Випробування проводять відповідно до 6.7.

  1. Гнучкість

Трубка подавання стисненого повітря з максимальним робочим тиском повинна бути здатною накручуватися на барабан діаметром 300 мм.

Випробування проводять відповідно до 6.3.

  1. Стійкість до дії тепла

Подавальна трубка стисненого повітря, яку вважають стійкою до пошкоджень у разі контакту­вання з нагрітими поверхнями і киплячою водою, не повинна мати жодних ознак пошкоджень або відмов у роботі і не здійснювати помітний вплив на якість повітря.

Випробування проводять відповідно до 6.13.

  1. Електростатичні властивості

Подавальні трубки стисненого повітря, що вважають антистатичними, повинні мати електричний опір, виміряний між з’єднувальними муфтами, більший ніж Ю30м І менший ніж 10s Ом. Випробування проводять відповідно до EN ISO 8031.

  1. З’єднувальні муфти

З’єднувальний вузол, приєднуваний вручну до вихідного отвору трубки подавання стисненого повітря, повинен мати самозамикальну муфту, що перекриває подавання повітря у разі роз’єднання. Випробування проводять відповідно до 6.3.

  1. Дихальний шланг

    1. Опір перегинанню

Дихальні шланги (за наявності) повинні бути гнучкі та стійкі до скручування. Випробування про­водять відповідно до 6.3 і 6.4.

  1. Опір сплющуванню

Зниження повітряного потоку не повинно перевищувати 10 % за визначеної для випробувань швидкості потоку повітря. Випробування проводять відповідно до 6.6.

  1. Легеневий автомат

    1. Апарат без позитивного тиску

Негативний тиск відкривання легеневого автомата повинен бути в межах від 0,5 мбар до 3,5 мбар під час випробовування постійним потоком у 10 л/хв.

Недопустиме самовідкривання дозувального клапана за негативного тиску нижче ніж 0,5 мбар.

За швидкості потоку 300 л/хв негативний тиск не повинен перевищувати 10 мбар.

Цих вимог потрібно дотримуватися для усього визначеного виробником діапазону тисків поста­чання повітря до апарата.

Випробування проводять відповідно до 6.3 і 6.15.

  1. Апарат з позитивним тиском

Апарат повинен відповідати вимогам 5.22. Випробування проводять відповідно до 6.15.

  1. Додаткове подавання повітря

Апарат без надлишкового тиску повинен бути укомплектований керованими вручну засобами забезпечення подавання повітря зі швидкістю потоку не менше ніж 60 л/хв за визначених виробником мінімальних параметрів подавання стисненого повітря. Випробування проводять відповідно до 6.3, 6.4 та 6.15.3.

Примітка. Апарат з позитивним тиском також може бути укомплектовано таким пристроєм.

  1. З’єднувальні муфти

З’єднувальний вузол з ручним керуванням, розміщений між легеневим автоматом І з’єднуваль­ним вузлом на поясі або підвісній системі трубки подавання стисненого повітря, повинен мати само- ущільнювальну муфту для попередження втрат повітря з подавальної трубки стисненого повітря. Випробування проводять відповідно до 6.3 і 6.4.

  1. Регульовані вузли

Усі вузли, які потребують регулювання користувачем, повинні бути легкодоступні і відрізнятися один від одного на дотик. Конструкція усіх регулювальних вузлів і контрольних засобів повинна уне­можливити ненавмисне змінювання регулювання під час використовування. Вузли, що не призначені для регулювання користувачем, потрібно регулювати спеціальним інструментом.

Випробування проводять відповідно до 6.3 І 6.4.

  1. Маски

Маски повинні відповідати вимогам EN 136, клас 2 або клас 3.

Випробування проводять відповідно до 6.3.

  1. Коефіцієнт підсмоктування

Якщо маска не укомплектована з’єднанням згідно з EN 148-1, середній коефіцієнт підсмоктування для укомплектованого апарата разом з маскою не повинен перевищувати 0,05 %.

Примітка. Якщо маску укомплектовано з'єднанням згідно з EN 148-1, визначання коефіцієнта підсмоктування виконують згідно з EN 136.

Випробування проводять відповідно до 6.14.

Випробування проводять згідно з EN 13274-1 щодо:

  • кількості зразків;

  • готування апарата

  • вибору І кількості випробовувачів;

  • будь-яких попередніх готувань або випробувань;

  • методу випробувань (1,2а, 2Ь)

  • будь-яких відхилів від методу;

  • за необхідності використання додаткових вентиляторів;

  • характеристик, які оцінюють суб’єктивно;

  • критеріїв оцінювання випробувань.

  1. ВдихувальнІ і видихувальні клапани

Усі комплектні апарати, які не споряджені наріззю для приєднання згідно з EN 148-1, можуть бути забезпечені вдихувапьним клапаном і повинні мати один або більшу кількість видихувапьних клапанів. Конструкція клапанів повинна забезпечувати легке обслуговування і правильне замінювання. Не до­зволено приєднання вдихувального клапана у видихувальний контур.

Випробування проводять відповідно до 6.3.

  1. Опір диханню

    1. Загальні положення

Вимоги 5.22.2 і 5.22.3 застосовують як до занурення, так і після занурення у воду відповідно до 5.4 І на границях визначеного виробником діапазону тисків подавання повітря в апарат.

  1. Опір вдихуванню

    1. Апарати без позитивного тиску

За умови синусоїдального потоку 25 х 2 л/хв, опір вдихуванню укомплектованого апарата без лицевої частини не повинен перевищувати 4,5 мбар. Негативний тиск за оснащення лицевою части­ною не повинен перевищувати 7 мбар.

Випробування проводять відповідно до 6.15.

  1. Апарати з позитивним тиском

Апарат повинен бути розроблений так, щоб за умови синусоїдального потоку 40 х 2 л/хв в по­рожнині маски, притисненої по смузі прилягання, підтримувався позитивний тиск, який не повинен перевищувати 5 мбар. Якщо апарат оснащено нарізевим з’єднувальним вузлом згідно з EN 148-3, застосовують устатковання відповідно до додатка А.

Випробування проводять відповідно до 6.15.

  1. Опір видихуванню

    1. Апарати без позитивного тиску

Опір видихуванню укомплектованого апарата не повинен перевищувати 3 мбар під час випробо­вування з використанням дихальної машини зі швидкістю потоку 50 л/хв (25 циклів/хв і 2 л/хід).

Випробування проводять відповідно до 6.15.

  1. Апарати з позитивним тиском

Опір видихуванню не повинен перевищувати 6 мбар за постійної швидкості потоку 10 л/хв, 7 мбар — за синусоїдального потоку 25 х 2 л/хід і 10 мбар — за синусоїдального потоку 40 х 2,5 л/хід.

Випробування проводять відповідно до 6.15.

  1. Вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі

Якщо апарат оснащений з’єднувачем, що не відповідає EN 148-1, то укомплектований апарат з маскою підлягає випробуванню і вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі не повинен переви­щувати 1 % (об'ємна частка).

Примітка. Якщо в апараті застосована лицева частина, оснащена з’єднуванням згідно з EN 148-1, проводять описане в EN 136 визначання коефіцієнта підсмоктування.

Випробування проводять відповідно до 6.16.

  1. Герметичність

У разі прикладеного до апарата максимального конструктивного робочого тиску, подавальну трубку стисненого повітря, муфти, дозувальний клапан і дихальний шланг (за наявності) випробовують на герметичність зануренням у воду протягом 1 хв. Активують дозувальний клапан і герметично закри­вають з’єднання лицевої частини.

Випробування виконують безпосередньо до і після випробувань відповідно 6.7 і провадять після усіх інших лабораторних випробувань за винятком визначення стійкості до займання. Не повинно бути помічено бульбашок, які виходять з апарата.

Випробування проводять відповідно до 6.3 І 6.7.

  1. ВИПРОБОВУВАННЯ

    1. Загальні положення

У таблиці 1 детально подано номери розділів вимог і випробувань.

Таблиця 1 — Перелік випробувань

Розділ випробувань

Назва

Умови зберігання відповідно до 6.8

Розділ ВИМОГ

6.2

Занурення у воду

Так

5.4

6.3

Візуальне перевірення

Так

5.3, 5.5, 5.7, 5.8, 5.9, 5.12, 5.13.

5.14,5.15, £.16, 5.1?, 5.1Й, 5.24

6.4

Експлуатаційні випробування

Так

5.6, 5.7, 5.9, 5.10,5.13, 5.16,

5.1? 5.18

6.5

Міцність з'єднань з лицевою частиною, дозуваль­ним клапаном, з’єднувальною трубкою середньо­го тиску і дихальним шлангом

Так

5.7, 5.8

6.6

Опір сплющуванню дихального шланга

Так

5.16

6.7

Міцність подавальної трубки стисненого повітря, підвісної системи і з'єднувальних муфт

Так

5.8, 5.15, 5.24

6.8

Умови зберігання

Так

5.10

6.9

Здатність до займання

hi

5.11,5.15

6.10

Надлишковий клапан для зниження тиску

Так

5.13

6.11

Опір перегинанню подавальної трубки стисненого повітря

Так

5.15

6.12

Опір сплющуванню подавальної трубки стиснено­го повітря

Так

5.15

6.13

Теплостійкість подавальної трубки стисненого по­вітря

Так

5.15

6.14

Коефіцієнт підсмоктування

Так

5.21

6.15

Випробовування для легеневого автомата

Так

5.17, 5.22

6.16

Вміст діоксиду вуглецю у вдихуваному повітрі

Так

5.23

6.17

Звуковий попереджувальний пристрій

Так

5.14

6.18

Пристрій перемикання потоку

Так

5.8.1