Таблиця 1 і

Транспортні засоби

Основний колір транспортного засобу

Колір контрастувальної смуги

Оперативні



Служби безпеки руху

*

Синій

Військової безпеки дорожнього руху

Блакитний

Швидкої медичної допомоги

Білий

Червоний

Оперативно-рятувальної служби

*

Червоний Оранжевий

Служби інкасації та перевезення цінностей

*

Зелений

Правоохоронних органів:

Міліції

Державтоінспекції МВС України Інших оперативних служб

* *

*

***

Синьо-жовтий

*

Пожежної охорони

Червоний

Білий

Державної лісної та мисливської інспекції Держкомлісгоспу України

*

Зелено-жовто-зелений

Державної екологічної інспекції України

*

Аварійних служб **

Жовтий

Червоний

Закінчення таблиці 1

Транспортні засоби

Основний колір транспортного засобу

Колір контрастувальної смуги

Спеціальні



Дорожньо-експлуатаційних і комунальних служб

Жовтий

***

Для перевезення негабаритних, небезпеч­них та великовагових вантажів

*

*

  1. Колір не регламентується

  2. * Колір дверей автомобілів (крім легкових) — червоний

  3. ** Смуга може не наноситися



  1. Ширина контрастувальних смуг, нанесених на бокові поверхні (по периметру) транспортного засобу, повинна бути:

для легкових автомобілів і мікроавтобусів — від 100 до 250 мм;

для вантажних автомобілів і автобусів — від 200 до 350 мм.

  1. Ширина кожної з двох паралельних контрастувальних смуг, нанесених на капот і задню частину кузова, повинна бути від 120 до 180 мм з відстанню між ними (90 ± 5) мм. Смуги повинні розташовува­тися симетрично відносно поздовжньої осі транспортного засобу.

Примітка 1. Ширина контрастувальних смуг, нанесених на бокові поверхні легкових автомобілів, визначається з урахуван­ням форми та конфігурації зазначених поверхонь.

Примітка 2. Наносити контрастувальні смуги на решітку радіатора й елементи обладнання, встановленого на бамперах транспортних засобів, не обов’язково.

  1. Вимоги до розпізнавальних знаків, емблем, написів

    1. Розміщення розпізнавальних знаків та емблем повинно відповідати додатку А.

    2. Зміст написів на транспортних засобах повинен відповідати таблиці 2 і додатку А.

Таблиця 2

Транспортні засоби

Написи та розпізнавальні знаки

Оперативні


Служби безпеки руху

«Безпека руху»

Військової безпеки дорожнього руху *

«Військова безпека руху», «ВБР»

Швидкої медичної допомоги *

«Швидка медична допомога», «Ambulance», «03»

Оперативно-рятувальної служби *

«Оперативно-рятувальна служба», «Оперативно-рятувальна»

Служб інкасації та перевезення цінностей

**•

Правоохоронних органів:

Міліції **

Державтоінспекції МВС України *

Інших оперативних служб **

«Міліція», «ППС», «Криміналістична лабораторія» «Державтоінспекція»

Пожежної охорони

Назва міста, номер частини, скорочена назва техніки за призначенням

Державної лісної та мисливської інспекції Держкомліс- госпу України *

•«

Закінчення таблиці 2

Транспортні засоби

Написи та розпізнавальні знаки

Аварійної служби

«Аварійна контактної мережі», «Аварійна електро- транс», «Аварійна кабельної мережі», «Аварійна електромереж» (черговий номер автомобіля), «Аварійна газова служба» (черговий номер автомобіля)

Спеціальні


Дорожньо-експлуатаційних і комунальних служб

Дорожня служба ***

  1. Транспортні засоби мають емблему

  2. * Транспортні засоби можуть мати інші написи, знаки та емблеми

  3. ** Напис може не наноситися



  1. Розпізнавальні знаки та написи, колір яких співпадає з основним кольором поверхні транс­портного засобу, повинні бути контрастувального — білого або чорного (синього) кольору. На смугах і панелях білого кольору знаки та написи повинні бути виконані основним кольором.

  2. Нанесення на зовнішні поверхні оперативних транспортних засобів написів, рисунків та емб­лем рекламного змісту не допускається.

  3. Написи повинні бути виконані українською мовою.

  4. Висота літер написів повинна бути від 45 до 170 мм, ширина штриха — від 15 до 20 мм, відстань між літерами — від 10 до 20 мм (залежно від висоти літер).

Примітка. Висота літер і цифр збільшується пропорційно до зображення шрифта наведеного у додатку Б, залежно від типу транспортного засобу і ширини смуги. І

    1. Марки лакофарбових і плівкових матеріалів, емблеми, написи, розміри шрифта і контрасту- вальних смуг, а також способи їх нанесення (пофарбування, клейка аплікація, декалькування тощо) установлюються нормативною документацією служб, до яких належать оперативні чи спеціальні транс­портні засоби. Для нанесення контрастувальних смуг, написів, емблем може застосовуватися плівка із світлоповертальними властивостями.

    2. Зображення кольорографічних схем, емблем та написів повинне бути чітким та розбірливим.

    3. Деталі, які мають гальванічне покриття, а також виготовлені з алюмінієвих і мідних сплавів або з неметалевих матеріалів (гума, скло, пластмаса, брезент та ін.), за винятком деталей, виготовлених з дерева або склопластика, пофарбуванню не підлягають.

    4. Рама і деталі ходової частини, бампера (за винятком автомобілів пожежної охорони), підніжки кабін, диски та ободи коліс, а також елементи додаткового обладнання кузовів (кронштейни і корпуси дзеркал заднього виду, протитуманних фар, ліхтарів і прожекторів) можуть мати покриття заводу-вироб- ника шасі та цих виробів.

  1. ВИМОГИ ДО РОЗМІЩЕННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ СВІТЛОВИХ

І ЗВУКОВИХ СИГНАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ

  1. Спеціальні світлові сигнальні пристрої повинні установлюватися згідно з додатком В на даху транспортного засобу або над ним. На транспортних засобах, що здійснюють перевезення негабарит­них та великовагових вантажів, спеціальні світлові сигнальні пристрої повинні установлюватися на транс­портному засобі або на вантажі чи над ним. Способи кріплення цих пристроїв повинні забезпечувати надійність їх утримання на всіх режимах руху і гальмування транспортного засобу.

Примітка. У разі неможливості закріплення спеціального світлового пристрою на транспортному засобі або на вантажі, що перевозиться, він повинен бути аналогічно закріплений за допомогою обладнання, яке дозволяє вільно бачити спеціальний світло­вий сигнал усім учасникам дорожнього руху.

  1. Для позначення краю вантажу чи транспортного засобу, що здійснює перевезення негабарит­них вантажів, спеціальні світлові сигнальні пристрої повинні бути установлені:

  1. вздовж лівого краю спереду і ззаду на крайніх його точках, якщо ширина вантажу чи транспорт­ного засобу становить від 2,5 до 3 м;

  2. вздовж лівого і правого краю спереду і ззаду на крайніх габаритних точках, якщо його ширина з вантажем чи без нього становить від 3 м і більше;

  3. посередині спереду і ззаду, якщо його довжина перевищує 22 м, а ширина не більше 2,5 м. Якщо ширина такого транспортного засобу з вантажем чи без нього перевищує 2,5 м, транспортний засіб обладнується відповідно до вимог 4.2а і 4.26.

    1. На транспортних засобах, що здійснюють перевезення небезпечних вантажів, для позначення краю вантажу чи транспортного засобу спеціальні світлові сигнальні пристрої повинні бути установлені посередині спереду і ззаду транспортного засобу.

    2. На транспортних засобах, що здійснюють перевезення великовагових вантажів, які перевищу­ють 45 т, спеціальний світловий сигнальний пристрій повинен бути установлений спереду.

    3. У разі пошкодження електричного обладнання транспортного засобу, що здійснює перевезен­ня небезпечних, негабаритних чи великовагових вантажів, він повинен бути додатково укомплектований автономним джерелом струму, яке повинно забезпечувати безперервну роботу сигнальних пристроїв протягом не менше 6 год.

  1. ПРАВИЛА УСТАНОВЛЕННЯ І ЗАСТОСУВАННЯ СПЕЦІАЛЬНИХ СВІТЛОВИХ І ЗВУКОВИХ СИГНАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ

    1. На транспортних засобах залежно від призначення та виконуваних завдань встановлюють спеці­альні світлові пристрої зі світловими сигналами автожовтого (оранжевого), синього, червоного і зеленого кольорів.

    2. Установлення звукових і світлових сигналів автожовтого (оранжевого) кольору повинно бути письмово погоджено:

  • Управлінням Державтоінспекції МВС України — на транспортних засобах, що здійснюють пере­везення небезпечних, великовагових та негабаритних вантажів;

  • Управлінням Державтоінспекції ГУ УМВС України областей, міст, районів — на транспортних засобах дорожньо-експлуатаційної служби.

    1. Спеціальними звуковими та світловими сигналами синього кольору можуть бути обладнані тільки оперативні транспортні засоби згідно з 2.2.2 - 2.2.10, і які мають кольорографічні схеми, написи та емблеми згідно з розділами 3 і 4 цього стандарту.

    2. Дозволяється застосування світлових сигналів синього кольору без кольорографічних схем, написів та емблем на оперативних транспортних засобах Служби безпеки України, Управління державної служби охорони України, Прокуратури України та МВС України.

    3. Установлення на транспортних засобах спеціальних звукових та світлових сигнальних пристроїв зі світловим сигналом синього кольору, а також застосування конкретного виду та кількості цих пристроїв повинно здійснюватись за спеціальним письмовим дозволом Управління Державтоінспекції МВС України на термін не більше 1 року.

    4. Спеціальні світлові сигнальні пристрої зі світловими сигналами червоного і зеленого кольорів застосовують тільки для додаткового обладнання оперативних транспортних засобів Державтоінспекції МВС України та Управління державної служби охорони України під час виконання супроводжень.

    5. На спеціальних транспортних засобах, що використовуються під час будівництва або обслуго­вування вулиць, доріг і залізничних переїздів, здійснюють перевезення небезпечних, негабаритних чи великовагових вантажів; спеціальний світловий сигнал автожовтого (оранжевого) кольору може вими­катися тільки під час зупинки у спеціально відведених для цього місцях або за межами проїзної части­ни дороги.

  1. ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ ДО СВІТЛОВИХ І ЗВУКОВИХ СПЕЦІАЛЬНИХ СИГНАЛЬНИХ ПРИСТРОЇВ

    1. Спеціальний світловий сигнальний пристрій повинен установлюватися на транспортних засо­бах так, щоб світловий сигнал було видно на кут 360° у горизонтальній площині і площині, яка проходить через центр джерела випромінювання світла.

    2. Частота світлових імпульсів повинна бути (2 ± 0,5) Гц.

  1. Потужність одного джерела світла повинна бути не менше 50 Вт.Спеціальні звукові сигнали повинні мати змінну основну частоту. Межі зміни основної частоти повинні бути від 400 до 3500 Гц.

  2. Тривалість циклу зміни основної частоти спеціального звукового сигналу повинна бути від 0,5 до 6,0 с.

  3. Рівень звукового тиску під час подавання спеціального звукового сигналу, що був заміряний на відстані 2 м по осі, перпендикулярній площині вихідного отвору звукового сигнального обладнання, по­винен бути не менше 120 дБ.

  4. Максимальний рівень звукового тиску спеціального звукового сигналу повинен співпадати з поздовжньою віссю транспортного засобу у напрямку його руху.

Вихідна потужність спеціального звукового сигнального пристрою в режимі його роботи повинна бути не менше 100 Вт

.ДОДАТОК А
(обов’язковий)

КОЛЬОРОГРАФІЧНІ СХЕМИ ТРАНСПОРТНИХ ЗАСОБІВ
ОПЕРАТИВНИХ І СПЕЦІАЛЬНИХ СЛУЖБ

ПРИЛОЖЕНИЕ А
(обязательное)

ЦВЕТОГРАФИЧЕСКИЕ СХЕМЫ ТРАНСПОРТНЫХ СРЕДСТВ
ОПЕРАТИВНЫХ И СПЕЦИАЛЬНЫХ СЛУЖБ



Рисунок А.1 — Автомобіль служби безпеки руху

Рисунок А.1 — Автомобиль службы безопасности движения



Рисунок А.2 — Автомобіль військової безпеки дорожнього руху

Рисунок А.2 — Автомобиль военной безопасности дорожного движения







Рисунок А.З — Автомобіль швидкої медичної допомоги

Рисунок А.З — Автомобиль скорой медицинской помощи





Рисунок А.4 — Автомобілі оперативно-рятувальної служби Міністерства

з питань надзвичайних ситуацій та у справах захисту населення від наслідків Чорнобильської катастрофи

Рисунок А.4 — Автомобили оперативно-спасательной службы Министерства по вопросам чрезвычайных ситуаций и по делам защиты населения от последствий Чернобыльской катастрофы