1. Періодичні перевіряння якості продукції на підприємстві (див. 5.1,1с)

Під час періодичних перевірянь якості продукції на підприємстві перевіряють параметри, на­ведені в таблиці 3, згідно з додатком А.

Примітка. Під час перевіряння можливо залучення зовнішніх організацій для маркування продукції згідно з вимогами нормативних документів (див. додаток ZA).

Періодичні перевіряння якості продукції виконують два рази на рік на новому підприємстві або на підприємстві, на якому не впроваджено систему контролювання продукції згідно з цим стан­дартом.

Якщо протягом чотирьох останніх перевірянь не виявлено суттєвих порушень якості продукції на підприємстві, то перевіряння виконують через рік.

Якщо під час перевіряння виявлено суттєві недоліки, то перевіряння повторюють через два місяці. Після повторного перевіряння частоту перевірянь залишають на рівні двох разів на рік або встановлюють на такому рівні. Якщо під час повторного перевіряння виявлено суттєві порушен­ня, то через два місяці виконують повторне попереднє перевіряння підприємства та системи кон­тролювання продукції на підприємстві, а також перевіряння якості продукції. Якщо під час таких перевірянь виявлено суттєві порушення, то вважають, що продукція підприємства не відповідає вимогам цього стандарту.

6 МАРКУВАННЯ ТА/АБО ПОЗНАЧЕННЯ

  1. Загальні вимоги

Необов’язкове маркування та/або позначення продукції повинно відповідати вимогам, наве­деним у додатку С.З.

Необхідно стежити, щоб необов’язкове маркування та/або позначення продукції не суперечи­ло обов’язковим вимогам.

Примітка. Маркування та/або позначення продукції, необхідне для підтвердження відповідності вимогам нормативних до­кументів, зазначено в додатку ZA.

  1. Маркування продукції

Вироби із загартованого боросилікатного захисного скла потрібно маркувати згідно з розділом 10 EN 13024-1.

  1. Характеристики продукції

Виробник або представник виробника повинен створити базову інформаційну систему з функ­ціями, які забезпечують можливість одержання інформації про:

  • точне визначення характеристик, які необхідно контролювати (див. 4.3.2);

  • контролювання визначених характеристик;

  • значення, класи, категорії та інші параметри, які необхідно визначати у зв'язку з характе­ристиками.

Базову інформаційну систему необхідно документально оформляти як складову частину системи контролювання продукції на підприємстві.

  1. Документ із позначенням властивостей та технічних характеристик

Виробник повинен підготувати документ щодо характеристик продукції, одержаних під час кон­тролювання (див. 6.3). Цей документ є складовою частиною технічної документації виробника, його використовують як основний документ під час складання супровідної документації відповідно до вимог нормативних документів.

Документ має вигляд каталога будь-якого формату, створений із використовуванням будь-яко­го носія інформації (як друкований документ, документ на компакт-диску або документ в іншому вигляді), який можна знайти за посиланням у маркованні продукту. Каталог повинен містити дані про класи, характеристики, категорії, відповідність яких підтверджують документом.

Якщо відповідність характеристик продукції вимогам не підтверджується, то каталог повинен містити відповідну познаку (NPD).

Примітка 1. Умови використовування познаки NPD наведено в додатку ZA.

Примітка 2. Каталог повинен містити тільки таку інформацію, яка стосується документа для підтвердження відповідності характеристик продукції вимогам.

ДОДАТОК А
(обов’язковий)

КОНТРОЛЮВАННЯ ПРОДУКЦІЇ НА ПІДПРИЄМСТВІ

А.1 Вимоги до системи контролювання продукції на підприємстві

А.1.1 Загальні вимоги

До системи контролювання продукції на підприємстві належать процедури контролювання, періодичні перевіряння, випробовування та засоби для впровадження результатів контролюван­ня, перевіряння та випробовування матеріалів, які постачають на підприємство, виробничого ус­таткування, технологічних процесів і продукції.

Примітка. FPC система відповідає вимогам, визначеним в EN ISO 9001, що забезпечує контролювання продукції, на яку поширюється цей стандарт, і вважається такою, що відповідає вимогам цього стандарту.

А.1.2 Організація контролювання

А.1.2.1 Відповідальність і повноваження

Необхідно визначити відповідальність і повноваження працівників підприємства, а також взає­мовідносини між працівниками, які організовують, виконують і перевіряють процедури контролю­вання відповідності продукції визначеним вимогам, особливо працівників, яким надано повнова­ження та права:

  1. запроваджувати заходи, спрямовані на унеможливлення невідповідності продукції;

  2. виявляти та реєструвати будь-які випадки невідповідності продукції.

А.1.2.2 Представник керівництва підприємства, відповідальний за контролювання продукції на підприємстві

Керівник підприємства виробника повинен призначати представника керівництва підприєм­ства, на якого, незалежно від інших обов’язків, покладено повноваження та відповідальність за впровадження та виконання вимог цього стандарту.

А.1.2.3 Перевіряння системи контролювання керівництвом

Представник виробника перевіряє задокументовану систему контролювання продукції через визначені проміжки часу для оцінювання її придатності та ефективності. Звіти про результати та­ких перевірянь потрібно зберігати не менше ніж п’ять років.

А.1.3 Система контролювання

А.1.3.1 Загальні вимоги

Виробник повинен запровадити та підтримувати документально оформлену систему контро­лювання продукції на підприємстві як систему, необхідну для забезпечення відповідності продукції вимогам EN 13024-1. Вимоги, виконання яких повинна забезпечувати система контролювання, подано нижче.

А.1.3.2 Персонал

Спеціалісти зі складу персоналу підприємства повинні мати достатню кваліфікацію, необхідну для контролювання продукції та правильного експлуатування виробничого устатковання.

А.1.3.3 Документація

Документація на підприємстві виробника та процедури контролювання повинні відповідати вимогам щодо контролювання якості продукції із загартованого боросилікатного захисного скла. Документація повинна містити:

  1. інформацію про організаційну структуру підприємства, відповідальність і повноваження керівників підприємства щодо відповідності продукції вимогам;

  2. опис прийняття та контролювання матеріалів, що постачають на підприємство;

  3. інформацію про виробничий процес, контролювання продукції, перевіряння та випробову­вання, необхідні для забезпечення якості продукції;

  4. інформацію про перевіряння, які необхідно виконати перед виробництвом продукції, у про­цесі виробництва та після виробництва продукції, а також інформацію щодо періодичності таких перевірянь;

  5. звіти про результати перевіряння та випробовування;

  6. звіти про виявлені дефекти продукції, які необхідно усунути, і вжиті заходи для усунення дефектів;

д) звіти потрібно зберігати не менше ніж п'ять років, за винятком випадків, коли в національ­них нормативних документах передбачено інші умови.

А.1.3.4 Устатковання для випробовування

Необхідно документально оформити результати регулювання та калібрування устатковання, що використовують для контролювання продукції на підприємстві.

Примітка. Точність калібрування устатковання залежить від точності процедури калібрування та допустимих відхилів від нормальних значень параметрів.

А.1.3.5 Перевіряння та випробовування

Необхідні перевіряння та випробовування наведено в таблицях розділу А.З. Вимоги та звіти, зазначені в таблицях, є обов’язковими.

Зазначені частоти перевірянь та випробовувань необхідно розглядати як мінімальні частоти.

А.2 Маркування

Виробник повинен упровадити, документально оформити та виконувати маркування продукції. Маркування продукції повинно відповідати чинним нормативним документам.

Щоб уможливити відтворення даних щодо процесу виробництва продукції виробник повинен упровадити та підтримувати звіти, необхідні згідно з розділом А.З.

А.З Таблиці для перевіряння та контролювання виробництва загартованого боросилі- катного захисного скла

А.3.1 Інформація про таблицю А.1

Таблиця А.1 містить такі частини:

  • розділ 1 — контролювання матеріалів;

  • розділ 2 — контролювання виробничого процесу;

  • розділ 3 — контролювання готової продукції.

Якщо виробничий процес на підприємстві такий, що деякі перевіряння або випробовування нездійснимі або практично недоцільні, то такі перевіряння або випробовування можна вилучити.

Перевіряння та випробовування матеріалів, що постачають на підприємство, здійснюють пе­ред використовуванням таких матеріалів.

Якщо матеріали не відповідають визначеним вимогам, то необхідно вжити заходів для того, щоб:

  • унеможливити використовування невідповідних матеріалів;

  • припинити постачання невідповідних матеріалів.

Документами про результати контролювання, які згадують у таблиці А.1, можуть бути будь-які документи, наприклад замовлення, технологічна документація або реєстраційні журнали, перед­бачені в процедурах і відповідних документах FPC на підприємстві.

Відсутність документів про результати контролювання деяких параметрів допустимо тільки тоді, коли відсутня ймовірність претензій у зв’язку з такими параметрами. Документи необхідно зберігати для підтвердження заходів, ужитих для усунення дефектів продукції.

Устатковання, що використовують для виробництва продукції, необхідно перевіряти через проміжки часу, визначені в документах, що стосуються контролювання виробничого процесу, кон­тролюючи параметри устатковання, які визначено, та підтримувати так, щоб забезпечити опти- мальність виробничого процесу.

А.З.2 Використовування інших методів контролювання

Виробник може використовувати методи випробовування або контролювання, які відрізняють­ся від методів, зазначених у таблиці А.1. У такому разі виробник повинен підготувати відповідні документи, що описують нові методи та зв’язок таких методів із рекомендованими методами, для того щоб показати, що нові методи відповідають визначеним вимогам до системи контролювання.



Таблиця А.1 — Таблиця результатів перевіряння та контролювання виробництва загартованого боросилікатного захисного скла

РОЗДІЛ 1. МАТЕРІАЛИ, ЯКІ ПОСТАЧАЮТЬ НА ПІДПРИЄМСТВО

Підрозділи та пункти стандарту

Матеріал; параметри, що контролюють під час перевіряння або випробовування

Рекомендований метод (вибирає виробник)

Вимога

Рекомендована міні­мальна частота

Необхід­ність до­кумента про ре­зультати

1.1

Скло, що постача­ють на підприємс­тво





1.1.1

Познаки, охоплюю­чи познаки на упа­ковці та етикетках

Візуальне конт­ролювання

Див. технічні ви­моги до поста­чання

За кожного поста­чання

Так

1.1.2

Товщина

Візуальне конт­ролювання

Див. технічні ви­моги до поста­чання

За кожного поста­чання

Так

1.2

Інші матеріали, на­приклад керамічний порошок, фарба





1.2.1

Документація у зв’язку з поста­чанням

Візуальне конт­ролювання

Див. технічні ви­моги до поста­чання

За кожного поста­чання

Так

1.2.2

Хімічний аналіз

Візуальне конт­ролювання

Див. технічні ви­моги до поста­чання

За кожного поста­чання

Так

РОЗДІЛ 2. КОНТРОЛЮВАННЯ ВИРОБНИЧОГО ПРОЦЕСУ

Підрозділи та пункти стандарту

Матеріал; параметри, що контролюють під час перевіряння або випробовування

Рекомендований метод (вибирає виробник)

Вимога

Рекомендована міні­мальна частота

Необхід­ність до­кумента про ре­зультати

2.1

Контролювання скла перед гарту­ванням





2.1.1

Тип

Візуальне конт­ролювання

Див. замовлення споживача

Продукція одного типу за одним за­мовленням

Так

2.1.2

Товщина

Вимірювання

Див. замовлення споживача

Продукція одного типу за одним за­мовленням

Так

2.1.3

Розміри, форма, отвори, прорізи

Вимірювання

Див. замовлення споживача

Продукція одного типу за одним за­мовленням

Так

2.1.4

Обробляння країв

Візуальне конт­ролювання

Див. замовлення споживача

Продукція одного типу за одним за­мовленням

Так

2.1.5

Обробляння країв у разі спеціального скла, наприклад во­гнестійкого скла

Див. інструкцію виробника з описом видобу­вання для ви­значення якості обробляння країв

Див. інструкцію розробника

Кожне скло

Так

2.1.6

Марковання

Візуальне конт­ролювання

EN 13024-1


Ні