• основну клему захисного уземлення (або щось аналогічне);

  • будь-яку іншу провідну частину, під'єднану до захисного уземлення (наприклад, див. 2.6.1);

  • будь-яку провідну частину, уземлену за функціональних причин.

Частини, які уземлюють під час поєднування до іншої апаратури, але які не уземлені в апаратурі, яку випробовують, необхідно приєднувати до «землі» у точці найбільшого значення отриманої напруги. Під час вимірювання напруги між землею та проводом кола, яке в апаратурі не підлягає уземленню, паралельно вольтметру потрібно вмикати неіндуктивний резистор з опором 5 000 Ом ±10 %.

Падіння напруги на ПРОВОДІ ЗАХИСНОГО УЗЕМЛЕННЯ живлення або на проводах уземлення інших зовнішніх приєднань під час вимірювання не враховують.

  1. Приєднання навантаження

Під час вимірювання вхідного струму та в інших випадках, коли це впливає на результати випробовувань, під час створювання найбільш несприятливих умов потрібно враховувати:

  • навантаження, які, як передбачено виробником, допустимі або призначені для під’єнання до апаратури, яку випробовують:

  • іншу апаратуру, яка живиться, як передбачено виробником, від апаратури, яку випробовують;

  • навантаження, які можуть бути під’єднані до будь-яких силових гнізд, розташованих на апаратурі у ЗОНІ, ДОСТУПНІЙ ДЛЯ ОПЕРАТОРА, і які мають величину, яка відповідає маркуванню гнізд, виконаному відповідно до умов, викладених в 1.7.5.

Під час випробовувань допустимо застосовувати еквіваленти наведених навантаг.

  1. Потужність телекомунікаційних мереж

Для умов цього стандарту реальна потужність ТЕЛЕКОМУНІКАЦІЙНИХ МЕРЕЖ обмежена на рівні 15 ВА.

  1. Умови вимірювання температури

    1. Загальні вимоги

Температура, виміряна на апаратурі під час випробовувань повинна відповідати 1.4.12.2 або 1.4.12.3. як підходить, у градусах Цельсія (оС). де:

Т - температура на заданій ділянці апаратури, виміряна під час проведення випробовування;

Тнав - температура навколишнього повітря під час випробовування;

Твир - максимальна температура навколишнього повітря, яка допустима по документації виробника, якщо вона перевищує 25 оС. Інакше її приймають як таку, що дорівнює 25 оС.

  1. Апаратура, пристосована до змін температури

Для апаратури, нагрівання або охолодження якої, залежно від температури, передбачено конструкцією (наприклад, апаратура, яка містить вентилятор, швидкість обертання якого прискорюється з підвищенням температури), вимірювання температури виконують за найменш сприятливої навколишньої температури у межах, визначених виробником.

У такому випадку:

Т не повинно перевищувати Тнав

Примітка 1. Щоб визначити найвище значення Т для кожного компонента, може виникнути необхідність провести декілька випробовувань за різних значень Тнав

Примітка 2. Найбільш несприятливе значення Тнав може бути різним для різних компонентів.

  1. Апаратура не пристосована до змін температури

Для апаратури, нагрівання або охолодження якої, залежно від навколишньої температури, не передбачено конструкцією, допустиме застосування методу згідно з 1.4.12.2. Як альтернативу. випробовування виконують за будь-якого значення Тнав у межах, визначених виробником.

У такому випадку:

Тне повинно перевищувати (ТмаКС + Тнав -Твир)

Під час випробовувань Тнав не повинно перевищувати Твир, якщо інше не узгоджено з усіма зацікавленими сторонами

  1. Методи вимірювання температури

Температуру обмоток, якщо інше не обумовлено окремо, потрійно вимірювати або за допомогою термопар, або резистивним методом (див. додаток Е). Температуру інших частин потрібно вимірювати за допомогою термопар. Може бути застосовано також будь-який інший метод, який не впливає на температурний баланс та забезпечує потрібну точність вимірювання. Вибирати та розташовувати температурні давачі треба так, щоб вони якнайменше впливали на температуру випробовуваних частин апаратури.

  1. Імітація несправностей та порушень нормапьних умов експлуатування

Імітувати несправності та порушення нормальних умов експлуатування, якщо це необхідно, потрібно по черзі і поодинці. Пошкодження, спричинені імітуванням несправності або порушення нормальних умов експлуатування, розглядають як частину цієї імітації.

Імітація несправностей або порушень нормальних умов експлуатування необхідно виконувати для усіх видів живлення, за наявності усіх частин апаратури, витратних матеріалів, інформаційних матеріалів і матеріалів запису, якщо вони можуть впливати на результат випробовування.

Під час визначання поодинокої несправності необхідно виходити з того, що вона може бути спричинена пробоем будь-якої ізоляції (за винятком ПОДВІЙНОЇ або ПОСИЛЕНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ), або поодинокою відмовою будь-якого компонента (за винятком компонентів з ПОДВІЙНОЮ або ПОСИЛЕНОЮ ІЗОЛЯЦІЄЮ).

Щоб визначити несправності, які можуть виникнути, треба дослідити конструкцію апаратури, її електричну схему та комплектувальні вироби.

Приклади можливих несправностей:

  • коротке замикання або розрив кола усередині напівпровідникових приладів або конденсаторів;

  • несправності, які спричиняють постійне навантаження резисторів, призначених для короткочасного навантаження;

  • внутрішні пошкодження у вмонтованих колах, які спричиняють надмірне розсіювання енергії;

  • пробій ОСНОВНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ між струмопровідними частинами ПЕРВИННОГО КОЛА та:

  • доступними провідними частинами:

  • уземленими провідними частинами;

  • частинами КІЛ БННН;

  • частинами КІЛ З ОБМЕЖЕННЯМ СТРУМУ.

  1. Підтвердження відповідності перевірянням попередніх даних

Там, де у цьому стандарті відповідність матеріалів, компонентів або вузлів обмежено перевірянням або випробовуваннями властивостей, допустимо підтверджувати відповідність перегля- дом наявних відповідних даних або чинних результатів попередніх випробовувань замість виконання визначених ВИПРОБУВАНЬ ТИПУ.

  1. Компоненти

    1. Загальні вимоги

В усіх випадках, які стосуються безпеки, компоненти мають відповідати вимогам цього стандарту або вимогам щодо безпеки компонентів, наведених у відповідних стандартах ІЕС.

Примітка 1. Стандарт ІЕС на компоненти застосовують лише у тих випадках, коли розглядний компонент дійсно наледить до сфери його поширення.

Примітка 2. У Швеції заборонені перемикачі, які містять ртуть.

Компоненти, приєднані між КОЛОМ БННН і КОЛОМ ННН або частинами, які перебувають під НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ, повинні відповідати вимогам, наведеним у 2.2.

Примітка 3. Прикладом такого компонента є реле, в якого різні напруги підведені до різних елементів (котушка та контакти).

  1. Оцінювання та випробовування компонентів

Оцінювання та випробовування компонентів необхідно виконувати таким чином:

  • якщо компонент мас підтвердження відповідності стандарту, згармонізованому з відповідним стандартом ІЕС, він має бути перевірений на правильність застосування згідно зі своїми характеристиками та, як частина апаратури, має бути випробуваний на відповідність вимогам цього стандарту, за винятком вимог, передбачених відповідним стандартом ІЕС;

  • компонент, який не має вищенаведеного підтвердження про відповідність, повинен бути перевірений на правильність застосування згідно зі своїми характеристиками, наведеними у специфікації на компонент, та, як частина апаратури, має бути випробуваний на відповідність вимогам цього стандарту, а також вимогам стандарту ІЕС на компоненти, до сфери поширення якого він належить.

Примітка. Випробовування на відповідність стандарту на компоненти, як правило, виконують окремо.

  • якщо потрібного стандарту ІЕС на компоненти не існує або компонент застосовують у режимах, які не відповідають його характеристикам, компонент треба випробувати в умовах застосування. Кількість зразків для випробовувань, як правило, така сама, як і зазначена в аналогічних стандартах на компоненти.

  1. Терморегулючі пристрої

Терморегулюючі пристрої потрібно випробувати відповідно до додатка К.

  1. Трансформатори

Трансформатори мають відповідати вимогам цього стандарту, зокрема наведеним у додатку С.

  1. З'єднувальні кабелі

З’ЄДНУВАЛЬНІ КАБЕЛІ, як частина апаратури, мають відповідати вимогам цього стандарту та, у розумінні цього стандарту, не являти небезпеки незалежно від того, чи є вони знімні, чи ні.

Для З’ЄДНУВАЛЬНИХ КАБЕЛІВ, які постачають окремо (наприклад, кабелі принтерів), дозволено застосовувати вимоги цього підрозділу з розсуду виробника.

Дозволено вважати кабелі, або такі частини кабелів, що розташовані у КОЖУСІ апаратури, як З’ЄДНУВАЛЬНІВ КАБЕЛІ або як внутрішню проводку.

  1. Конденсатори у первинних колах

Конденсатори, ввімкнені між двома фазовими проводами ПЕРВИННОГО КОЛА або між фазовим та нейтральним проводами, повинні відповідати вимогам ІЕС 60384-14:1993, підрозділи Х1 або Х2. Тривалість витримки за підвищеної вологості та температури підчас випробовувань, встановлених у 4.12 ІЕС 60384-14:1993, повинна становити 21 добу.

Конденсатори, ввімкнені між ПЕРВИННИМ КОЛОМ та захисним уземленням, повинні відповідати вимогам ІЕС 60384-14:1993, підрозділи Y1, Y2 afio Y4 (залежно від застосування).

Примітка. Вищенаведені вимоги не застосовують до конденсаторів, які ввімкнені між ВТОРИННИМИ КОЛАМИ і НЕБЕЗПЕЧНОЮ НАПРУГОЮ та уземленням. Для таких конденсаторів достатньо випробовувань на електричну міцність відповідно до 5.2.2.

Відповідність перевіряють оглядом.

  1. Шунтування подвійної та посиленої ізоляції

    1. Загальні вимоги

Відповідність вимогам 1.5.7.2 -1.5.7 4 перевіряють оглядом та відповідними випробовуваннями.

  1. Шунтувальні конденсатори

У разі шунтування ПОДВІЙНОЇ або ПОСИЛЕНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ:

  • одним конденсатором, він має відповідати вимогам ІЕС 60384-14:1993, підрозділ Y1;

  • одним конденсатором, він має відповідати вимогам ІЕС 60384-14:1993, підрозділ Y2, якщо НОМІНАЛЬНА НАПРУГА апаратури не перевищує 150 В по відношенню до нейтралі або «землі»;

  • двома конденсаторами, з'єднаними послідовно, кожен з них має відповідати ІЕС 60384-14:1993, підрозділ Y2 або Y4.

Конденсатор, який відповідає вимогам підрозділу Y1 або Y2, якщо його застосовують відповідно до другого абзацу, розглядають як такий, що має ПОСИЛЕНУ ІЗОЛЯЦІЮ.

У випадку двох конденсаторів, з’єднаних послідовно, кожний з них має бути розрахований на загальну РОБОЧУ НАПРУГУ, прикладену до пари, та мати однакову номінальну ємність.

  1. Шунтувальні резистори

У разі шунтування ПОДВІЙНОЇ або ПОСИЛЕНОЇ ІЗОЛЯЦІЇ двома послідовно з’єднаними резисторами кожний з них повинен відповідати вимогам 2.10.3 і 2.10 4 для загальної робочої напруги та мати однаковий номінальний опір.

  1. Доступні частини

Якщо доступні провідні частини або кола відокремлені від інших частин ПОДВІЙНОЮ або ПОСИЛЕНОЮ ІЗОЛЯЦІЄЮ, яка зашунтована відповідно до 1.5.7.2 або 1.5.7.3, вони повинні відповідати вимогам, які чинні по відношенню до КІЛ З ОБМЕЖЕННЯМ СТРУМУ згідно з 2.4. Відповідність цим вимогам перевіряють після випробовувань ізоляції на електричну міцність.

  1. Компоненти апаратури, яку під'єднують до системи розподілу електроживлення IT

В апаратурі, яку під'єднують до системи розподілу електроживлення IT, компоненти, розташовані між фазою та уземленням. мають витримувати перевантаження, яке дорівнює напрузі між фазами. Однак конденсатори, призначені для поєднування між фазою та нейтраллю. вважають придатними для цього, якщо вони відповідають вимогам ІЕС 60384-14:1993, підрозділи Y1, Y2 або Y4.

Примітка 1. Вищенаведені конденсатори витримують напругу, яка в 1,7 рази перевищує номінальну.

Примітка 2. У Норвегії, у разі використання системи розподілу електроживлення IT (див. додаток V, рисунок V.7), застосовують конденсатори, розраховані на напругу між фазами.

Національний відхил. В Україні компоненти, під'єднані між фазою іа уземленням або між фазою та нейтраллю, повинні бути розраховані на напруту між фазами.

Відповідність перевіряють оглядом.

  1. Характеристики електроживлення

    1. Системи розподілу електроживлення змінного струму

Системи розподілу електроживлення змінного струму класифіковані як TN, ТТ або IT (див. додаток V).

Примітка. У Австраліі застосовують систему TN-S та інші.

  1. Вхідний струм

Сталий вхідний струм апаратури за НОРАЛЬНОГО НАВАНТАЖЕННЯ не повинен перевищувати номінальний струм більше ніж на 10 %.

Примітка. Див також 1.4.10.

Відповідність перевіряють вимірюванням вхідного струму за НОРМАЛЬНОГО НАВАНТАЖЕННЯ таким чином:

  • якщо апаратура розрахована більше ніж на одну НОМІНАЛЬНУ НАПРУГУ, вхідний струм вимірюють для кожної номінальної напруги;

  • якщо апаратура розрахована на один або більше ДІАПАЗОН НОМІНАЛЬНОЇ НАПРУГИ, вхідний струм вимірюють на границях кожного ДІАПАЗОНУ НОМІНАЛЬНОЇ НАПРУГИ.. Якщо помарковано одне значення НОМІНАЛЬНОГО СТРУМУ (див. 1.7.1), то воно відповідає максимальному значенню струму у цьому діапазоні. Якщо помарковані два значення НОМІНАЛЬНОГО СТРУМУ, відокремлені дефісом, то вони відповідають двом значенням струму у цьому діапазоні.