- для маршів типу СМП позначають:

цифрою 1 – марш, який має верхню видовжену напівплощадку;

цифрою 2 – марш, який має нижню видовжену напівплощадку;

цифрою 3 – марш без нижньої напівплощадки.

3.14.1 Види опорядження верхньої лицьової поверхні елементів сходів у марці позначають наступними великими літерами:

Ш – шліфована мозаїчна поверхня;

К – поверхня, обличкована керамічною плиткою.

Рівну бетонну поверхню у марці не зазначають.

13.4.2 Ліве виконання елементів сходів у марці позначають рядковою літерою "л".

3.14.3 Для елементів сходів, призначених для експлуатації у середовищі з агресивним впливом на залізобетонні конструкції, у марці додатково позначають показник проникності бетону (наприклад, 3 – зниженої проникності), а для елементів сходів, призначених для будівель з розрахунковою сейсмічністю 7-9 балів, велику літеру "С".

3.15 Приклад умовної познаки (марки) маршу типу СМ завдовжки 2720 мм, завширшки 1050 мм, висотою вертикальної проекції 1400 мм, під розрахункове навантаження 3,5 кПа (360 кгс/м2), з легкого бетону, з рівною бетонною поверхнею:

СМ27.11.14-4Л.

Те саме маршу типу СМФ завдовжки 4946 мм, завширшки 1500 мм, висотою вертикальної проекції 2100 мм, під розрахункове навантаження 4,7 кПа (480 кгс/м2), з важкого бетону:

СМФ49.15.21-5.

Те саме маршу типу СМП завдовжки 5650 мм, завширшки 1150 мм, висотою вертикальної проекції 1650 мм, під розрахункове навантаження 4,7 кПа (480 кгс/м2), з важкого бетону, з верхньою видовженою напівплощадкою:

СМП57.11.17-5-1.

Те саме верхньої площадки типу 1СП завдовжки 2980 мм, завширшки 1300 мм, під розрахункове навантаження 3,5 кПа (360 кгс/м2), зі шліфованою мозаїчною поверхнею

1СП30.13в-4-Ш.

Те саме площадки типу СПФ завдовжки 2500 мм, завширшки 990 мм, під розрахункове навантаження 4,7 кПа (480 кгс/м2), з консолями, обличкованої керамічною плиткою

СПФ25.10-5-кК.

Те саме накладеного проступу типу 1СН завдовжки 1350 мм і завширшки 320 мм зі шліфованою мозаїчною поверхнею:

1СН14.32-Ш.

4 ТЕХНІЧНІ ВИМОГИ

4.1 Елементи сходів слід виготовляти у відповідності з вимогами цього стандарту згідно з технологічною і проектною документацією, затвердженою у встановленому порядку.

Можливе використання документації типових серій за умови їх актуалізації з урахуванням вимог чинних нормативних документів.

Допускається за проектною документацією, затвердженою у запровадженому порядку, виготовляти елементи сходів, які відрізняються типами, основними розмірами і матеріалоємністю від зазначених у таблицях додатків А, Б і В.

4.2 За міцністю, жорсткістю та тріщиностійкістю елементи сходів повинні відповідати вимогам, встановленим робочими кресленнями.

4.3 Елементи сходів повинні задовольняти вимоги ДБН В.1.1-7 та ДБН В.1.2-7 щодо межі вогнестійкості, визначеної у робочих кресленнях відповідно до ступеня вогнестійкості будівельного об'єкта.

4.4 Міцність, жорсткість тріщиностійкість та межа вогнестійкості елементів сходів забезпечуються показниками, що характеризують:

- фактичну міцність бетону (у проектному віці і відпускну);

- морозостійкість та водонепроникність бетону;

- густину легкого бетону;

- стираність бетону;

- марку сталі для арматурних і закладних виробів, у тому числі для монтажних петель;

- відхилення товщини захисного шару бетону до робочої арматури;

- захист від корозії.

4.5 Марші та площадки повинні вироблятись із завершеним опорядженням верхніх лицьових поверхонь згідно з 3.9.

За погодженням зі споживачем допускається здійснювати поставку маршів і площадок без укладених накладних проступів, які повинні поставлятись у комплекті з маршами або окремо з підприємства-виробника накладних проступів і укладатись на марші на будівельному майданчику.

Примітка. Для сходів громадських будівель допускається застосовувати накладні проступи плит з природного каменю.

4.6 Елементи сходів слід виготовляти з важкого бетону згідно з ДСТУ Б В.2.7-43 або легкого бетону щільної структури згідно з ДСТУ Б В.2.7-18.

4.7 Нормована відпускна міцність бетону елементів сходів повинна складати (у відсотках від класу бетону за міцністю на стиск):

70 – при поставці елементів сходів у теплий період року;

80 – при поставці накладних проступів у холодний період року;

85 – при поставці маршів і площадок у холодний період року.

4.8 Стираність бетону елементів сходів не повинна перевищувати:

- для бетону на щебені зі щільних порід у маршах і площадках – 0,7 г/см3;

- для мозаїчного декоративно-конструкційного шару бетону елементів сходів на щебені з мармуру – 1,6 г/см3.

4.9 Арматурні сталі повинні задовольняти вимоги:

- прокат арматурний гладкого та періодичного профілю класів А240С, А400С, А500С згідно з ДСТУ 3760;

- стрижньова гарячекатана класів А240 та А400 згідно з ГОСТ 5781 та А400в, що виготовляється з арматурної сталі класу А400 зміцненням витягуванням, з контролем величини напруження та граничного видовження;

- стрижньова термомеханічна зміцнена арматурна сталь класів Ат400С та Ат500С згідно з ГОСТ 10884;

- арматурний дріт класу ВР-І згідно з ГОСТ 6727.

4.10 Відхилення геометричних параметрів елементів сходів не повинні перевищувати граничних значень, зазначених у таблиці 1.

4.11 Діаметр каналів для схованої електропроводки в площадках повинен бути не більше 25 мм, а відстань від поверхні каналу до арматури площадок – не менше 10 мм.

4.12 Вимоги до якості поверхонь і зовнішнього вигляду елементів сходів – відповідно до ДСТУ Б В.2.6-2. При цьому якість поверхонь конструкцій (крім поверхонь, які опоряджуються під час виготовлення) повинна задовольняти вимоги, запроваджені для категорій:

КП1 – для лицьової, верхньої;

КП1 – для лицьової, нижньої та бічних;

КП3 – для нелицьової, невидимої в умовах експлуатації.

За погодженням із виробником та споживачем замість зазначених можуть бути запроваджені наступні категорії поверхонь:

КПЕ – для лицьової верхньої, повної заводської готовності;

КП3 – для лицьової верхньої, підготовленої під облицьовування керамічними плитками;

КП3 – для лицьових, нижньої та бічних, до яких не визначені вимоги щодо якості обробляння.

4.13 На елементах сходів, які поставляються споживачу, тріщини не допускаються за винятком осадових та інших поверхневих тріщин на нижній і торцевих поверхнях елементів, ширина яких не повинна перевищувати 0,2 мм.

4.13.1 Поверхня мозаїчного декоративно-конструкційного шару площадок і накладних просту-пів повинна мати рівномірне (або передбачене проектною документацією) розподілення мармурового щебеню. У першому випадку ділянки без мармурового щебеню площею більше 3 см2 не допускаються.

4.13.2 На поверхнях площадок, облицьованих керамічною плиткою, перепад між керамічними плитками за висотою і відхилом за товщиною швів не повинен перевищувати 1 мм.

4.14 Вироби і матеріали, які застосовуються для опорядження елементів сходів, повинні задовольняти вимоги нормативних документів на ці вироби та матеріали.

Таблиця 1 – Граничні відхили геометричних параметрів елементів сходів

Найменування відхилу геометричного параметра

Найменування геометричного параметра

Граничний

відхил,

мм

Відхил від лінійного розміру

Марші та площадки


Довжина до 4000 мм включно

±5

понад 4000 мм

±6

Ширина

±5

Товщина

±3

Розміри ребер, полиць, виступів, отворів та каналів

±5

Розташування виступів, заглибин та отворів

5

Положення закладних виробів:


- у площині поверхні для закладних виробів розмірами до 100 мм включно;

5

- те саме для закладних виробів з розмірами понад 100 мм;

10

- з площини поверхні

3

Накладні проступи


Довжина

±5

Ширина

±5

Товщина

±2

Відхил від прямолінійності

Прямолінійність профілю лицьової поверхні:


- сходи маршу, площадки або накладні проступи завдовжки до 2500 мм включно на ділянці 1000 мм;

2

- марші або площадки завдовжки понад 2500 мм до 4000 мм включно на всій довжині;

±3

- те саме завдовжки понад 4000 мм на всій довжині

±4

5 ПРАВИЛА ПРИЙМАННЯ

5.1 Приймання елементів сходів повинне здійснюватись партіями у відповідності з вимогами ДСТУ Б В.2.6-2 і цього стандарту.

5.2 Приймання елементів сходів за показниками їх міцності, жорсткості, тріщиностійкості та межі вогнестійкості, морозостійкості та стираності бетону, а також водонепроникності бетону елементів сходів, що призначені для експлуатації у середовищі з агресивним впливом, слід робити за результатами періодичних випробувань.

5.2.1 Періодичні випробування елементів сходів навантаженням для контролю їх міцності, жорсткості та тріщиностійкості, оцінки морозостійкості та водонепроникності і стираності бетону проводять перед початком їх масового виготовлення та у подальшому – при внесенні до елементів сходів конструктивних змін і при зміні технології виготовлення, а також під час серійного виробництва елементів сходів не рідше одного разу на рік.

5.2.2 Періодичні випробування елементів сходів для контролю межі вогнестійкості проводять перед початком їх масового виготовлення та у подальшому – при внесенні до них конструктивних змін.

5.2.3 Контроль за показниками пористості ущільненої суміші легкого бетону слід проводити не рідше одного разу на місяць.

5.3 Приймання елементів сходів за показниками міцності (класу за міцністю на стиск, відпускної міцності) бетону, середньої густини легкого бетону, відповідності арматурних і закладних виробів проектній документації, міцності зварних з'єднань, точності геометричних параметрів і товщини захисного шару бетону до арматури, ширини розкриття тріщин, категорії бетонної поверхні елементів сходів слід здійснювати за результатами одноступінчастого вибіркового контролю.

6 МЕТОДИ КОНТРОЛЮВАННЯ ТА ВИПРОБУВАНЬ

6.1 Міцність бетону на стиск слід визначати згідно з ГОСТ 10180 на серії зразків, що були виготовлені з бетонної суміші робочого складу і зберігались в умовах згідно з ГОСТ 18105.

При випробуванні елементів сходів неруйнівними методами фактичну відпускну міцність бетону на стиск визначають ультразвуковим методом згідно з ГОСТ 17624 або іншими методами, передбаченими стандартами на методи випробувань бетону.

6.2 Морозостійкість бетону визначається згідно з ДСТУ Б В.2.7-47 (ГОСТ 10060.0), ДСТУ Б В.2.7-48 (ГОСТ 10060.1), ДСТУ Б В.2.7-49 (ГОСТ 10060.2) на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу.

6.3 Водонепроникність бетону елементів сходів, призначених для експлуатації у середовищі з агресивним впливом, визначається згідно з ДСТУ Б В.2.7-170 на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу.

6.4 Середню густину легкого бетону необхідно визначати згідно з ДСТУ Б В.2.7-170 на серії зразків, виготовлених із бетонної суміші робочого складу.

6.5 Стираність бетону елементів сходів визначається згідно з ГОСТ 13087.

6.6 Методи контролю та випробувань зварних арматурних виробів та закладних деталей – згідно з ГОСТ 10922 і ГОСТ 23858.

6.7 Розміри і відхилення від прямолінійності поверхонь, ширину розкриття технологічних тріщин, розміри раковин, напливів та сколень бетону елементів сходів необхідно перевіряти методами, установленими ГОСТ 26433.0 та ГОСТ 26433.1.

6.8 Положення арматурних і закладних виробів, а також товщину захисного шару бетону слід визначати згідно з ДСТУ Б В.2.6-4 (ГОСТ 22904). У разі відсутності необхідних приладів допускається вирубання рівчаків і оголення арматури конструкцій із наступним замуровуванням рівчаків.

6.9 Випробування елементів сходів навантаженням для контролю їх міцності, жорсткості та тріщиностійкості здійснюється згідно з ДСТУ Б В.2.6-7 (ГОСТ 8829).

6.10 Вогнестійкість елементів сходів визначається згідно з ДСТУ Б В.1.1-...:200...

6.11 Контроль наявності закладних виробів, випусків арматури, монтажних петель або стропу-вальних пристроїв, очищення від напливів бетону, наявності антикорозійного покриття, наявності жирових та іржавих плям на лицьових поверхнях плит, правильності нанесення маркувальних написів і знаків – зовнішнім оглядом.

7 МАРКУВАННЯ, ТРАНСПОРТУВАННЯ І ЗБЕРІГАННЯ

7.1 Маркування елементів сходів – відповідно до ДСТУ Б В.2.6-2. Маркувальні написи і знаки повинні наноситись на бічних гранях маршів та площадок, що повернені до стіни сходової клітки, і на нелицьових поверхнях накладних проступів.

7.2 Транспортування і зберігання елементів сходів здійснюється у відповідності з вимогами ДСТУ Б В.2.6-2, ГОСТ 12.1.3.009 і цього стандарту.

7.2.1 Марші і площадки (крім маршів типу СМП) слід транспортувати і зберігати у штабелях у горизонтальному положенні східцями вверх. Висота штабеля при зберіганні маршів і площадок не повинна перевищувати 2,5 м.

Марші з напівплощадками (типу СМП) слід транспортувати і зберігати у положенні "на ребро". Допускається зберігати марші інших типів у положенні "на ребро" при належному їх закріпленні у цьому положенні.

Підкладки і прокладки повинні укладатись між рядами маршів та площадок у місцях розташування стропальних отворів або монтажних петель і мати товщину не менше 30 мм.