1

2

3

4




Своєчасно очищайте машину, двигун, карданні вали, захисну сітку радіатора від рослинних решток, вихлопну трубу і колектор – від нагару.

Паливопроводи очищайте на охолодженому двигуні після перекриття подачі палива.


2.12. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час збирання льону


з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком

роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.12.1

Травмування рухомими вузлами, механізмами й деталями трактора, машини і агрегатів

Перевірте наявність, справність і надійність установки й фіксування захисних огороджень і кожухів карданних, пасових, зубчастих передач, а також рухомих вузлів, деталей і механізмів.

Захисний кожух карданного валу закріпіть до нерухомих частин машини й трактора. Не допускайте обертання захисного кожуха разом із карданним валом.

Переконайтесь, що на захисних огородженнях, а також біля вузлів машин, небезпечних для обслуговування, є надписи, які попе-

Будьте обережні і не знаходьтеся поблизу неогороджених рухомих вузлів і деталей. Не розпочинайте роботу, якщо зняті огородження на обертових і рухомих механізмах, вузлах, деталях трактора, машини й агрегатів. Постійно контролюйте наявність, справність, надійність кріплення й фіксування захисних огороджень на рухомих вузлах і механізмах трактора й агрегатованих машинах для збирання льону. Усі огородження повинні бути закріплені деталями, передбаченими конструкцією машини.

Не працюйте на машині при ослабленому кріпленні вузлів і агрегатів.

Постійно слідкуйте за тим, щоб не було самовключення валу відбору потужності як під час руху трактора, так і під час його зупинки.

При підтягуванні муфт, які про-

1

2

3

4



реджують обслуговуючий персонал про небезпеку.

Включайте в’язальний апарат під час його обкатки (налагодження) тільки за допомогою мотузки, прив’язаної до педалі, знаходьтеся за межами зони роботи важелів, що скидають снопи.

Перевірте справність стола для подавання сировини й обмежувачів положення рук на молотарках. При їх відсутності до роботи не приступайте.

буксовують, стійте не напроти кінця валу, а збоку.

Під час роботи машини не перевіряйте і не регулюйте робочі органи та механізми, не надівайте та не натягуйте ланцюги, паси, не ліквідовуйте несправності, не змащуйте машину. Ці роботи виконуйте тільки при заглушеному двигуні.

При спрацюванні аварійної сигналізації або запобіжної муфти негайно зупиніть машину, заглушіть двигун і тільки після цього приступайте до з’ясування причин несправностей та їх усунення.

Під час роботи комбайнів і молотарок не відкривайте кришку чесального апарата до повної зупинки барабана.

Після зупинки машини обов’язково переведіть важіль коробки передач у нейтральне положення і виключіть ВВП.

2.12.2

Падіння

Перевірте справність сидіння, драбинки й підніжки машини, переконайтесь, що вони справні, надійно закріплені. Не допускайте тріщин у зварних з’єднаннях або послаблення болтових з’єднань. Очистіть драбинки, підніжки від грязі, стебел рослин і насухо витріть.

Перед підйомом у кабіну трактора (комбайна) очищайте взуття від грязі.

Під час руху машини сидіть тільки на спеціально обладнаному сидінні, яке передбачене конструкцією машини.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів під час руху машини, не висовуйтесь із кабіни, не стрибайте на землю з кабіни та інших місць агрегату, не ставайте на підніжку збирального агрегату для огляду робочих органів.

Починайте збирання льону після подання звукового сигналу.

1

2

3

4

2.12.3

Травмування при ремонті, регулюванні, технічному обслуговуванні і очищенні машин, агрегатів, вузлів і робочих органів.

Перевірте справність, комплектність машини й обладнання для збирання льону, переконайтесь у наявності інструментів і пристроїв для очищення робочих органів. Перед початком ремонтних робіт перевірте справність інструменту, наявність підставок (опор), гальмових башмаків.

Перевірте технічний стан тракторного причепа для збирання й транспортування невіяного насіння, переконайтеся в його справності і приєднайте його до комбайна.

Перевірте справність машин і взаємодію робочих органів провертанням валу вручну, а потім на холостому ходу. Переконайтесь у відсутності сторонніх шумів, підвищеної вібрації, запахів горілого тощо.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів машини при працюючому двигуні трактора.

Не приступайте до ремонту з несправним інструментом.

Усі види регулювань і технічного обслуговування проводьте тільки після повної зупинки машини і при заглушеному двигуні трактора. Не проводьте будь-яких робіт під машиною, якщо під її колеса не поставлені гальмові башмаки.

До початку робіт під агрегатом загальмуйте його, під колеса поставте гальмові башмаки. Якщо машина піднята домкратом, то в місцях піддомкрачування підставте спеціальні підставки, які б забезпечували стійке положення машини. Не використовуйте для опор (підставок) ящики, каміння, цеглу, деталі машин тощо. При піддомкрачуванні машини, в разі пухкої землі, під домкрат необхідно підкласти міцну дошку, але ні в якому разі не використовуйте підставку з крихкого матеріалу.

Очищайте й регулюйте робочі органи, усувайте несправності, оглядайте машини і заправляйте шпагатом в’язальний апарат тільки при зупиненому агрегаті, заглушеному двигуні і повністю зупинених робочих органах.

Не залишайте на машинах інструменти й пристосування після проведення ремонту й регулювань.

1

2

3

4

2.12.4

Наїзди

Перевірте надійність роботи гальм, рульового управління й освітлення.

Упевніться, що на відведеній ділянці збирання льону відсутні сторонні особи

Не допускайте знаходження на полі, де йде збирання льону, людей, які не беруть участі у виконанні технологічного процесу.

Запускайте молотарку в роботу і здійснюйте переїзд згідно з обумовленим сигналом. Під час переїзду слідкуйте, щоб подавачі покинули свої робочі місця і відійшли на безпечну відстань. Перед пуском двигуна, включенням приводу робочих органів, коробки передач для руху машини обов’язково подайте тривалий звуковий сигнал.

З метою уникнення випадкового зрушення машини з місця, перед виходом із кабіни при працюючому двигуні ставте машину на стоянкове гальмо.

Не працюйте на машині в нічний час без електричного освітлення.

Не залишайте без догляду агрегат з працюючим двигуном трактора. При тривалій зупинці агрегату – загальмуйте трактор та заглушіть двигун. При зупинці колісного трактора – підкладіть башмаки під колеса.

Постійно перевіряйте надійність роботи гальм і рульового управління.

2.12.5

Перекидання машин і

агрегатів

Ознайомтесь із дозволеним маршрутом переїзду до місця і з місця роботи.

Визначте небезпечні місця й відповідність габаритів

Вибирайте швидкість руху машини з урахуванням маси, габаритів і інерційного впливу агрегатованої машини на поворотах, слизькій поверхні доріг, схилах тощо.

Ділянки шляху з крутими схи-

1

2

3

4



машин для збирання льону існуючим на маршруті перепонам.

Перевірте справність стоп-сигналів, покажчиків поворотів на тракторі та на агрегатованих машинах.

Переконайтеся, що поле для збирання льону розбите на загінки, очищене від зайвих предметів, канави та вимивини загорнуті, перешкоди, які не можна ліквідувати, відмічені віхами висотою 2 м. Межа поля оборана контрольною смугою на віддалі 10 м від краю ярів і крутих схилів, ширина поворотної смуги повинна дорівнювати двократній довжині агрегату.

В кабіні дозволяється знаходитись тільки одному трактористу, щоб при виникненні небезпеки він міг без перешкод покинути її.

лами й підйомами проїжджайте на першій чи другій передачі, не переключаючи її у цей час.

Під час руху агрегату по греблях, насипах і їм подібним шляхових спорудах дотримуйтесь відстані від зовнішніх країв коліс (гусениць) агрегату до початку схилу не менше 1м.

Будьте обережними при переїздах по крутих схилах, ровах, вибоїнах, поворотах, особливо після дощу.

Не допускайте перевезення вантажів на машині.

Маневрування агрегату проводьте в межах відміченої поворотної смуги поля.

Швидкість руху агрегату при поворотах знижуйте до 3–4км/год.

Не перевозьте працівників на причіпних машинах, навіть при наявності робочих місць.

2.12.6

Загоряння

агрегату

Перевірте наявність первинних засобів пожежогасіння та їх розміщення в місцях, спеціально передбачених для цих

Не використовуйте пожежний інвентар не за призначенням.

Не допускайте, а при з’явленні усувайте пробуксовку привідних пасів, торкання робочими органами захисного кожуха,

1

2

3

4



цілей. Ознайомтесь із правилами користування ними, забезпечте до них вільний доступ.

намотування плутанини та інших матеріалів на вали й інші обертаючі вузли й деталі.

Перед заправкою агрегату загальмуйте його, заглушіть двигун і заправляйте паливом лише за допомогою насоса та шланга через лійку з мідною сіткою (тільки закритим способом).

При виникненні необхідності проводити заправку пально-мастильними матеріалами в темну пору доби на полі освітлюйте місце заправки світлом фар іншого агрегату (автомобіля) або електричним ліхтарем. Не використовуйте для освітлення відкритий вогонь.

Після заправки паливний бак протріть насухо.

Постійно слідкуйте за справністю електропроводки і не допускайте забруднення її маслом і пилом.

Своєчасно очищайте машину, двигун, карданні вали, захисну сітку радіатора від рослинних решток, вихлопну трубу й колектор – від нагару.

Паливопроводи очищайте на охолодженому двигуні після перекриття подачі палива.

Не куріть і не застосовуйте відкритий вогонь у місцях збирання, зберігання й переробки льону.

2.13. Можливі небезпеки та вимоги безпеки

під час зрошення сільськогосподарських культур


з/п

Можливі

небезпеки

Вимоги безпеки

перед початком

роботи

Вимоги безпеки

під час виконання робіт

1

2

3

4

2.13.1

Рухомі частини машин та агрегатів

Огляньте дощувальну машину, переконайтесь в її справності, герметичності з’єднань трубопроводу при робочому тиску води, наявності, справності і надійності кріплення огороджень, захисних кожухів. Перевірте роботу дощувальних апаратів і спрацьовування зливних клапанів на водопровідному поясі. Перевірте наявність кожуха на карданній передачі, чіткість спрацьовування заскочок лебідки, правильність їх розміщення відносно храповиків, дієздатність лебідки, роботу перемикальних пристроїв, гальм трактора.

Відкривання гідранта зрошуваної системи проводьте з додержанням заходів обережності для запобігання гідравлічному удару. Засувку гідранта, що подає воду в дощувальну машину, відкривайте повільно, протягом 1–2 хв. Тиск в мережі збільшуйте поступово і рівномірно, без поштовхів і ударів, постійно контролюючи показання манометрів.

Не підтягуйте болти у фланцевих з’єднаннях і не робіть виправлень у мережі, що знаходиться під тиском

2.13.2

Травмування при ремонті, регулюванні, технічному обслуговуванні і

Перед початком ремонтних робіт перевірте наявність та справність інструменту, підставок (опор), гальмових башмаків, перенос-

Не приступайте до ремонту з несправним інструментом.

Не проводьте ремонт або регулювання вузлів дощувальної машини при наявності в ній тиску.

Не проводьте ремонт і техніч-

1

2

3

4


очищенні машин, агрегатів, вузлів і робочих органів

них драбин для ремонту, регулювання і технічного обслуговування поливальної техніки

Перевірте наявність спеціальних чистиків і щіток для очищення насадок дощувальних апаратів, трубопроводів, деталей і вузлів від грязі.

ний догляд ферм машин, коли вони знаходяться в піднятому транспортному положенні.

Під час роботи, ремонту, технічного догляду вживайте заходів до запобігання самовільному переміщенню машин або їх частин.

Роботи, пов’язані з регулюванням арматури, усуненням несправностей водопровідної мережі, проводьте тільки при припиненні подачі води.

Не використовуйте замість підставок ящики, каміння, цеглу, деталі машин тощо.

Після закінчення ремонтних робіт не залишайте на машині і в полі інструмент, демонтовані вузли.

Очищення засмічених насадок дощувальних апаратів проводьте за допомогою чистиків або ручних насосів після повної зупинки агрегату (виключення насоса). Під час промивання трубопроводів, очищенні від грязі деталей і вузлів користуйтесь спеціальними щітками.

2.13.3

Перекидання машин і агрегатів

Перед транспортуванням машин до місця поливу вивчіть маршрут руху і переконайтесь в тому, що мости, греблі, лінії електропередач забезпечують безпеку проїзду.

Огляньте ділянку, що підлягає поливу.

Одержіть у керівника робіт відомості про поле і зрошувальну систему: розміщення поливних каналів, зрошувачів, водоспусків і перекриття водоспусків, проведення інших робіт на ділянці.

Перед переїздом машин позиційної дії на нову позицію звільніть колеса від гальм і переведіть їх в транспортне положення.

1

2

3

4



Перед переміщенням двоконсольних і далекоструминних дощувальних машин сплануйте дорогу уздовж зрошувача, на особливо небезпечних місцях поставте віхи висотою не менше 2м.

Переконайтесь в тому, що агрегат під час поливу буде знаходитись на віддалі не менше 50м від крайньої консолі до лінії електропередач.

В кабіні дозволяється знаходитись тільки одному трактористу, щоб при виникненні небезпеки він міг без перешкод покинути її.

Транспортна швидкість двоконсольних дощувальних машин не повинна перевищувати 4,5 км/год, а далекоструминних – 10км/год з обов’язковим закріпленням ферм в транспортному положенні.

Під час розворотів двоконсольних дощувальних агрегатів не встановлюйте підпірні стійки. З метою уникнення сповзання двоконсольних дощувальних машин під час роботи з відкритої зрошувальної мережі не наближайтесь до бровки зрошувального каналу ближче як на 0,7 м.

Не здійснюйте холості переїзди дощувальних машин уздовж зрошувача на транспортній швидкості з опущеним водозабирачем. Не допускайте поливу машиною в русі на транспортній швидкості.

2.13.4

Падіння

Опори (підніжки) повинні бути справними та сухими.

Перед підйомом в кабіну очистіть взуття від бруду.

Під час технічного обслуговування двоконсольних ферм дощувальних машин користуйтесь переносними драбинами, запобіжними поясами та індивідуальними сумками для перенесення інструменту.

При догляді за фермами двоконсольних дощувальних машин на першому водопровідному поясі користуйтесь драбиною довжиною 3 м, а на другому поясі – 5 м.

Не ходіть по стрижнях ферми і не стійте під фермою, що знаходиться в робочому положенні.

Під час роботи не знаходьтеся на крилах дощувальних машин, підніжках трактора, під струменем і поблизу сопла далекоструминних дощувальних машин.

Під час роботи двоконсольних

1

2

3

4



На дощувальних установках і агрегатах, що навішені на трактор, перевірте герметичність кабіни, роботу всіх контрольно-вимірювальних приладів.

дощувальних машин тракторист повинен знаходитись в кабіні трактора, дверці слід щільно закрити.

2.13.5

Отруєння пестицидами, агрохімікатами або продуктами їх розпаду

Перевірте наявність, справність, надійність засобів індивідуального захисту.

Ремонт, регулювання дощувальних апаратів, зливних клапанів, усунення несправностей на машинах, що призначені для зрошення тваринницькими стоками, мінеральними добривами і пестицидами, проводьте після припинення подачі суміші в дощувальну машину і її промивання чистою водою протягом 15–20 хв.

Роботи на ділянках, що розміщуються рядом з полями, обробленими пестицидами, проводьте з навітряного боку.

При переміні напряму вітру, який заносить пари пестицидів чи продукти їх розпаду в робочу зону, надіньте відповідні засоби індивідуального захисту або припиніть роботу.

2.13.6

Електронебезпека

На електрифікованих дощувальних машинах перевірте кріплення мотор-редукторів і колісних редукторів на візках.

Перевірте захист електродвигунів, генераторів електрифікованих дощувальних машин від прямого попадання

При розміщенні дощувальних машин біля ЛЕП мінімальна віддаль від крайніх краплин струменів дощувальних апаратів до проекцій крайніх проводів ЛЕП повинна бути: для ліній електропередач до 20 кВ включно – 10 м, до 35 кВ – 15м, до 100 кВ – 20 м, до 200кВ – 25м, до 400 кВ – 30 м, до 500кВ – 35 м, до 750 кВ – 40м.

При підключенні пересувної електростанції (що агрегату-

1

2

3

4



вологи, переконайтесь в справній роботі всього електрообладнання.

Перевірте синхронність пуску в роботу і зупинку електродвигунів, дію аварійної сигналізації, роботу захисно-вимикальних пристроїв.

Контроль за відсутністю напруги на клемах і струмоведучих частинах проводьте в засобах індивідуального захисту з використанням основних ізолюючих захисних засобів: діелектричних рукавичок, інструменту з ізольованими ручками, який має клеймо з датою випробування.

ється з трактором) до машин позиційної дії з електричним приводом руху витримуйте послідовність виконання операцій:

– з’єднайте штепсельні роз’єми кабелів електростанції і приєднувальної коробки електроприводу машини;

– закріпіть трос кабелю у вилці хомута;

– запустіть двигун трактора;

– включіть вал відбору потужності;

– відрегулюйте частоту електричного струму (50 Гц) і напругу (220 В);

– подайте напругу на електродвигуни машини;

– включіть передачу на тракторі і починайте рух.

Під час руху агрегату не допускайте натягування приєднаних кабелів

При установці машини на позиції загальмуйте трактор, відключіть вал відбору потужності, від’єднайте кабелі електростанції від приєднувальної коробки і закріпіть їх в транспортне положення.

При переміщенні дощувальних машин під проводами ЛЕП, що знаходяться під напругою 1...20 кВ, переконайтеся, що віддаль від найвищої точки машини до них становить більше 2 м. Якщо віддаль менше 2 м, то проїзд проводьте тільки при відключеній ЛЕП.

Проїзд дощувальних машин під ЛЕП напругою до 35 кВ і

1

2

3

4




більше проводьте під керівництвом відповідальної особи і при наявності наряду-допуску. Не переміщуйте дощувальні машини типу “Днепр”, “Кубань” під ЛЕП без відключення напруги.

2.13.7

Загоряння

Перевірте наявність первинних засобів пожежогасіння та їх розміщення в місцях, спеціально передбачених для цих цілей. Ознайомтесь з правилами користування ними, забезпечте до них вільний доступ.

Перевірте наявність захисту електропроводки від механічних пошкоджень (проводка повинна бути в трубі або металорукаві) і надійність її кріплення до конструктивних елементів машини (трактора).

Не працюйте в просоченому паливом і мастилами спецодязі.

Не використовуйте пожежний інвентар не за призначенням.

Перед заправкою агрегату загальмуйте його, заглушіть двигун і заправляйте паливом лише за допомогою насоса та шланга через лійку з мідною сіткою (тільки закритим способом). При виникненні необхідності проводити заправку пально-мастильними матеріалами в темну пору доби на полі освітлюйте місце заправки світлом фар іншого агрегату (автомобіля) або електричним ліхтарем. Не використовуйте для освітлення відкритий вогонь.

Після заправки паливний бак протріть насухо.

Постійно слідкуйте за справністю електропроводки і не допускайте забруднення її маслом і пилом.

Своєчасно очищайте вихлопну трубу і колектор від нагару.

Паливопроводи очищайте на охолодженому двигуні після перекриття подачі палива.

2.13.8

Опіки

Постійно слідкуйте за температурою двигуна і наявністю охолоджувальної рідини в системі охолодження.

Відкривайте кришку радіатора для доливання води у рукавицях та після охолодження рідини в системі до 90–95°С. Знаходьтеся від радіатора на від-

1

2

3

4



Не допускайте попадання пально-мастильних матеріалів на одяг і взуття.

стані витягнутої руки, з навітряного боку, щоб краплі гарячої води з парою не попали на обличчя.

Не спалюйте відходи в одежі і взутті, просочених пально-мастильними матеріалами.