У цих складах дозволяється лише водяне, парове низького тиску або повітряне опалення.

На дверях (воротах) складів балонів з газами необхідно вивішувати таблички із зазначенням вогнегасної речовини, котру дозволяється застосовувати під час пожежі.

Обслуговуючий персонал повинен знати пожежну небезпеку газів, що зберігаються на складах, порядок евакуації балонів та правила гасіння горючих газів.

  1. Не дозволяється:

    1. Зберігання будь-яких сторонніх речовин, матеріалів, обладнання, предметів у складах балонів з газами.

    2. Транспортування і зберігання балонів з газами без запобіжних ковпаків та нагвинчених на штуцери заглушок.

    3. Зберігання балонів із пошкодженим корпусом (вм'ятинами, тріщинами, корозією тощо), а також із простроченим терміном періодичного огляду.

    4. Зберігання балонів з горючими газами та окислювачами у приміщеннях, які не є спеціальними складами балонів.

    5. Розміщення в одному відсіку складу більше 500 балонів з горючими або отруйними газами, 1000 балонів з негорючими та неотруйними газами; зберігання в будівлі складу більше 3000 балонів (у перерахунку на 40-літрові).

    6. Допуск у склад балонів з горючими газами осіб у взутті, підбитому металевими цвяхами або підковами.

    7. Перевищення встановлених норм заповнення балонів стисненими, зрідженими або розчиненими газами (норма заповнення та методи її контролю повинні зазначатися в інструкції).

    8. Удари балонів один об один під час навантаження, розвантаження і зберігання, падіння ковпаків та балонів на підлогу.

  2. При підвищенні температури в складі понад 35°С необхідно включити припливно-витяжну вентиляцію і вжити заходів щодо охолодження балонів шляхом накриття їх мокрим брезентом.

  3. Забороняється зберігати горючі матеріали і проводити роботи з відкритим вогнем навколо складу з балонами на відстані менше 10 м.

  4. Перевірка стану балонів, що зберігаються, повинна проводитись щоденно.

  5. При виявленні пошкоджень балонів або виділенні з них газів необхідно:

    1. Балони з негорючими і неотруйними газами віддалити в сторону і покласти на землю.

    2. Балони з горючими газами віддалити на відстань не менше 100 м від житлових і виробничих будівель, ретельно усунувши при цьому можливість спалаху газів від іскри або інших джерел вогню, а потім установити спостереження за виходом з балону газу до повного припинення шипіння або відсутності запаху.

    3. Балони з отруйними газами віддалити від житлових і виробничих будівель на відстань не менше 100 м і опустити вентилем вниз (балони з аміаком - у бочку з водою, з хлором - у бочку з вапняним розчином).

  6. Особи, які допущені до знешкоджування балонів з горючими і отруйними газами, повинні бути забезпечені спецодягом і фільтруючим протигазом марки А.

Роботи по усуненню витоків хлору повинні проводитись у шлангових протигазах ПШ-І, ізолюючих протигазах КІІІ-6 або КІІІ-7.

  1. Допускається сумісне зберігання балонів з аміаком і балонів з інертними газами (вуглекислим газом, азотом). Балони з аміаком не повинні стикатися.

  2. При відправленні балонів, наповнених аміаком, на завод-наповнювач з причини несправності, на балонах повинен бути зроблений попереджувальний напис "Несправний, з аміаком" і повідомлення в супроводжуючому листі про несправність балонів і про наявність в них аміаку.

  3. Не допускається сумісне зберігання в одному штабелі порожніх і наповнених балонів, а також балонів з різними газами (різного кольору).

  4. Не допускається сумісне зберігання (в одному приміщенні) балонів з киснем і горючими газами (хлором, воднем і ін.).


  1. ТРАНСПОРТУВАННЯ БАЛОНІВ


  1. Перед початком виконання вантажно-розвантажувальних робіт необхідно впевнитися в справності балонів з газом, що надійшли, наявності гарантійної наклейки або пломби на запобіжному ковпаку, наявності сигнального кольору. Усі балони повинні мати стандартне клеймо, дату огляду і дату послідуючого випробування.

  2. Транспортування балонів по території підприємства повинно проводитися на спеціальних візках.

Допускається перенесення балонів вручну при наявності пристосувань, що забезпечують повну безпеку (носилок, брезентових корсет з повстяною прокладкою, пасків для кріплення і т.ін.). Не допускається перенесення балонів на руках і на плечах.

  1. Під час переміщення балонів не дозволяється братися за вентилі, скидати і ударяти один об другий.

  2. Не допускається проводити вантажно-розвантажувальні роботи в промаслених рукавицях і забрудненими маслом руками. З'єднання навіть незначної кількості масла (жиру) з киснем може викликати вибух.

  3. Переміщення балонів у пунктах наповнення і споживання газів має здійснюватись на спеціально пристосованих для цього візках або за допомогою інших пристроїв.

  4. Перевезення наповнених газами балонів має здійснюватися на ресорному транспорті або на автокарах у горизонтальному положенні, обов'язково з прокладками між балонами. Для прокладок можуть застосовуватись дерев'яні брусся з вирізаними гніздами для балонів, а також вірьовочні або гумові кільця товщиною не менше 25 мм (по два кільця на балон) або інші прокладки, які захищають балони від ударів один об одного. Всі балони під час перевезення треба укладати вентилями в один бік.

  5. Дозволяється перевезення балонів у спеціальних контейнерах, а також без контейнерів у вертикальному положенні, обов'язково з прокладками між ними і загорожею від можливого падіння.

  6. Транспортування і зберігання балонів мають здійснюватись з накрученими ковпаками.

Транспортування балонів для вуглеводних газів здійснюється відповідно до "Правил безпеки в газовому господарстві".

  1. Під час транспортування балони необхідно захищати від прямого попадання сонячних променів та атмосферних опадів, а також від поштовхів і перекочування.

  2. При безконтейнерному транспортуванні балонів необхідно дотримуватись наступних правил:

    1. На балонах повинні бути до відказу накручені запобіжні клапани і заглушки.

    2. Балони повинні укладатися в дерев'яні гнізда, оббиті повстю або іншим м'яким матеріалом.

    3. При навантаженні більше одного ряду балонів повинні застосовуватись прокладки на кожний ряд для запобігання їх стикання один з одним. Для прокладок можуть застосовуватись дерев'яні бруси з вирізаними гніздами для балонів, а також верьовочні або гумові кільця, товщиною не менше 25 мм (по два кільця на балон), або інші прокладки, які захищають балони від ударів один об одний.

    4. Балони повинні бути укладені не більше ніж в один ряд таким чином, щоб запобіжні ковпаки були з однієї сторони.

    5. Укладати балони допускається в межах висоти бортів.

    6. Забороняється перевозити балони на автомашинах при наявності в кузові багна, сміття, слідів мастила.

    7. При навантаженні і розвантажуванні не дозволяється скидання їх та удари один об одний, а також розвантажування вентилями вниз.

  3. При транспортуванні балонів в контейнерах дозволяється транспортування наповнених і порожніх балонів в одному кузові. Укладати порожні і наповнені балони в один контейнер не дозволяється.

  4. Спільне транспортування на машині кисневих і ацетиленових балонів заборонено.

  5. У виняткових випадках можна перевозити в автомашині кисневі і ацетиленові балони при виконанні наступних вимог:

    1. Одночасно можна транспортувати в сумі не більше 10 балонів; в кузові не повинно бути слідів мастила та жиру.

    2. Перед навантаженням ацетиленові балони повинні бути очищеними від слідів мастила та жиру.

    3. Балони повинні бути укладені не більше ніж в один ряд на дерев'яних підставках.

  6. Не дозволяється транспортування балонів з киснем і балонів з горючими газами чи хлором; балонів з киснем і барабанів з карбідом кальцію.

  7. Балони, які мають виділення газу, не повинні транспортуватись.

  8. Контейнер для транспортування балонів повинен випробовуватись на подвійне навантаження щорічно; оглядатись кожні 10 днів.

  9. Забороняється перевезення балонів на самоскидах і автомашинах, кузов яких у середині оббитий залізом.

  10. У тих випадках, коли через несправність вентиля газ не був використаний, при його поверненні на завод-наповнювач на балоні робиться напис: "Обережно!", "Повний", "З газом". Ремонтувати вентилі своїми засобами, а також розбирати їх, коли балони наповнені, забороняється.

  11. Під час навантаження і розвантаження автомашини для транспортування балонів двигун повинен бути виключеним, за винятком тих випадків, коли автомашина має пристрій для навантаження та розвантаження балонів з приводом від двигуна.


  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ


  1. При виявленні виділення газу, наявності тріщин на балонах, несправності вентиля та інше необхідно прийняти заходи по недопущенню сторонніх осіб в небезпечну зону.

  2. Повідомити про те, що сталося, керівника.

  3. Якщо стався нещасний випадок, подавати потерпілому першу медичну допомогу. При необхідності викликати "швидку медичну допомогу".

  4. Якщо сталася пожежа, викликати пожежну частину та приступити до її гасіння наявними засобами пожежогасіння.

  5. В усіх випадках виконувати вказівки керівника по усуненню небезпечного стану.


  1. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ


  1. Привести в порядок робоче місце.

  2. Пристосування, інструмент покласти у відведене для них місце.

  3. Зняти спецодяг, повісити у відведене для нього місце.

  4. Вимити руки, лице теплою водою з милом, при можливості прийняти душ.

  5. Доповісти керівникові про всі недоліки, які мали місце під час роботи.



Керівник підрозділу

(організації) розробника _______________ ________________


УЗГОДЖЕНО:


Керівник (спеціаліст) служби

охорони праці підприємства _______________ ________________


Юрисконсульт _______________ ________________


Головний технолог _______________ ________________