4. Площадки під штабелями пиломатеріалів та лісу перед складуванням очищаються від горючих відходів. У випадку значних нашарувань відходів площадки покриваються шаром піску, гравію чи землі.

5. Підлога закритих складів та площадок під навісами для зберігання пиломатеріалів виготовляється з негорючого матеріалу.

6. Тріски дозволяється зберігати в закритих складах, бункерах та на відкритих майданчиках з основою з негорючого матеріалу.

7. Під час експлуатації деревообробних дільниць, крім вимог, викладених у цьому підрозділі, необхідно також керуватися вимогами НАПБ А.01.001-2004.

3. Автотранспортні цехи

1. Для приміщень та майданчиків зі зберіганням понад 25 одиниць транспорту розробляється спеціальний план розміщення транспортних засобів з описанням черговості та порядку евакуювання в разі виникнення пожежі.

Цим планом має передбачатися чергування персоналу в нічний час, вихідні та святкові (неробочі дні), а також визначатися порядок зберігання ключів запалювання з розрахунком на те, щоб черговий міг скористатися ними в разі необхідності евакуації транспорту.

2. Місця зберігання транспорту забезпечуються буксирними тросами та штангами з розрахунку один трос (штанга) на 10 одиниць техніки.

3. У приміщеннях, призначених для стоянки і ремонту автомобілів, а також на стоянках автомобілів під навісами і на відкритих площадках забороняється:

проводити ковальські, термічні, зварювальні, малярні й деревооздоблювальні роботи, а також промивання деталей з використанням ЛЗР та ГР;

розміщувати автомобілі у кількості, що перевищує норму, порушувати спосіб їх розстановки, зменшувати відстані між автомобілями, а також між автомобілями і будівлями;

залишати автомобілі з відкритою горловиною бензобаків, а також при витіканні пального та мастила;

зберігати бензин, дизельне пальне, балони із газом (за винятком пального у баках і газу в балонах, що встановлені на автомобілях);

залишати на місцях стоянки завантажені автомобілі;

заправляти автомобілі на місцях стоянки, обслуговування, ремонту (дозволяється лише на заправному пункті або автозаправній станції);

зберігати тару від ЛЗР та ГР;

залишати автомобілі на стоянці з увімкненим запалюванням;

підігрівати двигуни за допомогою відкритого вогню;

застосовувати відкритий вогонь для освітлення під час проведення ремонтних та інших робіт;

доручати ТО і керування автомобілем особам, які не мають відповідної кваліфікації;

підзаряджати акумулятори безпосередньо на транспортних засобах;

встановлювати на загальних стоянках транспортні засоби для перевезення ЛЗР та ГР, а також горючих газів;

залишати у транспортних засобах промаслені обтиральні матеріали та спецодяг після закінчення роботи;

ставити на зберігання транспорт з несправною електропроводкою та з увімкненим вимикачем "маси" (де такий є), з несправною пневматичною системою гальмування;

подавати в разі несправної паливної системи бензин у карбюратор безпосередньо з резервуара через шланг або в інший спосіб;

захаращувати виїзні ворота і проїзди.

4. У приміщеннях для ремонту автомобілів і в допоміжних приміщеннях не допускається ремонтувати автомобілі, в баках яких залишилося пальне (або з балонами, в яких залишився газ), а картери заповнені мастилом, за винятком робіт, що виконуються відповідно до ТО N 1.

5. Кількість виходів з оглядових канав передбачається не менше двох. Допускається один з них виконувати по металевих скобах. Забороняється перекривати транспортними засобами виходи з оглядових канав. Після закінчення роботи оглядові канави підлягають очищенню від промасленого ганчір'я, розлитих ЛЗР та ГР.

Забороняється влаштування оглядових канав та погребів у гаражах для зберігання автомобілів на газовому паливі.

4. Лабораторії

1. Працівники лабораторій повинні враховувати пожежну небезпеку нафтопродуктів, хімічних речовин і матеріалів, що використовуються, і дотримуватися вимог безпеки під час роботи з ними.

Зберігати у лабораторіях речовини і матеріали необхідно за асортиментом. Не допускається сумісне зберігання речовин, хімічна взаємодія яких може спричинити пожежу або вибух.

2. Обладнання лабораторій встановлюється так, щоб воно не перешкоджало евакуації у випадку пожежі. Ширина мінімально допустимих проходів між обладнанням передбачається не менше 1 м.

3. Для роботи з вибухопожежонебезпечними речовинами застосовуються стелажі, витяжні шафи, столи з негорючим покриттям.

Для роботи з кислотами, лугами та іншими хімічно активними речовинами застосовуються столи і шафи з матеріалів, стійких до їх впливу, з бортиками із негорючого матеріалу (для запобігання пролиттю рідин з поверхні стола або із шафи).

4. Усі роботи в лабораторії, що пов'язані з можливістю виділення токсичних або вибухопожежонебезпечних парів і газів, виконуються тільки у витяжних шафах. Забороняється користуватися витяжними шафами, у яких розбите скло або несправна вентиляція.

5. Припливно-витяжну вентиляцію робочих приміщень лабораторій необхідно постійно утримувати в робочому стані та приводити в дію під час виконання лабораторних робіт.

6. У приміщеннях лабораторій забороняється зберігати проби нафтопродуктів, легкозаймистих та горючих розчинників, кислот та лугів. Не допускається перевищувати кількість добової потреби реактивів, легкозаймистих та горючих розчинників та інших горючих рідин у робочих приміщеннях лабораторій. Ці рідини слід зберігати у металевих шафах (ящиках), які розміщуються з протилежного від виходу боку.

7. Газові і водяні крани на робочих столах і у витяжних шафах розміщуються біля передніх бортів, а штепсельні розетки - з торця столів.

8. Під час підігрівання ЛЗР з використанням відкритого вогню у приміщенні лабораторії повинно перебувати не менше двох осіб.

9. Нафтопродукти, а також інші горючі рідини, які передбачається підігрівати під час аналізу, для запобігання спінюванню і розбризкуванню попередньо зневоднюються.

10. Миття лабораторного посуду здійснюється тільки у спеціально призначених для цього приміщеннях, які обладнані самостійною витяжною вентиляцією, відокремлені від інших приміщень лабораторії протипожежною перегородкою і мають окремий вихід.

Усі приміщення лабораторії постійно утримуються у чистоті, випадково розлиті ЛЗР та ГР негайно прибираються, а місця розливу змиваються гарячою водою.

11. Усі приміщення лабораторії забезпечуються первинними засобами пожежогасіння відповідно до встановлених чинними нормативними документами норм (додаток 2).

12. На відводі від загальної газової магістралі до лабораторії передбачається встановлення крана за межами робочого приміщення у легкодоступному місці. Це місце позначається покажчиком. Про місцезнаходження запірних вентилів газової мережі повинні знати всі працівники лабораторії.

Кожна балонна установка оснащується регулятором (редуктором) для зниження тиску газу.

5. Обчислювальні центри

1. Під час роботи користувач ЕОМ зобов'язаний:

слідкувати за станом ЕОМ та її периферійних пристроїв;

утримувати в чистоті та порядку робоче місце.

2. Забороняється:

експлуатація кабелів та проводів з пошкодженою або такою, що втратила захисні властивості впродовж експлуатації, ізоляцією;

застосовувати саморобні подовжувачі;

застосовувати для опалення приміщень саморобне електронагрівальне обладнання, калорифери розжарювання;

користуватися пошкодженими електричними розетками, розгалужувальними та з'єднувальними коробками, вимикачами та іншими електровиробами, а також лампами, скло яких має сліди затемнення або випинання;

використовувати ЕОМ та периферійні пристрої ЕОМ в умовах, що не відповідають вказівкам (рекомендаціям) підприємств-виробників;

використовувати клеми функціонального заземлення для підключення захисного заземлення;

виконувати обслуговування, ремонт та налагодження ЕОМ безпосередньо на робочому місці користувача ЕОМ;

зберігати біля монітора та ЕОМ папір, дискети, інші носії інформації, запасні блоки, деталі тощо, якщо вони не використовуються для поточної роботи;

відключати захисні пристрої, самочинно проводити зміни у конструкції ЕОМ та іншому обладнанні;

працювати з моніторами, в яких під час роботи з'являються нехарактерні сигнали, нестабільне зображення на екрані тощо;

залишати працюючі ЕОМ та периферійні пристрої без нагляду.

3. Для підключення переносної електроапаратури застосовуються подовжувачі лише заводського виготовлення з гнучким дротом у надійній ізоляції.

4. Тимчасова електропроводка від переносних приладів до джерел живлення виконується найкоротшим шляхом без заплутування дротів у меблях.

5. Допускається застосовувати тільки штепсельні з'єднання та електричні розетки, крім контактів фазового та нульового робочого провідників, які мають спеціальні контакти для підключення нульового захисного провідника. Неприпустиме підключення ЕОМ, периферійних пристроїв ЕОМ до звичайної двопровідної електромережі, в тому числі - з використанням перехідних пристроїв.

6. Персональні комп'ютери після закінчення роботи на них відключаються від мережі.

7. Не рідше одного разу на квартал очищуються від пилу агрегати та вузли, кабельні канали тощо.

8. У разі виникнення загоряння користувач негайно відключає живлення від ЕОМ та їх периферійних пристроїв, викликає пожежну охорону об'єкта або підрозділи МНС, доповідає про подію безпосередньому керівнику та здійснює заходи щодо гасіння пожежі за допомогою порошкового або вуглекислотного вогнегасника.

6. Матеріальні склади, площадки для зберігання тари

1. Під час зберігання у складах (приміщеннях) різних речовин та матеріалів враховуються їх пожежонебезпечні фізико-хімічні властивості (здатність до окиснення, самонагрівання, займання в разі потрапляння вологи, взаємодії з повітрям тощо), сумісність, а також ознаки однорідності речовин, що застосовуються для гасіння пожежі.

Спільне зберігання в одній секції з каучуком або автомобільною гумою, а також ЛЗР та ГР будь-яких інших товарів і матеріалів, незалежно від однорідності застосовуваних вогнегасних речовин, не дозволяється.

2. Зберігання вантажів, тари та вантажних механізмів на рампах складів не дозволяється. Матеріали, розвантажені на рампу, прибираються до кінця робочого дня.

3. У складських приміщеннях допускається виконувати стелажі з горючих матеріалів висотою не більше 3 м із забезпеченням проходів між стінами і стелажами завширшки не менше 1 м. Конструкції стелажів (у тому числі полиць) висотою більше 3 м виконуються з негорючих матеріалів.

У разі застосування безстелажного способу зберігання матеріали укладаються у штабелі. Проти дверних отворів залишаються проходи, які дорівнюють ширині дверей, але не менше 1 м. Якщо склад понад 10 м завширшки, посередині його влаштовується поздовжній прохід не менше 2 м завширшки. Ширина проходів між штабелями передбачається не менше 1 м.

Ширина проходів та місця штабельного зберігання позначаються нанесеними на підлозі обмежувальними лініями, які добре видно.

Відстань між стінами та штабелями передбачається не менше 0,8 м.

4. На зовнішньому боці дверей (воріт) складських приміщень, в яких зберігаються пожежовибухонебезпечні вироби, речовини й матеріали (лаки, фарби, розчинники, балони з газом тощо), вивішується інформаційна карта, яка характеризує пожежну небезпеку товарів, що зберігаються у приміщенні, їх кількість та заходи, які слід вживати під час гасіння пожежі.

5. У складських приміщеннях не дозволяється:

зберігання продукції навалом та впритул до приладів і труб опалення;

стоянка та ремонт вантажно-розвантажувальних і транспортних засобів;

експлуатація газових плит, печей, побутових електронагрівальних приладів, установлення з цією метою штепсельних розеток;

влаштування чергового освітлення;

встановлення прожекторів зовнішнього освітлення безпосередньо на дахах складів;

зберігання кислот у місцях, де можливе їх торкання з деревиною, соломою та іншими речовинами органічного походження (для нейтралізації випадково розлитих кислот місця їх зберігання забезпечуються готовими розчинами крейди, вапна або соди);

зберігання рослинних масел разом з будь-якими іншими горючими матеріалами;

застосування транспорту з двигунами внутрішнього згоряння без іскрогасників.

6. Зберігання порожньої тари, що була у вжитку і забруднена нафтопродуктами, здійснюється на відкритій площадці з твердим покриттям.

7. Порожню дерев'яну або пластмасову тару на площадках допускається розміщувати на території складів у штабелях. Штабелі тари не повинні бути більше 25 м за довжиною, 15 м за шириною і 5,5 м за висотою. Відстань між штабелями сусідніх площадок передбачається не менше 15 м. Розміщення тари у штабелі за висотою допускається не більше як у чотири яруси.

7. Склади балонів з газами

1. Балони з газами зберігаються у спеціальних складах або на площадках, захищених від дії опадів та сонячного проміння.

2. Зберігання балонів з горючими газами дозволяється тільки в одноповерхових будівлях з покриттям, яке легко скидається.

Покриття підлоги та рамп складів виготовляється з матеріалів, які не утворюють іскор під час удару.

Для захисту від прямої дії сонячного проміння на балони шибки віконних отворів складу фарбуються білою фарбою або обладнуються сонцезахисними пристроями.

3. У разі зберігання балонів на відкритих площадках споруди, які захищають їх від впливу опадів та сонячного проміння, улаштовуються з негорючих матеріалів.

4. Балони з горючими газами зберігаються окремо від балонів з киснем, стисненим повітрям, хлором, фтором та іншими окисниками. Зовнішня поверхня балонів фарбується в установлений для певного газу колір. Дозволяється спільне зберігання на відкритих майданчиках балонів з різними продуктами розділення повітря. При цьому місця для зберігання балонів з різними продуктами розділення повітря відокремлюються одне від одного негорючими бар'єрами висотою 1,5 м.