Додаток Г

(довідковий)

Порядок розкриття та оцінення стану імітаторів розрядників

серії РВМК

Комбіновані розрядники серії РВМК спрацьовують набагато частіше ніж грозові. Струмові навантаження на ці розрядники під час спрацьовування в комутаційному або грозовому режимі в небагатьох випадках (за несприятливих умов) досягають найбільш важких гарантованих навантажень, а в більшості випадків - легше останніх.

Ураховуючи те, що в найбільш важких гарантованих режимах роботи пропускну спроможність розрядника по струму обмежено двадцятьма ударами імпульсного струму заданого значення, в умовах експлуатації необхідно мати змогу після ряду спрацювань з різними навантаженнями оцінити ступінь зниження пропускної спроможності нелінійних робочих опорів і зносу його ІП. Для цього використовуються імітатори, пристрій і принцип дії яких наведено в А.9 ( додаток А). Імітатори вмикаються в розріз кіл заземлення BE та IE комбінованих розрядників. Для цього нижні BE та IE розрядників типу РВМК ізолюються від землі і приєднуються відповідно кожний до свого кола заземлення, яке містить послідовно увімкнені реєстратор спрацьовування РР та імітатор, розташований на нижній рамі, з'єднаній з контуром заземлення підстанції окремою смугою. Паралельно реєстратору та імітатору встановлюється заземлюючий рубильник, який шунтує їх на землю, що дає змогу після його вмикання і зняття реєстратора РР ізолюючою штангою на 10 кВ від'єднувати та демонтувати імітатор з рами, щоб у спеціально підготовленому приміщенні розкрити його та оглянути внутрішні деталі.

Ця робота виконується спеціально навченим персоналом у сухому, чистому і світлому приміщені, вільному від парів кислот і лугів. У зимовий період до розкриття імітатор витримується протягом 8 год за температури приміщення.

Будова імітатора аналогічна будові розрядника. У герметизованому фарфоровому кожусі розміщено один ІП з ШО, таким самим, як у ІП основної частини РВМК. Послідовно з ОІП включено нелінійні робочі опори -терві-тові диски діаметром 70 мм, узяті з партій, прийнятих для комплектування даного розрядника. Відібрані для імітатора диски відрізняються найвищими залишковими напругами через їх найменшу електропровідність І мінімальну пропускну спроможність з усіх дисків послідовного нелінійного робочого опору основної частини РВМК, скомплектованого з трьох паралельно з'єднаних колонок.

Періодичне розкриття імітаторів (звичайно один раз у рік після закінчення грозового сезону або в позачерговому порядку при частих спрацьовуваннях - 10 і більше разів на фазу) дає змогу за результатами огляду внутрішніх деталей та їх випробувань визначати ступінь зниження пропускної спроможності розрядника РВМК без ревізії його основних робочих елементів.

До розкриття імітатора необхідно виготовити спеціальне пристосування, яке забезпечує чіткість і безпеку цих робіт, виконане у вигляді труби з внутрішнім діаметром, на 4 мм більше, ніж зовнішній діаметр виступаючого ребра фарфорової покришки імітатора. Висота труби повинна бути приблизно такою ж, як і висота імітатора. До нижнього торця труби приварюють кільцевий фланець, у якому просвердлюють три отвори ( за рівностороннім трикутником), і жорстко закріплюють болтами її на монтажному столі. Перевернувши імітатор дном уверх, його вставляють у трубу-оправку, яка верхнім торцем надягається на фланець імітатора, створюючи жорстку конструкцію. Після цього поступово почергово відгвинчують болти днища імітатора і укладають його на гладенькі листи кабельного паперу, який не залишає після себе волокон. Потім під № 1 (зазначається на папері) витягують ОІП з ШО, під №2 - одиночний тервітовий диск, під№3 -два паралельно увімкнені диски і під № 4 - три диски, з'єднаних паралельно. Одночасно з кожуха імітатора дістають пружину, контактні пластини, гумові прокладки, шайби й ущільнення. Імітатор витягують з труби-оправки, кладуть набік і перевіряють його верхній контактний вузол. Почергово ретельно оглядають кожну з внутрішніх деталей, усі відзначені відхилення від норми детально записують у робочий зошит огляду. Оцінюється стан фланця, його армувальних швів зверху та знизу, зовнішньої і внутрішньої поверхні фарфорового кожуха імітатора, верхнього і нижнього вузлів ущільнення, кріпильних деталей.

При від'єднаному з одного боку ШО ОІП вимірюється його пробивна напруга при плавному підвищенні випробної напруги промислової частоти. Із даних семи пробоїв відкидають дані першого і сьомого пробою, а середнє з п'яти, які значень дорівнюється зі значенням, зазначеним у паспорті на імітатор. Одночасно мегомметром на 2,5 кВ перевіряється ШО ІП і безпосередньо ІП. Отримані значення заносять в робочий зошит.

Слід мати на увазі, що через імітатор, який знаходиться в колі BE, протікає повний струм під час спрацьовування РВМК від комутаційних та інших внутрішніх перенапруг, а через імітатор у колі IE - практично повний струм розрядника під час грозових спрацьовувань. Враховуючи це, необхідно вжити заходів, які виключають можливість випадкової зміни місця розташування дисків у імітаторі при наступному складанні. Диски кожної групи (1-ша - 1 диск; 2-га - 2 паралельних диски; 3-тя - 3 паралельних диски) у імітаторі необхідно промаркірувати, міняти їх місцями не допускається. Провадиться ретельний зовнішній огляд дисків візуально і через лупу для виявлення пробою по шляху протікання струмів, характерного утворенням вузького каналу із слідами пропалу, кіптяви або почорніння. Іноді пробій викликає відколювання частини диска або ізолюючої обмазки бічної поверхні. Виявлені відхилення від норми записуються в робочий зошит огляду. Для контролю стану дисків вимірюється їх опір по мегомметру 2,5 кВ, і отримані значення відзначаються в робочому зошиті огляду. Пробитий диск 1-ї групи свідчить про втрату третини пропускної спроможності розрядника; 2-ї - про втрату двох третин її та як сигнал того, що її майже втрачено. Під час наступних спрацьовувань розрядника почнуть пробиватись диски, увімкнуті потри паралельно, а отже, і такі самі диски в його робочих елементах, що викликає можливе їх руйнування. Тому такий розрядник потрібно вимкнути з мережі до прийняття рішення про його подальше використання.

ІП імітатора, як правило, не розбирається.

При складанні імітатора особливу увагу звертають на збереження початкового положення дисків і герметизацію імітатора. У випадку проникнення вологи усередину імітатора, зволоження ІП і обмазки дисків результати обстеження не вважаються достовірними.

Про розкриття імітатора складають докладний акт з висновком і рекомендаціями, роблять запис у паспорті розрядника і в журналі оглядів. При цьому зазначається дата і час вимкнення і увімкнення імітатора в коло розрядника після огляду. Якщо під час огляду було виявлено пробитий диск, то зазначають його положення в імітаторі.

Якщо під час експлуатації РВМК один або кілька ОЕ або BE було забраковано і замінено новими, то показники стану дисків НРР існуючого імітатора відносяться тільки до старих елементів даної фази.

Виходячи з приналежності НРР імітатора та елементів цієї фази ВР до однієї партії за роком виготовлення і електричними характеристиками стан дисків НРР нововстановлених елементів у цьому випадку практично не контролюється. Виходом з цього становища могло б бути увімкнення послідовно з першим імітатором другого імітатора, скомплектованого з дисків НРР, аналогічних використаним у нових елементах.

ДодатокД

(обов'язковий)

Форма паспорта-картки випробувань вентильних розрядників і обмежувачів перенапруг нелінійних

Д.1 Лицьовий бік картки

Паспорт-картка випробувань ВР (ОПН)

Назва підприємства

Тип ВР (ОПН) кВ

Назва об'єкта

Uнайб. допуст. ВР(ОПН) кВ

Завод-виготовлювач

Заводський номер фази і складових її елементів

uhom. ВРЮПІ-П кВ

Рік виготовлення

Місце установлення

Uост. 5 кА кВ

Дата введення в експлуатацію

Спосіб підключення ВР і ОПН

Дата випробувань

Температура навколишньо-го середовища, погода

Фаза "А" №

Фаза "В" №

Результати теп-лові-ійно-го конт-

ЭОЛЮ

ТВК) 17

Порядковий номер елемента від проводу

Опір ізоляції за мегомметр-ом2,5 кВ з екраном

Пробивна напруга, кВ, поелементно

Випробна напруга, кВ фазна або випрямна)

Виміряне значення струму провідності (витоку) , мкА

Результати тепловізійного

контролю (ТВК)

Опір ізоляції за мегомметром 2,5 кВ з екраном

Пробивна напруга, кВ, поелемен тно

Випробна напруга, кВ, фазна або випрямна)

Зимі-зяне значення струму провідності витоку), мкА

елемента ВР, МОм

ІЗОЛ.

основ. ВР, МОм

при 50 Гц

при мпу-льсах (заводська)

елемента ВР, МОм

ІЗОЛ.

основ. ВР, МОм

при 50 Гц

при мпу-льсах (заводська)

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

Дата випробувань

Температура навколишнього середовища, стан погоди

Порядковий номер елемента від проводу

Фаза "С" №

Тип регістратора, дата устан о вл е н н я , вихідні покази і останні дані

Висновки що до придатності ВР (ОПН) ДО подальшої експлуатації

Прізвище випробника

Примітка

Опір ізоляції за мегомметром 2,5 кВ з екраном

Пробивна напруга, кВ, поелементно

Випробна напруга або випрямна , кВ

Виміряне значення струму провідності витоку, мкА

Результати тепловізійного контролю (ТВК)

елемента ВР, мгОм

ІЗОЛ.

основ. ВР, мгОМ

при 50 Гц

при імпульсах (заводська)

Рік спостережень

Кількість спрацювань за фазами

"А"

"В"

"С"

1

2

3

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

ЗО

31

Примітка. Заповнення паспорта починається з занесення даних у такому порядку: - дані з заводських протоколів випробувань ВР і ОПН у повному об'ємі випробних параметрів; - результати передмонтажних випробувань; - результати приймально-здавальних випробувань у повному об'ємі ; - дані профілактичних, позачергових, контрольно-повірочних і спеціальних випробувань; - значення випрямної напруги і відповідного їй струму провідності зазначається в знаменнику рядків в колонках випробної напруги і струму відповідно, а значення фазної напруги і відповідного їй струму провідності - у числівнику: цих рядків. - за необхідності, у першому рядку зазначають обов'язкові для забракування відхилення характеристик разрядників.

Д.2 Зворотній бік картки

Зведення про експлуатаційні та ремонтні роботи з обслуговування ВР або ОПН, виявлені дефекти і пошкодження

№ п/п

Короткий опис дефекту,

пошкодження

Зміст поточного ремонту, дата пофарбування армірувальних швів і металевих фланців

Період капітального ремонту (від ...

до), його зміст

Дані про перевірку герметичності дата

режим, результати

Дата і результати

перевірки імітаторів

Дані про перевірку ремонти та поновлення ізолюючих основ ВР (ОПН)

Дата і результати чищення ізоляції Фарфорових покришок елементів

Дата покриття зовнішньої поверхні елементів ВР

або ОПН гідрофобною пастою, її тип

Опис прийнятих заходів та

проведених робіт

1

2

3

4

5

6

7

8

9

10