- не знімати та не встановлювати огородження частин, що рухаються;

- не гальмувати обертові частини верстата руками чи будь-якими предметами;

- навіть на короткий час не залишати без нагляду включені верстати, інструмент;

- чистити, обтирати устаткування, видаляти відходи, робити ремонт тільки за умови повної зупинки верстата.

3.19. Столярні роботи на висоті 1,3 м над землею або перекриттям повинні виконуватися тільки за наявності огородження, для роботи на висоті використовувати тільки надійні опори для підмощування.

3.20. У випадку недоцільності улаштування лісів чи риштування столяр на висоті зобов'язаний користуватися випробуваним запобіжним поясом; місця закріплення карабіна запобіжного пояса повинні бути зазначені виконробом.

3.21. Виконувати столярні роботи слід за умови достатньої освітленості.

3.22. Установлювати столярні вироби слід з інвентарних пересувних столиків; забороняється установлювати вироби з приставних драбин.

3.23. Віконні і дверні блоки необхідно складувати вертикально в один ряд на підкладках із застосуванням упорів по обидва боки.

3.24. Вимоги безпеки під час роботи з лісів і риштування.

3.24.1. Ліси і підмости висотою до 4 м допускаються до експлуатації тільки після їх приймання виконавцем робіт і реєстрації у журналі робіт, а вище 4м- після приймання комісією.

3.24.2. Металеві ліси повинні бути надійно заземлені і обладнані засобами блискавкозахисту. Забороняється працювати з металевих лісів поблизу ліній електропередачі.

3.24.3. Ліси повинні бути прикріплені до стіни. Місця і способи кріплення вказуються у проекті проведення робіт.

3.24.4. Настили лісів і риштування необхідно періодично очищати від сміття, бруду; у зимовий час - від снігу і льоду, потім посипати піском.

3.24.5. Щоб уникнути пошкодження ніг на лісах і риштуванні кінці цвяхів і скоб повинні бути загнуті, непотрібні цвяхи вилучені.

3.24.6. Не дозволяється сідати чи ставати на поруччя лісів і риштування, а також стрибати по настилах.

3.24.7. Під час зняття або переміщення настилів на інший ярус необхідно повністю звільнити їх від матеріалів, тари, сміття. Доступ людей на ліси на цей час повинен бути закритий.

3.24.8. Не дозволяється підніматися на ліси і спускатися з них по опорних сходах і стійках лісів.

3.24.9. Виконувати роботи на декількох ярусах по одній вертикалі допускається за наявності проміжних захисних настилів. Під час спільної роботи у декількох ярусах над працюючими внизу повинно бути не менше 2-3 суцільних настилів, що захищають від можливого падіння зверху будь-яких предметів.

3.24.10. Піднімати столярні вироби необхідно у пакетах за допомогою спеціальних пристосувань (контейнерів), що виключають випадання окремих елементів з пакета,

3.24.11. Приймати вантаж, який подається краном у дверні (віконні) прорізи необхідно за допомогою пристрою виносних вантажоприймальних майданчиків.

3.24.12. Не допускається виконувати зовнішні столярні роботи на лісах під час грози, ожеледі, тумана, при вітрі силою 15 м/с і більше.

3.25. Роботи з приготування розчинів для антисептування необхідно виконувати за дотримання наступних вимог безпеки:

3.25.1. Приготування антисептичних та вогнезахисних розчинів необхідно виконувати на відкритих, відокремлених майданчиках чи в окремих приміщеннях, обладнаних припливно-витяжною вентиляцією, віддалених від джерел водопостачання на відстань не менше 100 м.

3.25.2. Під час приготування розчинів необхідно вжити заходи проти розпилювання та розбризкування отруйних речовин.

3.25.3. Якщо роботи виконуються на відкритих, відокремлених майданчиках, то робітники повинні знаходитись з навітряного боку.

3.25.4. Антисептування конструкцій під час інших робіт у приміщенні чи в суміжних приміщеннях не дозволяється.

3.25.5. Наносити сухі антисептичні речовини у вітряну погоду, а також на протягах не дозволяється.

3.25.6. Ванни, заповнені антисептичним розчином, повинні закриватись кришками.

3.27. Під час виконання лакофарбувальних робіт необхідно дотримуватись наступних правил:

3.297.1. Безперебійна робота витяжної вентиляції.

3.27.2. Постійний контроль за наявністю у повітрі небезпечних концентрацій.

3.27.3. Застосовувати засоби індивідуального захисту.

3.27.4. Не торкатися обличчя рукавичками та немитими руками.

3.27.5. Не класти ніяких речей, а також харчових продуктів на оброблену деревину.

3.28. Клейовий розчин необхідно варити у спеціальний клеєварці з подвійним дном і стінами, проміжок між якими заповнений водою

3.29. По мірі використання смол, клеїв, антисептиків, лаків, розчинників та інших матеріалів їх необхідно прибирати з приміщення.

3.30. Вибілювальні суміші на деревину наносять у гумових рукавичках трав'яними щітками і змивають розчином соди або мильної води.

3.31. Витравлювальні розчини готують безпосередньо у ваннах; при цьому спочатку наливають воду, а потім малими порціями добавляють кислоту.

3.32. Воскову пасту наносять жорсткою волосяною щіткою. Віск розтоплюють у посудині і добавляють бензин чи скипидар; посудину з розчиненим воском не можна ставити на вогонь.

4. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПІСЛЯ ЗАКІНЧЕННЯ РОБОТИ

4.1. Відключити приводні верстати і вентиляцію від електромережі і замкнути пускові рубильники на замок.

4.2. Протерти і змазати тертьові частини верстатів і механізмів,

4.3. Очистити інструменти і здати їх на збереження.

4.4. Інструменти, які застосовувались при варінні клею, лакуванні, травленні столярних, виробів, необхідно ретельно вимити і скласти у відведене для них місце.

4.5. Прибрати робоче місце; тирсу, стружку, тріски скласти у відведене для них місце (не ближче 50м від будівель і споруд).

4.6. Зняти спецодяг, почистити його, прибрати у місця зберігання.

4.7. Ретельно вимити руки теплою водою з милом чи прийняти душ.

4.8. Доповісти керівнику робіт про усі недоліки, які мали місце під час роботи.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНИХ СИТУАЦІЯХ

5.1. Столяр повинен знати свої обов'язки згідно з Планом локалізації та ліквідації аварійних ситуацій та аварій, в якому розроблені заходи щодо сповіщення про виникнення аварійних ситуацій та аварій і про першочергові дії у разі їх виникнення.

5.2. При роботі столяра можливі наступні аварійні ситуації:

а) виліт деталей, які подаються до ріжучого інструменту;

б) відсутність огородження і захисних засобів на рухомих частинах обладнання;

в) падіння предметів;

г) загорання лаків, мастик.

5.3. При виникненні аварійної ситуації необхідно :

припинити роботу, відключити верстати, вентиляцію від електромережі, вжити заходів щодо запобігання травматизму;

огородити небезпечну зону, не допускати до неї сторонніх осіб; при настанні нещасного випадку надати потерпілим долікарняну допомогу, за необхідності викликати "швидку допомогу". 5.4. У разі виявлення диму чи виникнення загорання, пожежі необхідно негайно доповісти керівнику робіт і повідомити пожежну охорону, використовуючи найближчий телефон.

Одночасно з цим припинити роботу і вжити заходів щодо ліквідації пожежі за допомогою наявних первинних засобів пожежогасіння (вогнегасники, вода, пісок тощо) відповідно до джерела пожежі.

5.5. Послідовність надання першої допомоги:

• припинити дію на організм факторів, що спричинили нещасний випадок, які загрожують здоров'ю чи життю потерпілого (звільнити від дії електричного струму, винести з ураженої зони, загасити одяг, що спалахнув ) і оцінити його стан;

• визначити характер і важкість травми, найбільшу загрозу для життя потерпілого, послідовність заходів щодо його рятування;

• вжити необхідних заходів щодо рятування потерпілого у порядку першочерговості (відновити прохідність дихальних шляхів, провести штучне дихання, зовнішній масаж серця, зупинити кровотечу, накласти пов'язку тощо);

• викликати швидку допомогу чи лікаря або вжити заходів для відправки потерпілого . в найближчий медичний заклад;

• підтримувати основні життєві функції потерпілого до прибуття медичної допомоги.