Площу кабінетів начальників відділів (управлінь) слід приймати не менше ніж 12-18 (24) м2. При кількості працівників відділу до 5 осіб робоче місце начальника може розміщуватись у приміщенні підрозділу за умови відокремлення в окрему зону.

Площа робочого приміщення для одного співробітника повинна бути не меншою за 9,0 м2.

Площа робочого приміщення працівника, що проводить індивідуальний прийом відвідувачів, має бути не меншою за , в разі розміщення двох працівників в одній кімнаті – не меншою ніж .

У робочих приміщеннях належить передбачати вбудовані шафи із розрахунку на одного працівника (площа вбудованих шаф включається до площі приміщення).

Пропорції приміщень в разі однобічного освітлення повинні бути не менше співвідношення 1:2 (ширина до глибини).

6.4.8 Площу приміщення начальника підрозділу інформаційних технологій належить приймати не менше ніж . Приміщення сервісу обладнання комп’ютерної мережі будинку слід суду передбачати за завданням на проектування, виходячи з розрахунку на співробітника.

Для розташування серверів слід передбачати спеціальне приміщення площею не менше 9,0 м2. Серверну належить розташовувати якнайближче до центру будинку. На решті поверхів слід передбачати кросові, площею не менше ніж кожна. Ці приміщення доцільно розташовувати одне над одним.

6.4.9 Кімнати судових розпорядників слід передбачати на одне-два робочих місця площею не менше на одного судового розпорядника. Окреме робоче приміщення для старшого судового розпорядника необхідно передбачати площею не менше .

Кімната судових розпорядників повинна бути на кожному поверсі, де є зал судових засідань. Кількість судових розпорядників визначається завданням на проектування згідно зі штатним розписом судової установи.

6.4.10 Комору для зберігання речових доказів необхідно передбачати в загальних та адміністративних судах. Площа комори повинна становити не менше ніж . В коморі передбачати розміщення металевих шаф та сейфів.

6.4.11 Приміщення для зберігання майна, вилученого під час арешту, слід передбачати в місцевих та апеляційних загальних судах. Площу приміщення визначати за завданням на проектування, виходячи із кількості залів судових засідань для розгляду кримінальних справ, але не менше ніж .

6.4.12 Площу приміщення кабінету кодифікації (бібліотеки юридичної літератури) слід приймати не менше ніж при кількості суддів 3-5; не менше ніж при кількості суддів 6-7; не менше ніж при кількості суддів 8 і більше.

У приміщенні кабінету кодифікації (бібліотеки юридичної літератури) необхідно передбачати зони для зберігання та роботи з юридичною літературою, як на паперових, так і на електронних носіях, місце приймання-видавання літератури та зону читального залу на 1-6 місць з розрахунку на читача. Суміжно з приміщенням рекомендується розміщувати кабінет консультанта-кодифікатора площею . Кабінет кодифікації доцільно розташовувати поблизу кабінетів суддів.

6.4.13 Приміщення архівів слід проектувати, враховуючи вимоги, викладені в ДБН В.2.2-14, ДБН В.2.2-9, правилах роботи та інструкціях з експлуатації відомчих архівів [5, 8], будівельних інструкціях та нормалях з проектування архівів.

Приміщення архіву слід передбачати зі сховищем для зберігання документів, робочою кімнатою працівників архіву та окремою кімнатою (зоною) читального залу для роботи з документами користувачами.

Площу приміщення сховища для зберігання документів архіву судів першої інстанції слід приймати з розрахунку не менше ніж на одного суддю для архіву справ, які є на розгляді, та не менше ніж на одного суддю - для архіву закінчених виробництвом справ. Площу приміщень сховища для зберігання документів архіву апеляційних судів слід приймати із розрахунку не менше на одного суддю - для архіву справ, які є на розгляді, та не менше ніж на одного суддю - для архіву закінчених виробництвом справ. Площу приміщення сховища для зберігання документів приймати не меншою ніж . Площа приміщень сховищ для зберігання документів уточнюється завданням на проектування виходячи з загальної кількості справ, що розглядаються судом, кількості умовних одиниць зберігання архівних документів поточних та закінчених виробництвом справ, способів зберігання документації (стаціонарні, пересувні і мобільні системи) та тенденції стрімкого переходу з паперових на електронні носії інформації.

Слід передбачати окремі приміщення для сховищ архіву поточних справ та архіву закінчених виробництвом справ.

На 1,0 тис. одиниць збереження на стаціонарних стелажах слід передбачати не менше ніж площі приміщення. При використання стелажів пересувних та мобільних систем на 1,0 тис. одиниць збереження слід передбачати не менше ніж площі приміщення. Приміщення, обладнані стелажами пересувних та мобільних систем, слід розташовувати з урахуванням наданих завданням на проектування навантажень на підлогу від матеріальних носіїв інформації та пересувного і мобільного обладнання.

В архівах судових установ, де зберігається менше 100 справ, допускається їх розміщення у шафах, що зачиняються, розташованих у робочих кімнатах працівників архіву.

Площу кімнати читального залу для роботи з архівними матеріалами, як на паперових, так і на електронних носіях, та приймання відвідувачів архіваріусом передбачати із розрахунку на одного відвідувача, але не менше ніж . В архівах, де зберігається до 600 справ, допускається вивчення документів користувачами в робочій кімнаті працівників архіву.

Робочі кімнати працівників та читальний зал повинні бути відокремлені від архівосховища.

Для працівників архіву – архіваріусів (а в апеляційних та Вищих судах додатково – архіваріусів електронного архіву), слід передбачати робочі місця, площа яких визначається виходячи з розрахунку на одного співробітника, але не менше ніж при розміщенні в окремому приміщенні.

Електронний архів з місцем архіваріуса електронного архіву слід розміщувати в окремому приміщенні площею не менше ніж . Допускається серверну частину електронного архіву розташовувати в приміщенні серверної судової установи, а робоче місце архіваріуса електронного архіву – в приміщенні архіву.

Відповідно до завдання на проектування та штатного розпису судової установи слід передбачати окреме робоче приміщення для завідуючого архівом (а в апеляційних та Вищих судах додатково – завідуючого електронним архівом) площею не менше ніж кожне. Кабінети завідуючих архівом слід розміщувати суміжно з приміщенням сховища архіву.

Приміщення архіву повинно бути ізольованим від санітарно-технічних комунікацій, сухим, гарантовано захищеним від затоплення, мати належні конструктивні та інженерні рівні опірності від незаконного проникнення.

6.4.14 Кімнати наукових консультантів слід передбачати площею не менше ніж на одного співробітника. Кількість наукових консультантів визначається завданням на проектування згідно зі штатним розписом судової установи. Кімнати наукових консультантів слід розташовувати в блоці приміщень кабінету кодифікації та приміщень науково-консультативної ради.

6.4.15 Необхідність та склад приміщень для роботи з документами, що мають державну таємницю – приміщень режимно-секретного органу встановлюється завданням на проектування. Приміщення режимно-секретного органу слід проектувати згідно з вимогами ДБН А.2.2-2 та ДБН В.2.2-14. Розміри та обладнання приміщень обумовлюються їх призначенням, обсягами робіт, що в них проводяться, та штатною кількістю працівників.

6.4.16 У судах необхідно передбачати розміщення копіювально-розмножувальної техніки в службових приміщеннях та окремими приміщеннями площею, що визначається відповідно до технічних умов на експлуатацію цієї техніки.

Площу окремого приміщення для копіювально-розмножувальної техніки слід передбачати не менше ніж на один апарат і по на кожний наступний.

Приміщення для копіювально-розмножувальної техніки доцільно розміщувати поблизу робочих приміщень суддів та секретарів судових засідань, приміщень для ознайомлення юристами та громадянами з матеріалами справ.

6.4.17 Наявність приміщення для проведення навчань серед працівників суду визначається завданням на проектування, а його площа за СНиП 2.09.04.

6.4.18 Площа приміщення для відпочинку водіїв службового автотранспорту слід визначати з розрахунку на водія, вільного від несення служби, але не менше ніж .

6.4.19 Площі та кількість приміщень структурних підрозділів технічного апарату суду для різних типів судів рекомендується приймати не меншою ніж за додатками А-Д.

6.5 Приміщення для підсудних (засуджених) та конвою

6.5.1 До складу групи приміщень для підсудних (засуджених) та конвою належать: камери для підсудних (засуджених), приміщення конвою і санітарні вузли.

6.5.2 Кількість камер для підсудних (засуджених) слід передбачати виходячи з розрахунку три камери на кожен зал судових засідань для розгляду кримінальних справ. Згідно з завданням на проектування кількість камер для підсудних (засуджених) може бути збільшена для забезпечення роздільного розміщення чоловіків та жінок, дорослих та неповнолітніх, а також ізольованого тримання осіб, котрим заборонено спілкування між собою.

Площа кожної камери для підсудних (засуджених) повинна бути не менше ніж .

Додатково, за завданням на проектування, може передбачатись кімната для роботи адвоката з підсудним (засудженим), що також може призначатись і для здійснення обшуку осіб, що були взяті під варту в залі судових засідань.

Приміщення камери для утримання підсудних (засуджених) належить обладнувати лавами, які щільно скріплені з підлогою та стінами, металевими ґратами на вікнах, зовнішніми запорами на дверях. Двері повинні бути обладнані оглядовими віконцями діаметром з металевими ґратами. Усі двері мають відчинятися в бік коридору. Доступ до замків камер з боку підсудних (засуджених) виключається. Для запобігання нападу на варту особливо небезпечних осіб, що знаходяться під охороною, двері камер слід обладнувати пристроями, що при потребі обмежують їх відчинення та звужують прохід для цих осіб.

Камери для утримання підсудних (засуджених) можуть не мати природного освітлення. У разі природного освітлення камер для підсудних (засуджених), низ вікна слід розташовувати на висоті від рівня підлоги не менше ніж . Засклення необхідно передбачати з армованого скла чи склоблоків. Розмір вікна слід приймати 0,9х0,6(h) м та обладнувати ґратами з металевого прута діаметром не менше та розміром вічка не більш ніж 0,12х0,12 м. В віконних прóрізах замість підвіконня слід передбачати укоси з закругленими краями.

В блоці, де розміщені камери для підсудних (засуджених), необхідно передбачати спеціальний санвузол для підсудних. Обладнання санвузла: умивальник, унітаз та урна для сміття. Вікна не передбачаються. Вхідні двері не обладнуються засобами для зачинення з середини. Двері належить обладнувати металевим засовом ззовні камери та оглядовим вікном розміром 0,06х0,06 м (діаметром ), яке слід передбачати на висоті від підлоги.

Кімнату для роботи адвоката з підсудним (засудженим), камеру для здійснення обшуку належить обладнувати так як і камери для утримання підсудних (засуджених). Додатково встановлюється стіл та лава, щільно скріплені з підлогою та стінами.

6.5.3 Площу приміщення для конвою слід визначати виходячи з розрахунку на вартового, проте не менше ніж при числі камер до 10 і не менше ніж при числі камер більш ніж 10.

Вхідні двері приміщення для конвою мають бути металеві або оббиті ззовні металевим листом, мати металеву раму та оглядове віконце з заслінкою, яка фіксується в зачиненому положенні, обладнані замком, що сам фіксується при закритому положенні дверей, двійною заслінкою та ланцюжком. Оглядове віконце обладнується розміром 0,06х0,06 м (діаметром 0,08 м), на висоті від підлоги.

В приміщенні встановлюється металева шафа, що замикається на замок, для зберігання навісних замків, ключів від камер, спеціальних засобів та службових документів; меблі (стіл, стільці, вішалка для верхнього одягу шафа для посуду і продуктів харчування, ємкість для питної води).

Вікна вартового приміщення, що розташовується на першому чи другому поверхах, обладнуються ґратами.

При кількості камер для підсудних (засуджених) більше 30, за завданням на проектування, може передбачатись приміщення начальника конвою та приміщення для харчування конвою.

6.5.4 Ширина коридорів, в які виходять двері камер для утримання підсудних (засуджених), повинна бути не менше за при двосторонньому розташуванні камер та не менше за при односторонньому розташуванні камер.

6.5.5 Площі та кількість приміщень для підсудних та конвою для різних типів судів слід приймати не меншою ніж за додатками А та Б.

6.6 Приміщення обслуговуючого призначення

6.6.1 До складу приміщень обслуговуючого призначення входять: вхідна група приміщень, гардероб верхнього одягу, їдальня або кімната для вживання їжі, приміщення психологічного розвантаження та відпочинку, приміщення господарської служби, медичний пункт, санітарні вузли.

6.6.2 Вхідна група приміщень повинна складатися з контрольно-пропускного посту з приміщеннями для розміщення працівників охорони суду (п.п.7.1.2-7.1.4), вестибюлю, гардеробу для відвідувачів, приміщення для зберігання речей відвідувачів.

6.6.3 Площу вестибюлю слід визначати виходячи з розрахунку на кожне місце в залах судових засідань плюс на кожного суддю.

6.6.4 У доконтрольній зоні вестибюлю слід передбачати зону довідкового бюро площею не менше ніж , обладнуючи її 1-2 персональними комп’ютерами та інформаційними діалоговими табло зі спеціальним адаптивним програмним забезпеченням з мовним виводом інформації для незрячих людей.

6.6.5 Площу гардеробу для зберігання верхнього одягу відвідувачів слід визначати виходячи з розрахунку не менше ніж на кожне місце в залах судових засідань при використанні звичайних та підвісних вішалок.

Гардероб доцільно розміщувати поряд з приміщенням зі спеціальними камерами схову для зберігання речей відвідувачів, що заборонено проносити до судової установи (п.7.1.5).