а) системи пожежної сигналізації;

б) автоматичні сибтеми пожежогасіння;

в) системи оповіщення про пожежу та управління евакуюванням людей;

г) системи димо- та тепловидалення, підпору повітря;

д) системи централізованого пожежного спостереження;

е) системи диспетчиризації СПЗ.

Також до СПЗ належать:

ж) пожежні ліфти;

и) протипожежні клапани;

к) протипожежні двері, ворота та завіси (екрани) тощо.

  1. До.систем та устаткування, що не входять до складу систем протипожежного захисту, але пов'язані із забезпеченням безпеки людей на об'єкті при виникненні пожежі та інших надзвичайних ситуацій, відносяться:

а) ліфти, ескалатори, травілатори, що повинні працювати в режимі "пожежа";

б) системи вентиляції та кондиціювання, що вимикаються у разі пожежі;

в) машини, механізми, устаткування, технологічне обладнання тощо, що мають припиняти роботу або змінювати алгоритм роботи в разі пожежі;

г) турнікети, двері, оснащені системою контролю доступу, які потребують необхідного розблоку- вання в разі пожежі, тощо.

  1. СИСТЕМИ ПОЖЕЖНОЇ СИГНАЛІЗАЦІЇ
    1. Галузь застосування

Системи пожежної сигналізації призначені для раннього виявлення пожежі та подавання сигналу тривоги для вжиття необхідних заходів (наприклад: евакуювання людей, виклик пожежно-рятувальних підрозділів, запуск систем димо- та тепловидалення, підпору повітря, пожежогасіння, здійснення управління протипожежними клапанами, протипожежними дверима, воротами та завісами (екранами), відключенням або блокуванням (розблокуванням) інших інженерних систем та устаткування при сигналі "пожежа" тощо).

  1. Загальні вимоги
    1. Системи пожежної сигналізації повинні:

а) виявляти ознаки пожежі на ранній стадії;

б) передавати тривожні сповіщення до пристроїв передавання пожежної тривоги та попередження про несправність;

в) формувати сигнали управління для систем протипоженого захисту та іншого інженерного обладнання, що задіяне при пожежі;

г) сигналізувати про виявлену несправність, яка може негативно впливати на нормальну роботу СПС.

  1. При проектуванні, побудові, монтуванні, уведенні до експлуатування і технічному обслуговуванні систем пожежної сигналізації необхідно керуватися вимогами ДСТУ-Н CEN/TS 54-14 та цих будівельних норм.
    1. Системи пожежної сигналізації не повинні:

а)підпадати під несприятливий вплив інших систем незалежно від того, з'єднані вони з ними чи ні;

б) виходити з ладу (частково або повністю) через вплив на них вогню або явища, для виявлення якого вони призначені, до того як вогонь чи це явище було виявлено;

в) реагувати на інші явища, не пов'язані з виявленням пожежі.

  1. Компоненти систем пожежної сигналізації повинні відповідати вимогам серії стандартів ДСТУ EN-54.
    1. Під час проектування СПС із компонентів різних виробників необхідно враховувати сумісність роботи всіх компонентів, як визначається в ДСТУ prEN 54-13.
      1. При виборі пожежних сповіщувачів необхідно керуватися вимогами ДСТУ-Н CEN/TS 54-14 та цих будівельних норм:

а) вибирати тип димового сповіщувача рекомендується згідно з його чутливістю до різного типу димів;

б) пожежні сповіщувачі полум'я слід використовувати, якщо в зоні контролювання при пожежі на її початковій стадії можливе виникнення відкритого полум'я або перегрітої поверхні (як правило, більше 600 °С). Сповіщувачі полум'я можуть застосовуватися у контрольованих зонах перегрітих, але не випромінюючих світла предметів, наприклад, у камерах сушіння;

в) теплові пожежні сповіщувачі слід використовувати, якщо в зоні контролювання в разі виникнення пожежі на її початковій стадії передбачається тепловиділення, а застосування інших типів сповіщувачів недоцільно через наявність факторів, що приводять до їх хибних спрацювань;

г) при застосуванні теплових пожежних сповіщувачів необхідно їх вибирати, враховуючи класи сповіщувачів зі значеннями їх нормальної температури використання, максимальної температури використання; мінімальної та максимальної статичної температури спрацювань згідно з вимогами ДСТУ EN 54-5;

д) якщо в контрольованій зоні невідома домінуюча ознака виявлення пожежі на початковій її стадії, то в цьому разі рекомендується застосовувати комбінацію пожежних сповіщувачів, які реагують на різні ознаки пожежі або комбіновані пожежні сповіщувачі;

е) димові пожежні сповіщувачі, які мають у своїй конструкції звуковий оповіщувач, допускається застосовувати в разі, коли на початковій стадії виникнення пожежі є дим, і контрольовані приміщення використовуються для короткострокового проживання (перебування) людей (готелі, лікарні, гуртожитки тощо).

Наявність таких пожежних сповіщувачів не виключає обладнання цих об'єктів мовленнєвою системою оповіщення про пожежу згідно з вимогами розділу 8.

  1. Пожежні сповіщувачі повинні використовуватися згідно з вимогами експлуатаційних документів та з урахуванням середовища контрольованих приміщень.
    1. В одному приміщенні можливо встановлювати один пожежний сповіщувач.
      1. У разі ширини контрольованого приміщення до 3 м (з висотою до 7,5 м) відстань між димовими пожежними сповіщувачами дозволяється збільшувати до 15 м, при цьому відстань від першого і останнього сповіщувача до стіни не повинна бути більше 7,5 м.

При розміщенні пожежних сповіщувачів під фальшпідлогою, за підвісною стелею та в інших просторах заввишки менше 1,70 м відстань між сповіщувачами допускається збільшувати в

  1. раза від нормативної.
    1. Аспіраційні димові пожежні сповіщувачі високої та підвищеної чутливості рекомендується застосовувати для контролю великої відкритої поверхні та приміщень із висотою більше ніж 8м- атріуми, виробничі цехи, складські приміщення, торговельні зали, пасажирські термінали, спортивні зали і стадіони, цирки, зали музеїв, картинних галерей тощо, а також для контролю приміщень із великою концентрацією електронно-комп'ютерної техніки (серверні, АТС, центри обробки даних тощо).
      1. При проектуванні контролю приміщень пожежними сповіщувачами їх рекомендується розташовувати за схемами трикутного (рисунок 6.1) або квадратного розміщення (рисунок 6.2)

Рисунок 6.1 - Схема трикутного розміщення сповіщувачів

а - відстань між сповіщувачами; б - відстань від стіни до сповіщувача Рисунок 6.2 - Схема квадратного розміщення сповіщувачів

Максимальна відстань між тепловими пожежними сповіщувачами, сповіщувачами і стіною визначається згідно з таблицею 6.1, але не повинна перевищувати значень, вказаних у технічній документації на сповіщувачі.

Таблиця 6.1 - Максимальна відстань між тепловими сповіщувачами та сповіщувачем і стіною

Висота приміщення, що захищається, м

Схема квадратного розміщення сповіщувачів

Схема трикутного розміщення сповіщувачів

Максимальна відстань, м

Максимальна відстань, м

між сповіщувачами а

від сповіщувача до стіни б

між сповіщувачами а

від сповіщувача до стіни б

До 8,0

7,0

3,5

8,6

2,5

Понад 8,0 до 11,0

Див. примітку 2

Примітка 1. Відстані а і б- за рисунками 6.1 та 6.2.

Примітка 2. Зазвичай за цих висот не застосовують , проте в окремих випадках використання допускають.

Максимальна відстань між димовими пожежними сповіщувачами, сповіщувачем і стіною визначається за таблицею 6.2, але не повинна перевищувати значень, вказаних у технічній документації на сповіщувачі.

Таблиця 6.2 - Максимальна відстань між димовими сповіщувачами та сповіщувачем і стіною

Висота приміщення, що захищається, м

— —

Схема квадратного розміщення сповіщувачів

Схема трикутного розміщення сповіщувачів

Максимальна відстань, м

Максимальна відстань, м

між сповіщувачами а

від сповіщувача до стіни б

між сповіщувачами а

від сповіщувача до стіни б

До 11,0

10,5

5,3

13

3,75

Понад 11,0 до 25,0

Див. примітку 2

Примітка 1. Відстані а і б - за рисунками 6.1 та 6.2.

Примітка 2. Зазвичай за цих висот не застосовують , проте в окремих випадках використання допускають

  1. Необхідно додатково встановлювати точкові пожежні сповіщувачі під технологічними площадками, платформами, коробами, що мають суцільну конструкцію в залежності від значень довжини /, ширини Ь та площі F, що перевищує вказані в таблиці 6.3 значення з урахуванням висоти розміщення пожежних сповіщувачів h.

Таблиця 6.3 - Значення довжини /, ширини Ь та площі F

І**—- б —

Тип автоматичного пожежного сповіщувача

Висота h

Довжина/

Ширина б

Площа F

7

F

і

/////. У//// //7

Тепловий сповіщувач ДСТУ EN 54-5

До 7,5 м

Від 2 м

Від 2 м

Від 9 м

Димовий сповіщувач ДСТУ EN 54-7

До 6 м

Від 2 м

Від 2 м

Від 16 м

Від 6 до 12 м

Від 7,5 м

Від 7,5 м

Від 71,5 м

  1. При розміщенні пожежних сповіщувачів під фальшпідлогою, за підвісною стелею чи в інших недоступних для огляду місцях повинна бути передбачена можливість визначення місця знаходження пожежного сповіщувача за допомогою виносного пристрою світлової індикації. При цьому конструкція фальшпідлоги або підвісної стелі повинна забезпечувати доступ до пожежних сповіщувачів для їх технічного обслуговування.

Примітка. Для захисту приміщень з підвісними стелями заввишки до 0,9 м включно можуть бути застосовані двоточкові пожежні сповіщувачі.

  1. Точкові пожежні сповіщувачі належить встановлювати під покриттям (перекриттям).

У місцях, де є загроза механічного ушкодження пожежного сповіщувача, повинна бути передбачена захисна конструкція, яка не порушує його працездатності та ефективності виявлення пожежі.

Пожежні сповіщувачі та шлейфи СПС, які змонтовані на висоті менше ніж 2,2 м від підлоги, обов’язково захищаються від механічних ушкоджень.

  1. Аспіраційні димові пожежні сповіщувачі слід встановлювати з максимальною висотою повітрозабірних труб у залежності від класу чутливості:
  • клас С (стандартна) - до 8 м включно;
  • клас В (підвищена) - до 15 м включно;
  • клас А (висока) - вище 15 м.

При цьому загальна площа, яка контролюється одним аспіраційним димовим пожежним сповіщувачем, не повинна перевищувати більше ніж одну димову зону згідно зі СНиП 2.04.05.

  1. Передавач та приймач променевого димового сповіщувача повинні встановлюватись на стінах, перегородках, колонах та інших конструкціях, які гарантують їх нерухоме кріплення. їх монтування слід здійснювати згідно з технічними вимогами виробника.
    1. Передавач та приймач променевого димового сповіщувача слід розміщувати так, щоб у зоні виявлення пожежним сповіщувачем при його експлуатуванні не знаходилися сторонні об'єкти.

Оптична вісь променевого димового сповіщувача не повинна знаходитись ближче ніж 0,5 м до стін, перегородок, конструкцій обладнання або інших матеріалів.

Максимальна відстань між передавачем та приймачем променевого димового сповіщувача повинна бути не більше ніж 100 м.

  1. Максимальна відстань між паралельними оптичними осями лінійних пожежних сповіщувачів, оптичною віссю і стіною визначається за таблицею 6.4, але не повинна перевищувати значень, вказаних у технічній документації на ці сповіщувачі.

У приміщеннях заввишки більше 11 м променеві сповіщувачі встановлюються в два яруси. Розміщення ярусів визначається за таблицею 6.4, при цьому перший ярус слід передбачати на відстані 1,5-2 м від верхнього рівня пожежного навантаження, але не менше ніж 4 м від рівня підлоги, встановлення додаткового ярусу сповіщувачів слід передбачати на відмітці не більше ніж 0,8 м від рівня перекриття.

Таблиця 6.4 - Максимальна відстань між паралельними оптичними осями і оптичною віссю і стіною

Висота приміщення, що захищається, м

Висота встановлення сповіщувача, м

Ярус

Максимальна відстань у плані, м

між

сповіщувачами

від сповіщувача до стіни

До 11,0 .

Не більше 0,6 м від рівня перекриття (покриття)

9,0

4,5

Понад 11,0

Не більше 0,8 м від рівня перекриття (покриття)

II

9,0

4,5

Не менше ніж 1,5-2 м від рівня пожежного навантаження, але не менше ніж 4 м від рівня підлоги

І

9,0

4,5

  1. Максимальна відстань між лінійними тепловими пожежними сповіщувачами, сповіщувачами і стіною визначається за таблицею 6.5, але не повинна перевищувати значень, вказаних у технічній документації на ці сповіщувачі.