3.25. Коли водій змушений відійти від машини, він повинен вимкнути двигун і загальмувати автомобіль ручним гальмом, взявши з собою ключ запалювання.

Виходячи з кабіни автомобіля на проїжджу частину дороги, водій повинен спочатку переконатись у відсутності руху транспортних засобів як у попутному, так і в зустрічному напрямках.

3.26. Забороняється перевозити дітей до 16-річного віку в кузові будь-якого вантажного автомобіля.

3.27. Аварійна світлова сигналізація повинна бути ввімкнена:

– у разі вимушеної зупинки;

– у разі засліплення водія світлом фар;

– на транспортному засобі, що рухається з технічними несправностями, якщо такий рух не заборонено Правилами;

– на транспортному засобі, що буксирується (якщо сигналізація відсутня або зіпсована, цей транспортний засіб повинен бути позначений знаком аварійної зупинки, який прикріплюється на ньому ззаду);

– для інформування водіїв про виникнення заторів в дорожньому русі.

3.28. Разом з увімкненням аварійної світлової сигналізації слід установити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані, яка забезпечує безпеку руху, але не ближче до транспортного засобу в населених пунктах і – поза ними у разі:

–дорожньо-транспортної пригоди;

–вимушеної зупинки в місцях, де з урахуванням наявної видимості транспортний засіб не може бути своєчасно помічений іншими водіями.

3.29. Якщо транспортний засіб не обладнано аварійною світловою сигналізацією або вона несправна, треба установити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар.

3.30. При несправності паливної системи водієві забороняється у всіх випадках запуск двигуна шляхом заливання бензину в карбюратор безпосередньо із ємності шлангом або іншим способом.

3.31. Забороняється під час стоянки водіям, пасажирам відпочивати або спати в кабіні, закритому кузові при працюючому двигуні.

4. Вимоги безпеки після закінчення роботи

4.1. По закінченні роботи водій автомобіля, призначеного для перевезення людей, повинен:

–оглянути автомобіль і переконатись у його справності;

–про всі несправності і дефекти повідомити механіка гаража і свого змінника;

–поставити автомобіль у призначене для стоянки місце, поставити важіль коробки передач у нейтральне положення, загальмувати автомобіль стоянковим гальмом і зупинити двигун;

–замкнути дверцята кабіни;

–забороняється зберігання автомобіля поза межами місць, спеціально призначених для цього.

4.2. Для забезпечення надійної роботи автомобіля при перевезенні людей в зимовий період водій повинен своєчасно підготувати його до експлуатації в умовах низьких температур повітря.

4.3. Підготовка автомобіля повинна проводитися у відповідності з діючим положенням, яке визначає порядок технічного обслуговування і ремонту, а також інструкціями заводів-виготовлювачів з урахуванням дорожніх та кліматичних умов його роботи.

4.4. При підготовці автомобіля до експлуатації в зимовий період повинні бути виконані такі основні роботи:

–заміна масел, мастил і спеціальних рідин в агрегатах і механізмах на масла, мастила і рідини, які відповідають зимовому періоду року згідно з заводськими інструкціями їх застосування;

–перевірка стану і дії системи охолодження, пристрою для виведення конденсату з пневматичної системи гальм, приладів опалення автомобіля, пускових підігрівачів двигуна;

–очистка від забруднень і промивка паливних баків, паливних фільтрів, паливопроводів, бензинового насоса, карбюратора;

–перевірка стану і зарядка акумуляторних батарей, установлення щільності електроліту в акумуляторах і регулювання відповідно до правил експлуатації автомобільних акумуляторних батарей в зимовий період;

–установка на автомобілі засобів утеплення двигуна;

–виконання інших робіт, встановлених Положенням з технічного обслуговування та ремонту, в якому визначається порядок технічного обслуговування.

4.5. Для полегшення запуску двигуна в зимовий період в системі охолодження слід використовувати рідини з низькою температурою замерзання (антифриз).

При використанні в системі охолодження антифризу водій повинен дотримуватись вимог безпеки, згідно з ДНАОП 0.00-1.28-97 “Правила охорони праці на автомобільному транспорті”.

4.6. Для автомобіля, який експлуатується в зимовий період, повинні бути додатково передбачені:

–заправка агрегатів автомобіля маслами, мастилами і робочими рідинами, які забезпечують його нормальну працездатність в умовах низьких температур;

–утеплення акумуляторних батарей;

–запобігання шибок кабіни від замерзання, що забезпечується протираннями суміші солі та гліцерину;

–підтримання в кабіні необхідної температури повітря за допомогою стаціонарної пічки.

4.7. Безгаражне зберігання автомобілів в міжсезонний період виконується на майданчиках для відкритої стоянки. В зимовий період автомобілі для перевезення людей, як правило, повинні зберігатись в теплому приміщенні.

4.8. Перед початком зимового періоду експлуатації на підприємстві повинен проводитись інструктаж водіїв по особливостях водіння автомобілів в зимовий період.

5. Вимоги безпеки в аварійних ситуаціях

5.1. При дорожньо-транспортному випадку водії, причетні до нього, зобов'язані:

- негайно зупинитися і не переміщати транспортний засіб, а також інші предмети, що стосуються випадку;

- у разі необхідності, викликати медичну допомогу, а якщо це неможливо, відправити потерпілих на попутному транспорті до найближчої лікувальної установи;

- повідомити про те, що трапилось, в ДАІ, записати прізвища очевидців і чекати прибуття працівників автомобільної інспекції.

5.2. При виникненні пожежі під час руху необхідно зупинити автомобіль, вжити заходів до гасіння пожежі засобами пожежогасіння.

5.3. При вимушеній зупинці автомобіля на узбіччі або на краю проїжджої частини дороги для проведення ремонту водій зобов'язаний включити аварійну світлову сигналізацію, одягнути сигнальний жилет і встановити знак аварійної зупинки або миготливий червоний ліхтар на відстані не ближче до транспортного засобу в населених пунктах та - за їх межами.

5.4. Перед підйомом частини автомобіля домкратом необхідно встановити автомобіль на горизонтальному неслизькому майданчику за межами проїжджої частини дороги, зупинити двигун, загальмувати автомобіль стоянковим гальмом, вивести людей із салону, закрити двері, встановити під колеса, що не підіймаються, упорні колодки.

При підйомі частини автомобіля на ґрунтовій поверхні необхідно вирівняти місце установки домкрата, покласти під домкрат міцну дерев'яну підставку площею не менше або дошку.

Забороняється встановлювати домкрат на випадкові предмети.

5.5. При накачуванні або підкочені знятих з автомобіля шин в дорожніх умовах необхідно у вікна диска колеса встановити запобіжну вилку відповідної довжини і міцності або покласти колесо замковим кільцем униз.

5.6. При появі під час руху запаху бензину водій повинен негайно зупинити автомобіль, виявити причину появи запаху та усунути її.

5.7. На автомобілі, працюючому на газовому паливі, при будь-якій несправності редукторів високого та низького тиску, електромагнітного запірного клапана необхідно закрити витратні та магістральний вентилі, а несправні вузли зняти з автомобіля та направити на перевірку в спеціальну майстерню (на спеціалізовану дільницю).

5.8. При вимушеній зупинці на залізничному переїзді водій автомобіля зобов'язаний висадити людей і негайно вжити всіх заходів для звільнення переїзду і зупинки поїзда.

Якщо автомобіль не вдається видалити з переїзду, то водій автомобіля повинен:

- послати двох людей вздовж шляхів в обидва боки на від переїзду (якщо одного, то у бік гіршої видимості шляху), пояснивши порядок подачі сигналу зупинки машиністу поїзда, що наближається; сигналом зупинки є круговий рух руки: вдень - з клаптем яскравої матерії або будь-яким добре видним предметом, вночі - факелом або ліхтарем;

- залишатися біля автомобіля і подавати сигнали загальної тривоги серіями з одного довгого і трьох коротких звукових сигналів;

- бігти назустріч поїзду (локомотиву, дрезині) при його появі, подаючи сигнал зупинки.

________________________ ________________ _________________

(посада керівника підрозділу (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

/організації/ - розробника

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони

праці підприємства ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Юрисконсульт ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)

Головний технолог ______________ _______________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)