4.13. При роботах інструментом ударної дії слюсар повинний користатися захисними окулярами для запобігання влучення в очі твердих часток.

При перенесенні чи перевезенні інструмента гострі частини його повинні бути захищені.

4.14. ЗАБОРОНЯЄТЬСЯ під час роботи:

 • доторкатися до гарячих частин устаткування, трубопроводів і інших елементів, що мають температуру 45°С и вище;
 • знаходитися поблизу фланцевих з'єднань і арматури трубопроводів, люків і лазів, якщо це не викликано виробничою необхідністю;
 • відкривати дверки розподільних шаф, щитів і зборок, робити очищення світильників і заміну перегорілих ламп освітлення, доторкатися до оголених чи неізольованих проводів;
 • зупиняти вручну обертові чи механізми, що рухаються;
 • експлуатувати несправне устаткування, а також устаткування з несправними чи відключеними пристроями аварійного відключення блокувань, захистів і сигналізації;
 • спиратися і ставати на бар'єри площадок, поручневі огородження, запобіжні кожуха муфт і підшипників, ходити по трубопроводах, а також по конструкціях і перекриттям, не призначеним для проходу по них і що не мають спеціальних огороджень і поруччя;
 • пересуватися по випадково кинутих предметах (цеглинам, дошкам і т.п.);
 • знаходитися в зоні провадження робіт по підйому і переміщенню вантажів вантажопідйомними механізмами і навантажувачами;
 • робити прибирання поблизу механізмів без запобіжних огороджень чи з погано закріпленими огородженнями;
 • намотувати обтиральний матеріал на руку чи пальці при обтиранні зовнішніх поверхонь працюючих механізмів. Як обтиральний матеріал варто застосовувати бавовняні чи лляні ганчірки, що знаходяться в металевій шухляді, що закривається. Брудний обтиральний матеріал повинний збиратися в окремі спеціальні шухляди;
 • застосовувати при прибиранні металеві прутки, стрижні та інші підручні випадкові засоби і пристосування;
 • застосовувати при прибиранні приміщень і устаткування пальні речовини (бензин, гас, ацетон і ін.);
 • чистити, обтирати і змазувати обертові частини чи механізмів, що рухаються, через огородження і просовувати руки за них для змащення і прибирання.

4.15. При закритті і відкритті арматури варто діяти обережно; використовувати для цієї мети ломи, труби й інші предмети забороняється.

Відкривати і закривати повітряники маховиками від руки повільно й обережно. Застосування для цих цілей ключів і інших підоймових пристосувань забороняється.

4.16. Місця скидання води з трубопроводів, що промиваються, повинні відгороджуватися.

Роботи з іспитів теплових мереж повинні проводитися по програмі і наряду, затвердженим головним інженером підприємства.

4.17. При іспитах у період проходження теплоносія з високою температурою (вище 100°С) і підйому тиску до 20 кгс/см2. у камери опускатися забороняється.

4.18. У запобіганні зриву різьблення сполучні штуцера контрольно-вимірювальної апаратури (для усунення течі через різьблення) варто підтягувати тільки гайковими ключами відповідного розміру при тиску не більш 0,3 МПа (3 кгс/см2). Перед підтягуванням варто перевіряти стан видимої частини різьблення, особливо на штуцерах повітряників.

4.19. Влазити в трубопровід для огляду й очищення від сторонніх предметів дозволяється на прямолінійних ділянках довжиною не більш 150 м і діаметрі не менш 800 мм.

При цьому повинний бути забезпечений вільний доступ з обох кінців трубопроводу. Огляд проводиться трьома слюсарями, з яких двоє знаходяться в обох торців трубопроводу.

Наявні на ділянці відгалуження, перемички і з'єднання з іншими трубопроводами повинні бути надійно відключені.

Працювати в трубопроводі в брезентовому костюмі і рукавицях, у чоботях, наколінниках, окулярах і касці. Кінець рятувального каната запобіжного пояса повинний знаходитися в руках того, що спостерігає, біля входу у трубопровід. Біля виходу із трубопроводу, у спостерігаючого, повинний бути ліхтар, що освітлює всю його ділянку.

4.20. При підтяжці болтових з'єднань фланців і лючків слюсар повинний розташовуватися в протилежній стороні від можливого викиду струменя води, пари чи газоповітряного суміші при зриві різьблення.

Затяжку болтів варто робити поступово, по черзі з діаметрально протилежних сторін. Підтяжка фланцевих і муфтових з'єднань при наявності тиску в системі забороняється.

4.21. При виконанні робіт із проїзної частини дороги в обидва боки руху транспорту на відстані не менш 15 м від відкритих люків підземних споруджень необхідно встановлювати бар'єри і дорожні знаки, що перешкоджають руху в даному місці, а в темний час доби й в інших умовах недостатньої видимості, огородження повинні бути позначені електричними сигнальними лампами напругою не більш 42 В.

4.22. Обгороджена зона в зимовий час повинна бути очищена від снігу, льоду і посипана піском.

4.23. Слюсар повинний знати місця, небезпечні у відношенні загазованості

У цих місцях забороняється:

 • паління;
 • виконання робіт з використанням відкритого вогню (без наряду на газонебезпечні роботи);
 • застосування електричного інструмента, що дає іскріння і електроосвітлювальної арматури в не вибухобезпечному виконанні;
 • застосування механічного інструмента (молотки, кувалди ін.) не з кольорових металів і їхніх сплавів;
 • користатися взуттям, підбите сталевими цвяхами і підковами;
 • перевіряти наявність витоків газу за допомогою відкритого вогню.

4.24. При відкриванні люка підземного спорудження чи резервуара варто стояти з навітряної сторони (спиною до вітру).

4.25. Перш, ніж входити в газонебезпечне приміщення, необхідно зробити аналіз повітряного середовища на зміст газу в ньому. Наявність газу повинна визначатися за допомогою газоаналізатора вибухозахищеного типу.

Забороняється спускатися в підземні спорудження і резервуари для добору проб повітря.

Добори проб варто робити з верхньої зони камери, спускаючи кінець шланга на 20-30 см, і з нижньої зони камери, при цьому кінець шланга опускають не більш 1 м від підлоги.

4.26. До початку і під час роботи в підземному спорудженні чи в резервуарі повинна бути забезпечена природна чи примусова його вентиляція, з обов'язковим відкриттям не менш двох люків.

Забороняється робити вентиляцію підземного спорудження чи резервуара киснем.

Якщо природна і примусова вентиляція не забезпечує повне видалення шкідливих речовин, спуск у підземне спорудження чи резервуар дозволяється тільки в шланговому протигазі.

4.27. Забороняється спуск і провадження робіт у запарених підземних і підвальних спорудженнях. Не дозволяється спускатися в підземні (підвальні) спорудження і резервуари, заповнені водою з температурою вище 45°С незалежно від рівня, і температурою нижче 45°С с висотою рівня більш 200 мм.

При наявності води (рідкого середовища) необхідно користатися гумовим взуттям.

4.28. Працювати в теплових камерах при температурі повітря вище 33°С допускається тільки у виняткових випадках (при аваріях), з дозволу керівника робіт і під його безпосереднім керівництвом із застосуванням повітряно-душуючих установок і вживанням необхідних заходів для запобігання опіків персоналу.

Робота повинна проводитися в теплому спецодязі.

4.29. Роботи усередині підземних споруджень чи резервуарах, а також періодичні огляди зі спуском у них варто робити в складі бригади, що складає не менш чим із трьох чоловік, з яких двоє повинні знаходитися біля люка і стежити за станом працюючого і повітрянозабірним патрубком шлангового протигаза.

4.30. Наблюдаючий не має права відлучатися від люка і відволікатися на інші роботи, поки в підземному спорудженні знаходиться людина.

Якщо працюючий у підземному спорудженні відчує себе погано, він повинний припинити роботу і вийти на поверхню.

При необхідності надання допомоги один з наблюдаючих повинний спуститися до потерпілого, попередньо надягши протигаз і рятувальний пояс і передавши кінець рятувальної мотузки тому, що нагорі.

4.31. До початку роботи необхідно перевірити справність протигаза і шлангів.

У протигаза з примусовою подачею повітря повинна бути перевірені повітродувка і її приводи

Герметичність протигаза і шланга перевіряється затисненням рукою кінця шланга при надягнутому протигазі. Якщо в такім положенні дихати неможливо, то протигаз справний.

4.32. При роботі усередині газонебезпечного підземного спорудження чи резервуара застосування рятувальних поясів і мотузок обов'язково.

4.33. В обидва боки руху транспорту на відстані 10-15 м від відкритих люків підземних споруджень, розташованих на проїзній частині, повинний установлюватися дорожній знак. Поза населеними пунктами на відстані не менш 50 м від місця проведення робіт з боку руху транспорту додатково виставляється попереджуючий дорожній знак. Місце провадження робіт повинне бути обгороджено. У темний час доби й в умовах недостатньої видимості дорожні знаки й огородження повинні бути освітлені лампами напругою не більш 42 В. Обгороджена зона в зимовий час повинна бути очищена від снігу, льоду і посипана піском.

4.34. При роботі з приставних і розсувних сход на висоті більш 1,3 м необхідно застосовувати запобіжний пояс, закріплений за конструкцію чи спорудження за сходи за умови надійного її кріплення до конструкції.

4.34. Забороняється зрощування більш двох дерев'яних приставних сход.

4.35. Працювати з приставних сходів, стоячи на сходинках, знаходитися на відстані менш 1 м від верхнього її кінця, забороняється.

4.36. Забороняється працювати на переносних сходах і драбинах біля і над обертовими механізмами.

4.37. Ремонтні роботи з застосуванням вантажопідйомних механізмів і транспорту варто виконувати з дотриманням наступних заходів безпеки:

 • строповку вантажів може робити, слюсар, що пройшов спеціальне навчання і має на це право;
 • перед початком вантажно-розвантажувальних робіт слюсар-стропальник повинний перевірити стан вантажозахватних засобів (тросів, пристосувань);
 • обв'язку і зачіпку вантажів необхідно робити у відповідності зі схемами строповки вантажів, під ребра варто підкладати спеціальні бруски, що охороняють стропи від ушкоджень;
 • забороняється користатися ушкодженими чи немаркованими вантажопідйомними пристосуваннями, підправляти ударами лому стропи на піднятому вантажі, знаходитися при підйомі вантажу під ним і під стрілою крана.

5. ВИМОГИ БЕЗПЕКИ ПО ЗАКІНЧЕННІ РОБОТИ


5.1. Перед закінченням зміни необхідно:

 • зробити в журналі дефектів запис про виявлені несправності;
 • весь інструмент, пристосування і засоби захисту упорядкувати і розмістити в шафах і стелажах;
 • повідомити своєму безпосередньому керівнику про виявлені несправності устаткування і порушеннях техніки безпеки.

5.2. Зняти спецодяг і робоче взуття, забрати їх у шафку для робочого одягу, ретельно вимити руки з милом, прополоскати рот і, при необхідності, прийняти душ.


6.  ВИМОГИ БЕЗПЕКИ В АВАРІЙНІЙ СИТУАЦІЇ. 


В аварійній ситуації необхідно :

 • роботу припинити, електроустаткування відключити від мережі;
 • при загорянні використовувати вуглекислотний або порошковий вогнегасники, про пожежу повідомити в пожежну охорону;
 • ужити заходів по евакуації  людей і наданню першої медичної допомоги потерпілим;
 • доповісти про те, що трапилося, безпосереднього керівника;
 • ужити заходів до збереження обстановки на робочому місці в тім виді, у якому вона була на момент події, якщо це не загрожує життю й здоров'ю працюючих і не приведе до більш важких наслідків.


_____________________ _____________________ _____________________

(посада керівника (особистий підпис) (прізвище, ініціали)

- розробника)

УЗГОДЖЕНО:

Керівник (спеціаліст)

служби охорони праці

підприємства __________________ ________________________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)


Юрисконсульт __________________ ________________________

(особистий підпис) (прізвище, ініціали)