Ємкість акумуляторної батареї приймається з розрахунку забезпечення живлення електроприй-мачів установки в режимі очікування протягом 24 год і в режимі тривоги (пожежогасіння) - 3 год.

  1. В насосних станціях установок водяного і пінного пожежогасіння, що мають резервнийнасосний агрегат, який автоматично вмикається і електродвигун якого живиться від резервного вводу,обладнання автоматичного вводу резерву (далі - АВР) в ланцюгах електрозабезпечення двигуна непотрібне.
  2. Пристрій АВР електропостачання належить розміщувати централізовано або децентралізовано біля електроприймачів І категорії.
  3. Захист електричних ланцюгів необхідно виконувати згідно з вимогами ПУЭ.

Не допускається влаштування теплового і максимального захисту в ланцюгах керування, відключення яких може призвести до відказу подавання вогнегасноі' речовини до осередку пожежі.

Електрокерування

1.5.9 Схема керування установок пожежогасіння повинна забезпечувати:

а) подачу команди (сигналів) для автоматичного пуску установки пожежогасіння;

б) подачу команди (сигналів) для відключення технологічного і електротехнічного обладнання,підпору повітря, вентиляції, кондиціонування тощо об'єкта та включення систем оповіщенняпро пожежу, димовидалення;

в) автоматичне переключення ланцюгів живлення щитів керування і сигналізації з робочоговводу електропостачання на резервний при зникненні напруги на робочому вводі, а такожзворотне переключення при відновленні на ньому напруги, за винятком ланцюгів керуваннямісцевим пуском насосів і світлової сигналізації про наявність напруги на робочому аборезервному вводі електропостачання;

г) відключення звукової сигналізації про пожежу, пуск насосів, спрацювання або несправностіустановки пожежогасіння.

  1. Автоматичний пуск установки пожежогасіння повинен відбуватися при спрацюванні двохпожежних сповіщувачів або двох технологічних датчиків (що включені за схемою логічного "І"),одного з двох сигналізаторів тиску або одного з двох електроконтактних манометрів (що включені засхемою логічного "АБО").
  2. Пристрої дистанційного пуску установок повинні бути захищені згідно з вимогамиГОСТ 12.4.009 від несанкціонованого включення.
  3. Схема електрокерування установок водяного і пінного пожежогасіння повинна забезпечувати:

а) автоматичний пуск робочих насосів;

б) автоматичний пуск резервних насосів у випадку відмови пуску або невиходу на режимробочого насоса;

в) автоматичне включення електропривода запірної арматури;

г) автоматичне включення та відключення дренажного насоса;

д) місцевий, а за необхідності дистанційний пуск насосів, електроприводів запірної арматури;

е) можливість переключення автоматичного і дистанційного пуску насосів, електроприводів, засувок на місцевий;

ж) місцевий пуск пристроїв, що компенсують втрату вогнегасної речовини і стисненого повітря зтрубопроводів, імпульсного пристрою або автоматичного водоживильника;

з) затримку пуску насосів на 5 с для зняття напруги з відкритих струмопровідних частин(шинопроводів, тролей тощо) за їх наявності у приміщенні.

1.5.13 У приміщенні насосної станції належить розміщувати пристрої:

а) місцевого пуску і зупинки насосів, включення електропривода запірної арматури. Допускається додатково передбачати пристрої дистанційного пуску і зупинки вказаного обладнання з приміщення чергового персоналу;

б)переключення режиму автоматичного і дистанційного пуску насосів на місцевий;

в)місцевого пуску і зупинки компресора. Допускається розміщення їх в приміщеннях вузлівкерування;

г)переключення режимів автоматичного включення засувок і вентилів з електроприводом намісцевий. Допускається розміщення їх в приміщеннях вузлів керування.

1.5.14Схема електрокерування установок газового та порошкового об'ємного пожежогасінняповинна забезпечувати:

а)автоматичний і дистанційний пуск установки;

б)переключення режиму автоматичного пуску на ручний і навпаки;

в)затримку випуску вогнегасної речовини при автоматичному або дистанційному пуску установки в приміщення, що підлягає захисту, на час не менше 30 с після подавання попереджувальних сигналів про евакуацію;

г)формування командного імпульсу на самозачинення дверей, відключення вентиляції таперекриття, за необхідності, прорізів в суміжні приміщення до початку випуску вогнегасноїречовини в приміщення, що підлягає захисту (згідно з ГОСТ 12.3.046).

1.5.15Пристрої дистанційного пуску кожного напрямку (секції) установок газового пожежогасіння, як правило, розміщують біля дверей зовні приміщення, що підлягає захисту, або приміщення,до якого відносяться канали, технічні підпілля, простори за підвісною стелею, які підлягають захисту.

Допускається додатково розміщувати пристрої дистанційного пуску в приміщенні чергового персоналу.

(Змінено. Зміна № 1)

  1. Пристрій дистанційного або місцевого пуску установок локального пожежогасіння, якправило, розміщується в приміщенні, що підлягає захисту, за межами можливої зони горіння, набезпечній від неї відстані, при цьому повинна забезпечуватися можливість дистанційного включенняустановки від пристроїв, розміщених поза приміщенням, що підлягає захисту.
  2. В установках об'ємного пожежогасіння, що захищають приміщення або простори зможливим перебуванням людей, необхідно передбачати пристрої відключення режиму автоматичного пуску при збереженні режимів дистанційного і місцевого пусків.
  3. Автоматичний пуск установок об'ємного пожежогасіння повинен відключатися автоматично при відчиненні кожної із вхідних дверей приміщення, що підлягає захисту. Пристроїпереключення автоматичного пуску на ручний, як правило, розміщують на дверних конструкціяхприміщення, що підлягає захисту.

У разі неможливості встановлення вказаних пристроїв на дверних конструкціях або за наявності постійно відкритих прорізів необхідно розміщувати їх біля кожного прорізу.

Допускається додаткове розміщення пристрою переключення автоматичного пуску установок на ручний у приміщенні чергового персоналу.

(Змінено. Зміна № 1)

  1. Пристрої переключення автоматичного пуску на ручний напрямків (секцій) установокгазового пожежогасіння, що захищають простори за підвісними стелями, канали, підпілля, як правило, розміщують у приміщенні чергового персоналу.
  2. Пристрій відновлення автоматичного пуску установок об'ємного пожежогасіння, як правило, розміщують у приміщенні чергового персоналу, а за наявності захисту пристроїв від несанкціонованого включення допускається розміщувати їх перед входом у приміщення, що підлягаєзахисту.

Контроль і сигналізація

1.5.21Автоматичний контроль цілісності електричних ланцюгів слід передбачати для:

а)оповіщувачів, СПР і датчиків, що видають сигнал на пуск установки за 1.5.9;

б)електромагнітного привода вентилів, що здійснюють пуск установки пожежогасіння (на обрив);

в)ланцюгів підриву піропатронів (на обрив);

г)світлової і звукової сигналізації установок пожежогасіння (за викликом).

(Змінено. Зміна № 1)

1.5.22В установках водяного і пінного пожежогасіння належить передбачати контроль:

а)аварійного рівня води, піноутворювача або розчину піноутворювача в резервуарах, ємкостях ідренажному приямку;

б)тиску повітря в імпульсному пристрої, автоматичному водоживильнику, в живильних і розподільних трубопроводах повітряних спринклерних установок, у повітряних спонукальнихтрубопроводах дренчерних установок.

(Змінено. Зміна № 1)

  1. В установках газового пожежогасіння належить передбачати автоматичний контрольтиску повітря в спонукальному трубопроводі і пускових балонах батарей.
  2. У приміщеннях, що захищаються установками об'ємного пожежогасіння, і перед входомдо них повинна передбачатися звукова і світлова сигналізація - (табло "Газ (Піна, Порошок) -виходь!", "Газ (Піна, Порошок) - не входити!").

Аналогічна сигналізація повинна бути перед входом:

  • у суміжні приміщення, що мають вихід тільки через приміщення, що підлягають захисту;
  • у приміщення, що мають канали, підпілля, простори за підвісною стелею, які підлягаютьзахисту.

У цих випадках світлові табло і пристрої попереджувальної звукової сигналізації належить передбачати спільними для приміщень, які захищаються, і просторів (підвісна стеля, канал, підпілля), що до них відносяться, а при захисті тільки вказаних просторів - спільними для даних просторів.

Перед входом у приміщення, що підлягає захисту, або в приміщення, до якого відносяться простори, що підлягають захисту, необхідно передбачати звукову (загальний сигнал) і світлову (з розшифруванням по приміщеннях) сигналізацію про виникнення пожежі і світлову сигналізацію (з розшифруванням по приміщеннях) про відключення автоматичного пуску.

1.5.25У приміщенні насосної станції установок водяного і пінного пожежогасіння належитьпередбачати світлову сигналізацію:

а)про наявність напруги на вводах електропостачання (за викликом, з розшифруванням повводах);

б)про відключення автоматичного пуску пожежних насосів, насосів-дозаторів, дренажногонасоса і електроприводів запірної арматури (з розшифруванням за кожним видом обладнання);

в)про падіння тиску повітря в живильних трубопроводах повітряних і водоповітряних спринклерних установок і повітряних спонукальних трубопроводах дренчерних установок (тільки увипадках встановлення вузлів керування поза приміщеннями насосної станції);

г)про заклинювання засувок з електроприводом та несправності в ланцюгах електромагнітногопривода вентилів (з розшифруванням по вентилях, засувках);

д)про аварійний рівень у пожежному резервуарі, ємкості з піноутворювачем, у дренажномуприямку (загальний сигнал).

(Змінено. Зміна № 1)

1.5.26У приміщенні чергового персоналу належить передбачати сигналізацію про стан і роботуустановки водяного, пінного пожежогасіння:

а) звукову (загальний сигнал) та світлову:

  1. про виникнення пожежі (з розшифруванням по секціях);
  2. про пуск насосів (з розшифруванням по насосах);
  3. про спрацювання установки пожежогасіння і проходження вогнегасної речовини до приміщень, просторів (з розшифруванням по секціях), які підлягають захисту;
  4. про відключення автоматичного пуску насосів (з розшифруванням по насосах) та установки;
  5. про несправність установки;
  6. про зникнення напруги на вводах електропостачання;
  7. про падіння тиску повітря в автоматичному водоживильнику, імпульсному пристрої, живильних і розподільних трубопроводах повітряних спринклерних установок, повітрянихспонукальних трубопроводах дренчерних установок;
  8. про несправності в ланцюгах електромагнітного привода вентилів (загальний сигнал, зрозшифруванням за викликом для вузлів керування, встановлених поза приміщенням насосної станції);
  9. про порушення цілісності електричних ланцюгів приладів і датчиків, що використовуютьсядля формування команд на пуск установки (загальний сигнал);

  1. про заклинювання засувок з електроприводом (загальний сигнал);
  2. про аварійний рівень у пожежних резервуарах, ємкостях з піноутворювачем, у дренажномуприямку (загальний сигнал);

б) світлову:

  1. про відключення звукової сигналізації;
  2. про пожежу;
  3. про несправність установки;
  4. про стан засувок з електроприводом ("відкрито", "закрито");
  5. про відключення автоматичного пуску установки пожежогасіння (з розшифруванням поприміщеннях).

(Змінено. Зміна № 1)

  1. У приміщенні станції установок газового і порошкового пожежогасіння необхідно передбачати візуальну індикацію про падіння тиску у спонукальних трубопроводах і пускових балонах.(Змінено. Зміна № 1)
  2. У приміщенні чергового персоналу належить передбачати влаштування сигналізації простан і роботу установки газового та порошкового пожежогасіння:

а)звукової (загальний сигнал) і світлової:

  1. про виникнення пожежі (з розшифруванням по приміщеннях);
  2. про спрацювання установки і проходження вогнегасної речовини до приміщення, простору(з розшифруванням за напрямками), які підлягають захисту;
  3. про несправність установки;
  4. про наявність напруги на вводах електропостачання (за викликом, з розшифруванням повводах);
  5. про несправність електричних ланцюгів приладів і датчиків, що формують команди на пускустановки (з розшифруванням за напрямками);
  6. про обрив електричних ланцюгів пускового пристрою (загальний сигнал);
  7. про падіння тиску в спонукальних трубопроводах і пускових балонах;

б)світлової:

1)про переключення автоматичного пуску установки на ручний (з розшифруванням за напрямками);

2)про відключення звукової сигналізації про пожежу та несправність.

(Змінено. Зміна № 1)

  1. Звукові сигнали про пожежу, пуск насосів, спрацювання установки повинні відрізнятисятональністю або характером звуку від сигналів про несправність. Звукові сигнали виконуютьсязагальними без розшифрування.
  2. Вибір типів проводів і кабелів, а також спосіб їх прокладання належить проводитизгідно з вимогами ПУЭ, СНиП 3.05.06 і технічними характеристиками кабельно-провідниковоїпродукції.
  3. Взаєморезервуючі лінії необхідно прокладати по різних трасах, які виключають можливість їх одночасного пошкодження при пожежі.

Спільне прокладання взаєморезервуючих ліній допускається за умови проходження їх у різних відсіках коробів і лотків, що мають суцільні поздовжні перегородки 1-го типу.

1.5.32 Ланцюги керування автоматичних установок пожежогасіння належить виконувати самостійними проводами або кабелями.

Не допускається прокладання ланцюгів живлення і керування установок пожежогасіння транзитом через пожежонебезпечні зони (згідно з ПУЭ), за винятком прокладання їх жаростійкими проводами, кабелями або в порожнинах будівельних конструкцій з нульовою межею поширення вогню (згідно з ДБН В.1.1-7).