Новини
Проведення попереднього (під час прийняття на роботу) та періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, на роботах із шкідливими і небезпечними умовами праці — основне питання, яке розглядалося під час розширеної наради для представників підприємств, установ та організацій м. Старокостянтинова. Участь у якій взяла начальник відділу з питань гігієни праці Управління Держпраці у Хмельницькій області Олена Токар.

Також участь у засіданні взяли представники Управління соціального захисту населення, Управління Держпраці у Хмельницькій області Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, Управління Держпродспоживслужби у м. Старокостянтинові, Старокостянтинівського РС ГУ ДСНС України в Хмельницькій області.



У ході наради було зазначено, що метою будь-якого медичного огляду працівника є визначення стану його здоров'я, зокрема, можливості виконання ним певних трудових обов'язків, своєчасного виявлення гострих чи хронічних професійних захворювань, встановлення у разі необхідності медичних протипоказань щодо здійснення окремих видів робіт, а також попередження виникненню та розповсюдженню інфекційних хвороб.

Звісно, далеко не всі працівники повинні проходити медичні обстеження — у чинному законодавстві України чітко визначено категорії працівників, наведено перелік професій, видів діяльності, виробництв і організацій, співробітники яких підлягають обов'язковим медичним оглядам. І роботодавець зобов'язаний не лише проконтролювати проходження ними цієї процедури, а й, у переважній більшості випадків, організувати за свій рахунок проведення медичних оглядів як для вже працюючих на підприємстві співробітників, так і для тих, які лише приймаються на роботу.

Перш за все, відповідно до ст. 169 Кодексу законів про працю України та ст. 17 Закону України «Про охорону праці») роботодавець зобов'язаний за свої кошти організувати проведення попереднього (при прийнятті на роботу) і періодичних (протягом трудової діяльності) медичних оглядів працівників, зайнятих на важких роботах, роботах зі шкідливими чи небезпечними умовами праці або таких, де є потреба у професійному доборі, а також щорічного обов'язкового медичного огляду осіб віком до 21 року.



Звернуто увагу на Порядок проведення медичних оглядів працівників певних категорій затверджений наказом Міністерства охорони здоров'я від 21.05.2007 № 246.

Зокрема, за заявою роботодавця Управління Держпраці, а саме лікарі з гігієни праці проводять визначення категорій працівників, що підлягають періодичному медичному огляду.

До заяви роботодавець додає: штатний розпис та протоколи лабораторних досліджень умов праці з визначенням шкідливих та небезпечних факторів виробничого середовища і трудового процесу на конкретних робочих місцях.

Після опрацювання поданих документів, лікар з питань гігієни праці виходить на підприємство, обстежує робочі місця і за результатами обстеження та представлених роботодавцем протоколів лабораторних досліджень видає Акт визначення категорій працівників, що підлягають періодичному медичному огляду.

На підставі Акта роботодавець протягом місяця складає чотири примірники поіменних Списків працівників, які підлягають періодичним медичним оглядам. Один примірник Списку залишається на підприємстві, другий — надсилають закладу охорони здоров'я, третій — Управлінню Держпраці, четвертий — Фонду соціального страхування.

Далі роботодавець укладає договір про проведення медогляду із закладом охорони здоров'я, що акредитований з профпатології.

Заклад охорони здоров'я проводить розрахунок вартості медичного огляду, складає план-графік та погоджує його із роботодавцем. Роботодавець має забезпечити своєчасне та організоване проходження працівниками медоглядів та обстежень. Для цього він видає наказ про проведення медоглядів та призначає відповідальних осіб.

Працівники зобов'язані пройти медогляд. Якщо працівник відмовляється проходити медичний огляд, роботодавець має право притягнути його до дисциплінарної відповідальності та відсторонити від виконання обов'язків без збереження заробітної плати.

За результатами періодичних медичних оглядів (протягом місяця після їх закінчення) Комісія закладу охорони здоров'я оформляє Заключний акт, який складається у шести примірниках — один примірник залишається в закладі охорони здоров'я, що проводив медогляд, інші надаються роботодавцю, представнику профспілкової організації або вповноваженій працівниками особі, профпатологу, Управлінню Держпраці, робочому органу виконавчої дирекції Фонду.

Управління Держпраці під час погодження Заключного акта надає рекомендації обов'язкові для виконання щодо покращення умов праці та профілактики професійних захворювань.

Роботодавець зобов'язаний забезпечити проведення відповідних оздоровчих заходів Заключного акта у повному обсязі та усунути причини, що призводять до професійних захворювань (отруєнь).



До списку новинВпередНазад